die het kiest groote verplichtingen opleggen; want het wil niet dat hij wien het zijne belangen opdraagtde afgevaardigde alleen van eene stad zal zijn, maar van de geheele natie." Met ingenomenheid is deze circulaire door de ge matigd republikeinsche bladen begroet, die den heer de Rémusat de groote meerderheid der stemmen van de Parijsche kiezers voorspellen. Mei veel ophef verkon digen wel de radicale bladen, b. v. la République franeaise, dat de geheele republikeinsche partij te Parijs unaniem de candidatuur van den heer Barodet heelt aanvaard, doch tegen die bewering verzet zich de Parij sche algevaardigde E. Littrc, die in een brie! in le Temps verklaartdat bij hoewel bij veel ouder republikein is dan zij die la République frangaise schrijven, in de can didatuur van den heer Barodet een aanval tegen de regeering van den heer Thiers ziet, en voor niets ter wereld zou hij zoolaDg de vijf milliarden niet zijn betaald, zoolang de Duitscbers Frankrijk niet hebben verlaten en zoolang de republiek niet over de aanval len der monarchalen heeft gezegevierd, zulk een aanval willen steunen. Het bericht der benoeming van de maires en hunne adjuncten voor de verschillende arrondissementen van Lyon heeft aan de bladen aldaar aanleiding gegeven tot eenige beschouwingen, waaruit men kan opmaken dat de conservatieven tevreden zijn, de gematigd repu blikeinen maar half en de radicalen volstrekt niet, doch over het algemeen spreken zij hun gevoelen in gema tigde taal uit. De toestand in Catalonië is nog niet veel verbeterd. De Carlisten hebben het kasteel van Puycerda bezet gehouden en schenen het voornemen te koesteren de stad opnieuw aan te vallen. Sabals en zijne bende zijn de schrik van het land. Gisteren heeft hq te Ripoll verboden eenig blad van welken aard ook binnen de stad te brengen op boete van 500 realeningeval van herhaling zou de overtreder worden gedood. De vrees geeft ook somtijds aanleiding tot kluchtige voorvallen. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond alarm te Hosta, Francles, Sans, Bordetta, Hospitaiet, Cor nelia en andere plaatsen en werd de aankomst van Car listen gesignaleerd. De vrijwilligers trokken uit; de ge meenteraad van Barcelona werd bijeengeroepende comité's tot verdediging vergaderden, en verkenners werden uitgezonden, die weldra het bericht brachten, dat in den gansehen omtrek geen Carlisten warenhet alarm was valsch. Intusschen hadden de vrijwilligers van Sans en Hospitaiet op elkander geschoten en een man gedood. Omtrent de eventueele wijzigingen in het Duitsche corps diplomatique wordt uit Berlijn gemeld, dat de tegenwoordige gezant van Pruisen te Dresdende heer Eichman, tot Duitsch gezant in Turkije zal wor den benoemd en graaf Solins te Dresden. De heer von Keudell zou te Rome en de heer Hatzfcld te Brussel worden aangesteld. De Franschgezinde sympathiën van den burgemeester van Straatsburg, den heer Lauth hebben de Duitsche regeering aanleiding gegeven hem uit zijne betrekking te ontzetten. De heer Lauth moet hebben gezegd, dat hij zijne betrekking slechts behield omdat bij op een spoedigen terugkeer van de Franschen hoopte. De Duit sche autoriteiten vonden bij hem niet de gewenschte medewerking, en bij keizerlijk besluit is de heer Lauth als burgemeester ontslagen. De politieke toestand in Frankrijk. Met betrekking tot de belangrijkste quaestiën die tegenwoordig de politieke wereld in Frankrijk en vooral in Parijs bezighouden, zijn de volgende mededeelingen en opmerkingen van een Parijsch correspondent niet onbelangrijk. Men vreest, schrijft hij, te Parijs algemeen, dat de monarchalen vóór de sluiting van de zitting der natio nale vergadering nog een coup in den zin hadden, want verscheidene hunner, die reeds eenige dagen vroeger waren vertrokken, werden door hunne collega's t.e Ver sailles per telegraaf weder verzocht onmiddellyk terug te keeren. Het schijnt dat zij het plan hebben gekoes terd om voor te stellen, dat het mandaat van president Buffet, hetwelk vervalt als de kamer weder bijeenkomt, voor drie maanden zou worden verlengd. Daar reeds een aantal republikeinschgezinde afgevaardigden Ver sailles eveneens had verlaten zou het plan daarom wel licht kans van slagen hebben gehad, doch waarschijn lijk hebben andere redenen de royalisten weerhouden aan hun voornemen gevolg te geven. De president der republiek is een grijsaard met al de gebreken en al de deugden door Plato aan dien leeftijd toegeschreven. Thiers is levendig, choleriek, maar zeer besluiteloos. De verkiezing van Buffet heeft hem diep gekrenkt en hij beklaagt zich over Goulard, die hem de stemmen der rechterzijde en van het rechter- centrum ten behoeve van zijn vriend Martel bad toege zegd indien de regeering het wetsontwerp der commissie betreffende Lyon wilde aannemen. Thiers heeft zelfs eenigen tijd er over gedacht om Goulard zijn ontslag te geven, doch deze boosheid van den president heeft slechts korten tijd geduurd en thans heeft hij reeds weder besloten alles maar te laten passeeren. Pierre Baragnon, die het ongeluk heeft een neef van den legitimistisch-fusionistischen Nuina te zijn, doch in den generalen raad van Marseille een streng republikein sche richting vertegenwoordigt, heeft een langdurig onderhoud met Thiers gehad. Deze verbloemde de gevaren van den toestand vol strekt niet, en verklaarde, dat hij niet geloofde dat de kamer het lot, om nog vóór de ontruiming van het grondgebied door de Duitscbers te worden ont bonden, ternauwernood zou kunnen ontgaan. Hij zelf wil in ieder geval een afwachtende houding aannemen, tot zoolang de monarchalen het initiatief tot den strijd zullen hebben genomen, maar dan ook zal hij recht op den vijand afgaan, om de republiek te verdedigen. In dit opzicht laten zijne verklaringen geen twijfel over. Toen de heer de Baragnon hem vroeg of hij verande ring in het ministerie niet voor noodzakelijk hield, ant woordde Thiers in ontwijkenden zin, en wist een aantal gronden aan te voeren om aan de verkiezing van Buffet de vijandelijke bedoeling jegens de regeering te ont nemen. Hij herinnerde er b. v. aan, dat Buffet een van de leden was, die alle moeite aanwendden om een vergelijk tusschen de regeering en de commissie der dertigen tot stand te brengen. De president der repu bliek heeft niet gaarne, dat men zegt dat het ministerie bij de verkiezing van Buffet in de minderheid is ge weest, en toch geloof ik, dat het hem zeer aangenaam zou wezen, als Buffet reeds weder van den voorzitters- stoel verwijderd was. Tot zoolang zal Thiers wel iedere gelegenheid, om met den president der kamer in aan raking te komen, vermijden, en daarom ook de zittin gen van de permanente commissie, waarbij Buffet als president fungeert, niet bijwonen. Omtrent de aanstaande verkiezing te Parijs kan ik alleen mededeelendat Thiers meer dan ooit vertrouwen stelt in de zegepraal van zijn vriendden minister van buitenlandsehe zaken de Rémusat. Zoowel Parijsche als buitenlandsehe bladen vermei - den sedert eenigen tijd de aanstaande verplaatsing van den Duitschen gezant von Arnim naar Rome of Londen. In geen geval echter zal de heer von Arnim vóór de ontruiming van het grondgebied Parijs verlaten en om trent zijn eventueelen opvolger is nog niets bekend. Er zijn gewichtige redenen om, als de bezetting dooi de Duitschers geëindigd is, generaal von Manteuf- fel aan het hoofd der Duitsche ambassade te Parijs te plaatsen, want het zal moeilijk zija den opperbe velhebber der bezettingstroepen"die te Nancy als een soort onder-koning zijn eigen hof houding en zijn eigene, hoewel van Berlijn afhankelijke politiek heeft, eene geschikte positie in Daitschland aan te bieden. Daaren boven weet men in Berlijn zeer goeddat generaal von Manteuffel als Duitsch gezant den president der re publiek zeer aangenaam zou wezen. Ongelukkiger wijs echter moet von Bismarck zich van von Eulen- burg willen ontdoen en daarom den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken den gezantschapspost te Parijs hebben beloofd. Gisteren is van de reede van Veere naar zee gezeild de Engelsche schooner Sophia Frances, gezagvoerder G. nanson, in ballast van Middelburg naar Londen: de Nederlandsche schooner Nerva, gezagvoerder A. Jür- gensen, van Middelburg in ballast naar Memel, en de Nederlandsche schooner Vertrouwen, gezagvoerder T. D. de Ruiter, in ballast van Middelburg naar Riga. GRAANMARKTEN ENZ amsterdam, 15 April. Raapolie op 6 weken f A2$. Lijnolie op 6 weken f 39$* Rotterdam, 15 April. Ter markt van heden waren aangevoerd: 851 runderen, 114 vette, 30 nuch tere kalveren, 41 schapen, 314 varkens en 98 biggen. Runderen 1® qual. 95, 2equal.80; kalveren le qual. 110 2e qual. 90; schapen 95 cent. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 15 April 1873. Nederland. ♦Certific. "Werkelijke schuld. 2$ pet. 56$ ♦dito dito dito 3 68$ ♦dito dito dito .4 88 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 137$ ♦ditoexploifcatieNed.staatssp117 België. ""Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito 5 84$ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adia. Hamburg 5 75 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87$ ♦Cert, f 1000 1864 5 „98$ ♦dito f 1000 18665 „98$ Rusland. Polen. Oostenrijk. opanje. Portugal. Turkije. Egypte. Amerika. Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. ♦Loten 1866. i 5 pet. ♦Oblig. Hope 0°. Leening 1860 41 ♦Certific. dito4 *Ii8eript.Stieglitz&C°.2«a4L. 4 n ♦Obligatiën 186769. 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Sehatkistobligatiën 4 ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 ♦Obligatiën.Buitenl. 186771. 3 dito Binnenlandsche 3 ♦Obl. 1856—69 3 dito (binnenl.) .5 Obl. 1868 7 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 ♦Obl. 18634i ♦dito 18655 dito 18513 dito afgestempeld 6 dito3 dito1 246$ 90 751 76$$ 227$ 179$ 94$ 93$ 92$ 73$ 66$ 67TV 64$ 64$ 22 17$ 40$ 53$ 91-ft 96$ 98$ 99$ 56 56$ 854 96$ Pnjzen van coupons. Amsterdam, 12 April. Metall. f 22.77$dito zil ver f 24.50; Dito Eng. per f Eng. Russen; per Eng. Portugal per fFransche f 56$; Belg. f 56$; Pruis. 35^; Hamb. Russen f 31$. Russen inZ. R. f 32; Pools, in Fl. 37$; Napelsche f Spaansche piaster f Spaansch in fr.1000. f Amerikaansehe dollars f 2.44$papier f 2.07. Ttoofrterttwn. Oijf cn dtrüjprige dttumïtógwg van P. VERSPRILLE J. C. ROSSEEL. Aardenburg, 12 April 1873. hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene Dochter J. DE BROEKERT, geliefde echtgenoote van L. J. VAN PAGÉ. Middelburg, 15 April 1873. Na eene kortstondige ziekte overleed heden mijn ge liefde echtgenoot RUDOLF HENDRIK WILLEMSin den ouderdom van 53 jarenmij nalatende vijf nog jeugdige kinderen. Borculo (Gelderland), M. WILLEMS, 10 April 1873. geb. van Breen. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot diepe droefheid harer kinderen en behuwdkinderenin den ouderdom van 68 jaren, onze innig geliefde moeder en behuwdmoeder SARA JOHANNA VERMENT, Wede. den heer J. A. GERTH VAN WIJK. Middelburg, Uit aller naam, 12 April 1873. S. J. C. GERTH VAN WIJK. Op 13 April 1873 is te Vlissingen overleden, in den ouderdom van 72 jaren, Mejuffrouw AUGUSTINE SOPHIE ROSE RUIS SEN. INamens de familie, J. G. DOBBELAERE. Eenige en algemeene kennisgeving. Het behaagde den Allerhoogste tot onze diepe smart van ons weg te nemenonze innig geliefde dochter P1ETERNELLA KEURin den bloeienden leeftijd van 24 jaren. Dinteloord, M. KEUR. 14 April 1873. J. KEUR, geb. Gort. De kinderen, behuwd- en kleinkinderen van wijlen den Weledelgeboren heer PIETER IDUS BUTEUX overleden te Heinkenszandbetuigen hun dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen ter gele genheid van dat overlijden. Middelburg, 9 April 1873. Hartelijk dank aan allen voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond op 12 April jl. Vlissingen, J. LOOIS Az. 15 April 1873. J. M. LOOIS, Poelemans. ■Ml

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3