en Oosterafdeeling van Borneo, de benoemde controleur 2e klasse J. F. Kooman. Ontslagen: op verzoek, eervol, als lid in den raad van justitie te Padang, G. M. Schuurman. departement van oorlocj. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot officier van ge zondheid 2e klasse, de officier van gezondheid 3e klasse M. L. Ritsema. Bevorderd: bij het wapen der infanterietot majoor de kapiteins J. F. Haus en C. Schilfer, de laatstge noemde gedetacheerd a la suite van den staf van Z. M. den koning; tot lcn luitenant, de 2e luitenants J. P. Groenhof, H. G. Kennedy en W. J. N. Bosboom. Overgeplaatst: bij het wapen der artillerie, bij het materieel, als magazijnmeester 2e klasse (lc luite nant), de 1" luitenant W. R. L. F. Schaltzevan het personeel. GEMENGDE BERICHTEN. Heden morgen te ongeveer 7 uren is een koe op de Vlasmarkt alhier, nabij de slachtplaats, wild geworden en op hol gegaan, vervolgens de vest naar den buitensingel overgezwommen en daarna den Noordweg opgeloopen tot Serooskerke, alwaar haar stal was. Een paar personen, die getracht hebben het beest tegen te houden, werden, zonder letsel te bekomen, tegen den grond geworpen. In de volksgaarkeukens der Amsterdamsehe departementen van de Maatschappij tot nut van't alge meen is gedurende de maand Maart het volgende afge leverd: In n° I, Spuistraat, bij den Nieuwendijk, 12,390 porties a 10 centen, waarvan 1163 afgehaald. In n° II, Utrecht8che dwarsstraat, 6390 porties a 10 centen, waarvan 639 afgehaald; uitmakende in beide gaarkeukens een gezamenlijk bedrag over de verloopen drie maanden van dit jaar van 53,298 porties. Eergisteren is in het huis van arrest te Arnhem een persoon gebracht, die eenige dagen geleden zijn in trek had genomen in het hotel De zon aldaar, voorge vende tapijtfabrikant te Gent te zijn. Hij wordt ver dacht van oplichterij. Bij onderzoek bleek dat hij geen tapijtfabrikant is, en in België naar het gerechtshof is verwezen wegens diefstal met braak in een bewoond huis. Veertig lijken der schipbreukelingen van de At lantic zijn opgeviseht; de meeste schijoen gestikt en niet verdronken. Van de overlevenden zijn 312 te New-York aangekomen. Zij klaagden zeer over de slechte behan de ling van gezagvoerder en bemanning ondervonden, en verklaarden op zee drie dagen zonder voedsel te zijn geweest. De eigenaars van 'tschip hebben hierop met bewijzen gestaafd, dat het schip meer dan voldoende was geproviandeerd en men op'toogenblik van't vergaan nog voor twintig dagen mondbehoeften aan boord had. De gewezen koningin van Spanje, donna Isabella, heeft haar prachtig hotel in de Champs-Elysées voor 2 millioen francs verkocht. De heer Alberti, deelge noot van het huis Oppenheim, heeft dit prinselijk ver blijf aangekocht. De koningin heeft te Passy een huis gehuurd dat aan den heer Baxbestuurder van het Bureau Veritas, toebehoort. Volgens den abt Moigno is in een enkel district van Zuid-Amerikater grootte van 483 vierk. mijlen, een hoeveelheid salpeter voorhanden van 63,000,000 ton; naar de tegenwoordige vraag i3 dat genoeg voor 1393 jaar; aan den voet der Cordilleras moet nog meer aanwezig zijn. Niet lang geleden geraakte een woning van een handelaar in koffie en thee te New-York inbrand. Bij het opbreken van den vloer der verdieping, waar de brand had gewoed, vond men dat de ratten daaronder een nest gemaakt hadden, waartoe zij vette dotten uit de machinekamer der beneden-verdieping hadden ge bruikt, welke tot zelfontbranding waren overgegaan. Gelukkig dat de brand niet veel te beduiden had, anders zou dit bewijs vernietigd zijn geworden, en ware eromdat het huis hoog geassureerd wasstellig een onschuldige als brandstichter beticht. In de vorige week kwam de menagerie van Pois- son, op reis naar Brussel te Rethen, een dorpje bij Leuven, aan. De verzameling bestaat uit 2 leeuwen, 1 tijger, verscheidene beren en 37 apen. Na de wagens in de schuur van den herbergier Vrebos te hebben ge zet, ging het personeel wandelen. Toen den volgenden morgen een oppasser de schuur opende, bemerkte hij tot zijn schrik, dat de tijger uit zijn hok ontsnapt was door met zijne klauwen den vloer van zijne gevangenis te verbreken. Terstond maakte hij alarm en het ge lukte den directeur der menagerie om den tijger met zijn gewone voedsel weder in zijn hok te lokken. Toen bemerkte men, dat ook de apenkooi leeg wasdeze gas ten hadden allen door het dak de vlucht genomen. Het grootste gedeelte van de vluchtelingen heeft een schuil plaats gezocht in de bosschen rondom Rethen alwaar men er dagelijks eenige ziet rondspringen. Daar men echter vreest, dat zij, bij gebrek aan hun gewone voe- ding, gevaarlijk zullen worden, is besloten een groote klopjacht op hen te houden. VERKCOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is alhier te koop aangeboden een huis en erf op de Noordzijde van den Dam, wijk Nn°15. Hoogste bod f6200. Opgehouden. Gisteren werden te Zierikzee door het water schap Schouwen in het openbaar aanbesteed de vol gende werken voor de jaren 1873, 1874 en 1875: 1° Herstel en onderhoud der havenhoofden te Zierikzee, waarvan bij inschrijving en opbod aannemer is gewor den P. den Boer, te Zierikzee, voor f2170 per jaar. 2' Herstel en onderhoud der zeesluizen, duikers enz., in 3 perceelenhet 1° perceel is na opbieding gegund aan den laagsten inschrijver L. J. Kappers, teRenesse, voor f 700 per jaar; het 2C perceel aan den laagsten inschrijver P. de Vries Gz., te Haamstede, voor f450 per jaar; het 3e perceel aan den laagsten inschrijver Jac. Vink, te Noordgouwe, voor f774 per jaar. 3° Herstel en onderhoud der gebouwen, alleen bij inschrijving, waarvan aannemer is geworden de laag ste inschrijver J. Lammers, te Zierikzee, voor f 480 per jaar. THERMOMETERSTAND. 10 April 's av. 11 u. 42 gr. 11 morg's. 7 u. 42 gr. 'smidd. 1 u. 47 gr. 'sav. 6 u. 46 gr. öuitenlcmD. ALGEMEEN OVERZICHT. De hoop gisteren in onzen Belgischen brief uitge sproken, dat de ernstige en gematigde republikeinen in Frankrijk den heer Gambetta niet zullen volgen op den door hem ingeslagen weg cn de conservatieve repu bliek van Thiers aan den ondergang prijs geven, krijgt eenige kans van verwezenlijkt te zullen worden. De berich ten omtrent de kansen bij de aanstaande verkiezing te Parijs ontvangen, luiden over het algemeen niet gunstig voor de candidatunr van den heer Barodet. De gema tigde republikeinen schijnen zich meer en meer aaneen te sluiten om de verkiezing van den heer do Rèmusat te bevorderen, en met hen vereenigen zich de viienden van Thiers en zelfs eenige conservatieven die voor de consequentie van hunne handelwijze terugdeinzen. Wan neer men de kansen der verkiezing geheel kon afmeten naar de quantiteit en de qnaüteit der bladen waardoor een candidaat wordt gesteund, dan zou men onvoor waardelijk kunnen instemmen met het gevoelen van een Parijsch correspondent, die den heer de Rémusat een schitterende overwinning voorspelt. Deze toch wordt b. v. aanbevolen door het Journal des dé bats, la Presse, le National, le Journal de Paris, le XIXe siècle, la France, la Liberté, le Temps, le Figaro, Ie Bien public, 1' Opinion nationale enz, terwijl de heer Barodet slechts wordt gesteund door le Rappel, la Répnblique Irang-aiee, le Corsaire, l'Avenir national en 1'Événement. Eergisteren werd een ministerraad gehouden uitslui tend gewijd aan de aanstaande partieele verkiezingen. Waarschijnlijk woonde dan ook om deze reden de heer de Rémusat, minister van buitenlandsche zaken, deze ver gadering niet bij, waarin daarentegen wel tegenwoordig waren de prefect van de Seine, Calmonde prefect van politie, Léon Renault, en het hoofd der stedelijke politie van Parijs, Ansart. Men is overeengekomen om aan de kiezers volkomen vrijheid te laten de verschil lende candidaturen in openbare kiesvereenigingen te be spreken, te meer daar het wenschelijk werd geacht, dat de candidatuur van den heer de Rémusat, indien deze door de regeering werd gewenscht, vrij werd besproken. De heer Calmon bepleitte het wenschelijke van de aanneming der candidatuur door den heer de Rémusat. De heer Léon IJenault, hoewel ook die candidatuur genegen, ver klaarde echter, dat die van den heer Barodet, vooral onder de werklieden, grooten opgang maakte, en dat waarschijnlijk ook de Bonapaitisten en legitimisten op hem zouden stemmen. Met algemeene stemmen werd de wenschelijkheid uitgesproken dat de heer de Rému sat de hem aangeboden candidatuur zou accepteeren, wat reeds door den heer Barodet is geschied. Belangrijk voor de kansen tot het welslagen der ver kiezing van den heer de Rémusat is nog het be richt, dat in èene bij den heer Camot gehouden bijeen komst van leden der linkerzijde en invloedrijke kiezers, waaronder zich b. v. Arago en Labélonye bevonden, is besloten de candidatuur van den heer de Rémusat te steunen, indien deze zich wilde vereenigen met de handhaving van de politiek in de presidentieele bood schap neergelegd. Men verzekert, dat de heer de Rè musat eene circulaire zal uitvaardigen waarin hij naast dat beginsel ook nog zal stellenbevrijding van het grondgebied. De berichten uit Spanje betreffende de gebeurtenissen in Catalonië luiden zeer ongunstig. Gisteren morgen hebben de Carlistische troepen onder Seballs hunne operatiën tegen Puyserda geopend, dat den ganschen dag werd beschoten. Van weerszijden schijnt met groote hevigheid te zijn gestreden en, hoewel de belegeraars dapperen tegenstand boden en zich wakker verdedigden, schijnt men toch gisteren avond vrees te hebben gekoes terd, dat de vesting het niet zou kunnen houden, maar zich zou moeten overgeven. Do toestand der belegerden werd althans als zeer moeilijk beschouwd, terwijl ook in de stad reeds een begin van brand was ontstaan. Wel waren van Gerona troepen vertrokken om de bele gerden ter hulp te snellen, maar ook de Carli9ten ver wachtten versterking, zoodat het einde van den strijd aldaar nog niet is te voorzieD. Uit Madrid weet mea meestal een en ander te mel den om hei hachelijke van den staat van zaken te verbloemen. Zoo wordt van daar weer geschreven, dat de openbare orde verzekerd is, dat de krijgstucht in het leger hersteld is, en dat de regeering vertrouwen stelt in het behoud der orde. Evenwel wordt niet ge heim gehouden, dat te Mahon een oproer heeft plaats gehad om de invrijheidstelling te verkrijgen van eenige gearresteerde soldaten, terwijl de regeering niet genoeg vertrouwen in den toestand schijnt te stellen om de partieele verkiezingen voor de gemeenteraden op den gewonen tijd te doen doorgaan; bij decreet, in de Ga- ceta opgenomen, zijn die verkiezingen verdaagd. Successievelijk vertrekken de vorsten uit verschil lende landen naar Weenen om de tentoonstelling aldaar te bezoeken of om tegenwoordig te wezen bij de huwe lijksfeesten van de. aartshertogin Gi3ela en prins Leopold van Beieren. Grootvorst Wlademir van Rusland is reeds gearriveerd; de Duitsche keizer zal, volgens de officieuss Provincial Correspondenz, den 25ca April a. vertrekken in gezelschap van zijn rijkskanselier, dea veldmaarschalk von Moltke, en een schitterend gevolg. De kroonprins en zijne gemalin zullen een dag later vertrekken. Hetzelfde blad bevat een artikel over „de evangeli- schen in Pruisen en de kerkelijke wetgeving", naar aanleiding der klachten door evangelische geestelijken tegen de nieuwe wetten aangeheven. Zeer vleiend wordt daarin gezegd, dat de voorstelling dat de evangelische kerk door die wetten zwaar zou worden getroffen slechts schijn is, omdat het veri-e van den geest en het wezen der evangelische kerk is, om te willen ingrijpen op het gebied van staatsgezag. In den strijd tegen Rome geldt het echter zulke gewichtige belangen van Pruisen zoowel als van Duitschland en tevens van de evange lische kerk, dat tegenover den plicht om de regeering des kcnings op haar moeilijk pad te steunen alle be zwaren van ondergeschikten aard moeten wij ken. Blijk baar wil het offieieuse orgaan de evangelischen niet alleen geruststellenmaar ook bij hen steun zoeken voor de regeering. Varia uit het buitenland. Frankrijk. Bij den grooten haat dien de Franscben tegenwoordig tegen de Duitschers koesteren is het geen wonder, dat zij iedere gelegenheid om hen op een verkeerde handelwijze te betrappen gretig aan grijpen en hun die voor de voeten werpen. Met blijk bare voldoening exploiteert dan ook le Temps in zijne chioniek den letterkundigen diefstal door professor Schwartzkopff te Straatsburg ten nadeele van den heer Pierson gepleegd. In den aanhef zegt de schrijver: „De Duitsche geleerden zijn zeer geleerd, zóo geleerd dat zij ter voldoening van hunne dorst naar wetenschap niet genoeg hebben aan hun eigen werken, en maar leenen bij hunne buren. Dat ik het woord „lsenen" gebruik is echter niets dan eene beleefdheid, want de geschiedenis die ik ga verhalen, betreft niet meer of minder dan een brutalen diefstal." Verder volgt een nauwkeurig verhaal van de handelwijze van professor Schwartzkopff, waarin deze wordt genoemd: „faudacieux Schwartzkopff, le bon Schwartzkopff, le rusê Schwartz kopff, terwijl er op wordt gewezendat deze diefstal voor de Hollanders, „les plus grands liseurs del Europeniet ver borgen kon blijven, en de schrijver betwijfelt tenslotte of de hertog van Saxen-Meiningen, aan wien het werk van den professor is opgedragen, wel tevreden zal we zen. In la Correspondance républicaine wordt verze kerd, dat Gambetta den heer Grévy heeft voorgesteld om zijn mandaat als afgevaardigde voor het departement van de Jura neder te leggen en zich in Parijs candidaat te stellen, alwaar hij met overgroote meerderheid van stemmen zou worden verkozenals een protest tegen de handelwijze van de meerderheid der kamer. Da heer Grévy zou hierop hebben geantwoord, dat het denkbeeld uitmuntend wasindien den heer de Rémusat de candi datuur niet was aangeboden, doch dat bij zich tegen over dien heer geen candidaat wilde stellen. Het manifest, dat de maire van Lyon had willen afkondigen en dat door het Journal de Lyon wordt medegedeeld, bevat niet alleen een klacht over de opheffing van de stedelijke vrijheden, maar ook eene aanwijzing van een machtig wapen om zijne rechten te verdedigen, nl. het algemeen stemrecht. Deze opmerking vooral zal den prefect hebben aange-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2