polder; 9e perceel 57 aren weiland, aldaar. Samen verkocht voor f 1191. 10c perceel, 85 aren bouwland, aldaar. Verkocht voor 1376. lle perceel, 43 aren 70 centiaren weiland, aldaar. Verkocht voor f 650.76. 12c perceel, 45 aren 90 centiaren bouwland en sprink, aldaar. Verkocht voor f 801. THERMOMETERSTAND. 16 April 'sav. llu. 5 9 gr. 17 'smorg. 7u.58gr.'smidd.691u.gr.'sav 6u.68gr. öuitcnlartö. ALGEMEEN OVERZICHT. De gedecideerde toon der circulaire van den heer de Réinusat en niet minder het besluit der regeering, om de beide vacatures in de nationale vergadering voor het departement du Rhöne reeds in den aanvang der volgende maand te doen vervullen, hebben blijkbaar de vruchten gedragen welke de gematigd-republikeinsche regeeringspartij zich daarvan had voorgesteld. Niet slechts de Parijsche vertegenwoordigers dezer richting, als Vautrainde PresseusëWolowski en anderen, maar ook 24 leden van de nationale vergadering en van den Parijschen gemeenteraadwaaronder veteranen der repu- blikeinsche zaak gevonden wordenals Emmanuel Arago, Carnot, Langlois, Tirard, Turquet, wier verknochtheid aan de liberale republiek boven alle verdenking ver heven is, hebben eane proclamatie aan de kiezers te Parijs gericht, waarin z'j met warmte de candidatuur van den minister verdedigen. „Het eohèc van den heer de Eémusat, zeggen zij, zou een zeer groote en ge vaarlijke kracht geven aan de reactie in de nationale vergadering. Zijn succes waarborgt het algemeen stem recht in republikeinschen geest. Het belaag der repu bliek springt duidelijk in het oog; de verkiezing van den heer de Eémusat is noodzakelijk." Ongetwijfeld zal deze ferme en tevens conciliante houding van de voornaamste leiders der Parijsche radi calen de kansen voor den minister van buitenlandsche zaken aanmerkelijk doen toenemen. Zij kan bovendien als een afdoend antwoord gelden op de verdachtma kingen van eenige conservatieve bladenwier eenig doel blijkbaar is om de liberale partij zooveel mogelijk te verdeelen, teneinde zelf de vruchten van den strijd te plukken. De heer de Eémusat zou ondanks de dui delijkheid zijner verklaringen wel eens over de integri teit van het algemeen stemrecht kunnen denken als de heer de Broglie, aldus b. v. iusinueert le Franqais Het beste bewijs voor de ongegrondheid dezer insinua tie is zekerdat den reactionairen leden der perma nente commissie te Versailles tengevolge van het mani fest van den heer de Eémusat de schrik om het hart schijnt geslagen te zijn. Althans vond het gerucht, gis teren te Parijs verspreid, vrij algemeen geloof dat de permanente commissie, in woede ontstoken over de be lofte van den heer de Eémusat ten aanzien van de integriteit van het algemeen stemrecht, voornemens was de nationale vergadering bijeen te roepen. Hoewel er van dit plan wel niets zal komen, is reeds de versprei ding van dit gerucht op zich zelve opmerkelijk. Geheel onverwacht heeft een protest van prins Napo leon tegen het votum der nationale vergadering het licht gezien, waarbij deze ten aanzien van zijne petitie tot de orde van den dag overging. Het is inderdaad te betreuren, dat de bekende maatregel van Thiers den Bonapartistischen prins in de gelegenheid stelt om als martelaar op te treden en op juiste gronden aan te toonen, dat recht en billijkheid te zijnen aanzien door de republikeinsche regeering met voeten getreden zijn. Gelukkig echter begaat prins Napoleon in zijn protest de gewone fout van bijna alle pretendenten. Na de heilige verzekering dat hij voor geene dynastie, voor geene aanspraken op den troon, maar slechts voor zijne rechten als gewoon burger optreedt, spreekt hij zich zeiven aan het slot van zijn stuk tegen, vergeet hij den burger geheel en is hij nog slechts de prins. In het vnur zijner hartstochtelijke ontboezemingen verheerlijkt hij de Napoleontische legende en beroept hij zich, ondanks coups iïêiat en vijandelijke invallen, op het geluk dat de Napoleoniden over Frankrijk uitstortten. Beter argument kon hij zeker niet voor den maatregel van Thiers en tegen zijne belangeloosheid aanvoeren. Het merkwaar dige stuk deelen wij in zijn geheel hierachter mede. Bij gelegenheid van zijn 76en verjaardag ontving de president der republiek o. a. gelukwenschen van den bevelhebber van het Duitsche bezettingsleger en van den Spaanschen minister Castelar. Generaal von Man- teuffel veieenigde bovendien de Fransche autoriteiten en zijnen staf aan zijn disch en bracht een dronk uit op het welzijn van Thiers en den bloei van Frankrijk Castelar verzekerde in zijn brief, dat hij niet alleen de gevoelens van hem en van de Spaansche regeering, maar ook van de geheele Spaansche natie uitdrukte. Acht en twintig van de drie en dertig leden van den Straatsburgschen gemeenteraad hebben geprotesteerd tegen de afzetting van den burgemeester Lauth en de provisioneele vervanging van dezen door den politie commissaris Back. De regeeringspresident van den Beneden-Elzas von Ernsthausen heeft daarop geant woord met een besluitwaarbij de gemeenteraad voor twee maanden in zijne functiën geschorst-wordt. Deze maatregel kan geen verwondering wekken in een land. dat volgens de wet onder dictatoriale macht staat. Of een dusdanig gebruik van die macht echter politiek en voorzichtig genoemd kan wordenis uit de verte moei lijk te bepalen en dit moge daarom de Duitsche regeering zslve beoordeelen. In het algemeen staat dit ongetwij feld vast, dat willekeur zelden de liefde voor het openbaar gezag verhoogt en tot verzoening leidt. Al vorens tot dien maatregel over te gaan heeft de presi dent de vervanging van den maire door een lid van den gemeenteraad beproefd, maar deze poging is op eene weigering afgestuit. Wellicht kan dit feit als verzachtende omstandigheid gelden. De nederlaag van de Carlisten-bende onder aanvoe ring van Lizaraga wordt officieel bevestigd. Zij raakte beklemd tusschen twee colonnes en moest onder een moorddadig vuur de vlucht nemen. De aanvoerder zelf moet bij dit wanhopig gevecht gewond zijn. Het groote gewicht van deze nederlaag is, dat de vereeni- ging der benden van Lizaraga en Dorregaray verijdeld is en daarmede de beraamde operatiën der Carlisten onmogelijk geworden zijn. Daartoe zou, volgens be richten uit Garlistische broneen nieuwe aanval op Puycerda behooren. Intusschen zijn £00 man met vol doende artillerie uit Barcelona tot versterking van de bezetting 'der kleine vesting gezonden. De heldhaftige verdediging der plaats werd, blijkens het rapport van den kommandant van Gerona, geleid door twee be jaarde gepensioneerde militairen. Uit Madrid wordt gemeld dat de door de regeering voorgenomen transactie in de quaestie der artillerie-officieren niet tot stand is gekomen, tot groote tevredenheid der republikeinsche partij. Om welke redenen wordt echter niet gemeld. Protest van prins Napoleon. In la Liberté leest men de volgende circulaire van prins Napoleon aan zijne Corsicaansche kiezers, welke door dit blad geheel authentiek genoemd wordt. De wet, zegt hij, verplicht mij zitting te nemen in den generalen raad, het openbaar gezag belet mij dit. Niettemin zou ik beproeven mij naar Frankrijk te begevenwanneer ik er niet nieuw geweld zou onder vinden, omdat de heer Thiers boven de wet staat. De soi disant republikeinen willen, met miskenning hunner beginselen, dat alles tegen een Bonaparte geoorloofd is. Ondanks de rechtvaardigheid mijner zaakop loyale wijze verdedigd door den rapporteur der commissie, heeft eene geringe meerderheid goedgekeurd dat ge weld boven recht gaat. Zoo is dan wettig gesanctioneerd dat een Fransch burger, die noch hoofd eener dynastie noch pretendent is, die niets anders eischt dan zijne rechten als een voudig burger, welke tot tweemalen door het mandaat, hetwelk mij door u werd toevertrouwd, erkend zijn, aangehouden en verbannen kan worden en dat hij geene bescherming verkrijgen kan evenmin van de justitie als van de vertegenwoordigers der natie. Dit zijn de nieuwe beginselen welke de regeering, die zich in 1870 van Frankrijk meester maakte, tegenover de beginselen van '89 stelt! Thans kunt gij de waarde der coalitie beoordeelen van die mannen, welke den aanslag van den 4cn Sep tember begingen onder de oogen van den vijand. Zij wilden, zeiden z$ de verlossing van het volk en de vrijheid Nooit is het volk meer onderdrukt, armer, ongeluk kiger en aan grooter vervolgingen blootgesteld geweest dan onder hun bestuur! En de vrijheid? Wie zou durven beweren dat zij in Frankrijk bestaat Niet alleen verkeeren 43 departemen ten in staat van beleg, maar het geheele land is over geleverd aan luim en willekeur Door zijne daad jegens mij heeft de heer Thiers voor de geschiedenis en voor Europa den maatregel gerecht vaardigd, die in 1851 tegen hem genomen is en welks duur ik mij beijverde te verkorten. In naam der rechtvaardigheid heb ik mij steeds tegen elke willekeurige verbanning en proscriptie verzet, en daarom heb ik het recht die te brandmerken welke mij treft. Laten die zaken u echter niet ontmoedigen. Men ver bant ons omdat men ons vreest Wat is het geheim onzer kracht? Het is dit, dat de Napoleons tweemalen het land gered en voor revolutie behoed hebbendoor die sociale waarborgen te schenken zonder welke elke staat een onvermijdelijke ontbinding tegemoet ijlt, en dat tweemalen de stemmen van Frankrijk hunne daden hebben goedgekeurd! Men vreest ons omdat behalve de Napoleons slechts twee minderheden bestaan: de eene wil orde zonder democratie, de andere democratie zonder orde. Wat men ook doe, den naam van Napoleon zal men Diet uit het hart der natie rukken Derhalve moed gehoudenLaat deze nieuwe beproe ving onze hoop en ons vertrouwen niet verzwakken! In dienongelijken strijd, waarin ikbeleedigd, gelasterd en vervolgd ben, zult gij mij steunen; gij zult mijne ver banning doen eindigen. Ik beroep mij op het algemeen stemrecht om herstel van mijn recht en veroordeeling van mijne vervolgers te verkrijgen. April 1873. NAPOLEON (JÉRÖME). ^anöflsbrrtrijtm. GRAANMARKTEN ENZ Middelburg, 17 April. De aanvoer uit Walcheren bestond meestal in tarwe en witte boonea, van de overige artikelen was zeer weinig, en uit het overige gedeelte van Zeeland niets aangevoerd, puike nieuwe Walchersche tarwe f 11 a f 11.25 betaald voor consumtie, afwijkende /"9.50, f 9.75 a 10, nieuwe Zeeuwsche tarwe /Tl.25 verlaten; Eogge fl bij inschrijving; wintergerst f 7.15 verkochtpuike Walchersche zomergerst 6.75Wal chersche witte boonen 11, dito bruine boonen f 13; dito paardenboonen uiterst weinig geveild en met graagte tot 7.40 gekocht; dito groene kookerwten f 9.25 win- terkoolzaad niet geveild; raapolie f 40, patentolie /"42, lijnolie f 40 per vat op zes weken, a comptant 1 lager. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd: 10 koeien en anderen, prijs 140 tot 200 per stuk; 10 kalfvaarzen en koeien, van f 160 tot 240; 10 wei beesten, van f 115 tot f 180; 1 nuchter kalf, van f 8; 1 vet kalf, van f 57 tot f 90 4 vbote-kalve ren, van f 38 tot f 8 per stuk of 60 cent per kilogram; 4 paarden, f 200 per stuk; 2geiten2 ezels 88 magere varkensgroote soort 32 kleine soort 11 per stuk; vette varkens niet aangevoerd; vee meestal tot goede prijzen verkocht, vet vee a 90 kilo. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.14 a 1.18 per kilogram. Aardap pelen f 2.80 a f 3.30 per hectoliter. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 17 April 1873. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4* dito exploitatie Ned. staatssp België. ♦Certificaten bij Rothschild 2* Frankrijk. *Inscbrij vingen3 ♦dito 5 Rusland. Obligation 1798/1816 5 ♦Certific. adia. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito 1000 18665 ♦Loten 1866. 5 ♦Oblig. Hope %C°. Leening 1860 4* ♦Certific. dito4 *,IrsoriDt.Stio.glitz&C°.2ea4L. 4 ♦Oblïgatiën 1867-69. 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. viito Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito CharkowAzow. 5 r Polen. ♦Sehatkislobligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. *Obl. 1856—69 3 Turkije. dito (binneul.) .5 Egypte. Obl. 1868 7 Amerika. ♦Obl.Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito «lito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redamtion. 6 Obl. Atl. Gr. W. Spw. Ohiosec. (7p) dito dito gecons olideerae7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesee. 7 dito dito dito 2«sec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië »Obl. 18634* ♦dito 18655 Mexico dito 18513 Grenada, dito afgestempeld .6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 57,V 69* 89* 137* 117 75 87 98 ,V 98^ 247* 89* 75 76tV 48* 223 1794 93* 93* 93* 74 66* 66* 64f 64* 21* 17* 40* 53iV 91* 96* 97* 98* 99* 90 77 56* 56* 56* 16* Hl Prijzen van coupons. Amsterdam, 16 April. Metall. f 22.77*; dito zil ver 24.52*; Dito Eng. per£ f Eng. Russen; per Eng. Portugal per f Fransche f 56*; Belg. ƒ56*; Pruis, f 35^Hamb. Russen ƒ31*. Russen in Z. E. f 32Pools, in Fl. f Napelsche f Spaansche piaster f Spaansch in fr.1000. f Amerikaansche dollars f 2.45; papier f 2.07.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3