MIDDELBURGSCIIE COURANT. IL. F 87. Vrijdag 1873. 11 April. ■BE Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 10 April. De minister van binnenlandsche zaken heeft reeds stappen gedaan om een onderzoek in te stellen naar de personendie door het verlagen van den census kiezers zouden worden. Voor dat doel zijn van de gemeenten de volgende opgaven verzocht1° Van het getal belastingschuldigen in de ge meenten, die, tengevolge van het verlagen van den census op het minimum, het recht tot verkiezing van leden voor de tweede kamer en voor de provinciale staten zouden verkrijgen en het tot dusverre niet hadden, met ver melding tevens, hoevelen hunner in elke der drie be lastingen, de grondbelasting, het personeel en het pa tentrecht, zijn aangeslagen en met overlegging van een staat, aanwijzende het getal der belastingschuldigen, naar hun beroep, bedrijf of nering, en 2° een gelijke opgave met dezelide bijzonderheden omtrent die belas tingschuldigen, die bij den minimum-census het recht tot verkiezing van leden van den gemeenteraad zouden verkrijgen. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister van binnenlandsche zaken uitgebracht verslag van den archivaris van het iijk omtrent den staat van het rijks-archief gedurende het afgeloopen jaar. Van verschillende zijden worden dezer dagen aan de tweede kamer der staten-generaal adressen van adhaesie gezonden aangaande het door de regeering ingediende wetsontwerp tot aanleg der spoorweglijn ArnhemNijmegen. liet nut van en de behoefte aan die lijn zijn reeds sinds laDg betoogd. Geen natuurlijker weg tusschen Engeland en Noord-Duitschland dan van Harwich over VlissingenTilburg, Nijmegen, Arnhem en Salzbergen. Dit werd reeds opgemerkt in een artikel der Nijmeegsche Nieuwsbode van 1 October des vori- gen jaars. Als reden waarom particulieren de lijn Arnhem—Nijmegen niet gelegd hebbenwerd opgegeven dat de natuur der kunst door twee groote rivieren hinderpalen in den weg legt, die niet kunnen overwon nen worden dan met opoffering van f 3,C 00,000 a 4,000,000, eene som welke uit de opbrengsten van zulk een klein traject slechts bezwaarlijk te vinden is. Zonder subsidie van den staat kan die lijn dus niet gelegd worden. Komt zij tot standdan zal daardoor niet alleen Gelderland, niet alleen geheel Nederland voordeel trekkeD, maar ook de staatsspoorwegen zullen er bij winnen, daar door de ontworpen aansluiting een nieuwe bron van winsten geopend wordt. Ook voor Zeeland, vooral voor Vlissingen, heeft die lijn groot belang. Een lijn Tilburg—'s Bosch—NijmegenArnhem is 50 kilometer, of meer dan een-derde, korter dan de lijn Tilburg—Boxtel—Utrecht—Arnhem. De kamer van koophandel en fabrieken te Heerenveen heeft zich gewend tot den minister van binnenlandsche zaken ter ondersteuning van het adres der Vereeniging Schuttevaer, tot het maken van een vluchthaven te Hindeloopen. De kamer wijst er op, dat dergelijke haven van het grootste belang zou zijn voor de scheep vaart langs de Friesche kust en dat waarschijnlijk een minder verlies van schepen en menschenlevens op die kust zou zijn te betreuren, indien die haven bestond. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan G. P. van der Tak als 2en luitenant bij de dienst doende schutterij te Vlissingen, en bij die schutterij benoeird: tot kapitein W. L. Winkelman, thans 1® lui tenant, F. J. Eenhorst, thans 2® luitenant; tot 2en lui tenant A. J. van Ockenburg, thans fourrier, J. Per- voost, thans schutter, en B. H. M. Flander. belastingen. Verplaatst de volgende controleurs der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen: J. H. Simon, van Zaandam naar de controle der directe belastingen (eerste af deeling) te Amsterdam H. E. Antink, van Charlois naar Zaandam, en W. Baerts, van Ommen naar Doetinchem. Benoecpd tot controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Charlois H. E. Hulsebos, than3 commies ter inspectie derzelfde mid delen te Rotterdam; en de waarneming der controle van de directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ouimen opgedragen aan J. Sijtsma Gz., thans ontvanger derzelfde middelen te Bath c. a. KERKNIEUWS. In de vorige week heeft eene 22jarige Javaansche vrouwdie uit Mohamedaansche ouders geboren is en Kamsinah heette 's Gravenhage hare Christelijke ge loofsbelijdenis afgelegd in de Javaansche taalin tegen woordigheid van verschillende personen die deze taal machtig zijo, waaronder ook eenige heereu van het hoofd bestuur van het Nederlandsch zendelinggenootschap uit Rotterdam. Gisteren avond werd zij in de godsdienstoefe ning in de Nieuwe kerk door den predikant van den Broek gedoopt en met andere nieuwe gemeenteledenbeves tigd. De vragen der geloofsbelijdenis werden haar in de Javaansche taal gedaan door den heer J. Kruijtzen- deling-leeraarthans met verlof te 's Gravenhage ver toevende, van wien zij ook het onderwijs heeft genoten. MARINE EN LEGER. De kapitein-luitenant ter zee C. A. W. Halverhont, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar, wegens laDgdurig verblijf, den 5en dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Metalen Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee II. B. Kip, den 9cn dezer te Falmouth aangekomen, teneinde steen kolen in te nemen, en vervolgens de reis naar Oost- Indië voort te zetten. Aan boord was alles wel. {Staats-cour.) KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-In dië heeft de volgende beschikkingen genomeD. (Javasche courant van den 21cn Februari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Blitar F. W. Voswinkel Dorselen; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den referendaris bij het departement van binnenlandsch bestuur H. A. van den Bor, aan den controleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura B. Donker Curtius, aan den 2en com mies bij de algemeene rekenkamer A. Ph. Barbier, aan den commies bij 's lands algemeene pakhuizen te Pa dang C. L. Stekkens, aan den ambtenaar ter beschik king bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura A. M. G. Meertens, en aan den 3rn commies bij de al gemeene rekenkamer A. M. Varkevisser. Benoemd: tot secretaris der residentie Riouw en on- derhoorighedende hoofdcommies op het residentie bureau te Batavia C. van Zijp; tot hoofdcommies bij het departement van onderwijseeredienst en nijverheid P. J. A. Zaalberg, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot commies bij 's lands algemeene pak huizen te Padang, de opziener 3e klasse bij de kina cultuur P. G. Schotel. Geplaatst: in de residentie Kediri, de controleur 3e klasse J. A. van den Broek. Overgeplaatst: van Banjoemas naar Cheribon, de controleur 1® klasse mr. L. J. Selleger; van Japara naar Banjoemas, de controleur lc klasse T. J. G. Rut ten van Pasoeroean naar Cheribonde ambtenaar ter beschikking A. M. G. Meertens; van Tagal naar Ban joemas, de ambtenaar ter beschikking E. Th. T. H. van Bentheim van den Berg. Ingetrokken: de benoeming van den len hulpon derwijzer aan de openbare lagere school te Pasoeroean H. J. Scheffer tot 2®n hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Poerworedjo. Benoemd: tot len hulponderwijzer, aan de openbare lagere school te Buitenzorg W. F. G. L. Haanstra; aan de openbare lagere school te Bandjermasin M. J. J.op de Laey: tot hulponderwijzer, aan de openbare lagere school te Sumanap H. J. Scheller; aan de openbare lagere school te Padang Padjang J. B. Kampschuur; aan de openbare le lagere school te Macassar II. D. J. Rijnenberg; aan de openbare lagere school te Bandong J. L. van der Toorntot 2en hulponderwijzeraan de openbare lagere school te Cheribon W. Rijst; aan do openbare lagere school te Poerworedjo J. H. A. Hum- melgens; tot 3en hulponderwijzer, aan de openbare lagere school te Batavia H. E. Böck. departement van oorlog. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot luitenant-kolonel, de majoor J. G. van Thiel; tot majoor, de kapitein E. D. C. Mid- delaer; tot kapitein, de le luitenants Th. C. V. B. de Steenhuysen, E. A. Daendels, C. H. Altenstein en G. A. Diederich; tot len luitenant, de 2® luitenants J. Th. E. Pec, C. E. Te Mechelen, G. H. R. Halewijn en N. J. Stadlmaier. (Javasche courant van den 25cn Februari.) civiel departement: Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Madura, J. C. G. S. van Kraaijenoord, aan den controleur le klasse bij de statistieke opname 0. A. Burnaby Lautier, en aan den commies op het residentie kantoor te Telok-Betong J. E. Gimberg. Ontslagen: eervol, uit 's lauds dienst, met behoud van recht op pensioen, de resident van Djokdjokarta A. J. P. H. D. Bosch. departement van oorlog. Geplaatst: genees kundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Wel tevreden, de officier van gezondheid 2® klasse J. D. H. Vane, onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te lande. Overgeplaatst: departement van oorlog, bij de 3® afdeeling, als chef van het materieel, de luitenant kolonel E. H. W. Ubbens, kommandant der artillerie in de 2e militaire afdeeling op Java; geneeskundigen dienst: bij het groot militair hospitaal te Soerabaija, de officier van gezondheid le klasse P. J. 't Hooft en de officier van gezondheid 3e klasse C.F. Erdbrink,respec tievelijk van het groot militair hospitaal te Weltevreden en van den geneeskundigen dienst der Moluksche eilan den; bij het groot militair hospitaal te Willem I, de officier van gezondheid 2® klasse W. F. Berghuis van Woortmanvan den geneeskundigen dienst in de Wes- terafdeeliug van Borneobij den geneeskundigen dienst der Moluksche eilanden, de officier van gezondheid 3® klasse M. L. Ritsema, van het groot militair hos pitaal te Weltevreden; bij het garnizoen te Gombong, de officier van gezondheid 2® klasse A. de Graagvan het garnizoen te Salatiga; infanterie, bij het 12® bataljoD, de 2® luitenant H. G. Kennedy, van het kader van het straf detachement te Klatten, bij het 14® bataljon, de kapitein F. A. Gitsvan het subsistentenkader te Soerabaijabij het kader van bet strafdetachement te Klatten, de 2® luitenant F. J. W. van Ruoy, van het 5® bataljon. Wordt vervolgd) GEMENGDE BERICHTEN. In den grooten tooneelwedstrijdwelke dezen winter te Gorinchem gehouden isheeft de vereeniging Jan van Beers, te Utrecht, in het drama den lcnprijs behaald. Den 2en prijs {f 100, benevens eene eereprijs van edel metaal) behaalde het nog jeugdige liefhebberij- tooneelgezelschap de Dilettantenclubonder voorzitter schap van den heer Lion van Lierte Amsterdam# De rederijkerskamer de Genestet,te Utrecht, behaalde den 3en prijs voor het blijspel en voor het drama. De personeele eereprijs voor tooneelspeelsters van beroep isin het dramatoegekend aan mevrouw van der Finck-Ellenbergervan de vereenigde tooneelisten te Amsterdameerelid van Jan van Beers. De heer D. T. Bamberghof-mechanicus te Amsterdambehaalde den personeelen eereprijs in het blijspel, als medewer-- ker in het tooneelstuk„Het verkeerde adres," hetwelk

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1