MIDDELBURGSCHE1 COURANT. F 78. Dinsdag 1873. 1 April. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.SO. Middelburg 31 Maart. De gemeenteraad van Middelburg zal Vrijdag a., des na middags te half twee uur, eene openbare zitting houden, ter behandeling der volgende zakenBtbandeling der bezwaarschriften tegen, en vaststelling van het kohier voor de plaatselijke belasting op de inkomsten 1873; missives van gedeputeerde staten goedkeuring van eenige raadsbesluiten; missive burgerlijk armbestuur af- en overschrijving begrooting 1872; rekening der schutterij 1872; benoeming eener gemeente-verloskundige; voor stellen burgemeester en wethouders: a bestemming der opbrengst van verkochte eigendommen; h aanbesteding der Noordbuitenbrugc toelage van gemeentewege ter bevordering van het schoolbezoekd kosten van het opmaken der tienjaarlijksche alphabetische tafels op de akten van den burgcilijken stand. De minister van justitie heeft den heer C. J. Enderf, ltn bewaarder in de cellulaire gevangenis te Utrecht, tot cipier van het cellulair huis van arrest te Goes.; benoemd. Naar men ons mededeelt bestaat bij de tweede kamer bet plan de rechterlijke organisatie nog af te doen vóór de Paaschvacantie, en daartoe desnoods gedu rende deze week ochtend- en avondzittingen te houden. Na de Paaschvacantie zouden dan de spoorwegwetten en de afschaffing der plaatsvervanging aan de orde komen. Uit Dordrecht schrijft men ons van gisteren „Als naar gewoonte werd het kohier van den hoof- delijken omslag voor 1873 hiér weer 8 t^gen op de secretarie ter inzage gelegd. Een der boekhandelaars te dezer stede maakte van deze gelegenheid gebruik om het kohier te laten overschrijven en daarna voor 30 cents uit te geven. De belastingschuldigen zijn in zestien klassen verdeeld. De som, waarvoor wordt aangesla gen, bedraagt voor hen, die behooren tot de le klasse, f 400 tot f 550 inkomen, f 3 aanslag 2® 550 770 7 3e 770 1100 13 4C 11C0 1600 20 5C 1600 2300 29 6e 2300 3200 41 7* 3-00 4600 58 8e 4600 6600 84 9® 6600 9500 120 10® 9500 13500 172 lie m 13500 19000 243 12e 19000 27000 345 13® 27000 39000 495 14® 39000 56000 712 15® 56000 80000 „1020 16® 80000 en daarboven 1200 „'t Is niet onaardig dit boekje zoo eens door te bla deren; men bemerkt er bijv. uit, dat onder de 8® klasse worden gerangschikt 58 inwoners 9e 47 10- 27 11* 24 12® n 14 13e 3 14® 2 15® r i) r> 1 16® 3 „'t Is alsof men onder het schrijven van f 80,000 jaarlijksch inkomen terugbeeide van die monsterachtige cijfers en als in wanhoop eindigde met dat veelbetee- kenende: en daarboven. „Slechts zeer weinigen en daaronder alleen zij die onder mindere klassen gerangschikt werden, hebben gereclameerd; het kohier is vastgesteld en men kan dus veilig aannemeD, dat de anderen tevreden zijn en zich niet als te hoog aangeslagen beschouwen, hetgeen bewijst, dat de geijkte volksuitdrukking„in Dordt zit toch heel wat rijkdom!" nog niet verouderd is." De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten in de kpsten van het ontworpen scheepvaart-kanaal van de Zuid-Willemsvaart naar Tilburg deel te nemen voor een som van f 160,000 als die som door de fabrikanten, handelaren en andere belanghebbenden wordt bijeenge bracht en aan de gemeente afgestaan tegen een vaste rente van 3 percent. De kosten van het kanaal zijn op f 650,000 geraamd. BEN OSMIN GENT EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan jonkheer P. O. 13. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk, dienstdoende bij H. M. de koningin, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Wurterabergsche kroon, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. politie. Ontslag verleend, op verzoek, aan M. F. Holthausen als commissaris van politie te Arasterdam. LEGER. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de 2e luitenant K. J. E. van der Puttenvan het le regi ment infanterie. Eervol ontslag uit Zr. Ma. militairen dienst verleend, op verzoekmet toekenningvan pensioen aan den officier van gezondheid 3® klasse van het leger in Nederlandsch-Indië J. G. Tythofï, thans met verlof bier te lande. ONDERWIJS. Eergisteren vierde de hoofdonderwijzer W. Swart te Goes zijn 61cn jaardag, maar nam tevens afscheid van het onderwijzersvakwaarin hij 50 jaren is werkzaam geweest. De inspecteur van het lager onderwijs, de districts-schoolopziener en de, president van de plaatse lijke schoolcommissie wenschten hem geluk en brachten hem hun dank voor het goede gedurende zoo vele jaren aan het onderwijs toegebracht. De schooljeugd verraste hem bij hunne gelukwenschen met eenige cadeaux tot KERKNIEUWS. Dr. J. W. Bokpredikant bij de Amsterdamsche gemeente van de Remonstrantsche broederschap, beroe pen naar de gemeente te Rotterdam, heeft voor dat beroep bedankt. De Standaard meldt, dat de kerkeraad derNeder- duitsche hervormde gemeente te Amsterdam heeft be sloten om de stemgerechtigde leden der gemeente tot de kerkeraadsvergaderingen toe te laten. Gisteren namiddag nam do heer A. Mac Pherson, beroepen predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Bleskensgraafvan de gemeente te Axel afscheid, naar aanleiding van Handelingen 20: 32. De heer L. C. Meijer, sedert 1 November 1829 predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Hontenisse, thans emeritaat verkregen hebbende, nam gisteren namiddag afscheid van zijne gemeente meteen rede naar aanleiding van Joh. 1235 en 36. GEMENGDE BERICHTEN. Het Vaderland deelt mede, dat het in de dagbladen opgenomen bericht omtrent de bekroning der modellen voor een monument te Ginneken niet juist is. Nader is gebleken dat de eerste prijs van f 300 is toegekend aan den heer Eugène Lacomblé, beeldhouwer te Delft, en de tweede prijs van f 150 aan den heer H. P. Vogel, architect en leeraar aan de academie van beeldende kunsten, te 's Gravenbage. Do rijksmedaille aan mevrouw Lina Schneider verleend, draagt het volgende opschrift: Aan vrouwe Lina Schneider geboren Weller, voor uitnemende dien sten aan de vaderlandsche letterkunde, van wege den koning, 1873. Een koopman in potten, pannen enz., woonachtig te Zoeterwoude, werd jl. Dinsdag in zijne schuit, waarmede hij zijne waren verkocht, tusschen Zoeter- meer en den Leidschendam, dood op zijn bed gevonden. De man was gestikt door den damp van glimmende kolen, terwijl het luik van het vooronder der schuit gesloten was. Het spoorweg comité te Hoorn heeft zich Donder dag met het adresdat duizenden handteekeningen bevat, naar den Haag begeven, om het aan Z. M. den koning te overhandigen. Omtrent het derailleeren van een spoortrein bij het station Breukelen wordt nader bericht, dat het ongeval niet is gebeurd met den trein van 11 uren 20 minuten uit Arnhem, maar met dien van 11 uren 50 minuten uit Utrecht, ^een zoogenaamde Bummelzug, Er is ook niet éen wagen, 'tzij locomotief of waggon, met klacht in 'tzand geloopen. De locomotief stond op de rails, alsmede do eerste wagen, een goederen- waggon, terwijl de drie volgende personenwaggons ontspoord waren. De passagiers hoorden eeist een steik schurend geluid, waarna de waggon begon over te hellen, toen twee betrekkelijk zeer lichte schokken, waarna de trein onmiddellijk stilstond, en er gelegen heid was om zonder gevaar uit te stappen en naar 'tstation te loopen, terwijl onmiddellijk zoowel naar Harmeien en Utiecht als naar Amsterdam geseind werd, dat de weg onveilig was. Spoedig bracht dan ook een trein van Utrecht werkvolken waren de ontspoorde rijtuigen zeer spoedig weer in orde, zoodat de trei nen na half 3 uur weer geregeld, zonder oponthoud, konden passeeren. Het is reed3 bekend dat de bankiers V. Tielens, A. Tielens en C. Bruis, handelende onder de firma M. Tielens te Maastricht, in staat van failissement zijn verklaard en dat de rechtbank bevel tot hunne aan houding had gegeven. Daarna heeft dezelfde rechtbank vermeendop requisitoir van het openbaar ministerie, tegen dezelfde drie heeren ook rechtsingang met bevel van gevangenneming te ïnoeten verleenen wegens feiten, die reeds nu gronden tot eene crimineele vervolging konden gevenhet passief bedraagt ongeveer 200,0000 francsterwijl de drie vennooten te zamen slechts een kapitaal van 60,000 francs inbrachten. De heer Bruis is nog lid van den gemeenteraad. Het is opmerkelijk dat ook lid van den gemeenteraad was de teer M. F. Orahaye, insgelijks bankier te Maastricht, die wegens en kele en bedriegelijke bankbreuk valschheden in ge schriften van koophandel enz. wordt vervolgd en in het Politieblad is gesignaleerd. NBoit. cour.) Aan het Handelsblad wordt gemeld, dat de onder handelingen met den Luikschen tooneel-directenr Carpier tot het exploiteeren van den stadsschouwburg te Am sterdam ziju afgesprongen, omdat de heer Carpier geene waarborgen kon aanbieden, die zijne plaatsing als nommer éen op de door burgemeester en wethouders aan den raad aan te bieden voordracht kon wettigen. Verder wordt verzekerd, dat het plan zon bestaan om de concessie dit jaar nog niet te verleenendoch daar mede te wachten tot het volgende seizoenwanneer de schouwburg én van buiten én van binnen geheel ge reed zal zijn, en de pachter geene risico zal behoeven te loopen of hij met primo September wel met het geven van voorstellingen zal kunnen beginnen. Volgens het Journal de Charleroi is moeilijkheid ontstaan tusschen de Belgische regeering en die van het groothertogdom Luxemburg. Laatstgenoemde heeft concessie verleend tot exploitatie van een groot gedeelte der mijnen, op Luxemburgsch grondgebied gelegen, onder beding dat de mineralendie gedolven worden, op de plaats van productie worden verwerkt. Deze bepaling werkt hoogst nadeelig voor de Belgische in dustrie; uit dien hoofde heeft de Belgische regeering er tegen geprotesteerd en indien dit niet mocht baten, zal zij als maatregel van repressaille den uitvoer van kolen en cokes naar Luxemburg verbieden. Te Belfast zullen eerstdaags 123 personen terecht staan wegens deelneming aan de wanordelijkheden, welke daar eenige maanden geleden plaats hadden. Van de openbare macht werd een politiesoldaat gedood, terwijl 73 gewond werden. Ook een burger werd ge dood 152 personen werden gewondin de ziekenhui zen gebracht en een groot aantal gewonden werd in het geheim verpleegd. Meer dan 250 huizen werden verwoest en geplunderd; 350 huisgezinnen werden door geweld of bedreigingen gedwongen hunne woning te verlaten; 257 personen vragen schadevergoeding tot

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1