MIDDELBURGSCHE F 93. Zaterdag 1873. COURANT. 19 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is 3.50. Middelburg 18 April. Eergisteren had in Diligentia te 'sGravenhage de vergadering plaats der op te richten Mijncompagnie „Nederland", ten doel hebbende den aankoop en de ex ploitatie van de Caribon-zilvermijn in Noord-Amerika. Onder leiding van mr. P. P. van Bosse en medewer king van de heeren Kappeijne van de Coppello, de Bruyn Kops, Hope Loudon, du Bois en mr. J. P. van Bosse, als secretaris, werd die vergadering gehouden en werden daarin de statuten vastgesteld, na hoogst belangrijke mededeelingen van het comité, o. a. dat een onzer meest uitstekende mijningenieurs de maat schappij in Amerika zal vertegenwoordigen. De mededeelingen van het comité waren van dien aard en de bezwaren werden zoo voldoende opgeheven, dat de maatschappij zich onmiddellijk constitueerde en het aanzienlijk bedragwaarvoor voorwaardelijk was ingeschreven en binnen weinige dagen binnen 's Gra- venhage volteekendna de vergadering tot 27 tonnen gouds definitief werd aangevuld. De minister van binnenlandscbe zaken brengt in de Staats-courant van heden ter kennis van belangheb benden, dat zij die voor eene benoeming als opzichter 2° klasse voor het stoomwezenop eene jaarwedde van f 700, in aanmerking wenschen te komen, zich, vóór 10 Mei a., met hun verzoek schriftelijk behooren aan te melden bij het departement van binnenlandsche zaken, onder overlegging van hunne geboorteacte en zoodanige getuigschriften of verklaringen waaruit blijkt, dat de adressant in allen deele practisch ervaren is in de kennis van de samenstelling en het onderzoek van stoomketels. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, J. P. R. Suringar, candidaat-notaris aldaar. posterijen. Eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, op verzoekaan den surnumerair der posterijen L. J. T. Ramaer. ONDERWIJS. Ter verkrijging van een akte van bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs zijn van 16 tot 18 April alhier geëxamineerd 8 personen voor den rang van hoofdonderwijzer, waarvan 6 zijn toegelaten, nl. de heeren G. Baar dolf van Goes, J. Keijzer van Hoofd plaat, P. J. Kloppers van Vlissingen, A. F. Marlet van Hontenisse, P. Schouten van Hontenisse, en J. Swart van Goes, terwijl 2 werden afgewezen. Voor den rang van hulponderwijzer is éen persoon geëxamineerd, die werd afgewezen. KERKNIEUW S. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Sint Laurens de heer J. A. de Vlieger, te Oosterland. Uit Moerdijk wordt aan De Standaard geschre ven, dat op den eersten Paaschdag daar weder een der ringpredikanten te vergeefs aankwam. De heer Oudegeest, predikant te Made, trad omstreeks half drie, door een maréchaussée begeleid, het gevulde kerkgebouw binnen, doch verliet het, na er eenige oogenblikken vertoefd te hebben, en deed proces-verbaal opmaken tegen het op treden van den predikant Koeken. Een luitenant der maréchaussées was van Breda gekomen om de te Moer dijk gestationeerde brigade behulpzaam te zijn in het bewaren der rust, daarenboven bijgestaan door den burgemeester van Klundert en den gemeente-veld wachter. MARINE EN LEGER. Van de acht onderofficieren van het instructie bataljon te Kampen, die te 'sGravenhage aan het exa men voor tweeden luitenant, bij de infanterie hier te lande, deelnamen, hebben zeven een voldoend examen afgelegd, terwijl de achtste in slechts een enkel vak een niet voldoend aantal punten bekwam. In de vol gende maand zullen nog twee onderofficieren van het zelfde korps bij 't examen voor tweeden luitenant bij de infanterie in Oost-Indië mededingen. KOLONIËN. In the Daily Telegraph op wiens berichten zooals men weet weinig te vertrouwen valt komt eene de pêche uit Singapore voor van den 17on April jl., vol gens welke de Nederlanders bij den aanval op Atchin twee forten zouden hebben genomeD, maar bij den aan val cp het hoofd-fort de nederlaag zouden hebben ge leden. De strijd zou moorddadig zijn geweest en de kom&andant der expeditie, generaal Kohier, zou bij de bestorming van het fort zijn gedood. De Nederlanders zouden meer dan honderd man hebben verloren. RECHTZAKEN. De kantonrechter te Arnhem heeft de kerkvoogden van de Nederduitsche hervormde gemeente te Velp in het gelijk gesteld tegen de onwillige betalers in den hoofdelijken omslag dier gemeente. (Arnh. cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren namiddag speelden eenige kinderen in het schuurtje der weduwe TV. H. de Beste, arbeidster ia het gehucht Schoondijkegemeente Driewegen, met lucifers en stak een öjarige knaap het stroo in brand, waarna spoedig ook het schuuftje in vlam stond. Toen de brandspuit van Driewegen aankwam was de brand gelukkig reeds door eenige personen gebluscht. Alleen een gedeelte van het dak is verbrand. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de moeilijkheden bij het leggen der buizen voor de waterleiding aan het einde van den Oostsingel ontmoet, thans geheel zijn overwonnen. Men is nu tot aau de Oostpooit ge vorderd, om weldra langs den Oostzeeaijk aan den watertoren de buizen tot aan de groote voedicgspijp te brengen. Ook in het midden- en >vestelijk gedeelte der stad wordt het buizenleggen ijverig voortgezet. Thans is ongeveer gedeelte van het net gelegd. Er bestaat dus alle hoop in den aanstaanden zomer de drinkwaterleiding in gebruik gesteld te zien. Bij gelegenheid van den brand te Katendrecht zijn op tweeden Paaschdag ruim 10,000 personen van Rotterdam met de veerboot ovérgezet. Er werd aan het veer f 509 ontvangen. De Stoompost meldtdat de Belgische regeering, overtuigd van de verantwoordelijkheid die op wissel wachters bij de spoorwegen rust, maatregelen heeft genomen omdoor aan deze klasse van beambten eene exceptioneele positie te verzekeren, het reizend publiek voldoende waarborgen van veiligheid te verschaffen. Die maatregelen bestaan, behalve de gebruikelijke rangschikking in klassen naar gelang van het gewicht hunner taakvooreerst in een hoogere belooning dan van die beambten, waarmede zij maatschappelijk en wetenschappelijk zijn gelijk te stellen, en ten andere in de instelling van een fonds, ten bedrage van 8000 francswaaruit aan diegenen, die onberispelijk ia hun dienst zijn, premiën worden uitbetaaldgelijk staande met éen tot 20 dagen bezoldiging. Te Meulestede, in België, is een persoon gearres teerd, die in de omliggende dorpen aan de lichtgeloovige inwoners zoogenaamde geneesmiddelen verkocht om hen van allerlei soorten van ziekten te verlossen. H:j be streek hen o. a. met creosoot om de jicht te genezen. Verscheidene personen heeft hij wijs gemaakt, dat zij aan een besmettelijke ziekte leden, en dat om te voorkomen dat geen verdere verspreiding onder de leden van hunne familie zou plaats hebbenhunne kleederen moesten worden verbrand. Hij belastte zich zelf met de zorg voor de verbranding, maar verkocht de kleeren aan den eersten den besten kleerkooper. In de Schlesische Zeitung leest men het vol gende: Het Pruisische centraal-comité voor den mili tairen geneeskundigen dienst heeft de premie die het had uitgeloofd voor de aanwijzing van de beste mid delen om de beginselen der conventie van Genèveook in den oorlog ter zee in toepassing te brengen, toege kend aan een voormalig Nederlandsch officier van gezondheid bij de marine Ferhiison. Deze stelt voor: Invoering van hospitaalsehepen, en van talrijke red dingsbooten; invoering van bijzondere reddings-kom- mando's; internationale kenteekenen voor die inrich- gen en invoering van hospitaalschepen in de havens. De hospitaalschepen en de reddingsvaartuigen zullen de bewegingen van de vloot zelfs in den slag volgenvoor hospitaalschepen zullen ongewapende fregatten worden gebezigd, of nog beter groote pas sagiersbooten, die het Geneefsche kruis in top voeren en onder het bevel van officieren staan. Aan boord moet zich een zoo groot mogelijk aantal geneesheeren bevinden. De reddings-kommando's gaan gedurende den slag van de hospitaalschepen op booten uit om hen die in het water zijn geraakt, onverschillig of zij vriend of vijand zijn, zoo mogelijk te redden en aan boord van de hospitaalschepen te brengen, alwaar zij terstond de noodige hulp ontvangen. Na den slag moeten de hospitaalschepen de oorlogschepen van de zwaargewonden ontlasten en deze zoodra mogelijk naar de haven-hospitaals worden getransporteerd. Bij gelegenheid van het Paaschfeest hebben in de kerken Saint-Eustache, Saint-Roch, Notre-Dame en Saint-Thomas-d' Aquin de zakkenrollers hun handwerk op groote schaal gedreven en met hunne scharen groote verwoesting in de japonnen der dames aangericht. Ongeveer 100 a 15Q,personen werden bestolen, sommigen voor een aanzienlijke waarde, hetzij aan geld of kost baarheden. 1200 mijnwerkers te Durham hebben Maandag den arbeid gestaakt, omdat hun loon, dat voor eenige maan den met éen shilling per dag was vermeerderd, thans weer met evenveel is verminderdelke schikking wordt van beide zijden geweigerd, zoodat men vreest dat deze strike van zeer langen duur zal zijn. Te Maidstone heeft Dinsdag morgen een groote demonstratie plaats gehad bij gelegenheid van de los lating der 5 gasstokers, die in December tot 12 maanden gevangenisstraf waren veroordeeld, doch thans kwijt schelding kregen van hun nog overigen straftijd. Het nieuwste vaartuig van de Eugel3ehe marine, De vernieler geheeten, wekt zeer de aandacht. Eenige dagen geleden heeft het de haven van Porthmouth ver laten, om op de reede voor de proefvaart gereed te worden gemaakt. Het schip ziet er niet zeer behaaglijk uit en onderscheidt zich merkbaar van de slanke linie schepen. De vorm komt goed met den naam overeen. Binnen in de groote ruimte van zijn dik gepantserd lichaam bevindt zich een reusachtige stoommachine, terwijl het met niet meer dan 2 kanonnen gewapend is, maar die van de zwaarste soort zijn welke ooit op een schip gebezigd werden. Het nieuw gebouwd ge vaarte heeft iets van de ramtorenschepeniets van de monitors en iets van de zoogenaamde koepelschepen. Velen vreezen dat het schip geen zee zal kunnen bou wen, maar dit heeft men vroeger van de ramtoren schepen ook gezegd. De admiraliteit heeft voorzorgen genomen om de bemanning te redden als die vrees mocht bewaarheid worden, 't Is een proef die van zeer groot belang is, niet alleen voor Engeland, maar voor alle zeemogendheden. VERKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden 1° Een huis en erve in de Segeerstraatwijk H n° 74. Verkocht /"1616. 2° Een huis en erve in de Spanjaardstraat, wijk E n° 87. Verkocht voor f 880. 3° Een huis en erve in de Korte Brakstraat, wijk O n° 264, benevens een pakhuisje met doorgang in de Korte Breestraat. Samen verkocht voor f 1280.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1