MIDDELBURGSCHE COURANT. F 86. Donderdag 1873. 10 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ett Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 9 April. Den len Mei a. zal te 'sGravenbage, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed het leveren en stel len van drie ijzeren lichtopstanden aan de buitenhaven te Ylissingen. Zondag werd in de benedenzaal van het stadhuis te Gent weder eene meeling gehouden om de quaestie der uitwatering en van het kanaal naar Neuzen te bespreken, en de belangstellen d.n met den loop der zaken bekend te maken. Uit de verschillende redevoeringen bleek, dat de regeering in deze quaestie tot nogtoe niets had gedaan, maar zich heeft bepaald tot woorden, en dat nog niets is geschied om Gent van de overstroo mingen te bevrijden en aan het kanaal van Neuzen de noodige werken uit te voeren. De heer Dier man Seth, die wedor als voorzitter fun geerde, deelde mede, dat de gemeenteraad den 18en Maart bij den gouverneur was geweest, om hem met de klach ten van Gent bekend te maken, en de burgemeester heeft den toestand van Gent nitvoerig geschilderd, waarop de gouverneur had verklaard, dat het hem ge noegen deed, dat men zich eerst tot hem had gewend en dat hij alle mogelijke middelen in het belang van Gent bij de regeering zou aanwenden. Op eene mede- deeling omtrent den bond ten voordeele van het kanaal naar Neuzen heeft de gouverneur gevraagd, dat men alle grieven op papier zou brengen en hem ter hand stellen, benevens de plans voor de werken. Dit is den 25en Maart geschied, doch sedert dien tijd heeft men niets meer vernomen. Hoewel door een dagblad was gemeld, dat de cen trale sectie van de kamer van afgevaardigden het kre diet van 2 millioen francs op 5 millioeo had gebracht, is deze som echter nog niet door de kamer toegestaan en daarom besloot de vergadering dat men niet zou stilzitten maar voortwerken. Uitvoerig schetste daarop de voorzitter den treurigen toestand van het kanaal naar Neuzen, waarom vele stoombooten en schepen te Neu zen lossen in plaats van naar Gent te komenwat voor de werkende klasse aldaar eeu aanzienlijke schade is. „Het is jammer zeide hij dat de koning en de ministers, die Zondag naar het Casino zijn geweest om de schoone Camelias en Azaleas te bezichtigen, ook niet eens naar de Beneden Schelde en Mui de zij a ge weest; zij zouden daar de champignons op de muren hebben zien groeienwaartegen het water heeft gestaan." Hij wekt daarom op tot volharding en herinnert er aan indertijd te hebben gezegd, dat men op de Vrijdag markt zou vergaderen, indien geen gehoor werd gege ven aan de klachten. Als de stappen van den gemeen teraad niet gelukken dan zal men op de Vrijdagmarkt bijeenkomen en hij zal zich aan het hoofd stellen om gezamenlijk naar Brussel te gaan. Natuurlijk volgde hierop een storm van toejuichingen. De heer Willequet, die vervolgens het woord voerde, verklaarde dat er een wonder was geschied, want dat de centrale sectie der kamer heeft voorgesteldom het krediet van 2 millioen op 6 millioen te brengen, waar door het ministerie door de centrale sectie in het ongelijk is gesteld, en dat heeft men aan de meeling te danken. Maandag (31 Maart) was voor de eers.e maal te Brussel de internationale commissie voor het kanaal van Neuzen vergaderd geweest en werden aan haar de plannen der werken overgelegd om te worden onderzocht. Verschillende dagbladen hebben Wel gezegd, dat Gent meer zou krijgen dan het Vroeg, maar hij noemde dat „blauwe bloempjes Op den mouw Speten", en spoort daarom aan tot volharding in den eiach, dat de vei betering van het kanaal in zijn geheel worde ondernomen en de som van 1? millioen francs ineens worde toegestaan, onder voorwaarde dat het Werk in vijf jaren gereed zal zijn. Hij laat in zijne rede doorschemeren, dat de houding der regeering eenigszins is toe te schrijven aan antipathie tegen de Ylaamsche bevolking. Op dat punt liet de heer Groverman zich veel heftiger uit. Hij dreef den spot met de taal der katholieke bladen, met de handelwijze der centrale sectie en met de aanbesteding van een werk van 600,000 francs tot uitdieping van een klein gedeelte; dat alles was slechts geschied om de klagers tot zwijgen te brengen en in slaap te wiegen, „maar dat zal niet lukken!" Hij deelde mede, dat er nog landen onder water staan, en dat de steenbakkers naar andere landen vertrekken omdat hunne landerijen nog niet droog zijn. Hij beweerde dat de Vlaamsche provinciën dubbel zooveel belasting betalen als de Waalsche. In Charleroi b. v. betaalt men voor eene bezitting van 100,000 francs van 127 tot 114 francs belasting, terwijl men in Vlaanderen voor eene bezit ting van gelijke waarde 219 tot 187 francs betaalt. Na een krachtige aansporing om te volharden werd de meeling gesloten. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 43 bevat eene circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 8tn dezerwaarin mededeeling wordt gedaan van eene missive van den minister van binnen- landsche zaken van den 2en dezer, tot intrekking van zijne beschikking vermeld in het Provinciaal blad n°25, omtrent de onteigening van wegens longziekte verdacht rundvee. Bedoelde missive luidt als volgt: „Daar de som bij art. 61 van het V' hoofdstuk der staatsbegrooting voor het loopende jaar toegestaan tot afwering van het gevaar waarmede besmettelijke vee ziekten den veestapel bedreigen, grootendeels is uitge put tengevolge van onvoorziene belangrijke uitgaven in de laatste dagen, vind ik mij geuoodzaakt de afma king van wegens longziekte verdacht vee te staken, totdat verhooging van dat artikel bij de wet, waarvan een ontwerp bij den raad van state in overweging is, zal zijn vastgesteld. „De burgemeesters hebben zich dus, te rekenen van 8 April eerstkomendete bepalen tot de onteigening van de door longziekte aangetaste runderen. Met de verdachte runderen zal, evenals vóór mijne beschikking van 9 November 1872, litt\ P, gehandeld moeten worden volgens de voorschriften der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n° 131) en het koniaklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n° 105); voor volstrekte af zondering zalzoowel in den stal als op de weide, gezorgd moeten worden. „Naar aanleiding van het bovenstaande doe ik u hier bij eeu afschrift toekomen van mijne beschikking van heden." Die beschikking is van den volgenden inhoud: „De minister van binnenlandscbe zaken; „Gelet op art. 3 2 van het koninklijk besluit van 30 October 1872 (Staatsblad n° 105) „Gezien zijne beschikkingen van 9 November 1872, n# 191, litttt P, 14 Januari 1873, n° 205en 15 Februari 1873, n° 226, 9C afdeeling; „Heeft goedgevonden de aangehaalde beschikkingen, met ingang van 8 April a., in te trekken." De gemeenteraad van Dordrecht heeft gisteren tot directeur der gemeentewerken aldaar benoemd den heer van der Kloes, gemeente-architect te Bolsward. De gemeenteraad van 's Gravcnhage heeft gisteren het vroeger door ons medegedeelde voorstel tot uitbrei ding der gemeente-politie met 84 tegen 2 stemmen aan genomen. Dientengevolge zou het getal hoofdagenten worden vermeerderd met 3, het getal agenten le klasse met 5, dat der 2" klasse met 5 en dat der 34 klasse met 15, terwijl het getal nachtwachten verdubbeld wordt. Ook ismet 20 tegen 16 stemmen, aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van drie deskundigen tot voorbereiding der exploitatie van de gemeente-gasfabriek. De heereu vanDoesburgh, Stang en Brouwer zullen dientengevolge met de zaken betreffende de gasfabriek belast worden. In eene in de vorige week gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken te Deventer is o. a. ingekomen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, met de volgende vragen: 1* is geheele afschaffing van beschermende bepalingen om trent fabriek- en handwerksmerken hier te lande wen- schelijk? 2° Zoo neen: is wettelijke regeling overeen komstig de door den minister voorgestelde beginselen raadzaam De kamer besloot den minister te adviseerendat zij zich vereenigen kan met de door den minister voor gestelde regeling van dit onderwerp, met verzoek een wetsontwerp in te dienenwaarbij met intrekking van de Fransche wetgeving niet het gebruiken van eens anders merk of fabrieksteeken, maar hetmet een bedriegelijk oogmerk, plaatsen van eens auders naam of firma op koopwaren strafbaar wordt gesteld. BEIT OSMIN GEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. S. Vis sering, hoogleeraar aan de hoogeschool te Leidentot het aannemen ea dragen der versierselen van ridder van de 2' klasse met do ster der orde van St. Stanis laus, hem door Z. M. den keizer aller Bussen ge schonken. hooger onderwlj9. Benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool te Groningen dr. H. A. Kooykerofficier van gezondheid 1* klasse en leeraar aan 'srijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Amsterdam. rechterlijke macht. Herbenoemd tot plaatsver vangend kautjnrechter te Vlissingeo P. Forbes Wels. gevangenissen. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan F. F. Canned, als kommandant van het huis van opsluiting ea taentiging te Leeuwardenonder dankbetuiging voor do belangrijke diensten door hem aan het beheer der gevangenissen bewezenen benoemd tot kommandant van het huis van opsluiting en tuch tiging te Leeuwarden, G. baron Yan Utenhoven, thans kommandant van het huis van correctie te Hoorn; tot kommandant van het huis van correctie te Hoorn F. Beugel, thans cipier vau het huis vaa arrest te Iiotterdam. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij deu staf vau bet wapen, tot ien luitenant-magazijnmees ter der artillerie 2C klasse, de 2" luitenant C. J. Haf- kemeijer, magazijnmeester der artillerie 3* klasse te 'sHertogenboscbbij het 3* regiment vesting-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van raag), de 2e luite nants J. F. C. Pool ea H. B. van Maareubeiden van het korps, ONDERWIJS. lu de S taats-courant van heden ia opgenomen het reglement der Hulpvereeniging voor gereformeerd school onderwijs te Serooskerke. Blijkens de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Maart waren in Nederland vacant 17 hoof donder wyzersbetrekkingen, als: in Noord Brabant 6, Gelderland 3, Friesland en Drenthe 2, Noord-Hol land, Utrecht, Groningen en Limburg 1. lu Noord-Brabant en in Gelderland was een vacature voor hoofdonderwij zeres. Er waren 97 vacatures voor hulponder wijzerj namelijk: iu Ovenjsel 21, Noord-Holland 20, Noord- Braband 17, Zeeland 12, Gelderland eu Groningen 9, Zuid-Holland 4, Limburg 3 en Utrecht 2. Daarenbo ven werden in Noord Brabant 2, in Zuid-Holland ea Zeeland elk 1 hulponderwijzer gevraagd. MARINE EN LEGER. De ètal major van het eergisteren vau Nieuwediep naar Batavia vertrokken stoomschip Metalen Kruis is als volgt samengesteldkommandant de kapitein ter zee H. B. Kipeerste officier de luitenant ter zee 1* klasse C. C. Six; de luitenants ter zee 2e klasse B. de Groot, A. G. Ellis, B. F. W. van Hasselt en C. de Jong; de adelborsten le klasse J. H. M. Jansen, D. A. Mensert, J. S. van Drooge,W. H. Soumau, A. G. D.Noltbenius en J. P. van Bossum; de officier van gezondheid 2®klasse D. Matak Fontein; de officier van administra-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1