F 89. MIDDELBUïlGSCIIE laandag 1873. COURANT. 14 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zbndag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 12 April. Tengevolge van de benoeming van den heer F. Bengel tot kommandant van het huis van correctie te Iioorn, is, naar wij vernemenin diens plaats door den minister van justitie aangesteld tot cipier in het huis van arrest te Rotterdam de heer H. Moezelaardirecteur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middel burg, en in diens plaats alhier benoemd de heer P. A. Janssenvoormalig kapitein bij de infanterie te Leeuw arden. Door het Britsche gezantschap te 's Gravenhage is de aandacht der regeering gevestigd op het gevaar dat voor de Nederlandscbe scheepvaart zou kunnen voort vloeien uit het gebruik van Engelsche kabelkettingen, die niet voorzien zijn van de keur van bet Britsche gouvernement. Staats cour.) Men schrijft ons uit 's Gravenhage bet volgende: -Terwijl men in andere landenzelfs in Frankrijk, waaraan wij anders waar 'top parlementaire manieren aankomt waarlijk geen voorbeeld hebben te zoeken, het nemen van een reces uitstelt totdat een onderhanden gewichtig wetsontwerp zal afgedaan zijn, wonen wij hier in Nederland het allermerkwaardigst verschijnsel bij dat de tweede kamer midden in een wetsontwerp van veel belang, de rechterlijke organisatie, blijft steken en.... naar huis gaat, na bij wijze van coup de Vttrier nog even een interpellatietje te hebben meegenomen- Het plan tot dit abrupt uit elkander gaan schijnt plot 8eling te zijn opgekomen; althans in de eerste dagen der discussie ging onder de kamerleden zeiven het gerucht dat het wetsontwerp vóór het reces zou wor den afgedaan, zoodat de kamer tusschen de Paasch- feesten en de stembus-tribulaties de spoorwegzaken, de schikkingen met België en de zaak der plaatsvervanging nog zou afdoen. Men schijnt echter van de kamer meer te hebben verwacht dan ze geven kon! Vijftien zittin gen zijn er besteed, zeventig vellen van het Bijblad volgepraat, de gewichtigste quaestiën zijn bij lange na niet allen beslist, en men heeft het niet verder kunnen "brengen dan tot artikel 52! Na die krachtsinspanning moesten de leden naar huis om zich op de „stille week" voor te bereiden. „Niet alleen aan de eigenaardige eigenschappen van ons parlement, waar 't op werken aankomt, is die lang zame voortgang van het wetsontwerp toe te schrijven, maar aan den wensch van sommigen om bij deze wet nóg meer te regelen dan het vele dat er reeds in ge regeld werd. Waarom nu toch in vredesnaam die onverzadelijke dorst naar het procureursbloed die den oud-procureur Gratama, den effectieven procureur Bre- dius en van Houten bezielde en hen eischen deed om die lieden van het ignobile officium op staanden voet af te maken? Een bloeddorst die zelfs na de verijdeling van een eersten aanslag door de kamer niet bekoeldemaar den laatstgenoemden spreker aandreef om, het bekende non bit in idem geheel voorbijziendeeen lateren moord aanslag tegen die ongelukkige slachtoffers, vóórdat het lot van het wetsontwerp beslist zou zijn, aan te kon digen. Ik wil hier de procureurs niet in bescherming nemennoch hen aanvallenmaar mij dunkt deze quaes- tie kon dan toch waarlijk wel een weinig wachten; de ijver vcor het minder kostbaar maken der processen is gewis prijzenswaardig, maar vereenvoudiging der procedure is zeer wel mogelijk zelfs met het behoud der procureursen zoolang de procedure niet vereen voudigd wordt zal men de procureurs niet kunnen missen, en in allen geval de procedure niet goedkoo- per maken. Of men van de kat of van den kater ge beten wordt kan een zeer belangrijke vraag voor de kat en voor den kater zijn, maar voor de gebetene geeft 'tbitter weinig verschil; of men een enkele reke ning betaalt aan een advocaat en aan een procureur, dan wel een dubbelen aan een advocaat komt, dunkt mij, ten naasten bij op hetzelfde neêr. De billijkheid gebiedt echter te erkennen dat ik niet deskundig ge noeg ben om die qnaestie uit te maken, zijnde geen advocaatmaar trouwens ook geen procureur. „Nemen wij de werkzaamheid der kamer ten aanzien der rechterlijke organisatie in een paar woorden op, dan heeft zij de opheffing der hoven gedecreteerd, maar is verder nog niet met den minister meegegaan. Van de uitbreiding der rechtsmacht van de kantonrechters heeft ze niet willen weten; wel jammer, want zoo men waarlijk eene goedkoope recbtsbedeeling aan de bur gers verzekeren wilde, dan was het middel daarin ge legen om het geheele burenrecht voor den kantonrechter te brengen en diens bevoegdheid in alle zaken in even redigheid van het daarbij betrokken geldelijk belang uit te breidengelijk het wetsontwerp bedoelde. Echter had daarbij, door eene betere regeling der bezoldiging bijv., beter gezorgd moeten worden voor het gehalte der judices unici dan bij het ontwerp geschiedde. „Enfin, na deze prouesses zijn de leden uiteengegaan omzoo ik. verneemden tweeëntwintigsten het werk weer op te vatten waar bet den vierden bleef liggen. Intusschen is de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp op de afschaffing der plaatsvervanging aan het werk geweest en is met haar verslag g reed. Dit voorstel tot afschaffing van de door eiken deskun dige veroordeelde belemmering eener verbetering in het gehalte der armée is, blijkens het verslag, in de af- deelingen verre van gunstig ontvangen, niet omdat men tegen de détails bezwaar had alleen, maar omdat men het beginsel zelf afkeurde. Ik heb het verslag nog niet gelezen en weet dus niet of de vorm even humaan en wellevend is als de kamerverslagen over militaire onderwerpen in den laatsten tijd plegen gesteld te zijn, ot er opnieuw de toon van kommando den beter voegenden toon van het gemeen overleg in ver vangt; maar ik hoop en heb wel eenige reden om het te verwachten dat de minister van oorlog niet, als een paar zijner voorgangers, het hazenpad zal kie zen voor een nijdig verslag. Hij heeft eenmaal de wijze partij gekozen van de kamer voor eene zuivere wet van beginsel te stellen, en moet nu onverzettelijk voet bij stuk houden en er op blijven staan dat de kamer het beginsel uitmake. Anders komen wij nooit een stap verder in de militaire quaestïe. „Uit Indië is er niets nieuws door de Staats-courant vermeld, en er is dus nog niets uitgelekt wat de wen ding aan de zaken met Atchin gegeven heeft, waar door de expeditie toch is moeten doorgaan. Met Indië bekende lieden zien de geheele zaak nog al duister in, minder om de expeditie zelve, maar om de blijvende en kostbare gevolgen eener annexatie van dat „land, waar de peper groeit". De expeditie zelve, zoo zeggen ze, zal wel goed afloopeD, die is goed gedemandeerd aan den chef van den generalen staf Egter, op wien eigen lijk meer aankomt dan op den bevelhebber der expe ditie. De kolonel Egter is een der uitstekendste offi cieren van het Indische leger, en dat hij aan het hoofd van den generalen staf is geplaatst toont dat de regee ring van Nederlandsch-Indie de zaak niet te licht telt." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Cortgene mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, thans griffier aldaar. ONDERWIJS. Eene commissie uit het bestuur der Middelburgsche afdeeling van het schoolverbond en uit de plaatselijke schoolcommissie, in vereeniging met den schoolopziener, heeft aan de ingezetenen dezer gemeente eene circulaire gerichtmet verzoek om van het hunne iets bij te dragen ter bestrijding van het schoolverzuim. Van de 2000 die jaarlijks door de provinciale staten van Zeeland ver strekt worden ter bevordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek! en welke gelden besteed worden aan belooningen voor leerlingen die zich door getrouw schoolbezoek boven anderen hebben on derscheiden, krijgt de gemeente Middelburg natuurlijk slechts een geriBg deel. Daarom wendde men zich tot anderen met het verzoek om eene geldelijke bijdrage. Tot dusver geschiedde dit op zeer bepeikte schaal, zoodat de commissie die zich met de regeling der zaak beiast heeft slechts eene proef kon nemenom te zien welken invloed het uitreiken van geschenken en een schoolfeest op het schoolbezoek in de scholen voor on- en minvermogenden zouden hebben. Deze proef is uit nemend geslaagd. Thans wil de commissie die proef op ruimere schaal herhalendaar hiervoor echter veel meer geld noodig is dan waarover de commissie beschik ken kan zal zijdoor de aanbieding eener inteekenlijst, een beroep doen op de gegoeden in deze gemeente. RECHTZAKEN. Door de arrondissements-rechtbank te Zwolle zijn vijf leden der rederijkerskamer Tollens, te Oldemarktver oordeeld ieder tot een maand eenzame opsluiting en f 10 boetewegens feitelijk en gewelddadig verzet tegen de politie, die op de kamer, waar de voorstelling der rederijkers plaats had, wilde komen surveilleeren. De burgemeester vergezelde de politie om haar toegang te verschaffen. De voorstelling geschiedde tegen betaling van entrée en was dus publiek. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren is een meisje van omstreeks zeven jaren te Vlissingen in het dok gevallen en levenloos daaruit opgehaald. Eergisteren is te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten het schroefstoomschip 4e klasse Deli, daar gebouwd ten behoeve van het departement van koloniën en bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië. De Senatos veteranorum van het Utreehtsche studentenkorps heeft reeds een voorloopig programma vastgesteld voor de feestelijkheden ter herdenking van den 25en verjaardag van de vereeniging der beide se naten. De reünie van alle honoraire senatoren van 1848 af zal gebonden worden op Dinsdag 27 Mei a. Te 1 uur op dien dag zullen de honoraire senatoren aan bet Rijnspoorweg-station plechtig worden ontvangen en ingehaald. Van daar zal men zich in optocht bege ven naar het groot auditoriumwaar de rector van het Utrechtsch studentenkorps een feestrede zal uitspreken. Na afloop daarvan aanbieding van den eerewijn op de studentensociëteit. Te 5 uren diner der reunisteD. Behalve den voor dien dag voorgenomen potpourri- optocht door de leden van het korps bestaat het plan, om nog verscheiden dagen daarna verschillende fees telijkheden te doen plaats hebben. De ongerieflijkheden, vaak verbonden aan het wonen op een eilandzijn wellicht nergens talrijker voorhanden dan in het gehucht Dwarsgracht, gemeente Giethoorn. Het telt 200 zielen; ieder huis staat op een eiland. De bewoners kunnen elkaar niet anders be zoeken of de naburige plaatsen bereiken dan per boot, daar punter genoemd. Men vindt daar land (kraggen), grachten en vaarten in overvloed, maar geen voetpaden. Ieder bewoner is dus schippertot zelfs kinderen van 5 en 6 jaren. De jeugd wordt er per punter naar school gebracht en van daar gehaald. Geneeskundige en gees telijke hulp, verder alles wat een mensch voor zijn huishouding noodig heeftmoet van elders aangebracht worden per punter. Te Huibergen is door een arbeider een pot met zilveren munten gevonden, meestal oud-Hollandscbe guldens, schellingen enz. Volgens de Dover Chronicle is een stoomboot in aanbouw met zes kielen, op gelijke afstanden onder haar platten bodem geplaatst, terwijl de wanden niet gebogenmaar loodrecht zijn. 't Schip moet dienen voor den overtocht van het kanaal, die in een half uur zal geschieden; men meent door deze nieuwe con structie de zeeziekte te zullen voorkomen. De Zwitsersche consul te Napels weerspreekt het onlangs verspreide bericht van bet gevangennemen van een Zwitsersch bankier door roovers te Salerno, terwijl lTtalie zegt dat alle roovers verhalenin Italië sinds de aankomst der keizerin van Rusland in omloop, ver zinsels zijn.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1