MIDDELBURGSCHE COURANT. r 9i. Donderdag 1873. 17 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 16 April. De tweede kamer der staten-generaal is tot hervat ting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen a. Dins dag 22 dezer. De heden door eene commissie uit de kerkeraden der Nederduitsche en Engelsche hervormde gemeenten al hier gehouden collecte beeft, behoudens de nader te ontvangen giften, /"230.95£ opgebracht. De Staats-courant van heden bevat de volgende mededeeling. Naar aanleiding van het in de dagbladen van den 13eD dezer opgenomen Reuter-telegram uit Penang, waarin werd gezegd dat versterking van de naar Atchin ge zonden troepenmacht was aangevraagdzijn van de Indische regeering inlichtingen verzocht. Deze zijn gegeven bij een gisteren morgen ontvangen telegram, waaruit blijkt dat geene versterking was gevraagd, maar alleen aanvulling van ammunitie voor de marine en toezending van de achtergebleven artillerie-paarden. Een en ander was sedert verzonden. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondi8sement8-rechtbank te Breda rat^W. Jt. 'tHooft, thans officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Brielleen tot griffier bij het kantongerecht te Oud-Beijerland inr. J. IC. van Weel, aldaar. middelbaar onderwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met ingang van 1 September a.aan dr. W. H. Fenger, als leeraar en directeur der rijks- hoogere burgerschool „Willem II1' te Tilburg, en als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. J. H. H. Huls- mannleeraar en directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool te Breda. leger. Op nonactivitcit gesteld de lc luitenant F. de Groof, van bet 2e regiment infanterie, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt. KERKNIEUWS. Ten voorziening in de predikants vacature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam is het volgende drietal opgemaakt: de heeren D. Rijnders, te Alkmaar, J. Vermeer Az., te Zwolle, en L. Schouten, te Harderwijk. Door den kerkeraad der Remonstrantsche gemeente te Rotterdam is het volgende drietal van predikanten samengesteldde heeren I. Hooijkaas, te Schiedam; J. H. Maronier, te Utrecht, en F. C. A. Pantekoek, te Amsterdam. MARINE EN LEGER. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen om aan de verschillende forten en sterkten in de Utrechtsche linie uitbreiding te geven, door het aanleggen o. a. van aarden batte rijen, omdat naar het oordeel van bevoegden de slui ting van de linie nog niet voldoende gewaarborgd is. KOLONIËN. In de Staats-courant van beden brengt de minister van koloniën, met vermelding der voorwaaiden, ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen, voorgeschreven bij art. 4 van het koninklijk besluit van 10 September 18G4 (Staatsblad n° 93) hou dende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Neder- landsch-Indië, zoo als het is gewijzigd bij art. 1 van het koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n° 106), hare eerste vergadering zal houden te 'sGra- venhageden 16en Juni 1873. Zij, die verlangen het examen af te leggen, moeten zich uiterlijk op den 15en Mei 1873 bij een op zegel geschreven request hebben aangemeld bij het departe ment van koloniën, onder nauwkeurige vermelding van naam, voornaam, woonplaats en dag en plaats van geboorte.. Aan allen die het examen met voldoenden uitslag hebben afgelegd, zal daarvan een getuigschrift worden uitgereikt. Slechts de dertien candidaten, geen meesters in de rechten, die bij het afleggen van het examen het meest hebben voldaan, zullen worden gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië. Daarenboven zullen ter beschikking van deri gouver neur-generaal worden gesteld al de meesters in de rech ten die een voldoend examen hebben afgelegd. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loo- pen tot den 6cn Maart jl. Aan het algemeen overzicht van de Indiër is het volgeade ontleend In het algemeen kenmerken zich de laatste tijden door vrij karakteristieke regeeringsdaden in Indië ten aanzien van het ontslag van sommige ambtenaren uit hunne betrekking. Zoo zijn de residenten van Samarang en Djocjocaita ontslagen, eervol, met pensioen dus zou men meenen (zoo de bewijzen voor het tegendeel niet voor de hand lagen) nog uit ongeschiktheid noch we gens schuldige handelingendoch ook niet op hun ver zoek of wegens ouderdom. Naast zulke zonderlinge beslui! en tot ontslag, geheel in den geest van den vorigen landvoogd, plaatsen zich niet minder bevreemdende tot benoeming van ambtenaren. Zoo heeft het besluit betreffende de benoeming van den heer Levyssohn Norman laatst directeur van bin nenlandsch bestuurtot opvolger van den heer van Harencarspel als algemeen secretaris, geen geringe ver wondering gebaard en blijft zij het onderwerp van zeer verschillende beschouwingen. Bij de vervulling eener zoo hooge en gewichtige betrekking als die van alge meen secretaris ware het zeker ongerijmd meerder be kwaamheid voor meerder ancienneteit ter zijde to stellen, maar de algemeen erken de kunde van een ander ambtenaar bij de secretarie deed verwachten dat de keuze van den gouverneur-generaal zich op dezen zou gevestigd hebben. Niet zonder grond vraagt men welk groot staatsbelang den gouverneur-generaal noopte den wensch van den afge treden directeur van binnenlandsch bestuur in te willigen, om een departement te verlaten, waar hij toch reeds een ruim veld vond om van zijne macht en heerschzucht in uitgebreiden kring gebruik te makeuterwijl de weg naar een zetel in deD raad van Indië toch niet uitslui tend (de ondervinding bewijst het) door het kabinet van den algemeenen secretaris behoeft te loopen. De heer A. Fitz Verploegh, laatst resident vanBage- len, volgt den heer Levyssohn als hoofd van het depar tement van binnenlandsch bestuur op. Algemeen is men met die keuze ingenomen, omdat men in dezen per soon een chef begroet, die bekend is met de huishouding en den toestand van het land en volk; omdat men, in zijne rechtschapenheid vertrouwen stellende, in hem hoopt te vinden een kampvechter en bewaker der rechten en aanspraken van de ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur. Tot resident van Batavia is benoemd de hoofdambte naar op wachtgeld, laatst resident van Tagalde heer W. A. Jellinghaus. Velen verwachten niet ten onrechte van dezen nieuwen titularis een doortastend bestuur, waardoor zeer zeker, vooral ten opzichte der Bataviasche politie, in eene dringende behoefte van het oogenblik zou worden voorzien. De toestand van de door hongersnood geteisterde streken op Midden-Java wordt, niet alleen volgens offi. cieele rapporten, maar wat nog beter klinktook naar luid van particuliere berichten, dragelijker. Aan het mail-overzicht van de Java-Bode wordt het volgende ontleend: In Demakwaar, volgens de laatste berichten, de overstroomde velden weder zichtbaar worden, tracht di regeering, daarin krachtig ondersteund door de openbare liefdadigheid, de gebreklij den de bevolking te hulp te komen. Aan ongeveer 14,000 menschen wordt werk verschaft aan de dijken en dammen, tegen een loon van 30 centen per kubieke el. Van groote gezinnen werken de oudste kinderen medewaardoor dan 60 centen daags verdiend wordt. Te Goeboek zijn bamboe-loodsen opgerichtwaar, uit de ontvangen liefde giften van particulieren, gekookte rijst wordt uitge deeld aan gebrekkigen, zieken en behoeftigen. Ook ter hoofdplaats Demak heeft dit plaats. Volgens offi- cieele berichten keeren, nu hulp wordt verschaft, eenige uitgewekenen weder naar hunne haardsteden terug om deel te nemen aan den veldarbeid en het inzamelen van den padi-oogst, waarmede op sommige plaatsen reeds een aanvang schijnt te zijn gemaakt. Of er 't algemeen blijven de rijstprijzen stationair; slechts hier en daar, waar men een begin gemaakt heeft met het binnenhalen van den oogstheeft een geringe plaatselijke daling plaats. Te Soerabaya echter schijnt de daling niet belangrijk te zijn. In Demak, Djapara en Rembang is de gezondheids toestand zeer ongunstig, zoowel tengevolge van de knokkelkoortsals door koortsen welke het gevolg zijn van slecht drinkwater. Ia Samarang schijnt de knok kelkoorts toe te nemen; uit Soerabaya wordt bericht dat zij aldaar eenigszins afneemt. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen heeft in den avond van den 130n dezer aan den Nieuwen Neuzenpolder, bij de verkortingeene oeverafschuiving plaats gehad van omstreeks 150 meters lengte. De hoogleeraar Donders te Utrecht is benoemd tot correspondeerend lid van de académie de médecine te Parijs. Maandag is te Brussel in den ouderdom van bijna 72 jaren overleden de ook ten onzent gunstig bekende kapelmeester van het muziekkorps der Belgische guides en inspecteur van de muziekkorpsen van het legerde heer Jean Valentin Bender. Zijn dood is ook voor de muzikale wereld in het algemeen een gevoelig verlies. Heden namiddag zal zijo stoffelijk overschot op plech tige wijze ter aarde besteld worden. Voor de viering van de 100-jarige onafhankelijk heid van Amerika heeft men reeds voor 2,837,600 dol lars ingeteekend. De plechtige opening der tentoonstelling teWeenea zal in de rotonde plaats hebben, waar reeds de zit plaatsen worden ingericht. Evenals in 1867 te Parijs, zal men beginnen met eene godsdienstoefeningwelke y naar men hoopt althans, geleid zal worden door kar dinaal Rauseher. Daarna zal baron Schwarz-Senhorn een rede houden, welke beantwoord zal worden door den keizer, die dan de tentoonstelling geopend verklaart. Waarschijnlijk zullen de aartshertogen Karei Lodewijk en Renier eveneens elk eene toespraak houdeneerst genoemde in hoedanigheid van beschermer der tentoon stelling, de laatste als president van de keizerlijke commissie. De zangers van de groote opera zullen daarop een te Deum zingen. Vervolgens worden de buiten- landsche commissarissen aan den keizer voorgesteld en maken allen in optocht eene wandeling door het gebouw. De toegangsprijs op den dag der opening is bepaald op 25 gulden. De inzenders hebben rechtop kostelooze plaatsen, welke hun tot bijwoning van de plechtigheden der opening zijn gereserveerd. De werkstaking in de mijnen van Ecaussines in België is zoo goed als geëindigd. Nochtans hebben er, volgens de Gazette de Mons, Woensdagjl.ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Eenige werkliedendie naar Duitschland zouden gaandoch aan wie men hun iivret niet vóór den 15en April wilde ter hand stellen, hadden zich vereenigd en hieven do kreten aanDood aan de gendarmes! eu wierpen daarbij met steenen. Zij werden gesommeerd om uit elkander te gaan waar op wederom een steenregen volgde. De gendarmerie deed. vervolgens eene charge waarop iedereen een goed heenkomen zocht. Twee belhamels zijn in hechtenis ge nomen. De rust is thans in zooverre hersteld dat de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1