troepen niet meer in de kazernen te Bergen gecon signeerd zijn. De Maatschappij De jonge tooneelliefhebbers te Brussel, aangemoedigd door den koning der Belgen, den graaf van Vlaanderen, den minister van binnen- Iandsche zaken, het provinciaal bestuur van Brabant en het bestuur der stad Brussel, heeft besloten, bij gelegenheid der Brusselsche gemeentefeesten, een prijs kamp van letter- en tooneelkunde uit te schrijven. Alle tooneelschrijvers en tooneelgezelschappen van Noord- en Zuid Nederland worden tot dezen dubbelen prijskamp uitgenoodigd (de maatschappijen van Brussel uitgezon derd). De wedstrijd voor tooneelopvoering zal plaats hebben op 20 en 21 Juli a. en de daaropvolgende Zon- en Maandagen, naar gelang der ingeschreven mededingende genootschappen. De prijzen zijn voor tooneelletterkunde: le prijs, 500, 2C 200 francs. Tooneelkunde. Noord- Nederland: le prijs, 600, 2e 400, 3e 200 francs. Zuid- Nederland le prijs, 600, 2C 400, 3e 200, 4e 100 francs. In de Court Journal leest men het volgende: Een staat, door vrouwen geregeerd. In de Holland- sche bezittingen is een' merkwaardige kleine staat, die wat zijn regeeringsvorm en de zeden en gewoon ten zijner bewoners aangaatde stoutste droo- men van de emancipatie der Amerikaansehe dames overtreft. Op het eiland Java ligt, tusschen de steden Batavia en Samarang, het koninkrijk Bantam. Ofschoon schatplichtig aan Nederland, is het een onafhankelijke staat, in politieken zin onbeduidend, doch gelukkig, rijk en sedert onheuglijke tijden bestuurd en verdedigd door vrouwen. Wel is de souverein een man, maar de overige regeeringsleden behooren tot het schoone geslacht. De koning is afhankelijk van zijn raad, welke uit drie vrouwen bestaat. De hoogste autoriteiten, alle hooge ambtenaren, hofbeambten, legerhoofden en soldaten zijn zonder eenige uitzondering vrouwen. De mannen zijn landbouwers en kooplieden. De lijfwacht van den koning is een vrouwelijke keurbende. Deze amazones rijden te paard op de wijze der mannen en dragen sterke stalen punten in plaats van sporen. Ze voeren een ge punte lans tot wapen, welke zij zeer bevallig hanteeren; evenzoo het geweer dat zij in vollen galop afvuren. De kroon gaat over op den oudsten zoonen wanneer de koning zonder afstammelingen na te laten overlijdt, verzamelt zich een honderdtal daartoe gekozen amazones om een opvolger uit haar eigen zoons te kiezen. De gekozene wordt dan tot wettig vorst uitgeroepen. De hoofdstad van dezen kleinen staat ligt in een der schilderachtigste gedeelten van het eiland in een vrucht bare vlakteen wordt verdedigd door twee goed be wapende forten. Blijkens telegram van Maandag is Austin Bid well, die zooals wij gisteren mededeelden uit de gevangenis te Havanna ontsnapt was, op een afstand van20 mijlen der stad weder door de politie in hechtenis genomen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 13cn dezer: B. L. Frank, jm. 31 j. met C. van Os, jd. 27 j. R. Jongmans, jm. 29 j. met J. Baak, jd. 27 j. A. B. Ludikuse, jm. 26 j. met J. A. Tromp, jd. 25 j. L. Versteeg, wedr. van C. L. Lem, 40 j. met M. <J. Duif, jd. 33 j. (Van 512 April.) vlissingen. Gehuwd: j. Stroo, wedr. van L. Lou- werse, 39 j. met M. Geschiere, wedc. van A. Geschiere, 34 j. K. Wouterse, jm. 24 j. met A. Lievense, jd.23j. Bevallen: P. Meuldijk, geb. Tanis, z. M. Baert, geb. Waagenaar, z. L. Dekker, geb. Stroo, d. J. Raams- donk, geb. Herke, d. A. S. vanReems,geb.Timmers, z. M. J. Kramp, geb. Langenbergerz. W. Polderman, geb. Wouters, d. M. Huilmandgeb. Thienpont, z. M. J. Meijer, geb. de Munck, d. D. Bogerd, geb. van der Mussele, d. P. J. de Witte, geb. van der Eijk d. Overleden: E. Bekker, vrouw van J. H. Claudius» 27 j. H. H. Schoonis, man van S. Rietvelt, 70 j* P. van Erken Calandtwed\ van P. C. Eekman68 j" J. du Pont, vrouw van G. Hille78 j. C. P. J. Zip' vrouw van J. G. Hector, 63 j. W. Jansen, z. 8 j. Goes. Gehuwd: K. Kloosterman, jm. 32 j. met H. Lukaartjd. 27 j. Bevallen: J. de Korte, geb. Moeliker, d. C. Hen- drikse, geb. Semeijn, z. E. Westdorp, geb. Vaas, z- Overleden: E. Tavenierd. 3 m. A. P. M. Knieriem, d. 17 m. G. Snoek, d. 57 j. Zierikzee. Bevallen: M. Jansen, geb. Verplancke, d. W. Papeveldgeb. Peutez. H. M. Sigmondgeb. van den Ende, d. J. F. Beije, geb. Klink, z. J. H. Louwmans, geb. Hofman, d. T. M. Catshoek, geb. Cannoe, z. C. S. Buijk, geb. Mulder, z. J. Vos, geb- Larooij, d. A. Schroeijers, geb. Kanie, d. E. Bal, geb* van Seters, z. M. Juijn, geb. de Keijzer, d. S. Ver- poorte, geb. van Dijke, d. Overleden: C. van den Boogert, wedr.vanM.Loarts, 76 j. C. J. Knaapd. 4 j. E. Schoenmakervrouw van M. den Dekker61 j. THEE MOMETERSTAND. 15 April 's av. 11 u. 60 gr. 16 'smorg. 7u.57gr.'smidd.lu.74gr.'sav, 6u.70gr. ©uttmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Welke redenen de Fransche regeering ook bewogen mogen hebben om tot dusverre bijna zonder uitzonde ring gebruik te maken van den uitersten termijn van zes maanden, binnen welken volgens de wet nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschrevenwanneer vacatures in de nationale vergadering ontstaan zijn, dat zij aldus niet naar den geest der wet handelde, dit wordt wel door niemand betwijfeld. De ondervinding heeft bovendien geleerd dat de voordeelenaan deze ge woonte verbonden, zelden tegen de nadeelen opwogen en de verkiezingen juist door het lange uitstel een veel ongunstiger resultaat opleverden, dan wanneer zij onmid dellijk na het ontstaan der vacature waren uitgeschre ven. Dat de regeering zelve thans tot die overtuiging gekomen zou wezen kan zeker niét blijken uit haar besluit, gisteren in het Journal officiel openbaar ge maakt, waarbij de kiezers van de departementen Loir-et- Cher, Cüarente-inférieure, Rhöne en Haute-Vienne tegen 11 Mei a. worden opgeroepen. Hield zij zich vroeger wegens politieke redenen bijna altijd aan den uitersten termijn, thans is de afwijking van hare oude gewoonte aan hetzelfde toe te schrijven. Omtrent de bedoelde politieke reden kan men niet lang in het onzekere verkeeren. Reeds gisteren gaven wij die met een enkel woord aan, de regeering moet, hetzij dan al of niet op aandrang harer politieke vrien den, een indirecten steun geven aan de candidatuur van den heer de Rémusat te Parijs, omdat niet alleen deze minister, maar in zekeren zin ook de geheele regeering bij deze verkiezing betrokken is. Ongetwij feld kon zij geen beter middel aangrijpen, dan door Lyon zelf in de gelegenheid te stellen om door de ver kiezing van zijn ontslagen maireden heer Barodet, tegen de kleingeestige vijandschap der reactionairen in de kamer ten aanzien van de vrijzinnige tweede stad van Frankrijk te protesteeren. Door de oproeping der kiezers van de Rhone vervalt de grootste beteekenis der candidatuur van den heer Barodet te Parijs. „Lyon kan thans zijne stem doen hooren, zegt le Temps» Lyon en niet Parijs moet thans spreken. Wij twijfelen er niet aan of de massa der Parijsche kiezers zal volmondig deze zienswijze beamen." Niettemin ontveinst het blad zich nietdat het eene illusie zou wezen te verwach ten dat de radicalen niet tot den minister van buiten- landsche zaken zouden overloopen, maar zeker is het er van overtuigd dat de kansen van den heer de Ré musat belangrijk vermeerderd zijn. Nu Lyon in de gelegenheid gesteld is zelf te protesteeren tegen de excep+ioneele gemeentewet, is de candidatuur van Barodet te Parijs weinig meer dan eene daad van vijandschap ten aanzien van de regeering. Het i8 voor de Fransche republiek te hopen, dat de verkie zing van de Rémusat te Parijs en van Barodet te Lyon een einde maken zal aan het treurige misverstanddat door de gemeentewet voor Lyon tusschen de regeering en een belangrijk deel der linkerzijde ontstaan is. Ook aan de rechterzijde, welke deze wet op harts tochtelijke wijze doordreef, heeft zij echter eene teleur stelling berokkend. De monarchale prefectde heer Cantonnet, die in zijn blinden haat tegen decentrale mairie het ontwerp der reactionaire commissie inspireerde, is genoodzaakt geweest zijn ontslag te nemen. In de veronderstelling dat hij onmiddellijk met een lijst can- didaten voor de benoeming van maires en adjnnctmaires gereed zou zijn, heeft de regeering ten slotte van de bestrijding van het ontwerp der commissie afgezien. Een welsprekend getuigenis voor de impopulariteit van den monarchalen prefect en voor de heerschen- de stemming in het departement du Rhone is, dat hij er niet in koa slagen een voldoend aantal per sonen te vinden, die er in toestemden om als candi- daat te worden voorgedragen. Ondanks de onmiddel lijke promulgate der wet moet dus de uitvoering bij gebrek aan het noodige personeel verschoven worden. „De regeering, zegt la France républicainekon den heer Cantonnet niet vergeven dat hij haar zoodoende een belachelijke rol liet spelen; daarvan was een scherpe brief van den minister van binnenlandsche zaken het gevolg, die den prefect noodzaakte zijn ontslag in te dienen." Dit ecKèc kan men den reactio nairen van ganscher harte gunnen. Met de schorsing der zittingen van rijksdag en landdag te Berlijn is ook het politieke leven geheel verdwenen. Daaronder althans verdienen de onvrucht bare en gerekte kibbelarijen en twisten der officieuse pers met de katholiek- en protestantsch-ultramontaan- sche organen niet gerangschikt te worden. Zoo ooit dan geldt hier de regel: „waar twee twisten dragen beiden de schuld." Wel verre van de orthodox-kerkelijke par tyen van provocatie vrij te pleiten moet men toch erkennen dat de regeering en hare pers alle moeite doen om het vuurtje aan te blazen. Men mag waarlijk nog van geluk sprekendat de strijd tot dusverre slechts inkt en nog geen bloed kostte. Het Pruisische heeren huis is tegen Dinsdag a. opgeroepen om hare werkzaam heden te hervatten en in de esrste plaats de kerkelijk- politieke wetten in behandeling te nemen. Omtrent het definitieve lot dezer wetten bestaat nog steeds verschil van meeningde commissie uit het heerenhuiswelke met het voorloopig onderzoek belast is, heeft tot dusverre nog weinig anders gedaan dan door amendementen alle kracht en beteekenis te ontnemen aan bepalingen, welke zij in hare vorige bijeenkomsten goedkeurde. Die com missie is zoo samengestelddat de regeerings- of anti- regeeringspartij met éene stem in de minderheid blijft, naarmate éen lid van eene der partijen door toevallige omstandigheden afwezig is. De laatste berichten uit Spanje luiden als gewoonlijk zeer verward. Mag men de ofïïcieele Gazeta gclooven, dan hebben de Carlisten Zaterdag en Zondag bij ver scheidene kleinere ontmoetingen de nederlaag geleden. Omtrent het resultaat van een belangrijk gevecht tus schen den brigade-generaal Morales en den Carlistischen aanvoerder Lizarraga luiden daarentegen de berichten zeer verschillend. Uit Bayonne wordt dienaangaande van Maandag avond 6 uien gemeld, dat volgens de regeering de Carlisten bij Abalcioqueta verslagen en verstrooid werden en 60 dooden, gewonden en gevan genen achterlieten, terwijl de Carlisten beweren, dat zij het veld behielden, dat generaal Morales gewond werd en 30 zijner soldaten buiten gevecht gesteld waren. Zooveel schijnt zeker dat de Carlisten nog zoo machtig zijn, dat zij met afwisselend geluk strijden. Met het leger blijft het er trouwens treurig uitzien. Muitende batal- ons zijn aan de orde van den dag en verhinderen natuur lij k de andere geregelde troepen om zich uitsluitend aan de onderdrukking van den opstand te wijden. Daarbij komt dat de poging der regeering om de artillerie officieren, die tengevolge van de bekende quaestie- Hidalgo welke als aanleiding tot Amadeo's troons afstand genoemd werd ontslagen werden, weder tot den dienst te doen terugkeeren, bepaalden tegenstand ondervindt bij de republikeinsche partij. Deze ziet in de herstelling van dit bij uitstek aristocratische korps een gevaar voor de republiek en acht het bovendien onrechtvaardig dat aan hen, die de eerste aanleiding waren van de desorganisatie van het leger, van regee- riDgswege de onderscheiding zou te beurt vallen om in den rang, dien zij vrijwillig en uit ongewettigden oppositie-geest verlieten, hersteld te worden. Een protest, in dien geest opgesteld en van duizenden handteeke- ningen voorzien, is Maandag uit Barcelona aan de regee ring opgezonden. Mengelwerk SCHETSEN UIT SPANJE. I. Lodewijk XIV zoo schrijft een Oostenrijksch toe rist had goed praten, toen hij zei de: „Er zijngeene Pyreneën meer!" en het kostte den vrijheidsminnen den Edgard Quinet weinig moeite hem dit na te zeggen. Ik zou echter den roi soleil en zijn republikeinsch ge- gezin den echo wel eens hebben willen zien, als men hen te Perpignan in een postwagen had gestopt en hen in zulk een foltertuig van den goeden ouden tijd over de kale, stormachtige toppen van de Pyreneën had gevoerd! Ik zou wel eens hebben wil len zien, hoe zij zich bij iedere halt de ribben zouden hebben geteld, en hoe zorgvuldig zij elkanders ruggen zouden hebben gewreven. En op het oogenblik, dat de pijn het hevigst was zou ik te voorschijn zijn ge lreden om tot de beide reisgenooten de vraag te richten „Eh lien, majesteit en citoyen,gelooft ge na nog dat er geene Pyreneën meer zijn?" Ik vraag vergeving dat ik mijne reisbeschrij ving met eene romance uit f. mol begin en daardoor in de voor naamste fout van de reisbeschrijver]de toeristen verval, en toch een reisbeschrijver kan met weinig moeite origi neel zijn. Hij onthoude zich tea strengste van de be kende klachten over de moeilijkheden en gevaren, behandele dure hotels, slechte tables tfhóle en erbarme lijke voertuigen als historische zaken die niet meer kunnen voorkomen, besluite uit het doorschijnende koffiedik van een land niet tot den toestand van zijn staatkundige verhoudingen, vertelle eenvoudig wat hij heeft gezien, liege zelden en schrijve niet te veel, en hij kan verzekerd wezen, dat zijne beschrijving zich gunstig van anderen zal onderscheiden. Dat zou nu alles zeer gemakkelijk zijn, indien het, om de waarheid te zeggen, niet zoo geweldig moeilijk was. De herinnering aan een fossielen postwagen te

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2