MIDDELBURGSCHE COURANT. F 79. Woensdag 1873. 2 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/xn., franco is f 350. Middelburg 1 April. Eergisteren heeft een belangrijke dijkval plaatsgehad aan den calarniteuzen Kleinen Huissenspolder, gemeente Zaamslag. De lengte bedraagt ruim 100 metersterwijl men rekent dat minstens 7Ö00 vierkante meters grond, ■waaronder ruim 1000 vierkante meters steenglooiir-.g, zijn weggevallen. Men is ijverig bezig met het aanbren gen 'van noodbeslag. Door den minister van binnenlandsche zaken is, onder dagteekening van 21 Maart jl., de volgende circulaire gericht aan de gedeputeerde staten der onderscheidene provinciën „Ait. 9 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134), schrijft voor, dat vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte naar een ziekenhuis of naar hunne woning geoorloofd is, volgens de daarvoor bij plaatse lijke verordening te stellen voorschriften. Daar zich reeds op 1 Mei gevallen kunnen voordoen, waarbij die voorschriften gevolgd moeten worden, schijnt het wen- schelijk, dat vóór dien dag in alle gemeenten, waar dit nog niet geschied mocht zijn, de bedoelde verordening worde vastgesteld. Ik verzoek uw college, de gemeen tebesturen in uw provincie daaraan te herinneren." Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de admini stratie der posterijen bunne fanctiën zullen uitoefenen als volgt: de commies le klasse H. M. Wierts van Coehoorn ten postkantore te Arnhem; de commies 2C klasse W. A. Piepers ten postkantore te Utrecht; de commies 3° klasse H. A. Mcnhemius ten postkantore te Amsterdam; de commies 3e klasse IT. P. Boekhold ten postkantore te Haarlem. Bij den gemeenteraad van Arnhem was sedert eenigen tijd een plan ingediend, waardoor, indien het werd uit gevoerd, een groote verandering zou worden gebracht in de schooDe wandeling Onderlangs. De heeren Frora- berg en Cohen hadden namelijk de vergunning gevraagd om den Rijnoever bij de wandeling vooruit te brengen, om daardoor later gelegenheid te bekomen aldaar villa's te bouwen. Op voorstel van het dagelijkseh bestuur heeft de raad echter met algemeene stemmen besloten aan de regeering te kennen te geven, dat met het oog op de plannen van uitleg der gemeente, uie thans in behan deling zijn, het wenschelïjk is op de gevraagde vergun ning afwijzend te beschikken. De raad heeft voorts besloten om in een adres aan de tweede kamer der staten-generaal aan te dringen op de aanneming van het wetsontwerp tot aanleg van een spoorweg van Arnhem naar Nijmegen, en heeft eene commissie van 5 leden benoemd om te trachten adhmsie aan dat adres uit te lokken. Tevens werd besloten adressen van dankbetuiging voor do indiening van dat wetsontwerp te zenden naar den koningen de regeering. Naar men verneemt is bij de directie der Cöln-Minde- ner Bahn een project in beweiking tot den aanleg van een spoorweg van Ruhrort naar Goeh, en bij die van de Bergiach-Miirkische Bahn een project voor den aanleg van een spoorweg van Kalkenkirchen naar Goch, beiden om aldaar aan te sluiten aan den Boxtel-Weseler spoor weg van de Noord-Brabantsch-Duitsche spoorwegmaat schappij. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eebetei kenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen me daille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan J. Kwant, te Amsterdam, als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van twee kinderen uit het water aldaar op 15 Maart 1872. ONDERWIJS. Naar de Goesscbe courant verneemt, heeft de heer S. C. L. Mesch zijn eervol ontslag als directeur en leeraar der hoogere burgerschool te Goes verzocht. Benoemd tot leeraar in dq Fransche taal en letter kunde aan de hoogere burgerschool te Arnhem de heer A. Marchal, thans te Mannheim. Gisteren middag te éen uur aanvaardde de nieuwbenoemde hoogleeraar dr. H. Ooit zijn professoraat te Amsterdam met eene redevoering over den toestand der Israelietische oudheidkunde. Bij de commissie tot afschaffing van de vergely- kende examens te Sneek zijn niet minder dan 96 brieven van adbmsie ingekomen, allen van onderwijzersgezel schappen, afdeelingen van het Nedprlandsch onderwij zersgenootschap, of bijzondere personen. Kif BENIEUW S. Uit Moerdijk woidt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant gemeld, dat de loop der kerkelijke zaken aldaar onverwacht een nieuwe wending heeft genomen. Zon dag middag zou de heer Bonge, predikant te ïïooge- Zwaluwe, te Moerdijk de predikbeurt vervullen doch toen hij daar aankwam had de geschorste predikant Koeken reeds den predikstoel beklommen en werd alzoo de heer Bonge belet de godsdienstoefening te leiden. MARINE EN LEGER. Naar de Heldersche en Nieuwediepsche courant ver neemt, wordt de kapitein ter zee J. A. van de Velde, kommandant van Zr. M\ stoomschip Zeeland, wegens ongesteldheid als zoodanig vervangen door den kapitein ter zee J. van Gogh. RECHTZAKEN. By arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, van gisteren, is Maria Anna Sponselee, oud 21 jaren, dienstmeid, wonende te Hontenisse en thans gedetineerd te Middelburg, schuldig verklaard aau kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Te dier zake is zijonder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van drie jaren en in de kosten der procedure. Gisteren heeft de kantonrechter te 'sGravenhage uitspraak gedaan in eene vordering van den heer Trinquier, foit tenor bij de Haagsche opera, tegen den directeur dier operaden heer Marck-Kretz. Die vor dering strekte dat de kantonrechter zou uitsprekeudat de door laatstgenoemde den 23en November jl. op het tooneel ten aanzien van den heer Trinquier geuite woorden: vvoleur, banditeet homme-ld me volehonend en lasterlijk zijnen dat de gedaagde tot een schade vergoeding van f500 zou worden veroordeeld. De kantonrechter heeft de vordering van deneischer ontzegd en hem in de kosten veroordeeld, op grond dat 1» de woorden voleur bandit slechts door Óen getuige zijn gehoord en dus niet wettig bewezen zijnen 2° de woorden eet homme-ld me voleluidkeels uitgeroepen door den heer Marck op den heer Trinquier wijzende, door niemand zijn gehoord, en dus het daarop gebaseerde eveneens ongegrond is. Wel is gebleken dat liet woord voler door den gedaagde is gebezigd, doch in verband met andere, zooals o. a. dest ignoble de chanter comme ga, ce niest chanterdest voler en voild Vkommequi je donne tant cPappoiniementsje le rêpeteil me vole mes appointementsen dit moet beschouwd worden gezegd te zijn onder den indruk van het hoog honorarium, dat de fort tenor geniet en dus een appreciatie is van des kunstenaars talent. GEMENGDE BERICHTEN. Een luitenant van het 8atc regiment infanterie, te Utrecht in garnizoen, was gisteren ochtend bezig om zijne manschappen instructie te geven in het schieten, gaf een hunner bevel om het geweer beter aan te leggen, en werd zelf door het schot getroffen. Het toeval wilde, dat een scherpe patroondiezooals men verneemtbij de instructie niet mag gebezigd wordenzich onder de patronen had bevonden. Het schot is tot diep in den schouder doorgedrongen. De gewonde is door de officie ren van zijn regiment op een draagbaar naar het rijks- hospitaal vervoerd, alwaar hem terstond door de offi cieren van gezondheid de noodige hulp is verleend. Men heeft hoop, dat de wond niet gevaarlijk zal zijn. In een overzicht van de visscherij tentoonstelling, die thans te Berlijn wordt gehouden, voorkomende in de Weser-Zeitung, wordt o. a. gezegd, dat hetgeen bij het groote publiek zeker meer dan het overige de aan dacht trekt, is de „(linke, eenvoudige, voorkomende Scheveningscbe visscher in zijn eigenaardige kleeder dracht die het toezicht heeft op een gedeelte der voor werpen, uit Nederland ter tentoonstelling ingezonden. Hij is de eenige in zijn soort, want men treft wel zeer nette bustes van Sleeswijker visschers ter tentoonstel ling aanmaar geen ware visschers zooals de Scheve- ninger." De keizer wijdde een g er ui men tijd aan de bezichtiging van het Nederlandsche gedeelte. DeSche- veninger werd door hem niet voorbij gezienwant hij verlangde zelfs dat de ferme zeeman aan hem zou wor den voorgesteld, hetgeen door den heer Pollen, den Nederlandschen commissarisgeschiedde. Onder de me nigte inzendingen worden vele uit Nederland vermeld visschen voor den handel en op spiritus, herkomstig uit de Noordzee en Madagascar, broeitoestellen voor zalmeieren, ingezonden door het genootschap Natura Artis Magistraharpoenen en andere werktuigen, bij do walvischvangst gebruikelijk, uit Leiden en Rotterdam, enz. enz. Ook te Rhymney in de hoogovens van Zuid-Wales, is dezer dagen de arbeid weder hervat, doch nauwe lijks is de eene groote werkstaking geëindigd of een andere begint. Zoo hebben Donderdag jl. 2500 mijnwerkers in de omstreken van Bolton en Farnworth den arbeid gestaakt. Zij bewerendat de eigenaars der mijnen de verantwoordelijkheid welke nit de nieuwe wet op het mijnwezen voor hen voortspruit, op de ar beiders laden. Uit Morzine nabij den Mont Blanc wordt gemeld dat een der rotsblokken die in de vallei dreigen neder te storteneen omvang heeft van meer dan 20,000 kubieke meters. In Algerië heeft de scherpe koude, die men voor namelijk aan de massa gevallen sneeuw toeschrijft, groote sterfte onder de kudden veroorzaaktdie de inwoners zonder eenige beschuttiug geheel aan den invloed van de temperatuur hebben overgelaten. In zekere gemeente van Friesland was bij den raad ingekomen een verzoek van de plaatselijke school commissie, dat de raad moge terugkomen van het genomen besluit, waarbij geldelijke ondersteuning is geweigerd voor den door den schoolopziener geopenden cursus, tot verdere bekwaming van hulponderwijzers. De schoolcommissie stelt voor, aan deze inrichting jaarlijks uit te keeren f 50, niet alleen om het belang der zaakmaar ook omdat al de andere gemeenten in het distriet betzelfde doen. De voorzitter adviseerde op dat verzoek als volgt: „Ik ben ontzettend tegen geld verspillenom f 50 uit te keerenzonder eenig nut er van te hebben, dit acht ik verkeerd. En dit niet alleen; maar wij zullen medewerkenom van hulponderwijzers professors te makenhoe knapper ze wordenhoe spoediger wij ze uit de gemeente zullen zien vertrekken. Wij zouden dus, door deze zaak. te steunen, in ons eigen nadeel werken." (N. Rott. cour.) In de omstreken van Obeiwolz ("Stiermarken) vertoonen zich geheele scharen woedende vosseD, waar van sommigen, vooral als zij geplaagd worden, menschen aanvallen doch zij worden door de landlieden gemak kei ijk verslagen. De bijzondere commissie voor het Engelsche lager huis, belast met het onderzoek naar de oorzaken van de schaarschtc en den hoogen prijs der steenkolen, heeft eene zitting gehouden, onder voorzitterschap van den heer Ayrton. De heer Dickenson, inspecteur der kolonmijnen in het noordoosten van Lancashireverklaar de dat de mijnen tegenwoordig met veel minder zorg dan

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1