Polder Walcheren. VERKIEZING VAN THERMOMETERSTAND. 11 April 's av. 11 u. 43 gr. 12 morg's. 7 u. 44 gr. 'smidd. 1 u. 50 gr. 'sav. 6 u. 48 gr. öuifcmlcmö. ALGEMEEN OVERZICHT. De verkiezingsstrijddie den 27" April a. moet worden beslist, is te Parijs in vollen gang; de candi- daturen worden gesteld, de politieke geloofsbelijdenissen afgekondigdde bureaux der vergaderingen geconsti tueerd; er wordt gespeculeerd en geïntrigeerd. Vooral ontwikkelen de radicalen, onder aanvoering van Gam- betta, groote bedrijvigheid ter aanbeveling van de can- didatuur van den heer Barodet, die reeds onvoorwaar. delyk het programma heeft aangenomen van een groep radicalen welke zich onder den naam van Comité fédéral républicain d'action électorale tot eene vereeni- ging hebben geconstitueerd. Gisteren avond zou de eerste openbare bijeenkomst plaats hebben, waartoe kiezers van allerlei richting waren uitgenoodigd Voor de candidatuur van den heer de Réinusat zijn de voorbereidende maatregelen nog niet zoover gevor derd, maar wat daaromtrent wordt medegedeeld recht vaardigt de hoop op een goeden uitslag. Eergisteren hebben de Parijsche afgevaardigden Carnot, Leblond en Henri Martin, leden der linkerzijde, zich naar Thiers hegeven, om over de candidatuur van den heer de Rémusat te sprekeD. Zij hebben op de aanneming van de candidatuur door dezen aangedrongendoch tevens op de handhaving van de politiek in de presi- dentieele boodschap van November aangenomen en op de uitschrijving vóór den 4" Mei van de partieele ver kiezingen in die departementen waarvan de kiezers niet tegen 27 April a. zijn opgeroepen. Thiers moet ter stond hebben toegegeven aan het verlangen der afge vaardigden voor zooverre betreft de handhaving der door hem in November gehuldigde politiek, doch op de vraag tot uitschrijving der verkiezingen voor de overige vacante plaatsen kon hij niet terstond ant woorden, en hij verzocht de heeren daaromtrent den volgenden dag het antwoord te komen halenhoewel hij liet doorschemeren, dat hij niet ongeneigd was om ook in dat opzicht aan hun verlangen te voldoen. Bij die gelegenheid verklaarde hij tevens, dat zij zich van de aanneming der candidatuur door den heer de Rémusat verzekerd konden houden wanneer door een groot comité aan dezen de candidatuur werd aangeboden. De afgevaardigden verklaarden dat een aanzienlijk comité, bestaande uit afgevaardigden leden van den provincialen raad, eenige maires en andere in vloedrijke personen, bereid was om de verkiezing van den heer de Rémusat te bevorderen. Gisteren morgen zijn dezelfde ledenbenevens de heeren Arago en Duclercwederom naar Thiers gegaan om zijn antwoord te vernemen omtrent het tweede ge deelte van hun vraagdoch hoewel zij ook toen sterk op een toestemmend antwoord hebben aangedrongen kon Thiers nog geen definitieve beslissing nemen. Uit een later bericht, waarin wordt gemeld, dat de candida tuur van den heer de Rémusat stellig zal doorgaan, zou men evenwel kunnen opmaken, dat Thiers in eene bijeenkomst, die gisteren namiddag zou plaats hebben, heeft'toegegeven. Men verwacht nu, dat de heer de Rému sat, bij de acceptatie van zijne candidatuur een zeer republikeinschgezind manifest zal uitvaardigen, en dat daarvan wellicht het gevolg zou kunnen wezen, dat althans de heer de Goulard en misschien ook Dufaure als ministers zouden aftreden. Een andere aanleiding om het ministerie te verlaten zou de heer Goulard daarenboven kunneu vinden in de thans in het Journal officiel afgekondigde benoeming van don heer Pascal tot on der-secretaris van staat bij het departement van binnenlandsche zaken. Deze be noeming wordt ook weder gesignaleerd als een gevolg van de balanceer-politiek van Thiersdie daardoor aan de linkerzijde zekeren waarborg tegen de reactionaire richting van den heer de Goulard wilde verschaffen, zonder echter de rechterzijde te zeer te krenken. Dit doel heeft bij echter volstrekt niet bereikt, want beide partijen schijnen over de benoeming ontevreden te zijn; de rechterzijde vooral omdat de heer Pascal zeer ge ijverd heeft tegen de wet tot opheffing der gemeente lijke vrijheden te Lyon. De gematigd republikeinsche bladen zijn over deze benoeming voldaanomdat zij van den heer Pascal een beteren gang van zaken aan het departement van binnenlandsche zaken verwachten. Een nieuwe vacature is in de nationale vergadering ontstaan door het onverwacht overlijden van den vice- president Saint-Marc-Girardineen van de hoofden der monarchale partij. Te midden van den strijd der partijen bevordert Thiers met alle krachten de bevrijding van het grond gebied, zoodat het Journal officiel thans weder heeft kunnen mededeelen, dat den 5en April 250 millioen van de oorlogscontributie aan Duitschland is betaald. De vrees voor het ot van Puycerda gekoesterd is gelukkig niet verwezenlijkt. De moedige verdedigers hebben met goed gevolg den strijd volgehouden en hun Carlistische aanvallers onder Saballs verslagen, die de vlucht hebben moeten nemen en 300 dooden of gewon den op het slagveld hebben achtergelatendaarentegen zouden de belegerden slechts 8 dooden, maar een groot aantal gewonden tellen, terwijl in de stad niet meer dan 5 huizen zijn verbrand. Verscheidene gewende Carlisten zijn over de Fransche grenzen gevlucht. Na deze gelukkige overwinning zijn terstond de noodige maatregelen tegen een nieuwen aanval genomen en is kolonel Cabrinety van Gerona met een sterke afdeeling troepen en eenige kanonnen de stad binnengerukt. De bende van Miresdie ongeveer 600 a 700 man sterk is, heeft het station van Arbos verbrand en van den gemeenteraad van Villalranca de betaling van 10,000 duro's geëischt, onder bedreiging dat bij gebreke daarvan de stad een gelijk lot als Berga zou ondergaan, alwaar de Carlisten een afschuwelijk bloedbad hebben aangericht. Generaal Velarde is te Reus aangekomen en heeft het opperbevel in Catalonië aanvaard met de uitvaardiging van eene proclamatie waarin hij verklaart, dat hij het zijn eerste plicht beschouwt om de krijgstucht in het leger te herstellen, en die hij besluit met de uitdruk king van warme sympafhie voor de regeering van Fi- gueras en de Spaansche republiek. De Hongaarsche delegatie, die sedert eenige dagen de begrooting in behandeling had genomen, is op Paasch- reces uiteengegaan. Op de verschillende door haar be handelde hoofdstukken heeft zij reeds aanzienlijke som men geschrapt; op de begrooting van oorlog en marine niet minder dan ongeveer 7* millioen gulden. Hoewel de rechtstreeksche verkiezingen in Oostenrijk volgens de nieuwe wet eerst in October moeten plaats hebben, neemt thans de agitatie reeds een aanvangen worden reeds vereenigingen gevormd en candidaten ge steld. De Duitsch-Oostenrijksche organen, die den spot drijven met de haast van hun tegenstanders, roepen echter ook hunne volgelingen tot den strijd op. fjjcmödsbmdjtm. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 12 April IS'7 3. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2* pet. ♦dito dito dito 3 ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4* ♦dito exploitatie Ned. staatssp België. *Certificateu bij Rothschild 2* Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito 5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 ♦Certific. adia. Hamburg 5 ♦dito Hope C\ 1855 6e serie 5 ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito f 1000 18665 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope C°. Leening 1860 41 ♦Certific. dito4 ♦IiscriDt. Stieglitz C°.2ea 4L. 4 ♦Obligatiën 186769. 4 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkis:obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 ♦dito dito April/Oet. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 dito Binnenlandsche 3 Portugal. ♦Obl. 185669 3 Turkije. dito (binnenl.) .5 Egypte. Obl. 1868 7 Amerika. ♦Obl. Vereenig de Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redsmtion. 6 Obl. Atl. Gr, W. Spy/. Ohiosec. (7p) dito dito gecon: olideerae7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 18634* ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada, dito afgestempeld .6 Venezuela, dito3 Ecuador, dito1 56^ 67* 88* 138* 117 89* 75 76* 227* 93* 92* 74,3,- 66$ 66* 64* 22* 18* 40* 53* 91* 98* 99* 90 56 96* 21 10* Prijzen van coupons. Amsterdam, 11 April. Metall. f 22.77*dito zil ver f 24.52*Dito Eng. per f Eng. Russen per Eng. Portugal per fFransche f 56*; Belg. f 56*; Pruis, 35fffHamb. Russen f 31*. Russen inZ. R. f 32; Pools, in Fl. /"37*; Napelsche f Spaansche piaster f Spaansch in fr.1000. f Amerikaansche dollars 2.44*papier f 2.07. 2tö»rrtmttën. Heden morgen overleed tot mijne innige smart na een langdurig en geduldig lijden mijn hartelijk geliefde Echtgenoot JACOBUS DE BR0EKERT, inden ouder dom van een en vijftig jarenwaarvan ik bijna twintig jaren door eene gelukkige echt met hem mocht ver- eenigd zijnieder die de overledene in zijn werkzaam loven heefd gekend zal kunnen beseffen wat ik in hem verlies. Middelburg, Wed. J. DE BROEKERT, 11 April 1873. van Toorenburg. PS. De zaken zullen voorloopig door mij worden voortgezet. Heden namiddag overleed tot mijne diepe droefheid, en die onzer kinderen en verdere betrekkingen, mijne teeder geliefde vrouw GATHARINA PIETERNELLA JACOB A ZIP; eene ziekte van weinige dagen maakte een einde aan haar nuttig leven, in den ouderdom van ruim 63 jaren. Vlissingen J. G. HECTOR, 11 April 1873. Nieuwstraat. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot D. ADRI- AANSEin den ouderdom van ruim 76 jaren, en na eene genoegelijke Echtvereeniging van 52 jaren, diep betreurd door mij en mijne kinderen. ZoutelandeLEÜNJE BIMMEL, 11 April. Wed. D. Adriaanse. Heden overleed tot diepe droefheid harer kinderen en bshuwdkinderenin den ouderdom van 68 jaren onze innig geliefde moeder en behuwdmoeder SARA JOHANNA VERMENT, Wedc. den heer J. A. GERTH VAN WIJK. Middelburg, Uit aller naam, 12 April 1873. S. J. C. GERTH VAN WIJK. De kinderen, behuwd- en kleinkinderen van wijlen den Weledelgeboren heer PIETER IDUS BUTEUX, overleden te Heinkenszandbetuigen hun dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen ter gele genheid van dat overlijden. Middelburg, 9 April 1873. De ondergeteekende hare affaire als koffieliuis - houdster op 1 Mei a. overgevende aan den Heer A. MONJÉ, heeft de eer laDgs dezen weg haren begun stigers dank te betuigen voor het genotene vertrouwen, terwijl zij haren opvolger minzaam blijft aanbevelen. Vlissingen, April 1873. De Wede. BARTIJN. Mij refereerende aan bovenstaande annonce, heb ik de eer te berichten dat op 1° Mei a. door mij wordt overge nomen, onder leiding mijner dochter JOHANNA, het koffiehuis Café de Bruxelles, Rommelkade, d° 43, gehouden alhier door Mejuffrouw de wede. BARTIJN. Hetzelve blijft steeds beschikbaar tot het houden van Bals, Concerten, openbareVerkoopingenen Vergaderingen, terwijl het tevens tot restauratie wordt ingericht; hij beveelt zich minzaam aan onder verzekering eener zindelijke en alleszins billijke bedie ning, waardoor hij het genotene vertrouwen zooveel mogelijk zal trachten waardig te blijven. Vlissingen, April 1873. A. MONJÉ. Het polderbestuur van Walcheren, brengt bij deze ter kennis van ingelanden 1° dat tengevolge van het overlijden van den heer A. DE LANDMETER, de verkiezing van een commissaris in het polderbestuur moet plaats hebben. 2° dat die verkiezing zal geschieden, gedurende 3 achtereenvolgende dagen, telkens van des voor- middags 11 tot des namiddags 3 uren, namelijk: op Donderdag 24 April 1873 te Middelburg in het locaal des polders in de Abdij: op Vrijdag 25 April 1873 te Westkapelle in het polderhuis; en op Zaterdag 26 April 1873 te Oostkapelle in de 3° dat de opening der stembussen zal plaats hebben op Maandag 38 April daaraanvolgende des voormiddags 19 uren, te Middelburg in het locaal des polders. Middelburg 12 April 1873. Het polderbestuur voornoemd VON BKUCKEN F0CK, Voorzitter. J. P. VAN VISVLIET, Griffier.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2