MIDDELEÜRGSCHE COURANT. F 96. Woensdag 1873. 23 April. mm HHPIHHMP Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 8.50. Middelburg 22 April. Bij de hervatting der werkzaamheden van de tweede kamer der staten-generaal in de heden gehouden zit ting werd, na mededeeling van de ingekomen stukken, door den minister van koloniën kennis gegeven van een zoceven uit Indië ontvangen depêche. Daaruit blijkt, dat voor Atekin zijn gesneuveld, behalve de reeds bekende adelborst, éen zeeofficier, 4 Europeesehe en éen inlandsche luitenants van de infanterie; van de landmacht werden gewond 23 officie ren, van de marine 2 officieren; van de landmacht zijn gesneuveld 35 en gewond 363 manf-chappenvan de marine zijn 2 manschappen gesneuveld en 3 gewond. De minister heeft een uitvoerige mededeeling over gelegd omtrent de verhouding van Nederland tot Atchin sedert 1824, die niet is voorgelezenmaar gedrukt zal worden. Op voorstel van den heer van Lijnden van Sandenburg zal het debat daarover op een nader te bepalen dag plaats hebben. De kamer zal deze week in de afdeelingen verga deren. Bij het bespreken van den laatsten maandstaat van de opbrengst der belastingen zegt het Ilandelsblad dat de zout- en zeep-accijnsen, omdat ze weinig productief zijn, uit de rij der accijnsen behooren te verdwijnen. (In het eerste kwartaal van 1873 bleet de opbrengst van den zout-accijns f 150,000 en die van den zeep- accijns f 44,000 beneden de raming.) Wij geven dit niet toe, althans niet geheel. Daar ons echter nauwelijks een artikel uit de pen iswaarin wij een paar directe belastingen veroordeelden omdat zij niet progressief genoeg zijn in opbrengstachten wij het noodig deze schijnbare tegenstrijdigheid toe te lichten. Vooreerst dit: wij stemmen met het afkeurend oordeel van het Amsterdamsche blad over den zeep-accijDS volmondig inen zouden dien gaarnehoe eer hoe liever, zien afschaffen; den zout-accijns wenschen wij daarentegen te behouden, in spijt van zijn geringe productiviteit, of liever van de stabiliteit zijner op brengst. Dit oordeel hangt samen met onze zienswijze over de inrichting van een doelmatig belastingstelsel in het algemeen. Er zijn tweeërlei soort van belastingen, de verplichte en de van den wil der burgers afhankelijke. De veiplichte worden door den staat naar vaste grond slagen gehevenen niemand behoort zich daaraan te kunnen onttrekken; de aanslag in de anderen hangt van den vrijen wil der belastingschuldigen af. flet belang van den staat brengt ongetwijfeld mede dat alle belas tingen verplicht zijnopdat de opbrengst de belastingen, de gewone inkomst van de schatkist, niet afhankelijk worde gesteld van toevallige omstandigheden of wille keur. Daarom strijden wij voortdurend en onvermoeid voor de invoering eener inkomstenbelasting als vas ten grondslag van ons belastingstelsel; de opbrengst eener inkomstenbelasting houdt gelijken tred met de ontwikkeling des lands en ontwijkt de gevaren van teleurstelling welke van eene verteringsbelasting onaf scheidelijk zijn. Niet duidelijker blijkt dit dan uit eene onlangs door den Engelschen minister van financiën in het parlement gedane mededeeling, dat de heffing van éene penny per pond sterling inkomenwelke in 1842 738,000 pond sterling leverde, in 1872 1,750,000 geleverd had. Als impoi unique is echter de inkomstenbelasting niet te verdedigen. Dan toch zou zij niet anders kunnen bestaan dan met een oploopend tarief, waarvan de bezwaren zeer groot zijnterwijl allen die een inkomen bezitten lager dan het door de belasting getroffen minimumvan alle lasten vrij zouden zijn. Om die reden wenschen wij naast de inkomstenbelasting de heffing van zekere belastingen op de weelde, 'hetzij direct hetzij bij wijze van accijnsen, en eene belasting welke als capitatie van alle ingezetenen zonder onder scheid geheven wordt. Die capitatie behoort geïnd te worden in den vorm van een accijns op een der eerste levensbehoeften, en als zoodanig komt ons de accijns op het zout als bij uitstek doelmatig voor. Boven den accijns op het brood heeft hij althans dit voor dat de landbouw en industrie er niet bovenmatig door bena deeld worden. Dat de zout-accijns terecht als eene capitatie be schouwd kan worden, wijst het volgende staatje .aan, bevattende de opbrengst in de hxatste elf jaren met de ver houding, waarin die opbrengst tot de bevolking staat: 1862 1863 1864 1865 1866 1867 1868 1869 1870 1871 1872 f 2,603,000; f 0.75 per hoofd. 2;689,G000.78 In eene Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders is de Nederlandsch-Indische droog dok-maatschappij geconstitueerd. De concessionaris, de heer A. G. Bosch, is benoemd tot algemeen directeur. Tot commissarissen werden gekozen mr. E. P. de Monchy, J. F. van LeeuwenW. E. Mercier, A. A. Bienfait, F. A. Muller en J. E. Cornelissen. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 9eu dezer, tot vaststelling van een re glement voor de rijks-academie van beeldende kunsten, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 17 December 1870, Staatsblad n° 198. Aan den heer B. J. Hiddink, die binnenkort naar Java zal vertrekken om een kadastrale opmeting op groote schaal te bewerkstelligen, worden toegevoegd de heeren C. E. Last, J. A. W. van Bergen en W. van der Rest. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Sluis J. H. Hennequin. NOTARISSEN. Vergund aan "W. F. van der Muelen om zijne notarieele standplaats over te brengen van de gemeente Stad Hardenberg naar de gemeente Goor; en aan J. G. Troost om zijne notarieele standplaats over te brengen van de gemeente Holten naar de gemeente Stad-Hardenberg. REGISTRATIE. Benoemd tot ontvanger der registra- 2,714,000; 0.78 2,772,000; 0.79 2,865,000; 0.80 2,852,000; 0.80 2,753,000; 0.76 2,929,000; 0.82 3,00.r,000; 0.84 2,944,000; 0.80 2,836,000; 0.76 Hieruit blijkt dat er nu eens voer- dan eens achteruit gang is geweest, doch dat de opbrengst der zoutbe- lasting zich in den regel niet ver verheven heeft boven, noch gebleven is onder het noimale cijfer van 76 cents per hoofd der bevolkiug. Als eenige belasting, welke van de armere klassen geheven wordt is deze heffing waarlijk niet te hoog, doch naar onze meening is ze dan ook alleen te verdedigen als eenige belasting op de eerste levensbehoeften en moeten daarom de accijn sen op de zeep en op de azijn uit de rij onzer belas tingen wegvallen. De minister van koloniën brengt in de Staats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden, dat zoodra omtrent gesneuvelde of gewonde officieren bij de expe ditie tegen Atchin, de thans van het Indisch bestuur nog niet ontvangen opgaven zullen zijn ingekomen, die aan hunne familie of betrekkingen zullen medegedeeld worden. L'Ami du Limbourg bevestigt het reeds door andere bladen medegedeelde bericht dat de heer Pijls zich bij de aanstaande verkiezingen voor de tweede kamer niet weder candidaat zal stellen; dit zou zijn, omdat de heer Pijls het onmogelijk acht de function van burgemees ter van Maastricht met die van volksvertegenwoordiger te zamen waar te nemeD. tie en domeinen G. H. Peters, thans ontvanger der registratie en domeine=i te Sittard, met intrekking van diens benoeming bij koninklijk besluit van 8 Maart, tot ontvanger der registratie en domeinen te Vianen; te Vianen, J. S. Kaempff, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zevenaar; te Terborg, J. van Os, thans ontvanger der registratie en domeinen te Ommen; te Maarssen, F. L. Sypkens, thans ontvanger der regis tratie en domeinen te Rhenen; te Lochem, M. O. Dijck- meester, thans ontvanger der registratie en domeinen te Gennep; te Middelharnis, A. A. Gefken, thans ont vanger der registratie en domeinen te Gravete Rhenen, R. P. van de Kasteele, thans surnumerair der registra tie en domeinen; te Gennep, F. van Dalsen Fontein, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Grave, E. A. Rovers, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Ommen, F. Gordon, thans surnume rair der registratie en domeinen; te Zevenaar A. Kool hoven, thans surnumerair der registratie en domeinen. leger. Pensioen verleend, op verzoek, ten bedrage van f 1300 's jaars, aan den majoor J. P. H. C. Vee- ren van het 4e regiment infanterie, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel. Benoemd bij het wapen der infanterie: tot majoor, de kapitein J. A. L. O. van der Monde, van het wapen, op nonactiviteit; bij het le regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant J. C. H. G. van Deun, van het korps; bij het 2e regiment, tot majoor, de kapitein J. G. Ten Raa, van het korps; tot kapitein 3" klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant jonkheer H. Laman Trip, van den gene- ralen staf; bij bet 4e regiment, tot majoor, de kapitein D. F. K. Hardenberg, van den staf der infanterie, adju dant van den inspecteur van het wapenbij het 5e regi ment, tot kapitein 3C klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant P. M. van der Meer Mohr, van het 4e regiment- KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij deNeder- duitscke hervormde gemeente te Axel door den heer J. A. P. Ris Lambers Hz.predikant bij die gemeente te 's Grevelduin-Kapelle. MARINE EN LEGER. De plaatsing met 1° Mei a. in de maritieme directie te Hellevoetsluis, van den met dien datum tot dirigee- renden officier van gezondheid bevorderden officier van gezondheid le klasse 'J. A. C. von Königslöw, wordt uithoofde van ziekte, voorloopig ingetrokken en be schouwd als niet te zijn geschied. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 19en April jl. wordt het te Fijenoord aangebouwde scbroefstoonischip 4e klasse Riouw met den 26fn dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse W. Steffens. KOLONIËN. Behalve het gisteren reeds gemelde ontleenen wij aan de mailberichten uit Oost-Indië nog het volgende. Een tweede telegram van den resident, van 9 Maart, mede van uit Demak verzonden, deelt mede, dat het gevaar grootendeels is geweken. Slechts een gerioge doorbraak der dijken heeft plaats gehad en nu de hooge waterstand is geweken, wordt aan de herstelling gearbeid. Van de 101,000 bouws sawah in de afdeeling Demak zijn tot dusver ruirn 73,000 bouws met padi beplant. De niet beplante sawahs zijn meerendeels dezulke, die op moerassige terreinen gelegen zijn. Op verschillende plaatsen zijn door achtereenvolgende overstroomingen ongeveer 1385 bouws jonge padi en 220 bouws bibit vernield. Bibit is echter nog voldoende voorhanden. Er zal dan ook opnieuw worden aangeplant. Ook in de afdeeling Grobogan is, blijkens een telegram aan den resident, gedagieekend Poerwodadi 8 Maart de toestand door hem persoonlijk onderzocht. De gansche bevolking heeft hare velden beplant;

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1