1° 80. MIDDELBURGSCHE Donderdag 1873. COURANT. 3 April. Dit blad verschijnt dageliiks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.50. Middelburg 2 April, Bij de gisteren in het kiesdistrict Leiden plaats gehad hebbende herstemmingter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in de plaats van hot oveiledcn lid P. H. baron Taets van Amerongen, werden 967 stemmen uitgebracht op mr J. L. C. van den Berch van Heemstedeterwijl mr H. A. Neeb 709 stemmen verkreeg, zoodat de heer van den Berch van Heemstede is verkozen. Aan Reuters Office wordt van den lon April uit Penang getelegrapbeerdNederland heeft den 26cn Maart het rijk. van Atchinop Sumatraformeel den oorlog verklaard. Wij vernemen dat zich op den bcdem, onder de betonstorting van den muur tusschen de beide schut- kolken, van de zeesluis bij Veere een wel heeft geopen baard, waardoor bij verschil van waterstand het water door de vloeren opborrelt. Hit gebrek is tijdelijk hersteld door circa 1500 M* grond tegen den muur in het water te storten. Eene commissie van ingenieurs heeft het gebrek onderzocht en zal middelen beramen om de fout definitief te herstellen. Door de tijdelijke voorziening wordt geene belemmering aan de scheep vaart toegebracht. De heer H. Rekker genoot heden het zeldzame voor recht van zijn vijftigjarige loopbaan als procureur in deze gemeente te mogen herdenken. Van verschillende zijden ontving de jubilaris blijken van belangstelling. Door de praktizijns-vereeniging te Middelburg werd den ju bilaris eene schrijftafel geschonken terwijl zijn voorma lige en tegenwoordige klerken hem eene gedenkpenning aanboden Tegen de bepaling dat geene vergunning moet gege ven worden tot vervoer van verdacht vee naar de weide, door den minister van binnenlandsche zaken bij missive van 4 Maart jl. uitgevaardigd, zijn van verschillende zijden bezwaren geopperddie den minister niet onge grond schijnen. Teneinde daaraan tegemoet te komen zonder dat het doel dier aanschrijving het beletten van de ver spreiding der longziekte in de weide wordt opgege ven heeft de minister aan de commissarissen des koniugs in de verschillende provinciën verzocht de burgemees ters te machtigenom in gevallenwaarin de eigenaars van verdacht vee dit naar de weide wenschen te ver voeren, daaitoe vergunning te geven onder de noodige voorwaarden ter voorkoming van verbreiding van be smetting en zijn daartoe verschillende bepalingen voor geschreven wier stipte naleving in voorkomende ge vallen den gemeentebesturen zijn aanbevolen. Aan twee ingezetenen van Yenlo is concessie verleend voor een spoorweg van Nijmegen naar Venlo. Belang rijke kunstwerken zijn voor dien wegdie geheel aan deze zijde van de Maas kan worden gelegd, niet noodig. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den militairen dienst in Oost-Indië bestemden soldaat E. van der Cijpe, van het koloniaal werfdepöt, tot het dragen van het kruis Fedei et Virtuti en van de gouden medaille van verdienste, hem vroeger door Z. H. den paus geschonken. m1n1sterieele departementen. Benoemd, met ingang van den lcn April, tot commiezen bij het depar tement van oorlog, de adjunct-commiezen A. P. Gr la ser, J. A. Klobbie en P. B. Ross; en bevorderd bij het departement van koloniën met ingang van den len April, tot referendaris, de hoofd-commies jonkheer mr. W.E. van Panhuys; tot hoofd-commies den commies A. MondtHzn. en tot bode, de adsistent-bode Gr. Bodaan. kadaster. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan L. C. A. de Haan uit zijne betrekking van landmeter eerste klasse bij het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen; en bevorderd tot landmeter eerste klasse bij het kadaster, G. Ploegmakers, thans landmeter 2e klasse. directie grootboeken. Benoemd bij de directie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam, tot commiesde adjunct-verificateur B. H. Schultz thans met rang van adjunct-commies; tot adjunct-com mies, P. Meyboom, thans eerste klerk. belastingen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Maashees c. abe staande uit de gemeenten Maashees en Vierlingsbeek; en de gemeenten Maashees en Vierlingsbeek gevoegd bij het ontvangkantoor derzelfde middelen gevestigd te Boxmeer, onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis, jonkheer T. E. J. H. van Groten huis van Qnstein. Benoemd tot ontvanger der directe belastingeniu-en uitgaande rechten en accijnsen te Tegelen P. T. Moors, thans commies-verificateur der le categorie te Roer mond; en tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Hoorn, E. M. van Maltemburgh, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oudenbosch c. a. liger. Op pensioen gesteld de kolonel II. A. Guerin, kommandant van het 3e regiment huzaren, en het be- diag van dat pensioen bepaald op f 1800 'sjaars; de luitenant-kolonel J. C. R. Ridder van het regiment veldartillerie, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1500 'sjaars, met toekenning van den rang van kolonelen de luitenant kolonel jonkheer D. C. M. Hooft d la suite van het regiment rijdende artillerie, en het be drag van dat pensioen bepaald op f 1500 'sjaars, en aan den genoemden hoofdofficier den rang verleend van kolonel. Benoemd bij het wapen der cavallerie bij het Ie re giment huzaren, tot majoor, de ritmeester L. de Per- poncher, van het 2° regiment huzaren; bij het 2e regi ment huzaren tot ritmeester van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de lc luitenant jonkheer P. Gevaerts van het le regiment huzaren; bij het 3e regiment hu zaren tot kolonel en kommandant van het korps, de luitenant-kolonel A. J. Pels Rijcken, van het korpstot luitenant-kolonelde majoor jonkheer W. J. A. Storm de Grave, van het 1° regiment huzaren; tot len luitenant (naar ouderdom van raug) de 2e luitenant C. A. baron Ben- tinckvan het korps, bij het wapen der artillerie bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot luitenant-kolo nel, de majoor H. Onnen, van het korps; tot majoor, de kapitein jonkheer C. J. A. ridder baronet Speel man, van het Be regiment vesting-artilleriebij het 3° regiment vesting-artillerie, tot kapitein van de 3" klasse (naar ouderdom van rang), del0 luitenantW.B. Westhoff, van het 2° regiment vesting-artillerie. ONDERWIJS. Door de verschillende faculteiten aan de Utrechtsche hoogeschool zijn voor dit jaar de volgende prijsvragen uitgeschreven Door de geneeskundige faculteit: 1 Een uiteenzetting der mechanische theorie der ademhaling van Magnus, met een geschiedkundig en critisch overzicht van de onderzoekingen, welke op de theorie zijn gevolgd, en waaruit tevens moet blijken in hoeverre de leer omtrent die functie later is gewijzigd. 2 Een beschrijving, uit eigen morphologisch onderzoek en dat vau anderen, van den aard en den oorsprong der bestand deelen van de koepokstof en van hare zoogenaamde besmettelijke kracht; voorts, zoo mogelijk, een onderzoek in hoeverre hare werkzaamheid wordt verminderdals hare elementen, die naar den vorm heetengeheel of ten deele worden verwijderd, of in haarbuisjes door verschillende warm tegraden, of op andere wijze worden gewijzigd of ver nietigd. Door de theologische faculteit3 De geschiedenis van het ontstaan der Christelijke kerkverklaard uit de geschiedenis van het ontstaan des Christendoms in Pa lestina. 4 Een onderzoek naar den aard en het karakter der welsprekendheid van Bossuetwaarbij niet alleen het eigenaardige van zijn kanselwelsprekendheid en die van zijn tijd wordt uiteengezet, maar ook aangewezen in hoeverre die verheven wijze van spreken voor de te genwoordige Evangelie bedienaren als voorbeeld kanen mag gesteld worden. Door de rechtsgeleerde faculteit: 5 Een verhandeling over de leer van arglist (dolus malus) volgens het burger lijke recht, ook volgens de rechtspraak, onder aanwij zing der verschilpunten met bedrog (fraus) bij mis- dryven. Door de wis- en natuurkundige faculteit: 6 Een cri- tische behandeling van het beginsel der kleinste werking, vooral van de onderzoekingendaarover in den laatsten tijd gedaan. 7 Een critisch overzicht der voornaamste onderzoekingen gedaan ter beantwoording der vraag: of levende wezens uit levenlooze stoffen kunnen ontstaan, vergezeld van eigen proefneming over dit onderwerp. Door de letterkundige faculteit: 8 Een verhandeling om het begrip van oorzaak en over de wording van dat begripmet een beoordeeling van hetgeen daarover bij de verschillende schrijvers voorkomt. MARINE EN LEGER. De kapitein ter zee J. A. Vandevelde wordt op zijn daartoe gedaan verzoektot herstel van gezondheid, met den 5en April a., eervol ontheven van bet be vel over Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, en op non-activiteit gesteld; terwijl dat bevel, met den 6en daaraanvolgende, wordt opgedragen aan den kapi tein ter zee .7. van Gogh. De kapitein ter zee J. Vos, gedetacheerd bij 'srijks werf te Willemsoord, en belast met de waarne ming der betrekking van equipage-meester der marine aldaar, zoomede de luitenant ter zee der le klasse J. C. H. Beeloo, gedetacheerd bij 's rijks werf te Hel- levoetsluis, ter waarneming der betrekkingen van equi page- en havenmeesters aldaarworden met den laatsten April a. eervol van de hun opgedragene be trekkingen ontheven en op noa-activiteit gestelden met den len Mei daaraanvolgende vervangen door den kapitein ter zee H. P. van Boneval Faure en den lui tenant ter zee der le klasse jonkheer J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt. De luitenants ter zee der le klasse H. J. S. van der Sloot, J. H. Haakman, J. H. Commijs en P. Swaan, eerstgenoemde gedetacheerd bij 's rijks werf te Willems oord en toegevoegd aan den equipage-meester der marine aldaarde beide volgenden behoorende tot de rol van Zr. M". wachtschip te Willemsoord, en gedeta cheerd respectievelijk aan boord van Zr. M\ instructie vaartuigen Vulkaan en Pro Patria, en laatstgenoemde dienende als le officier aan boord van Zr. M8. wacht schip te Hellevoetsluiswordenmede met den laatsten April a., op non-acliviteit gesteld, en met den len Mei daaraanvolgende vervangen door de luitenants ter zee der 1° klasse J. M. Brevet, C. E. Uhlenbeck, C. A. le Bron de Vexela en C. A. Bosch. Voorts worden de luitenants ter zee der le klasse F. J. P. M. Mulder en jonkheerJ.de Jong van Beek en Donkmet ingang van laatstgemelden datum geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. M'. ramschip Buffel en wachtschip te Willemsoord, eerstgenoemde als 1° officier. Het Utrechtsch dagblad deelt mede, dat de oproe ping van de bij de vesting artillerie ingedeelde miliciens van de lichting van 1872 ten doel heeft om dit jaar weder de verschillende forten door detachementen artil lerie en infanterie te doen bezetten. GEMENGDE BERICHTEN. Toen eergisteren de Leidsche en Woerdsche stoom- booten van Leiden vertrokken met ongeveer 100 passagiers, vonden zij in de brug aan den Vrouwenakker een schip met beetwoitelsuiker geladen, aan den grond zitten. Na te vergeefs alle pogingen in het werk gesteld te hebben om dit schip te verwijderen, hebben beide boo ten aldaar de reis moeten staken. Er waren eergisteren avond reeds een 15tal stoombooten en schepen door deze verstopping belemmerd. Omtrent den omvang van de bloemententoonstelling

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1