UJuitmlantr, ALGEMEEN OVEBZICH'-". Met de heropening der parlementen keert het leven in de politieke wereld terug. Maandag hervatten de vertegenwoordigingen van Engeland en Duitschlaud hare zittingen. Zooals gewoonlijk leverden die eerste bijeenkomsten nog weinig bijzonders op. Het Engelsche lagerhuis was dan ook, zooals het zittingverslag zegt, zeer dun bezet en in den Duitschen rijksdag werd door den voorzitter Simson medegedeeld, dat de slechte verbinding der spoorwegtreinen verscheidene Zuid- Duitsche en Saksische afgevaardigden belet had om bijtijds in de hoofdstad aanwezig te zijn. Niettemin waren die eerste zittingen niet geheel van belang ont bloot. In het Engelsche lagerhuis werd het voorstel van den heer Fawcett, of liever een klein onderdeel daarvan, tot de tweede lezing toegelaten. In overeen stemming met de regeering had dc voorsteller er namelijk in toegestemd, dat zijn voorstel betreffende de hervorming der universiteit te Dublin beperkt zou worden tot de afschaffing der zoogenaamde tssts aan het Trinity-college, welke deze instelling van hooger onder wijs voor de katholieke Iersche burgers sluiten. Hoe liberaal en noodzakelijk dit voorstel ook wezen moge, niet ten onrechte maakte een lid van het parlement er opmerkzaam op, dat de maatregel onbeteekenend was, want niet de tests alleen schrikten de katholieken af, maar de geheele protestantsche inrichtingde protes- tantsche atmospheer van Trinity-college. Minder juist was echter zijne gevolgtrekking dat men daarom de tests moest behouden. Gladstone zeide dau ook zeer terecht, dat alles wat Eugeland's schuld ten aanzien van Ierland koa verminderen behoorde te geschieden. Eene motie tot verzending van het voorstel aan eene commissie werd ingetrokken en de tweede lezing door het huis goedgekeurd. In den Duitschen rijksdag was de eerste zitting zeer on belangrijk. Slechts bleek uit het verzoek van den rijks kanselier om gemachtigd te worden tot vervolging van een ultramontaansch blad te Miinchen wegens beleedi- ging van den rijksdag, dat von Bismarck voortdurend tot bestrijding zijner politieke tegenstanders van pers vervolgingen enpersproeessen succes verwacht. Een slecht voorteeken voor het liberale ontwerp eener Duitsche druk perswet, hetwelk door Biederraann en 70 liberale ambtgenooten in den rijksdag is ingediend! Het zwaar tepunt der werkzaamheden van het Duitsche parlement ligt in de eerste dagen echter in de muntwetwaarover gisteren morgen de discussiën geopend werden. Een telegram van gisteren avond uit Berlijn meldtdat het amendement-Mohl om den dubbelengouden en zilveren, standaard aan te nemen door den rijksdag vei worpen is. Het aantal ingediende amendementen op dit belangrijke wetsvoorstel is legiogrootendeels van nationaal-liberalen en leden der Fortschriltsparleide heer Bamberger alleen heeft met^eenige collega's niet minder dan vijf diepingrijpende wijzigingen voorge steld. Behalve de artikelen naar aanleiding van de aan staande verkiezingen, waarmede de Fransche dagbla den voor twee derden gevuld zijnvindt men daarin heden uit het Journal officiel overgenomen den drie- maandelijkschen staat der staatsinkomsten over Januari, Februari en Maart 1873. In het algemeen kunnen de daarin opgegeven cijfers gunstig geaoemd worden. Let men alleen op het totaal, dan komt men tot de voor Frankrijk zeer verblijdende uitkomst, dat dit meer dan 10 millioen hocger is dan de raming en ongeveer 55 millioen meer dan de opbrengst over de drie eerste maanden van 1872. Dit resultaat is ongetwijfeld een nieuw bewijs voor de ontzettende hulpbronnen cn den grooten rijkdom van Frankrijk en zeker weinig in overeenstemming met de voorspelling der economen in 1871, die Frankrijk's ondergang en bankroet onvermij delijk achtten. Geheel zonder schaduwzijden is deze gunstige financieele toestand echter niet. Overtreffen de directe belastingen allen zonder onderscheid de raming, met de indirecten is dit niet het geval. Zelfs zijn er eenige nieuwe indirecte belastingendie beneden de helft der raming gebleven zijn. Thiers kan waarlijk van geluk spreken dat door tal van gunstige omstan digheden belet wordt, dat de verkeerdheden van zijn economisch systeem duidelijk aan het licht komen. In Cisléithanië wordt door de Duitsch-centralistische paitij wéder eene komedie opgevoerd, althans twee ge beurtenissen die elkander onmiddellijk opvolgden doen dit vermoeden. De Poolsche afgevaardigden, die zonder verlof en zonder kennisgeving, ondanks de uitnoo- diging van den voorzitter, de zittingen van den rijks raad hadden verlaten, zijn Maandag van hun mandaat als afgevaardigden en als leden der rijksdelegatie ver vallen verklaard. Vooral de wet op de directe verkie zingen was de oorzaak van deze politieke werkstaking der Poleneen geliefkoosde gewoonte der minderheden in Oostenrijk. Onmiddellijk na deze officieele breuk met de regeeringspartij, de dag na de vervallenverklaring der Poolsche mandaten, herinnert het kabinet-Auers- perg zich de belofte, welke het bij zijn optreden aflegdedat een Poolsch minister zonder portefeuille in het ministerie zou worden opgenomen. Bij besluit van gisteren is dr Ziemalkowskiburgemeester vanLemberg, tot minister benoemd in het najaar zullen de directe verkiezingen voor den nieuwen rijksdag plaats hebben, en wanneer men in 't oog houdt dat de Duitsche partij slechts dan van tegemoetkomingen en vergelijken met de Polen spreekt, wanneer zij hen meent noodig te hebben, getuige de geheele parlementaire geschiedenis sedert Auersperg's optreden, dan behoeft men niet in den blinde te tasten ora te verklaren wat met de laatste regeeringsdaden in Cisléithanië beoogd wordt. Wegens het overlijden zijner vrouw heeft Figueras tijdelijk het voorzitterschap der Spaansche regearing aan Pi y Margal, den minister van binnenlandsche zaken, overgedragen. Het gerucht dat hij het openbaar leven geheel zou vaarwel zeggen, wordt onwaar ge noemd, slechts verlangde hij eenigen tijd rust te nemeD. Ten aanzien van de operatiën tegen de Carlisten wordt heden niets belangrijks gemeld. De nieuwe kapitein-generaal van Cuba is aldaar aan gekomen en heeft met eene proclamatie zijn ambt aan vaard. Den opstandelingen die zich vrijwillig onder werpen belooft hij amnestieen tot bestrijding der anderen roept hij de krachtdadige hulp in van het volk, het leger en de vrijwilligers. Volgens brief van den gezagvoerder C. Tobiassen, voerende het barkschip Rigalag hij den 19en April zeilklaar te Liverpool en zou den volgenden dag ver trekken naar Dobay (Zuid-Amerika). Gisteren is in de haven van Vlissingen gekomen de EDgelsche brik Vivid, gezagvoerder Bedingfield, komende van Engeland, met gaskolen voor Vlissingen. ^anfrelsbmcljtm. GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam, 23 April. Raapolie op 6 weken f 433. Lijnolie op 6 weken 393. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 23 April 1873. üïederl&nd. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$- pet. 56 ♦dito dito dito .3 673 ♦dito dito dito .4 873 ♦Aand. Handelmaatschappij 43 1363 dito exploitatie Ned. staatssp116| België. *Certificaten bij Rothschild 23 Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito 5 Rusland. 'Obligatiën 1798/1816 5 „983 ♦Certific. adia. Hamburg 5 75 ♦dito Hope C°. 1855 6C serie 5 863 ♦Cert, f 1000 1864 5 „973 ♦dito f 1000 18665 „973 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope azG°. Leening 1860 4J 893 ♦Certific. dito4 ♦Iisviriot. Sticglitz C°. 2* a 4 L. 4 ♦Öbligatiën 1867—69. 4 76| ♦Certificaten6 48| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228 ♦Oblig. dito Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 933 dito dito Jelez Orel 5 933 dito dito CharkowAzow. Jr 923 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 633 Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 663 ♦dito dito April/Oct. 5 66| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 633 ♦dito dito Febr./Aug. 5 64 Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Buitenl.l86771. 3 21| dito Binnenlandsche 3 173 Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „403 Turkije. dito (binnenl.) .5 „533 Egypte. Obl. 18687 90 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 983 ♦dito dito dito (1885) 6 993 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito gecom olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl. St.Paul Pae. Spw. L-sec. 7 dito dito dito 2* sec. 7 523 dito dito 1869 dito 7 523 Brazilië ♦Obl. 185343 pet. 86 ♦dito 18655 963 Mexico dito 18513 16 g- Grenada, dito afgestempeld 6 20| Venezuela, dito3 Ill- Ecuador. dito1

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3