Verpachting. ^janöflsbrridjtcn. TUroertmtifti. STRMDYONDEBIJ. W. A. BAROS AAS LIJSDES, Openbare Aanbesteding. twaalf goed gewapende personen beginnen? Men wist niets beter te doen dan aan de even beleefde als dui delijke uitnoodiging gehoor te geven enterwijl de reizigers zich in de aangewezen tragisch comische posi tie bevonden, had achter hun rug de visitatie van hunne bagage plaats. Ik weet niet wat ik wel zou hebben willen geven voor zulk een avontuur, voor de onderscheiding om ook eens voor een bandieteuhoofdman voorover op den grond te mogen liggen, maar helaas! niets van dat alles viel mij te beurt. liet is toch inderdaad jammer te midden van den opstand door Spanje te reizenzon der in het minste of geringste door Carlisten te worden verontrust. Intusschen kan men uit het vermelde feit voldoende opmaken, dat onder de Carlistische banier der leliën eenige briganten strijdendie het geslacht van Fra Diavolo en Jose Maria geen schande zouden aandoen. Ongeveer tegen vier uren des morgens kwamen wij voor de poorten van Gerona aan, en deze uitdrukking moet men in den waren zin van het woord opvatten. Gerona toch heeft nog oude middeleeuwsche stadspoor ten, die des avonds behoorlijk worden gesloten en eerst na zonsopgang weder worden geopend. Onze koetsier schreeuwde bijna zijn longen uit om den portier wakker te maken. Eindelijk rammelden de grendels en knarste het slot, en met een onderzoekenden blik stak do wacht zijn hoofd in het raampje van het rijtuig. De portier van Gerona was pas van een carnaval tehuis gekomen. In de nauwe, phantastisch kronkelende straten gingen gemaskerde personen als geestverschijningen ons voorbij hier een dronken Alphonsus van Castilië, daar een Iza- bella de katholieke, in een met wijn bevlekt costuum, ginds een grijnzend beeld van den dood, dat met zware schreden huiswaarts keerde; het was een nachtelijk tafereel in den geest van Rembrandt, zooals ik nog nooit had gezien. Te Gerona gaat men gewoonlijk op den trein naar Barcelona als de weg niet door Carlisten onbruikbaar is gemaakt. Dit was thans helaas, het geval, zoodat ons niets overbleef als onze reis met het reeds bezon gen rijtuig, summa diligentiavoort te zetten. Calella was het eerste station hetwelk door regeeringstroepen bezet was en waar de diligence tegen een vuile coupé van een spoortrein kon worden verwisseld. Te elf uren des morgens hadden wij dat einde van onze marteling bereikt, en waren dus tusschen Perpignan en Calella vierentwintig uren onderweg geweest; in gewone tijden -doet men die rei3 in tien uren. Calella, een allerliefst visschersdorpje vlak aan de blauwe Middellandsche zee gelegen, was vol soldaten, die in hun roode broeken en grijze jassen, met den boniet de police op Óen oor voor Fransche infanteristen hadden kunnen doorgaan. Van den kerktoren woei de roode republikeinsche vlag zoo vroolijk over het schoone land dat men bijna niet merkte hoe slecht die vlag en die kerktoren bij elkander pasten. De Spanjaarden kunnen hen echter wel vereenigen; in dit land gaan revolutie en vroom heid met elkander gepaard, en in Madrid heb ik zelf een gelegenheidsvoorstelling bijgewoond waarin Chris tus als de eerste republikein werd verheerlijkt. De weg van Calella langs den oever der zee, langs olijven- en oranjebosschen 'moet men zelf hebben af gelegd om zijn schoon te begrijpen; te beschrijven wat men ziet is onmogelijk; het is te schoon. De liefelijke lentezon begon te S3hijnen en onze leden, onze zinnen en gedachten, die door de nachtelijke koude waren verstijfd, begonnen te ontdooien. In de beste stemming van de wereld bereikten wij Barcelonawaar we een dag rust in het vooruitzicht hadden. Maar, lieve hemel, welk een leveneen rennen en rijdeneen komen en gaandringen en schreeuwen langs de geheele door de zon beschenen Rambla! Eensklaps waren wij weder te midden van de vastenavond-drukte. Het was de laatste carnevalsdagen de geheele stad scheen prins Carneval uitgeleide te doen. Meisjes en mannen, kinde ren en grijsaardsrijken en armen, jongen en ouden, alles was op straat of sloeg van de balkons het gewe mel gade. Ik moet bekennendat ik al terstond aan genaam verrast was door het groot aantal lieve meisjes gezichtjes die ik overal aantrof, want ten opzichte van vrouwelijke schoonheid was ik met geringe verwachtin gen naar Spanje gegaanen was dus zeer verbaasd een zoo compleet mogelijke verzameling van aardige Sennori- tas te zien, die in schilderachtige groepen voor de balkonvensters van de Rambla zaten. In Madrid ech ter was het geheel anders. Zoo spoedig mogelijk vertrok ik naar Madrid en toen ik mijn intocht hield door de Puerta d'Ato'cha was sedert eenigen tijd de hertog van Aosta door de Puerta de Segovia in het particuliere leven teruggekeerd. Het bijna ongehoorde was geschied: een koning had goed willig, zij het dan ook niet vrijwillig, afstand gedaan van zijn wankelenden troon; een oud monarchaal land was in een enkelen nacht in een republiek veranderd, en dat zonder barricaden of oproer, zoo maar goeds moeds, met al de kalmte van een tooneelspeler die van costuum verwisselt. Dat was in strijd met alle regelen der traditie; het is bijna een schandaal, en voor een toerist wien het om avonturen te doen is, is zulk een handelwijze een gruwel. Wat is toch die correspondent van Louis Venil- lot, de Parijsche Carlisten-generaaleen gelukkig man! Deze held van de pen brengt zijn brieven persoon lijk op de post en is volstrekt niet zekerdat hij het postkantoor levend zal bereiken. Men kan niet zonder levensgevaar, zoo schrijft hijover straat gaan. In Madrid amuseerde men zich geweldig met de lectuur van zulke brieven, maar dephantasievaneenParijschen Carlist kon ons verlangen naar avonturen toch niet bevredigen. Te vergeefs sla ik uit mijn balkonvenster een blik op straat om te zien of zich ook eenig beeld der revo lutie vertoont, en onwillekeurig wijd ik mijn aan dacht aan het gebouw waarin ik mijn intrek heb ge nomen. Het is een o vei oud gebouween voormalig karmelieter-kloosteruit welks corridors een dampkring van vóór driehonderd jaren ons tegenwaaiten waarin de geest van Philips II des nachts rondwaart. Het is vreemd hoe ernstig en stil men in zulk eene omgeving wordt. Als wij des avonds laat te huis komen en gewapend met een fakkeldie de portiereen invaliede uit den veldtocht tegen Rusland, ons verschaft, de twaalf voet breede trappen bestijgen dan zouden wij voor mannen van den heiligen Hermandad kunnen door gaan die den groot-inquisiteur naar bed geleiden slechts de zotte invallen van mijn metgezel en zijn rammelende officierssabel herinneren mij aan het proza van het hedendaagschedat althans wat de tempera tuur betreft vrij wat aangenamer is. Brrdie koude in deze middeleeuwsche hallen! Hoe liefelijk is het om zich op de Puerta del sol in de warme stralen der zon te gaan koesteren. GRAANMARKTEN ENZ Gent 18 April. Roode en witte tarwe a 85 kilo met weinig aanvoer fr. 27.rogge op staal fr. 15.gerst fr. haver fr. 17.boekweit lr. 18.50; paarden- boonen fr. 16.75; koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 40. lijnkoeken fr. 25.50; koolzaadkoeken fr. 20.50boter fr. 2.80 per kilogram eieren fr. 1.75 per 26 stuks. Ylissingen, 18 April. Boter f 1.30 a f 1.38 per kilogram. Amsterdam, 18 April. Raapolie op 6 weken f Lijnolie op 6 weken f 39$* PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 18 April 1873. Nederland. *Certific. "Werkelijke schuld. 2^ pet. 56-,^ ♦dito dito dito 3 68£ ♦dito dito dito .4 SSi- *Aand. Handelmaatschappij 4| 137£ dito exploitatie Ned. staatssp 116 J België. ♦Certificaten bij Rothschild 2\ Frankrijk, inschrijvingen3 ♦dito5 „841 Rasland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98fr ♦Certific. adia. Hamburg 5 „75 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87 ♦Cert. 1 1000 1864 5 „971 ♦dito f 1000 18665 97| ♦Loten 18665 „247 ♦Oblig. Hope axG°. Leening 1860 4i 90 ♦Certific. dito4 ♦I-i8criDt.Stii'.glitz&C°.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 „761 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228| ♦Oblig. vlito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 dito dito Jelez Orel .5 „93^ dito dito Charkow Azow. 5 921 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 66T\ ♦dito dito Aprii/Oct. 5 66-| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 64 -fc ♦dito dito Febr./Aug. 5 641 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 211 dito Binnenlandsche 3 li" Portugal. ♦Obl. 185669 3 40$ Turkije. dito (binnenl.) .5 53^ Egypte. Obl. 1868 7 9l| Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 96 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 981 ♦dito dito dito (1885) 6 99| ♦Obl. Illinois 7 „90 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr,W.Spw.Ohiosec.(7p) 771 dito dito gecorn olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesee. 7 „551 dito dito dito 2«sec. 7 551 dito dito 1869 dito 7 551 Brazilië ♦Obl. 1863 41 ♦dito 18655 „961 Mexico dito 18513 B 161 Grenada. dito afgestempeld 6 20$ Venezuela, dito3 111 Ecuador, dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 17 April. Metall. f 22.771; dito zil ver f 24.521; Dito Eng. per f Eng. Russen; per Eng. Portugal per f Fransche f 561Belg. f 5615 Pruis, 35^Hamb. Russen f 31f Russen in Z. R. f 32Pools, in Fl. f Napelsche f Spaansche piaster f Spaanseh in fr.1000. f Amerikaansche dollars f 2.45; papier f 2.07. Ondertrouwd MARINUS JACOBUS DEKKERS en ELISABETH JACOBA VAN KIEL. Middelburg, 18 April 1873. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze lieveling KATIIARINA HENDRIKA, in denaan- valligen leeftijd van bijna vier jaien. Serooskerke, A. S. SCHUMAN. 17 April 1873. C. SCHUMAN, maas. De ondergeteekende zegt dank aan zijne geëerde begunstigers voor het genoten vertrouwen. A. GELDHOF, Mr. Timmerman. Burgemeester en Wethouders van Arnemuiden zullen, op "Vrijdag den 25cn April 18173, des voormid dags te 101 wur, in het gemeentehuis aldaar, voor den tijd van driejaren, publiek trachten te ver pachten: de GEMEENTE-MESTPUT en den BEERPUT. De conditiën daarvan liggen van heden af voor be langhebbenden op de Gemeente-Secretarie ter inzage. Arnemuiden, den 17ctt April 1873. Burgemeester eu Wethouders voornoemd C. J. CRUCQ. De Secretaris J. VAN DER WEELE. L. S. Rechthebbenden cp aclit ledige Petroleum vaten een ledig teervat, twee Roeiriemen, vier Flankenlang drie meters vijftig centimeters, alles aangespoeld aan het strand der gemeente Nieuw en St. Jooslandvervoegen zich ter reclame bij den Burgemeester aldaar. Nieuw- en St. Joosland, 20 Januari 1873. Die iets te vorderen heeft van MATHILDA HEN DRIKA SCQULTZ, overleden binnen Middelburg, ge lieve daarvan opgaaf te doen vóór 1 Mei a. bij D. BOS, Nieuwstraat. Bij de aanstaande Verkiezing van een Commis saris ter Algemeene Vergadering van den Folder Walcheren, wordt door eenige kiezers aanbevolen de Heer wonende onder de gemeente Koudekerke. Op Donderdag den 8iU Mei 18173, des voor middags te 11 uren, zal door het Dijksbestuur van het calamiteuze waterschap Waardeonder nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten van Zee land, in het gemeentehuis te Waarde, bij inschrijving en opbod worden aanbesteed: Het verbeteren en onderhouden der ge- ivone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steen- glooiingwerken aan den zeedijk van den calamiteuzen polder Waarde, met bij levering van al de daartoe beuoo- digde bouwstoffen en arbeidslooneu. Het BESTEK zal van af den 28cn April 1873 ter lezing liggen in het gemeentehuis te WaardeKrab- bendijke, Kruiningen en IJerseke en voorts tegen betaling van f 1 verkrijgbaar zijn bij de Boekhande laren F. KLEEUWENS ZOON te Goes. Locale aanwijzing op Dinsdag en Woensdag vóór den dag der aanbesteding. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den. Dijksopzichter J. BLOK Sz. te Waarde. Waarde, 17 April 1873. Het Dijksbestuur van het calamiteuze waterschap Waarde, M. PIEPER, Voorzitter L. VAN DOORN, Secretaris-Ontvanger.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3