MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 102. Woensdag 1873. 30 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ta Paascb- en Pinksterdag en een dei Kerstdagen. JDe prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 29 April. JDe koninklijke familie is gisteren middag te 12 uren Tiit Amsterdam lang3 den Ilollandschen spoorweg in de residentie teruggekeerd. Bij koninklijk besluit van 26 dezer zijn, opgrondvan den uitslag van het door hen afgelegd examen benoemd tot surnumerairs bij het vak der pjsteiijen, deheeren: R. L. Houwinkt3 Breda; P. I. Th. Voet, te Hees bij Nijmegen; J. G. van Troostenburg de Bruyn, te Leeu warden; W. F. L. Oudenhoven te den Helder; J. A. A Meevers, te Leerdam; P. H. L. Verwey, te TielJ. O. II. Arntzenius, te'sGravenhageS. Wybcrga, teFrateker: F. A. de Klerk jr., te Ze\enbeigen; J. J. G. Sluiter- beirate Deventer; J. W. B. Kühnen, te Goiircbem; J. G. van de llamhorst de Brouwer, te Zwolle; G. H. van Senden, te Leidc-n; P. W. Papegaay, te Wetsp; J. G. van Nes van Meerkerkte Zwolle. In eene gisteren te Goes gehouden vergadering van ingelanden van den polder de breede watering bewesten Yerseke, is ter vervulling van de vacature vau ge zworen Lij dien polder, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Duine, de volgende nominatie opgemaakt: de beeren A. Nijasen Az., A. Meijaard en M. Schipper. De Staats-courant van Zondag 27 en Maandag 28 dezer bevat het koninklijk besluit van den'20Jn dezer, hou dende wijzigiug van art-. 13 van het koninklijk besluit vau 2 December 1823 (Staatsblad n° 49), tot aanvul ling der bepalingen van dat van 26 December 1818 (Staatsblad n° 48), betrekkelijk het beheer der goede ren, behoorende aan de stichtingen der beurzen enz. BEN" GEMEKT GEN EN BESLUITEN". MARJNE. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den administrateur bij het hospitaal der marine te Willemsoord W. W. Bingley, met ingang van den 15ca Juni a., onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop bij bevonden zal wordeu aanspraak te hebben. LEGER. Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het le regiment huzaren, tot len luitenant, naar ouder dom van rang, de 2e luitenant H. L. Erzey van het korps. Op nonactiviteit gesteldin afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le luitenant A. A. Metelerkamp van het 2e regiment huzaren, en de le lui tenant L. J. P. Robbe, van het 7C regiment infanterie. Op pensioen gesteld op verzoekten bedrage van /T035 'sjaars, de kapitein E. L. J. van Dijk van bet 8e regiment infanterie, met toekenning van den rang van majoor. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het 4C regi ment, tot lcn luitenaut (naar ouderdom vau rang), de 2e luitenant G. A. Meiudersma, van het 2e regiment, thans gedetacheerd bij het koloniaal werfdepotbij het 7e regiment, tot kapitein 3' klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. F. Focquinvan het 5° regiment; bij bet 8C regiment, tot leu luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant R. A. T. Wijgersma, van bet korps. ONDERWIJS. Jl. Vrijdag avond bad in de Christelijke school te Vlissiugen eene openbare zangoefening plaats van de zangklasse, opgelicht onder directie van den hoofdon derwijzer, den heer H. F. van Rosmalen, uit de leerlingen zijner school. De belangstelling was dezen avend vooral groot omdat de heer van Rosmalen, benoemd tot direc teur-onderwijzer in de stichting van de vrij vrouwe van Renswoude te 's Gravenbage, van zijne zan.-klasse af scheid nemen zou. Nadat de leerlingen hunnen taak badden volbracht deed hij dit met eene hartelijke toe spraak, waarna hij zijn leerlingen aanbeval aan zijn opvolger, den heer P. J. Kloppers, die tot aller ge noegen verklaarde, het onderwijs in den zang te wil len voortzetten. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij deNeder- duitsche hervormde gemeente te St. Laurens c. a. door den heer J. A. de Vlieger, teOosterlaiid. De heer A. Réville, predikant bij de Waalscfae ge meente te Rotterdam heeft eergisteren van zijne gemeente afscheid genomen met eene rede naar aanleiding van Mattheus 25 vers 19. Na die rede werd hem door den predikant Collius een woord van afscheid toege sproken en door de geme?nte Psalm 134 vers 3 toege zongen. Zooals men weet keert de heer Réville naar zijn vaderland, Frankrijk terug. MARINE EN j^EGER. De minister van oorlog heeft de militaire autoriteiten aangeschreven om de koloniale werving door gepaste middelen zooveel mogelijk te bevorderen. Ook voor het in dienst treden bij het korps mariniers en matrozen zal naar men verneemt een verhoogd handgeld worden toe gekend. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegramis Zr. M". schroefstoomsebip Metalen kru's onder bevel van den kapitein ter zee II. B. Kipden 27en dezer te Malta aangekomen teneinde steenkolen in te nemen. Genoemd stoomschip zoa den 29cn daaraan volgende van daar de reis naar Oost-Inüië voortzetten. Aan boord was alles wel. Volgens een bij hetzelfde 'departement ontvangen telegramis Zr. M8. fregat met stoomvermogen Zeeland, ouder bevel van den kapitein ter zee J. vanGogb, op zjne reis naar Ojst-lndië, den 27cn dezer te Gibraltar aangekomen. Aan boord was alles wel. Slaats-cour RECHTZAKEN. Vrijdag a. zal voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland terecht staan Jan Willems, oud 22 jaren, sla gersknecht, wonende te Oostburg, thans gedetineerd te Middelburg; ter zake van moedwiiligen manslag. In deze zaak zijn 32 getuigenwaaronder 5 tevens als deskun digen, door den procureur-generaal opgeroepen, terwijl de advocaat m'. A. J. van Eekelen als raadsman aan den beschuldigde is toegevoegd. Gisteren heeft de arrondissements-rechtbank te Arn hem uitspraak gedaan in eene vordering van den heer van Biema tot ontbinding van het huwelijk zijner doch ter met den heer Wolfwegens het niet uitbetalen eener zekeren som aan hem als vaderwaarvan de toestem ming tot den echt afhankelijk zou zijn gesteld. De eischer is in zijne vordering niet ontvankelijk verklaard daar hij de gehuwde vrouw had gedagvaarden niet haar man om haar in rechten bijstand te verleenen, maar wel haar voormaligen voogd. De dagvaarding van den gewezen voogd was volgens de rechtbank in ieder geval veikeerd, daar, al aangenomen dat het huwelijk moest geacht worden niet te bestaan, dan de vrouw, die slechts 20 jaren isminderjarig was en dus niet zij en haar voogdmaar deze alleen had moeten zijn ge dagvaard. GEMENGDE BERICHTEN Z. M. de koning heeft aan 12 gevangenen in het tucht huis te Leeuwarden kwijtschelding verleend van hun verderen straltijd en voorts den straftijd verminderd van 14 met 6, 72 met 3 en 1 met 2 maanden. Ook te Hoorn hebben drie gevangenen, onder welke eenige der uit Leiden overgeplaatste gedetineerde soldaten, verminde ring van straftijd bekomen, en 4 zijn geheel van hun verderen straftijd ontslagen. De groothertog van Luxemburg heeft tot komman- deur der orde van de Eikenkroon benoemd mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Amsterdam. De commissie van vrienden en vereerders van a*. A. Rcvilledie zich gevormd had om hem, bij zijn ver- t.ek naar Frankrijk, een gedachtenis aan te bieden heeft zich gisteren van haar taak gekweten. De heer Réville zal een schilderij van Bosboom eene kerk voorstellende, ontvangen, terwijl hem thans reeds een albuminjdauw fluvveelen band en met zilver gemonteerdbe/vattende de namen van vele van zijne vrienden werd-aangeboden. Van verschillende plaatsen in Dnitschland wordt gemeld dat de koude der laatste 14 dagen groote schade heeft veroorzaakt. Zoo schrijft men o. a. van den25en uit Nierstein dat gedurende twee dagen veel sneeuw gevallen was en de thermometer des nachts zelfs op 2 graden Reaumur gestaan had, tengevolge waarvan een groot gedeelte der wijnbergen aldaar en in Nackenheim totaal bevroren ia. Het Journal do Belfort meldt, dat in de volgende maand de Duitschers-een-aaavang zullen maken met het transporteeren van hun materiaal. Het transport van kruit zal niet minder dan drie maanden duren, daar dool* den slechten staat van den spoorweg dagelijks slechts 25 en om de twee dagen 50 waggons kunnen worden geëxpedieerd. Vrijdag is te Brussel de dienst der Amerikaan- sche omnibussen langs den Boulevard Botanique aan gevangen in tegenwoordigheid van een groote menigte nieuwsgierigen. Het nieuwe communicatie-middel heeft reeds grooten bijval ondervonden. Naar aanleiding van het bericht dat het lijkje der sedert twee jaren vermiste AnDa Böckler in het hooi zou zijn gevonden heeft de redactie der DeutscheFreie Zeitung zich rechtstreeksch tot den vader van het kind gewend en van hem ten antwoord ontvangen, dat het lijkje niet i3 gevonden en dat nog geen enkel spoor van het kind is ontdekt. Daar de plaatselijke autoriteit heeft geweigerd het nieuw tarief voor de fiacres-en droschkendiensten te wij zigen hebben de rijtuigverhuurders te Weenen deze dien- sten gestaakt. Vanwege het bestuur is eene verordening uitgevaardigdwaarbij de huurkoetsiers bedreigd wor den met geldboete gevangenisstraf en intrekking van hun octrooiindien zij volharden in de staking van den dienst. De autoriteiten in Warschau hebben door de dag bladen o. a. de volgende bevelen uitgevaardigd: Alle deuren, vensters, balkous en uithangborden moeten vóór Paschen schoon gewasschen zijn. Droschky's en omni bussen die er niet netjes uitzienmogen gedurende die dagen niet op straat gebracht worden. Vóór den eer sten Mei moeten alle huisbedienden door hunne heeren van blauwe kielen worden voorzien. Vóór 15 Mei moeten de gevels der huizen nieuw zijn geverfd. Dieeenopsra- kijker in deu schouwburg medebrengt, moet dien met een koord om den bals dragen, om te voorkomen dat hij op de hoofden der toeschouwers terecht mocht komen. De vorige week is te Utrecht de veiling begonnen van de schilderij-verzameling van wijlen den heer de Heusvan Nijenrode. Daarbij werd o. a. een stuk van B. C. Koek koek, „Een bosch na een onweder", voor f 10,000 aan gekocht door een Nederlander. Een stuk van llosa Bon- beur, „Schapen op de heide", bracht f 15,500 en een stuk van L. Gaillait, „l'Oubli des douleurs", ƒ15,800 op. Het laatste werd aangekocht voor 't Rotterdamsch museum. Voor een Protestantsche kerk van den heer J. Bosboom werd 2200 besteed. S. L. Verveer, Gezicht op Kat wijk, bracht ƒ3000 op; C. Springer, Gezicht op Aken, 1400; D. F. Jamin, 't Ochtendgebed, ƒ1350; A. Leu Landschap in Noorwegen, 1250; F. deBrakeleer, De bedroefde familie, 1000; J. W. Bilders, Landschap bij Wolfhezen, 825; J. J. Lucks, De vroolijke schoenlap per, 800; J. H. L. de Haas, Landschap bij Arnhem, 605mejuffrouw G. J. v. d. Sande Bakhuijzen, Gele rozen, 560; B. de Poorter, Laurens Coster, 505' G. J. J. van Os, Bloemen, 500; J. H. Weissenbach Stadsgezicht te 's Gravenbage, ƒ500J. W. Bilders, Land schap in Gelderland, ƒ460; J. H. L. de Haas, Land schap, ƒ425; L. Meijer, Bewogen zee, 390C. Kru- seman, De bedelaars, 355; A. Achenbach, een Zeetje 350W. J. J. Nuyens, 't Kanonschot, 345 F. Loyns* Do weldadige burgervrouw, 305; W. Hoevenaar, In de kerk, 300; J. F. van den Haegen, Cavalerie-gevecht, 300.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1