MIDDELEURGSCHE COURANT. 1° 99. Zaterdag 1873. 26 April. Dit blad. verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg *25 April. De Staafs-ccurant van heden bevat het koninklijk "besluit van den 17cn dezer, ter uil voering van art. 25 der wet van 4 December 1872, Staatsblad n° 134, tct vooiziening tegen besmettelijke ziekten. Bij ministerieele beschikking van 22 dezer is aan P. Smit jr., te Ridderkerk, tot wederopzegging vergun ning verleend voor een schroefstoombootdienst tot ver voer van passagiers, goederen en vee, tusechen Rotter dam en Brouwershaven. Onder de gesneuvelden voor Atchin komt voor de 33jarige luitenant ter zee 1° k'asse J. J. Engelvaart, kommandant van Zr. M>. stoomschip Coehoornzoon van den genei aal-majoor A. Engel vaart. De Amsterdamsche courant verneemt dat de regee ring een groote ruimte besproken heeft in de stoomboot. Prins Hendriknaar Javavoor het vervoer van am munitie enz., en dat maatregelen zullen getioden worden om meer stoomschepen in de directe vaart naar Java te brengen. Z. M. de koning heeft gisteren morgen te Amsterdam audiëntie verleend aan particulieren^ welke te 12 uren was afgeloopen. Des namiddags had een diner van 30 couverts plaats in de Mozeszaalwaartoe genocdigd waren de com missarissen des konings van verschillende provinciën, zoomede de militaire kominandanten van Noord- en Zuid-Holland. H. M. de koningin heeft de nieuwe diamantslijperij op het Roeters-eiland bezocht, daarna het Luthersche weeshuis en Artis. Des avonds werd een groote soiree gegeven, waarop de leden van den raad en verschillende notabelen met hunne echtgenooten genoodigd waren. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan P. G. Tres- ling, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der Medjidié-orde 4e klasse, hem geschonken door Z. M. den sultan van het Otto- manische rijk, en van die van ridder derzelfde orde 5C klasse, hem toegekend door Z. M. den khëdive van Egypte. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan M. Groen, te Amsterdam, als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van kinderen uit het water aldaar op 2 Augustus 1871 en 1 Juni 1872. polderbesturen. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan J. van Male Jz., als lid van het bestuurder waterkeering van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens. consulaten. Erkend en toegelaten J. C. J. D. van Wessein als consul van België te Tiel, op den voet van Nederlandsch onderdaan. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. S. Hein uit zijne betrekking van commies der posterijen 2C klasse. rijks museum. Ingetrokken, op verzoek, de benoe ming van F. Molenaar tot tweeden opzichter bij's rijks museum te Amsterdam, en in zijne plaats benoemd P. Kiers. MARINE. Bepaald dat in dit jaar de bij art. 29 van het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afne men van het eind-examen van de adelborsten 2e klasse, zal bestaan uit: J. M. Obreen, voorzitter der commissie tot het examineeren van zee-officieren enz, als voorzit ter; den kapitein ter zee J. M. I. Brutel de laRivière, nonactief, de kapitein-luitenants ter zee jonkheer M. W. Bowier, nonactief, en A. Dronkers, benoemd komman dant van Zr. M\ raderstoomschip Valk; den luitenant ter zee lc klasse H. van Goens, lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren enz. als leden. leger. Overgeplaatst in rang bij het wapen der infanterie van bet leger in Oost-Indië de lc luitenant W. E. Willink Ketjen, van het 5C regiment infanterie. ONDERWIJS. Sedert de vorige opgave zijn alhier nog geëxamineerd 10 personen als onderwijzer in het Fransch, toegelaten 4te wetende heeren W. C. Crucq te BrouwershavenC. Heule te Ouwerkerk P. A. Kominers te Goes; P. Mollen- berg te Vlissingen;3 als onderwijzeres in het Fransch, allen toegelaten, t. w.mejuffrouwen G. Jonk, te Middel burg; A. H, Uessels, te IJzendijke J. C. G. Hcjel te Vlissingen; 1 als ouderwijzer in het Hoogduitsch, toegelaten, zijnde de heer J. Liaspers te Middelburg; 1 als onderwijzeres in het Hoogduitschafgewezen 1 als onderwijzeres in het Eugelschtoegelatenzijnde mejuffrouw M. J. Tak te Middelburg 2 als onder wijzer in het teekeneutoegelatent. w.de heeren P. J. Hoames en G. Lievense, te Middelburg; 1 als onderwijzeres in het teekenen, toegelaten, zijnde mejuf frouw S. M. A. Schenk, te Middelburg; 5 als hulp- onderwijzeres, allen toegelaten, t. w.mejuffiouwen J. M. Bierens, te Vlissingen; A. van Braambeek, te MiddelburgA. J. Reijerste BrouwershavenC. E. Roest, te MiddelburgJ. A. M. Schutjens, te Vlissingen; 5 als huisonderwijzeres voor lager enderwijs, toegelaten, t. w.mejuffrouwen J. A. van Dieren Bijvoet, te Vlis singen"', A. Pb. Hessels, te IJzendijke; S. Th. van der Heijden, te Vlissingen; M. A. G. Jagtman te Vlissingen, allen voor het schrij ven, en mejuffrouw A. J. de Nood, te Middelburg, voor het schrijven en zingen; 2 als onderwijzer in de gymnastiek, toegelaten 1, t. w. de heer J. D. Augustijn, seigeant der infanterie te Middelburg; 3 als onderwijzer in de wiskunde, toegelaten 2, t. w.: de heet en L. H. Dormaar, te Mid delburg, en A. F. Kusse te Groede; 7 als onderwij zeres in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, allen toegelaten, t. w.mejuffrouwen A. vanBiaambeek, J. van Dieren Bijvoet, S. Tb. van der Heijden, M. A.G. Jagtman, C. E. Roest, M. J. Tak allen reeds hierboven vermeld, en mejuffrouw A. Risseeuwte Goes. KERKNIEUWS. Dinsdag en Woensdag werd te Amsterdam, onder lei ding van den predikant G. van Gorkumde gewone jaarlijksche vergadering van moderno theologen gehou den. Dinsdag was de toegang alleen voor theologen opengesteld, Woensdag ook voor gemeenteleden. 173 theologen en 41 gemeenteleden waren aanwezig. Ver schillende onderwerpen werden op een levendige wijze behandeldo. a. de vraag, die tegenwoordig aan de orde is: „Is eene constituante het beste middel tot op lossing der moeilijkheden in de Nederlandsche hervorm de kerk?" Algemeen was men van gevoelen, dat een constituante de moeilijkheden op nietvoor allen be vredigende wijze zal oplossen, maar eenvoudig den knoop zal doorhakken. Tot leden van het moderamen werden gekozen de heeren dr. J. W. Bok, van Amsterdam, J. H. Maronier, van Utiecht, en W. Hoevers van 's Gravenhage. De vergadering besloot ook het volgend jaar samen te komen, maar evenals in vroegere jaren zonder gemeen teleden, vooral met het oog op den bestaanden Protes tantenbond. Jl. Zondag namiddag liep te Moerdijk alles weder rustig af. De heer Glasius, van Geertruiden burg, ver toonde zich slechts even aan de kerkdeur en trok zich terstond terug, nadat hij den heer Koeken op den predikstoel gezien had. Maandag morgen ontving laatst genoemde een kennisgeving van het provinciaal kerk bestuur van Noord-Brabant, dat hij ontzet is èn van het lidmaatschap öo van het predikambt der Neder- duitsche hervormde kerk. MARINE EN LEGER. De officieren van gezondheid 2e klasse G. L. Aal- bertsberg en dr. A. W. van Renterghem worden met den 28cn dezer respectievelijk geplaatst aan boord van Zr. M8. monitor Krokodil en schroetstoomscbip Schou wen, terwijl de officier van gezondheid 3° klasse J. A. G. Hulst, met den lc" Mei daaraanvolgende, wordt geplaatst bij bet hospitaal der marine te Willemsoord. De luitenant ter zee 2C klasse G. C. Sterk, die nende aan boord van Zr. M\ wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten April a. op nonaetiviteit gesteld, en met den lcn Mei daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2° klasse W. J. van Hoogenhuyze. {Staats cour.) Dit jaar zullen weder practische oefeningen wor den gehouden door het bataljon mineurs en sappeurs, waartoe van den 2en Juni a. tot den 19en Juli daaraanvol gende in de legerplaats bij Zeist dat bataljon, benevens de daarbij te detacheeren officieren, onderofficieren en verdere manschappen van het wapen der infanterie zullen worden vereenigd. GEMENGDE BERICHTEN. Door den koning is bepaald, dat, gerekend van den leu September 1873 in Nederland, en 1 December 1873 in Indië, het voorschot, krachtens bestaande bepalin gen of gewoonte verleend wordende aan gouvernements passagiers, bij vertrek naar en van Nederlandsch-Indië bedraagt twee maanden van de hun gedurende den tijd van den overtocht toegelegde inkomsten, met uit zondering van de aan met zeilschepen derwaarts ver trekkende detachementen militairen te verleenen voor schotten, die evenals tot dusverre drie maanden zullen bedrageD. De 's Gravenhaagsehe scherpschutters-vereeniging heeft reeds nu voor den ia 1873 te houden 4eu nationalen schietwedstrijd voorloopig uitgeloofd, behalve eengroo- ten prijs, ruim 40 andere prijzen, bestaande in zware zilveren couverts, tot een gezamenlijke waarde van f 1100. Tevens zijn door eenige leden dier vereeniging 12 zulke couverts uitgeloofd voor de 12 schatters eener vereeni ging die te zamen de meeste punten zullen hebben behaald. - Het Rotterdaraseh Zeemanshuis heeft, zooals op de jl. Maandag gehouden, door prins Hendrik bijge- wooude, vergadering bleek, sedert de opening in 1856, 20212 zeelieden opgenomen. Een som f 13,713.90 was op het einde van 1872 door hen aan het bestuur toe vertrouwd. De inrichting blijft vooruitgaan, al bedroeg door bijzondere omstandigheden het aantal opgenomenen in 1872 minder dan in 1871. Van 11 tot 20 dezer passeerden 40 schepen, ver tegenwoordigende 67,200 ton, het Suez-kanaal; de door vaartgel den beliepen 732,000 francs. De ex-directeur van het krankzinnigen-gesticht te Evere in België, Henri van Leeuw, door Engeland uitgeleverd en reeds wegens zijne misdadige wijze van bewindvoeren veroordeeld, staat thans terecht voor bedriegelijke bankbreuk. Zijne vier medeplichtigen zijn vooitvluchtig. Er zijn reeds 9 waggons met Belgische schilderijen naar de algemeene tentoonstelling van Weenen verzon den. Deze schildeiijen zijn voor 2 millioen francs ver zekerd. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft met 74 stemmen tegen 1 bet wetsontwerp aangenomen be treffende het sluiten eener leening van 240 millioen francs. De beroemde zangeres Nillson is door den heer Strakoseh voor eene reis in Amerika geëngageerd. Zij ontvangt, behalve de reiskosten, een millioen voor 200 voorstellingen. Bij gelegenheid van eene verhooging van den prijs van het bier hebben Maandag te Frankfoit ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De troepen, die de orde moesten herstellenwerden door de opstandelin gen met steenen ontvangen; zestien brouwerijen werden verwoest. Bij den strijd waren 12 personen gedood en 17 gewond; 25 werden gearresteerd.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1