üiiiïlenitmD. Tusscben 17 en 19 dezer werd ontdekt, dat uit het kleediDgmagazijn van het 3e regiment vesting-artil lerie te Zulten 1605 stuks voorwerpen van militaire kleedirg en nachtleger waren ontvreemd. Een inge steld onderzoek heeft geleid tot de ontdekking van een voormalig magazijn-oppasser. De politie is er in ge slaagd het meerendeel dezer voorwerpen terug te vinden bij een uitdrager, die tengevolge daarvan in arrest is genomen, terwijl ook de voormalige oppasser door de militaire autoriteit in verzekerde bewaring is gesteld. De tentoonstelling te Weenen, of liever de Wee ner politie, is door een Engelsche inzending verrijkt geworden, die zeer eigenaardig is, een collectie nl. van photographiën der meest bekende schurken, van wie men vermoedde, dat zij Weenen met een bezoek zullen vereeren tijdens de groote drukte die aldaar verwacht wordt. verb-copes gen en aanbestedingen. Door het waterschap Schouwen is gisteren te Zie- rikzee in het openbaar aanbesteed het verdedigen van den onderzeeschen oever aan de oostzijde van het Ossen- hootd, district Langendijk, en het uitvoeren van eenige bestortingen aan den oever langs de zuidzijde van het waterschap Schouwen in éen perceel. Bij minste inschrijving en opbod is aannemer geworden de heer C. Roskam, te Sliedrecht, voor 27,900. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is gisteren aanbesteedhet maken van een gedeelte spoorweg van de Oosterdoksluizen tot het ontworpen goederen- station te Amsterdam, en het maken van een spoor wegbassin met den daar langs strekkenden bazaltmuur en den waterkeerenden dijk in de Stadsrietlanden te Amsterdam, ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. De laagste inschrijvers waren de heeren J. Blokland Jzu. en C. van der Plasj te Hardinxveld, voor f 1,365,000. thermometerstanb. 24 April 's av. 11 u. 37 gr. 25 'smorg. 7 u. 40gr. 'smidd. 1 u. 45 gr. 'sav. 6 n. 43gr. staten-generaal. TWEEDE KAMER. Blijkens het verslag der afdeelingea van de tweede kamer nopens bet wetsontwerp betreffende den aankoop van de spoorwegen RoosendaalMoerdijk en Roosen daalBreda, waren de gevoelens daarover zeer ver deeld, zoowel wat do al of niet noodzakelijkheid en wenschelijkheid als wat den ovememingsprijs van 7 millioen betrof. Een bepaald gevoelen van de meerder heid is niet op te maken. Het verslag behelst alleen het relaas der tegenovergestelde meenin^eDhetzij van een deel der leden of van enkele afdeeÜDgen, waaraan zich nog bovendien verschil van meening aansloot over de wijze van eventaeele exploitatie, en over de vraag of niet staatsaanleg van een paralellijn van Roosendaal naar Zevenbergen en van Roosendaal naar Breda langs die van den Grand Central Beige veel verkieslijker zou zijn en oneindig minder kostbaar Dit denkbeeld werd wederom door anderen ondoelmatig en in zekeren zin deloyaal geacht. N >g andere plannen tct aansluiting aan den Moerdijk door staats aanleg werden geopperd, maar ook weeisproken, waarbij het niet aan krachtige verdediging van de voorgestelde overname, waardoor eene gewenschte aansluiting zou tot stand komen, ont brak. In verband met dit ontwerp is ook het verslag ver schenen over de amortisatie van het restant der afkoop som van België, na at betaling der over te nemen spoor lijnen. Algemeen was men van oordeel, dat daarover nu nog niet te beslissen viel, als samenhangende met de ev«.ntueele beslissing over den aankoop der bedoelde spoorwegen en wilde men in elk geval de gcheele af koopsom van de rente ten laste van België tot amorti satie bestemmen, en wijders de som voor overname der spoorwegen, zoo daartoe werd beslcteuop de spoor- wegbegrooting bieugendan bespaarde men 4^ pet. rente en behoefde geen al te groote voorraad geld ren teloos bij de bank te blijven liggen. Anderen bestre den dit denkbeeld. gemeenteraad van goes. Zitting van Woensdag 23 April. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heer van Renterghem. Na het doen van esnige mededeelingen, waaronder dat de vergrooting van het stationsgebouw aan P. Baij- tendijk is gegund, wordt kennis gegeven van eeuige ingekomen stukken, waai bij een bericht van den heer A. Nortier Pz., dat hij, wegens vertrek uit de gemeente, zijn ontsL.g neemt als lid van den raad, en een verzoek van geïnteresseerden in de Zon-stoof om grond, dat iu handen van burgemeester en wethouders wordt gesteld om onderzoek en voorstel. Het kohier van dtn hoofdelijken omslag wordt vast gesteld op 27,591.15 eu dat van de belasting op de honden op f512. De heer H. E. de Bruijn wordt met 8 stemmen be noemd tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs. De mede aanbevolen heer mr. J. L. H. Liebert bekwam 2 stemmen. De heer I. J. Paardekooper wordt benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, zulks na drie stemmingen met het lot tegen den heer L. van Mer vennee, welke laatste met den heer I. P. Larsen was aanbevolen. net jaarverslag der gemeente over 1872 wordt over gelegd. De post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1872 wordt aangewezen tot voldoening eener declaratie van bet burgerlijk armbestuur wegens het opboogen van gemeentegrond door werkverschaffing aan valide armen. "Wordt bepaald dat aan den eervcl ontslagen onder wijzer der school lc klasse over het le kwartaal van 1873 zal betaald worden voor toezicht op de 4e klasse dier school 7S gedeelte van de vroeger toegelegde som voor toezicht en afstand van een gedeelte speelplaats, daar de laatste sinds 1 Januari gemeente-eigendom is. Buiten behandeling wordt gelaten een verzoek van E. Besuyen, om grond in erfpacht, met besluit dat, als de gemeente zich van den bedoelden grond ontdoet, de verzoeker de voorkeur zal hebben, om deze te erlangen. Wordt afgestaan 20 centiaren grond in erfpacht aan den heer G. H. Kakebeeke tegen 50 cent 's jaars. Aan I. Walkenhaus wordt vergunning verleend tct het leggen eener brug over de sloot aan den stationsweg vóór een door hem te stichten gebouw, tegen eene retri butie van 1 's jaars. Eer\ol entslag wordt verleend aan den heer S. C. L. Mesch, als leeraar en directeur der inrichtingen van middelbaar onderwijs. Het bestuur van het gasthuis wordt gemachtigd tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1872. Wordt goedgekeurd de rekening over 1872 en vast gesteld de begrooting voor 1874 van de openbare ge zondheidscommissie. De begrooting van de kosten van de gemeente-apotheek voor 1874 ad f 1513 wordt mede goedgekeurd. Daarna bad eene langdra-ige beraadslaging plaats over een voorste 1 van den Leer Pompe van Meerdervoorf, om terug te komen cp het besluit van 16 Augustus 1872, waarbij aan het departement Goes der Maat schappij tot nut van 't algemeen 1200 vierk. meters grond gratis was afgestaan voor eene zweminrichting. De heer Pcmpe wilde, nu gebleken was, dat door minver mogenden niet gratis van de inrichting zou kunnen gebruik gemaakt worden, den grond tegen gelijke retri butie als aan ieder ander wordt in rekening gebracht, afstaan. Burgemeester en wethouders stellen voor het besluit van 16 Augustus 1872 tc handhaven. Dit voor stel werd ondersteund door de bedreu Fransen van de Putte, Del Baere en den voorzitter; daarentegen be streden door de heeren Pompe eu Caffeufëls. Tea slotte werd een voorstel van den voorzitter zonder hoofdelijke stemming aangenomenom de zaak aan te houden en burgemeester en wethouders te machtigen met het departementsbest uur in overleg te tieden, om onder toezegging van eene bijdrage der gemeente te verkrij gen dat een gedeelte der zweminrichting voor minver mogenden wordt opengesteld; daarvan nader rapport aan den raad te doen met een voorstel casuquo omtrent de som der bijdrage. odq het vergevorderde uur werden de laatste twee punten der agenda (uitbreiding van het hulppersoneel op de scholen der le ea-2c klasse) aangehouden. algemeen overzicht. Naarmate het uur der verkiezingen nadert neemt te Parijs de opgewondenheid toe. Wel zijn de openbare bijeenkomsten gesloten, maar zij hebben slechts plaats gemaakt voor zoogenaamde besloten vergaderingen in nog grooteren getale. De manifesten der candidaten, de circulaires der comités, de opmerkingen eu raadge vingen van welmeenende burgers bedekken de muren vaa Parijsiu éen woord de manifestaiiën ten gunste van de candidaten nemen met deu dag toe. Blijkbaar ver zwakken de radicalen niet in hun ijver voor de candidatuur- Barodet; Dinsdag o. a. had een besloten vergadering te Belleville plaats, waar ia Gambetta voor een gehoor van 700 genoodigcien eene redevoering uitspraak welke ongeveer 2\ uur duurde. Hij bracht de rampen in her innering, welke althans éen goed resultaat gehad had den namelijk de nauwere aansluiting van Parijs aan de provinciën. De republiek was thans geene theorie meer, maar eene noodzakelijkheid en het algemeen stem recht had zich voor haar verklaard. Nationale verga dering eu regeeriug stoorden zi Ji echter weinig aan de stem der natie. De eerste bemachtigde zich niet alleen van het constitueerend gez.agmaar beweerde zelfs dat zy dat koa uitoefenen waaneer haar dit goeddacht. Er wa3 niets revolutionairs in den tegenstand der radicalen tegen deze politiek. Al wat zij vroegen was dat het land geraadpleegd zou worden en dat, wanneer het gesproken zou hebbennaar die stem geluisterd zou worden. In den loop zijnor redevoering wees Gamfcetti op de gematigde houding zijner partij en op den steundien zij aan Thiers geschonken had, omdat hij d} republiek in Frankrijk vertegenwoordigde. Hij bracht hulde aan den eerlijken eu grooten staats man, aan wien Frankrijk :eeds zooveel te danken had, maar ontkende dat er eeuige vijandschap in gelegen was, wanneer men niet als in ISlQ blindelings de presi- dentieele politiek volgde. Het oordeel over deze redevoering, die in la Répu- blique franchise niet minder dan 14 kolommen beslaat, is natuuïlijk zeer uiteenloopend. De heftigheid waar mede de bladen die de candidatuur de Rémusat voor staan dit stuk bestrijden, bewijst dat de vijand niet licht geacht wordt en men nog geenszins zoo zeker is van de overwinning. In het algemeen verwacht men de overwinning van den minister echter met zeer geringe meeiderheid boven de Barodet, terwijl men het er vrij wel over eens is dat dj derde candidaat, kolonel Stoffel, min of meer een belachelijk figuur zal maken. Graaf Itzenplitz heeft eindelijk zijn verzoek oin ont slag ingediend, zegt de Sp'enersche Zeitung minder vleiend voor den Pruisischen minister van koophandel. Dit bericht wordt bevestigd door de Kveuz-Zeitung, hoewel dit blad slechts van een onbepaald verlof en van een tijdelijke waarneming zijner l'unctiën door den heer Achenbach spreekt. De Volks-Zeituog hoopt niettemin dat het bericht der Spenersche Zeitung eindelijk eens zal blijken waarheid te bevatten. Omtrent de werkzaamheden van den Duitschen rijks dag verdient vermeld te worden, dat op de muntwet twee amendementen met toestemmiug der regeeriDg zijn aangenomen, namelijk 1° de bepaling dat de wet reeds 3 maanden na hare uitvaardiging inwerking zal treden en dat 2° nog gouden 5Mark-stukken geslageu zul len worden. Daarentegen werd ondanks den tegenstand der regeering, wel is waar slechts met 98 tegen 94 stemmenhet amendement aangenomen om stukken van 2 Markgelijkstaande met den Oostenrijkschen florijn en ongeveer ter waarde van 2£ francte slaan. Juist die overeenkomst werd als een argument tot bestrijding van dit voorstel gebezigd. In het Pruisische heerenhuis is gisteren een aanvang gemaakt met de tweede lezing der kerkelijke wetten. Na een heet debat, hetwelk 6 uren duurde en waaraan de minister Falk en von Bismarck beide deelnamen, werden de algemeene beraadslagingen over de wet op de opleiding en aanstelling der geestelijken ten einde gebracht. Meer in het bijzonder is de minister Falk bij deze gelegenheid te velde getrokken tegen „den verdeifelijken invloed der theorie betreffende scheidiDg van staat en kerk'een invloed die zich sedert 1848 doet gevoelen en waarvan België ten aauschouwe van gansch Europa het treurig slachtoffer is. In Duitsch- land zal later blijken of de theorie der heerschappij van den staat over de kerk in de praktijk zooveel beter is. Italië, België, Nederland en de Fransche liberalen betwijfelen dit vooralsnog. Het moge zijne goede zijde hebben dat de Duitscbe theorie ook eens aan de praktijk getoetst wordtdie proefneming is Duitschland evenmin te benijden als België de tijdelijke heeischappij der clericalen. De laatste Oostenrijksche rijksraad, voortgevloeid uit indirecte verkiezingen, i3 door den keizer plechtig ge sloten. De herfstzittiog zal in een huis geopend wor den, hetwelk zoo niet uit andere bestanddelen be staande, toch tengevolge van de directe verkiezingen op andere wijze zal zijn samengesteld. Op dit belang rijke punt werd vooral iu de sluitingsrede gewezen. Ten aanzien van de Polen werd kortweg gezegd, dat het vergelijk, hetwelk men beoogde, niet tot stand gel-omen was, maar men hoopte dat de benoeming van een Poolschen minister zonder portefeuille dien stam bewijzen zou, dat Gallicië het voorwerp van aan houdende regeeriugszorg was. Aan den tegenstand der permanente commissie uit de Cortes beeft de Spaansche regeering een radicaal einde gemaakt. Bij eenvoudig besluit heeft zij dit regee- ringscollege ontbonden en bepaald, dat zij dezen maat regel voor de aanstaande constitucereude vergadering verantwoorden zal. Trouwens een gewapend vei zet der oude stedelijke garde, die Woensdag plotseling te Madrid onder de wapenen kwam, scheen door de tegen standers der regeering in de permanente commissie op 't getouw gezet te zijn. Gelukkig v.isten de republi- keinrche garde en het gelieele garnizoen doer hun aan tal te imponeeren, zoodat de oude garde vrijwillig hare wapenen overgaf. Hiermede scheen de republi- keiuscbe garde echter Diet tevredJD. Gisteren morgen bezette zij het gebouw der vertegenwoordiging en bedreigde de juist vergaderde permanente commissie zoo ernstig. dat de heer Castefar beneeeus eenige zijner collega's er met moeite in slaagden de leden der commissie voor geweld te beveiligen. Het schijnt dus niet onmogelijk dat de republikeinen te Madrid van de regeering de ontbinding der permanente commissie geëischt hebben, en zij genoodzaakt was voor deze pressie te wijken. ilimqclrocrh. ATOHIN. He.t „hoe grooter geest, hoe grooler bee3t" schijnt wel van toepasjiog te zijn op de inwoners van het in vele opzichten merkwaardige en belangrijke koninkrijk Atchin, (ook Atsjien, Atchi, Achera en Atsjeh) dat de noordelijke punt van Sumatra beslaat en onmiddel- l'jk aan onze bezittingen op dat eiland grenst. Alle schrijvers, zoowel van vroeger als later tijd, zijn het volkomen eens, dat de Atchincezen zich door allerlei

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2