todi's „Scrittori classici italiani di economia politica" Mailand 18031805 bearbeitet von prof. dr. A. von Schwarzkopf an der kaiserlichen Universitats- und Lan- des-Bibliothek in Strassburg correspondireades Mit- glied der naturforschenden Gesellschaft voa Graubünd- ten etc., etc. Strassburg, Verlag von Seitz Miller 1872. Leest men nu wetende wat de heer de Bary ver zekert dien titel nauwkeurig, dan schijnt te blijken, dat de schrijver van het woord learbeitet nog een geheel ander gebruik gemaakt heeft dan men tot heden wist. Eigenlijk zegt hij niet, dat hij prof. is te Straats burg ofschoon ieder dit er uit lezen zalhij zegthet ïs aan de bibliotheek te Straatsburg bewerkt, hetgeen niemand schelen kan, daar het niets tot de zaak doet, en dus vermoedelijk slechts is bijgevoegd, om den lezer te foppen. Wij gaven den rector der hoogeschool te Straatsburg den volledigen titel van het werkje op, en daar het te Straatsburg uitkwam, kan men daar gemakkelijk vernemen, wie deze heer Schwarzkopf is, die zich aldus niet alleen eens anders werk toeeigende, maar ook een professoraat, dat hem niet toekomt. Het boekje blijkt te zijn gedrukt in Stuttgart bij J. Kreuzer. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan Joh. Phi lips fabrikant te Akentot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 4C klasse der Prui sische kroonorde met het roode kruis, hem door Z. M- den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oideberkoop mr. H. Meineszadvocaat en candidaat-notaris te Amsterdamen tot griffier bij het kantongerecht te Raalte mr. A. T. Miquel, advocaat te Utrecht. notarissen. Opnieuw benoemd tot notaris te Groote- gast, arrondissement Groningen, mr. D, Koessingh, die bij besluit van 16 Januari jl., op zijn verzoekeervol, als zoodanig was ontslagen. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan C. J. de Vriese, uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Kampenbehoudens aanspraak op pensioen, en onder dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten door hem gedurende vijf en vijftig jaren aan den lande bewezen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Charlois c. a. C. de Jong, thans ontvanger derzelfde middelen te Ysselmonde. leger. Op pensioen gesteld: P. Sodenkamp, luite nantkolonel, provinciaal adjudant inOverijsel, en A. H. Mommes, luitenant-kolonel, provinciaal adjudant in Friesland, met toekenning aan ieder van den rang van kolonel en een pensioen van 1500,* jonkheer H. G. F. Leys8ius, kolonel, plaatselijk kommandant 2e klasse te Breda, met een pensioen van 1800; J. J. A. Fincken- sieper, majoor, plaatselijk kommandant 3l' klasse te Gro ningen, met een pensioen van ƒ1300; en J. F. de Pauw, le luitenant, plaatselijk adjudant 2e klasse te Vlissin- gen, met een pensioen van 720, de beide laatstge noemden op eigen aanvrage. Benoemd: bij den plaatselijken staf, tot kapitein, plaatselijk adjudant van de lc klasse te Ylissingen, de le luitenant F. Siemerinkvan de divisie koninklijke maréchaussée van Noord-Brabant en Zeeland; tot 2en lui tenant, plaatselijk adjudant van de 2e klasse te Yenlo, de sergeant F. A. de la Portevan het 6e regiment infan terie bij den provincialen staftot provincialen adj udant in Frieslandde majoor J.. H. Wichersvan het 5e regi ment infanterie; tot majoorprovincialen adjudant in Overijselde kapitein F. A. Loggerevan het 7e regi ment infanterie bij den plaatselijken staftot plaatselijken komman dant der 2e klasse te Breda, de kolonel C. B. van der Breggenkommandant van het 3C regiment infanterie tot majoorplaatselijken kommandant 3e klasse te Gro ningen de kapitein M. A. Raphelsvan het 7e regi ment infanterie; bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot luitenant-kolonel, de majoor F. J.Pleiffer, van dien staf, chef van het bureau personeel en mili taire zaken bij het departement van oorlog bij het le regimenttot majoorde kapiteins H. J. Her big van het 6een A. J. de Kofïvan het 8e regiment tot len luitenant (naar ouderdom van rang de 2e lui tenant P. W. van de Velde, van het korps; bij het 2e regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang)de le luitenant-adjudant E. P. A. van Heekerenvan het korps bij het 3e regimenttot kommandant van het korps, de luitenant-kolonel C. M. H. Pel, van het 6e regiment; tot luitenant-kolonelde majoor P. J. de Vassy, van het le regiment bij het 4C regiment, tot kolonel en kommandant van het korpsde luitenant-kolonel C. L. Lodervan het 3e regiment; tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant C. Bakker, van het korps; bij het 5e regiment, tot majoor, de kapitein J. J. F. Janssensvan het korpstot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant E. J. F. Franck, van het instructie-bataljon, en de le luitenant-adjudant L. van Osvan het 8C regimenttot len luitenant (naar ouderdom van rang)de 2C luitenant M. C. B. de Groot, van het korps; bij het Ge regimenttot luitenant-kolonelde majoor P. M. Netscher, van het lc regiment; bij het 7e regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang), de le luitenant-adjudantH. Vermeulen, van het le regiment, en de le luitenant G. J. P. D* Muller, van het korps; bij het 8C regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouder dom van rang), de le luitenant-adjudant M. J. W. van Vlierden. van het le regiment en gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; bij het instructie-bataljon, tot len luitenant (naar ouderdom van rang)de 2e luitenant S. Lantingavan het korps, ONDERWIJS. De gemeenteraad van Culemborg heeft met alge- meene stemmen tot onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs vodr meisjes benoemd mejuffrouw D. C. Snijders, thans hulponderwijzeres te Lochem. KERKNIEUWS, net kiescollege der hervormde gemeente teZierikzee heeft ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van ds. H. A. Gillot naar St. Petersburg, op den 16en April, een zestal van predikanten samengesteld, bestaande uit de heeren N. C. Balsem, te Langezwaag, O. Geerts, te de Rijp, dr. W. C. Terwogt, te Ammerstol, J. A. Tours, te Sandpoort, A. A. van Meurs, te Buur- malsem, en dr. J. C. Pool, te den Helder, hebbende de eerste twee een gelijk getal stemmen verkregen. Op den 2en Mei a. zal hieruit een drietal worden geformeerd. MARINE EN LEGER. Sedert eenige dagen is men langs de zeewering te Den Helder bezig met het maken van toebereidselen om eenige proeven te nemen met torpedo's. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 4cn Maart.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandwegens ziekteaan den contro leur lc klasse bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura J. W. Mensing, en aan den len commies bij het departement van justitie mr. C. baron van Voorst tot Voorst; een tweejarig verlof naar Nederlandaan den hoofdcommies bij het departement van financiën H. C. A. van Eldik Thieme. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioende gewezen vendu- schrijver bij het ven du kantoor te Grissee M. C. Landt- recht; eervol, uit 'slands dienst, de gewezen klerk bij de militaire administratie te Amboina, J.J. L. Ana- kotta. Ontheven: op zijn verlangen, eervol, van zijne functiën, de medevisiteur of meter van schepen te Batavia P. Landberg. Benoemd: tot algemeenen secretaris, de directeur van binnenlandsch bestuur mr. H. D. Levyssohn Nor man; tot directeur van binnenlandsch bestuur, de resi dent van Bagelen A. Fitz Verploegh; tot resident van Batavia, de hoofdambtenaar op nonactiviteit W. A. Jellinghaus, laatst resident van Tagal, van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot resident van Djodjokarta, de hoofdambtenaar op nonactiveit A. J. B. Wattendorff, van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot resident van Tagal, de adsistent-resident voor de politie der stad en voorsteden van Batavia O. W. Swaving; bij het binnen landsch bestuur op Java en Madura, tot controleur lc klassede controleur 2e klasse H. G. J. G. Vriesman tot controleur 2" klasse, de ambtennar ter beschikking J. M. Esche; tot ambtenaar ter beschikking, de amb tenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indië J. J. Dcnner. departement van oorlog. Vergund: op ver zoek, om al dadelijk naar Nederland terug te keeren, aan den len luitenant der infanterie van het Nederlandsche leger M. J. Temminck, op grond dat de vijfjaren, ge durende welke hij bij de landmacht in Nederlandsch- Indie is gedetacheerd, reeds zijn verstreken. Overgeplaatst: gewestelijke en plaatselijke staf, als militaire kommandant van Sumatra's westkust en onderboorighedende kolonel der infanterie C. L. St. A. M. de Roy van Zuidewijnkommandant der le mi litaire afdeeling op Java. Infanterie, bij het 9e bataljon, de le luitenants F. H. de Vogel en H. A. J. Valkenhoffde 2e luite nants W. F. Kroesen, H. Kuhn en J. M.Sanders, van het lle bataljon, en de 2e luitenants M. W. P. C. de Jonker en H. C. van Stappershoef, van het 10 bataljon bij het 10e bataljon, de 2C luitenant K. K. A. J. Schneider, van het 9C bataljon. departement van marine. Ontslagen: uit 'slands dienst, de geschorste le stuurman bij de gou- vernements-marine, belast met het gezag over het stoom schip SailoosJ. W. de Wit. Belast: met het gezag over het stoomschip Sailoos, de le stuurman bij de gouvernements-marine M. J. Sorel. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren morgen ontdekte de chef van het station der staatsspoorwegen te Krabbendijke, dat een der waggons lc klasse van den eersten trein van Roo sendaal naar Vlissingen van onderen in brand stond. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door de wrij ving en gebrek aan vet. De waggon werd afgehaakt; gelukkig dat dit ongeval aan het station ontdekt werd, daar de gevolgen anders onberekenbaar hadden kunnen zijn. Ten kantore van den gemeente-ontvanger te 's Gra- venhage is uit de kas van den ambtenaar, belast met de hondenbelasting, de som van twee honderd gulden ontvreemd. Het hoofdcomité van Het roode kruis heeft een som van f 25,000 ter beschikking gesteld van het co mité te Batavia, teneinde in den oorlog tegen Adchin ten behoeve van onze troepen te worden aangewend. Daarenboven wordt een menigte goederen naar Indië verzonden. In de vorige week hebben de veldarbeiders te Ooltgensplaat eene werkstaking beproefd, dia echter mislukte. Eene groote menigte, waaronder vele vrou wen, verliet het weideveld en trok, met eene vlag voorop, door het dorp. Zij verlangden 5 cents per dag meer loon. Dit werd geweigerd, en den volgenden dag togen de werkstakenden weer aan den arbeid. {Goessche cour.) Uit Diepenveen wordt gemeld, dat de hoeveel heid ijzererts die in die streken wordt gegraven, ver bazend groot is. Dagelijks ziet men tal van wagens, met erts beladen, naar Deventer gaan, van waar het per schip naar Pruisen vervoerd wordt. De exploitatie geschiedt geheel voor rekening van Pruisische labri- kanten, die van de grondeigenaren door hunne zaak gelastigden, uitgestrekte landen voor een bepaald aantal jaren huren, om er 't erts uit te graven. Eenige jaren geleden ontvingen de grondbezitters hiervoor zeer weinig geld, doch thans bedingen zij zeer hooge som men. Eene menigte arbeiders verdient met het graven hooge dagloonen, terwijl de landerijen er door in waarde winnen. The Times deelt mede dat te Parijs eene bijeen komst zal worden gehouden door gemachtigden van Engelsche, Fransche, Belgischeen Nederlandsche suiker- raffinadeurs, teneinde zich te verstaan aangaande de quaestie van de rendementen van de ruwe suiker. De Belgische regeering heeft een drie percents- leening gesloten, groot 230 millioen, met tien contrac tanten, onder welke de Nationale bank, het huis Roth schild, de Banque de Bruxelles en het Comptoir d' Escompte zijn. De koers van uitgifte is 81 percent. In Ierland schijnt het peil van ontwikkeling der jury-leden nog bijzoader laag; zoo weigerde er een te Thurles den eed te doen, want, zei de hij, hij was niet schuldig; men moest hem uitleggen waarvoor hij zwe ren moest. Dezelfde jury sprak een man vrij die het hem ten laste gelegde bekend had. Die uitspraak werd met luid gelach begroet. De president van het hof verklaarde dat er buiten de jury geen sterveling was die hier aan de onschuld geloofde, ontbond de jury voor deze zitting en drukte de hoop uit geen der leden ooit meer in een jury te zien zitten. Het a.ntal aanvragen om concessie voor schouw burgen te Berlijn bedraagt op dit oogenblik niet minder dan 27, terwijl 24 iederen avond spelen. De prijzen die deze ondernemingen in den laatsten tijd opbrachten, zijn enorm. Zoo werd het Friedrich-Wilhelmstadtische theater voor 350,000 Thalerhet Victoria voor 680,000 Ihalerhet Vorstadtische voor 150,000 ThalerCallen- bach voor 180,000 Thaler verkocht. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is alhier te koop aangeboden een huis en erf in de Lange Noordstraat, wijk C, n° 29. Hoogste bod 4125 opgehouden op 5600. Gisteren is in het Huis halfwege aan denVeer- schen weg te koop aangeboden. lc perceel, 55 aren 80 centiaren bouw- en weiland, in de gemeente Vrouwepolder; 2e perceel, 60 aren60cen tiaren weiland, aldaar. Samen verkocht voor 1,893.76* 3* perceel, 47 aren 90 centiaren weiland, aldaar. Ver kocht voor f 726.50. 4e perceel, 26 aren 90 centiaren bouwland, in de ge meente Sint Laurens5e perceel, 43 aren 10 centiaren bouwlandaldaar6e perceel, 36 aren 70 centiaren bouw land, aldaar; 7e perceel, 37 aren bouwlandaldaar. Samen verkocht voor 2,386.76; 8e perceel49 aren weiland, in de gemeente Vrouwe-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2