MIDDELBURGSCHE COURANT. F 85. Woensdag 1873. 9 April. Dit blad verschijnt dageliiks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 8 April. ONZE PARTIJEN. Wij hebben ons tot nogtoe niet uitgelaten over den afloop der verkiezing te Leiden-wij zwegen daarover niet uit teleurstelling of dé-pit maar eenvoudig omdat het ons voorkwam dat er te Leiden niets abnormaals is voorgevallen, maar alles zich juist zoo heeft toegedragen als met het oog op den stand der partijen daar, evenals in een aantal andere kiesdistrictente verwachten was. Leiden is de type der meesie Zuid-Hollaodsche, Utrecht- scbe en Geldersche districten met eene gemengde stedelijke ~en plattelandsche kiezersbevolking. In de welvarende marktsteden heeft zich een ontwikkelde buigerklasse gevormd, welke een goed oog beeft op de belangen des lands; doch het platteland, welks bewoners op het meer beperkte eigenbelang scherp toezien, staat in politieke aangelegenheden grootendeels onder clericale invloeden en, tengevolge van de weinig oordeelkundige indeeling der kiesdistricten en ongelijkmatigheid in de census- cijfers, wordt de nijvere stedelijke bevolking, die bij verkiezingen voor het gemeentebestuur goede keuzen weet te doen en eene heilzame richting aan de zaken te geven, bij verkiezingen voor de tweede kamer door het platteland overstemd. Zoo ziet men in de steden Leiden, Gouda, Utrecht zelfs gemeenteraden die mei den tijd medegaan, en in de districten van dien naam mannen als van Wassenaer Catwijckde Brauw, Kien, van den Berch van Heemstede, ja zelfs Hoff man in de tweede kamer gekozen. Ook de cijfers waarin de verhouding tusschen de ver schillende partijen in Leiden ditmaal aan het licht kwam gelooven wij al3 de normale in dergelijke districten te mogen aannemen. De herstemming was gecompliceerd, maar bij de eerste stemming stonden de verschillende can- didaten scherp tegenover elkander en behaalde Neeb 651 (of 37 pet.), van den Berch 462 (of 27 pet.), Nuijens440 (of 25 pet.) en Schimmelpenninck 185 (of 10 pet.) van de uitgebrachte stemmen. De liberalen dus de relatieve meerderheiddaarna in niet veel niteenloopende cijfers de beide clericale partijen, en ten slotte, met eene zeer groote tusschenruimte, dat kleine groepje van goed-con- servatievende reactionairenvoor wien het clericalisme alleen als moyen de parvenir waarde heeft, en die niet terug zouden willen naar 1604 of naar vóór 1500, maar toch wel naar het gulden tijdperk der huiselijke aristo cratische en patricische regeering van de dagen van het heilige verbond. Tegenover deze drie partijen ge plaatst heeft de liberale partij in vele districten de min derheid en vermag zij niets; maar in een gelocaliseer- den strijd is ze tegen elke harer opgewassen, ja kan ze zelfs, wanneer ze de ultramontanen of anti-revolu tionairen verslaat, er in 'tvoorbijgaan de reactionairen wel bijnemen. In zooverre geven de Leidsche verkiezingscijfers ons een getrouw beeld van den stand der partijen in een groot gedeelte van het land. Niet overal echterelders, waar de landelijke bevolking op een hoogeren trap van ontwikkeling staatheeft er geene overstemming van het vrijzinnige element plaats, nog elders staat, dank zij den lagen census, het gebeele kiezersvolk onder het bevel der clericale leiders. De omstandigheid dat er eene libe rale meerderheid in de tweede kamer bestaat een feit dat wij erkennen ook al openbaart het zich niet altoos wanneer de kamer over waarlijk liberale voorstellen te oordeelen heeft doet ons maar al te veel voorbijzien welke lessen er te trekken zijn uit de verkiezingscijfers in de andere districten, ook in die welke menzooals LeidenGouda, Delft en dergelijk?, onder de verloren districten pleegt te tellen. In den regel worden in die districten de afgevaardigden eerst bij herstemming be noemd, en staat bij de eerste stemming de liberale candidaat (evenals te Leiden) bovenaan wanneer dediie aangeduide partijen ieder een eigen candidaat heb ben, of bij volgt den candidaat der combinatie van twee of drie krachten na op den voet. Voor de her stemming hebben er dan pourparlers plaats, de leiders der twee clericale partijen kibbelen inter parietesde reactionairen verklaren zich tot alles bereid, en in den regel wordt de candidaat van de laatstgenoemde ge kozen, omdat de clericale heeren elkander ia den regel niet te best vertrouwen en bovendien gevoelen dat het dan toch eigenlijk niet aangaat dat Rome den Calvinist of Dordrecht den ultramontaan aanprijst. Echter had er tot veler verbazing ditmaal te Leiden eene afwij king plaats van de gewone vertconing; door een samenloop van omstandigheden, niet het minste omdat men voor den reactionairen candidaat in graaf Schim melpenninck eene zeer slechte keuze gedaan had, moest de herstemming plaats hebben niet tusschen den liberaal en den reactionair, maar tusschen den liberaal en den anti-revolutionair. Dat de voorstanders van graaf Schimmelpenninck aan den heer van den Berch zouden toevallen was niet te betwijfelenmaar dan waren er nog maar 462-f-185 647 stemmen, dus min der dan de liberale candidaat bij de eerste stemming reeds behaald had. Zonder do hulp der ultramontanen zou dus de liberaal toch verkozeu ziju geweest, en om dit te verhoeden en toch meteen de moeilijkheid te ontgaan eener openlijke aanbeveling van den anti-revo lutionair door eene ultramontaansche kiesvereeniging, nam men een voor de hand liggend middel te baat: openlijk verklaarde de ultramontaansche kiesvereeni ging te Leiden dat zij bij de herstemming „buiten stemming zou blijven", maar de ultramontaansche kie zers onder 's hands beter ingelichtonthielden zich niet. Zij kwamen trouw op, en bezorgden den anti revolutionair de meerderheid, die hij noodig had om 't van den liberaal te winnen. Wij willen niet schreeuwen over het monsterverbond, of, zooals men 't eens tamelijk onbegrijpelijk doch met sncces iD de tweede kamer doopte, het „draconisch verbond" tusschen de ultramontanen, anti-revolutionai ren en reactionairen. Wij zien daarin niets vreemds omdat het hier eene coalitie geldt tegen een ge- meentchappelijkeu vijand, tegen het liberalisme, tegen de tegenwoordige orde van zaken, tegen de moderno maatschappijwier omverwerping vooraf moet gaanwil een der gecoaliseerde partijen ten slotte winnen; wij zwijgen dus zoowel van de reeds meer malen, onder anderen tweemaal in het kiesdistrict Amersfoort, gebleken hebbelijkheid der gecoaliseerde partijen om elkander in het geniep op de teenen te trappen, als van de immoraliteit der candidaten die zich, om 't bij de herstemming tegenover den liberaal te winnen, verder verbinden dan overtuiging en beginselen het toelaten, maar spreken alleen van een liberaal stand punt. In de gegeven omstandigheden staat de liberale partij, evenals de laatste Horatius, tegenover drie tegen standers. Het doet er niets toe of de Curiatiussen onder ling kwade vrienden zijn, of zij aan den oudeilijken haard den ganschen dag kibbelen en twisten of elkan der een kwaad hart toedragen; dit zijn alle dingen die Horatius niet aangaan. Hij vraagt alleen wie ertegen over hem staan, en hoe hij alleen 't van die drie winnen kan. rQ::e voulez vous qtCü fit contre trois Ziedaar de vraag die ook wij liberalen ons te doen hebben, en die wij niet moeten beantwoorden op de onpractische wijze van den ouden heer Horatius, door ons dood te verklaren, maar door het praclische middel toe te passen van diens zood, door beleid en taktiek. Wij moeten evenals hij de drie vijanden een voor een bestrijden, telkens op dio punten waarop het grootste verschil van opvatting tusschen ieder van hen en ons bestaat. Tusschen de reactionairen en ons geldt het den strijd tusschen de regeering des volks door enkele be voorrechte familiën met eene ja-knikkende naam-ver tegenwoordiging en de zelfregeering des volks in staat en gemeente; tusschen de anti-revolutionairen en ons geldt het de vraag of de kerk, en meer bepaald de orthodox- protestantsche kerk, en haar leerstukken den baas zullen spelen in onze gansche maatschappij; tusschen de ultramontanen en ons is het te doen over de vraag of Nederland geregeerd zal worden in Nederland of uit Rome, of we weer terug zullen gaan naar een stelsel datwellicht onder andere uiterlijke vormenop dezelfde beginselen zal worden gevestigdwaarop het staatsleven der middeleeuwen rustte en voor eenige jaren uitge drukt werd in den befaamden Syllabus. Drie scherp atgeteekende staatsvormen: die der mid deleeuwen, die der oude republiek eu die der restau ratie van 1813 staan dus tegenover den staatsvorm van ODzen tijd, tegenover het constitutioneele stelsel, door de liberalen geschapen en door de liberaleu verdedigd. Juist in de scherpe hjaen van die drie staatsvormen vinden wij echter den grootsten waarborg dat op den duur liberale beginselen bij de natie zullen zegevieren; want daarin ligt de zekerheid dat, mocht te eeniger tijd een der beide clericale partijen de overwinning behalen, zij tegenover zich niet alleen de liberale partij zou vinden, maar even goed de andere clericale partij die thans met haar medewerkt. Alleen de reactionairen zouden waarschijnlijk wel met den overwinnaar gemeene zaak maken; zij zijn weinig talrijk en een deel van den buit kon hun worden gegund. Twee dingen zijn echter voor de liberalen onvermij delijk; niet transigeeren en vaste aaneensluiting. De natie, welke in het algemeen zich weinig om de theorie bekommert, maar groot belang heeft bij de praktijk der politieke partijenwete dat wat ze thans aan ons heeft, zij altoos aan ons hebben zal; een onverbiddellijk non posmmus belette elke coalitie met eene der drie tegen partijen. Eenheid van handeling is verder onvermijde lijk in den strijd. Wat zou er met Horatius gebeurd zijn, zoo de fabel van Menenius Agrippa aan hem bewaarheid ware, zoo de eene voet of de eene arm, óf wegens „geavanceerdheid" of uit naijver op een ander lichaamsdeel, óf uit betweterij geweigerd had het door het hoofd beraamde plan te volgen? De strijder zou gevallen zijn en, erger nog, zijn vaderland met bem. Ook de politieke partijen en hare leden strijden niet voor hunne persoon, maar voor het vaderlandvoor den staatsvorm waardoor Nederland tot welvaart, voorspoed en ontwikkeling is gekomen. Het landsbelang eischt daarom dat persoonlijke vooroordeelen en beschouwin gen buiten spel blijven en dat het leger handele zoo als 't aan elk leger betaamt, met moed en beleid, maar vooral met gehoorzaamheid. Wij spraken niet over de conservatieven. Met opzet niet. Wij weten waarlijk niet waar zij behoorenen inderdaad is er geen plaatsje voor een vijfde partij op het politieke schaakbord meer open. Wat beteekent eigenlijk het conservatisme? Behouden van de bestaande orde van zaken dan behooren de conservatieven in de gelederen der liberale pai tijdie deze orde tegen de aanvallen van drieërlei vijanden verdedigt. Beteekent het uit traagheid of vreesachtigheid stilstaan dan hebben zij zich te scharen onder een der drie vijandelijke vaan dels, want van een liberaal oogpunt is stilstand achter uitgang en is alleen in ontwikkeling het ware behoud te vinden. De conservatieven in Leiden hebben dit alternatief begrepen; blijkens de cijfers der verkiezing hebben zij zich deels ingedeeld bij de ultramontanen, anti-revolu tionairen en reactionairen, deels hunne stemmen uitge bracht op den liberalen candidaat. Door de centrale sectie van de Belgische kamer van afgevaardigden, belast met het onderzoek der tusschen België en Nederland gesloten overeenkomsten, betreffende den aanleg van den spoorweg AntwerpenGlacibacb, de aflossing van de jaarlijkscbe rente van f 400,000, de afschaffing van het differentieel recht voor Nederlandsch gedistilleerd enz. is aan de Belgische regeering eenige inlichtingen gevraagd, waarin zij o. a. het vol gende te kennen geeft: De afschaffing van het differentieele recht voor Neder landsch gedistilleerd was aauvankelijk de eenige compen satie die de Belgische regeering aan het Nederlandsch gouvernement had aangeboden voor het recht om den spoorweg AntwerpenGladbach over Nederlandsch

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1