c MIDDELBURGSCHE U R A N T. 1° 77. J c if 1873. Maandag «5ti> 31 Maart Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2<n Paaseli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/in.» franco is f 3.SO. Middelburg' 2D Maart. De ultramontaansche kiesvereeniging Recht voor allen, te Leiden heeft besloten buiten stemming to blijven bg de aanstaande herstemming ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal. De kiesver- eenigingen Het algemeen belangte Leidenen Alphen en omstreken handhaven de candidatuur van den beer mr. A. Neeb. De gemengde Belgisch-Nederlandsche commissie, welke belast is met de regeling der internationale moeilijk heden welke uit de uitdieping en verbreeding van het kanaal van Neuzen zouden kunnen voortspruiten, is tegen den 31°" dezer maand bijeengeroepen. Nadat wij in twee onderscheidene nommers in een uitvoerig opstel het geniale werk van R. Schumann, Das Paradies und die Peri, en de dichterlijke conceptie van T. Mocre bij onze lezers hebben ingeleid, blijft ons thans nog over met enkele woorden mMding te maken van de uitvoering op gisteren avond, die in alle opzichten zeer gelukkig is geslaagd. Mejuffrouw Weijiinger heelt hare hoogst moeilijke taak, om de Peri-partij waardig te vertolken, volkomen vervuld. Met haar frisch en zuiver geluidhare onbe rispelijke intoneering bij de hoogst moeilijke interval lenbare duidelijke articulatie, hare juiste opvatting van den tekst deed zij de verdiensten van Schumann's dichterlijke schepping heerlijk uitkomen. De heer Roothaan zong de niet zeer dankbaar ge schreven tenor-partij wel wat zachtmaar zeer correct. Dc overige solo's voor sopraan, alt, tenor en bariton werden door Middelburgsche dilettanten, die het hunne ruimschoots toebrachten om het schoone en grootsche werk waardig op te voerenzeer verdienstelijk ver vuld. Ook de koren kweten zich uitmuntend en werkten gelukkig mede tot volmaking van het geheel. De beer van Milligen, wien de zware en vei moeiende taak van het piano-acccmpagnement opgedragen was, vervulde die meesterlijk; zijne discrete begeleiding der solo's "Yooial bewees dat hij in Schumann's geest was inge drongen. De heer Kirrwald dirigeerde met vaste baud, en de totaal-indruk dien het heerlijke meesterwerk op het talrijk opgekomen publiek maakte, was dm ook onverdeeld gunstig. In de eergisteren avend te Arasterdam gebonden ver gadering van aandeelhouders in de Nedeilaudsch Indi sche dok-maatschappij bleek uit de mededeelingen namens het comité gedaan, dat de zaak sedert de laatste ver gadering merkbaar was gevorderd. Toen was de deel neming op verre na niet voldoende om zelfs aan een begin van uitvoering te denkeu. Thans is de zaak zoc- ver gevorderd, dat nog slechts f350,000 ontbreken cm haar tot stand te brengen. Een Engelsch deskundige, die ondervinding heeft van de rentabiliteit der dokken in Indië, en die dergelijke dokken reeds in Australië gemaakt heeft, heeft zich bereid verklaard de geheele zaak, d>e 't geldt, met al baar toebehooren ter plaatse te stellen en te leveren, voor een gelijk bedrag als men begroot had dat het zou kosten indien de leverantie hier te lande had plaats gehad. Voorts verklaarde hij in betaling te zullen aan nemen f 600,000 in ohligatiën en f 840,000 in aandeelen, het overige ten bedrage van f 600,000 in geld. De beta ling, zoowel van het papier als de contanten, geschiedt naar verhouding van het werk dat afgeleverd is. Voor het bouwen van het dok en de bijbehoorende werken is het voorhanden kapitaal voldoende, de f 350,000 die nog ontbreken, zijn voor het bedrijf kapi taal noodig. De vraag werd nu gesteld of het zaak was de maatschappij te coustitueeren, iu afwachting dat de ontbrekende gelden wel geteekend zonden worden ge durende den aanbouw. Met eenparige stemmen werd besloten liever de zaak te laten vallen dan haar aau te vangen met onvoldoend kapitaal. Tot 1 Mei is de aan nemer aan zijn contract gebonden en het comité zal nog een nieuwe eu laatste poging aanwenden om de noodige fondsen te krijgen. Is vóór dien tijd het ontbrekende kapitaal niet geteekend, welnu dan krijgt Nederlandsch Oost Indië geen dokken; onze assuradeurs en reeders blijven aan meerder verlies blootstaan. Eenige maanden geleden werd door den schutters raad te Gouda een schutter veroordeeld 'ot weg zending uit de schutterij eu tot eene boete van f 50 'sjaais, gedurende zijn nog overigen diensttijd. De veroordeelde bleef in gebreke om die boete te vol doen, en het dagelijksch bestuur dier gemeente wei gerde zijne toestemming te verkenen om door provopat- arrest tot betaling te dwinger. Deze weigering vond h-iar grond in een advies van den commissaris des konings in verband met c-en minirteriede decisie van 1856, waarbij werd beslist dat art. 71 der schutterij- wet, voorschrijvende dat gevonnisde of bekeurde loden der schutterij door arrest tot betaling van boeten kun nen worden gedwongen, niet toepasselijk was op ben, die uit de schutterij waren'weggezonden, daar zij geen leden der schutterij meer wareu. De tegenwoordige minister van binuenlam'sche zaken heeft echter sedert aan art.'71 deze interpretatie gege ven, dat op hen, die als leden der schutterij zijn bekeurd of gevonnisd, het arrest kan worden toege past, ook al zijn zij bij die toepassing geen leden meer der schutterij. Zoodra het dagelijksch bestuur van deze beslissing kennis droeg, heeft het alsnog de machtiging tot pro voost-arrest verleend. (iVl Roit. cour) De heer N. G. Piersoudirecteur der Nederlandsche bank te Amsterdamschreef een paar jaar geleden in het bijblad van den Economist een zeer grondige studie over de Italiaansche economisten. Dit werk wekte niet alleen de bewondering van v.-le vaderlaudeche ge leerden, maar trok ook de belangstellende aandacht van een Duitschen hoogleeraar, professor Schwarzkopf, te Straatsburg. Hij gaf onlangs van die belangstelling een treffend bewijs. Ook hij schreef over hetzelfde onderwerp een werk, dat hij met de onderdauigstege voelens van hoogachting en eerbied opdroeg aan den hertog van Saksen Heiningen. Allervleiendst was zijn handelwijze voor de eigenliefde van den heer Pierson. "Woordelijk van den eersten tot den laatsten regel ver taalde bij diens studie uit den Economist. Zelfs de voor rede nam professor als bewijs van hoogaebting over. Eenige verbeteringen bracht hij er echter aan toe. Waai de heer Pieison dank betuigt aau den bibliothecaris der Leidsche hoogeschool voor eenige geleende boeken, verklaart professor Schwarzkopf van Straatsburg met groote oorspronkelijkheiddat hij deze boekeu vaneen vriend te Milaan ontvangen had. Nog een regel voegt hij aan deze voorrede toe. Hij heeft niet alleen van deze boeken gebruik gemaakt, maar ook van eeu anoniem stak in den Economist. Het stuk was wel niet anoniem geschreven, doch dit is een even oorspron kelijke als guitige dichterlijke vrijheid. Wij brengen professor Schwarzkopf van Straatsburg eeu woord van hulde toe. Zelden vindt mea een Duitsch geleerde, die het Nederlandsch zoo volkomen machtig is als hij. Pierson'a stuk is voortreffelijk vertaald. Dus onze taal te kennen is waarlijk oorrpreukehjk. Niet minder oorspronkelijk zijn de wijzigingen in de voorrede. Terecht dioeg de Dnitsche geleerde met nederige ge voelens vau innige hoogachting zijn oorspronkelijk werk dus op aan den hertog van Saksen-Meiningen Handelsblad BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Appingedam c. a. W. Rui- tingathans ontvanger derzeltde middelen te Bedum c. a. leger. Pensioen verleendten bedrage van f 509 'sjaars, aan den kapitein G. L. Brunings van het 7e regiment infanterie. ONDERWIJS. Het bestuur der Friesche maatschappij voor land bouw en veeteelt zal in onderhandeling treden met de directeuren der scholen voor middelbaar onderwijs in Friesland, ora aan die inrichtingenin overeenstemming met de wet op 't middelbaar onderwijs aangaande de landbouwkunde, ook onderwijs te doen geven in de hulpwetenschappen van den landbouw. KERKNIEUW S. Omtrent den toestand der Nederduitscbe hervormde gemeente te Moerdijk wordt bericht, dat een groot deel der gemeente den heer Koeken volgt bij de godsdienst oefeningen, die door dezen in eene bijzondere woning gehouden wordeD. Een ander deel heeft geen beha gen lid te worden van de „Vrije evangelische" ge meente, die men te Moerdijk wil stichten. In de kerk prediken da ringpredikanten. De pastorie wordt nog door den gewezen predikant bewoond. Het laat zich aanzien, dat ook deze vrijwillig zal ontruimd wordeD. RECHTZAKEN. De procedure dor Levensverzekering-maatschappij Nederland tegen de Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij is gisteren door den hoogen raad in het nadeel der eischeresse beslist. Het beroep in cassatie, tegen het arrest van het hof in Noord-Holland, waarbij de maatschappij niet ontvankelijk werd verklaard, gelijk ook in eersten aanleg de Amsterdamsche rechtbank had gedaan, is verworpen. De aanleiding tot dit geschil is, gelijk men zich zal herinneren, de treurige wijze, waarop indertijd cle heer Wijnne, van Groningen, het leven verloor, toen twee treinen der Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij tusschen Amsterdam en Utrecht in botsing kwamen, en het deswege uitkeeren van gelden door de maatschappij Nederland aan de weduwe van dien heer. GEMENGDE BERICHTEN. Van de ingeleverde modellen voor een monument te Ginneken, ter nagedachtenis van de gesneuvelde krijgslieden op de Citadel van Antwerpen, waarvan onlangs in de teekenacademie te 's Gravenhage de ten toonstelling plaatsjhad, zijn die van den heer P. Vogel, architect, en den beeldhouwer Stracké, door de com missie van beoordeeliug de bekroning waardig gekeurd. De groothertog vau Luxemburg heeft in de orde van de Eikenkroon benoemd: tot groot-officier den generaal-majoor J. J. Sas, gepensioneerd inspecteur van den geneeskundigen dienst; tot kommandeur den kolonel J. C. J. Kerapeeskommand<uit van het instruc tie-bataljonde luitenant-kolonels O. M. H. Pel van het 6C regiment infanterie en A. J. Pels-Rijcken van het 8e regiment huzaren; tot ridder de kapiteins J. N. A. baron Taets van Amerongen, van den genoraleu staf, en II. E. Kleijp.van den staf der infanterie, werkzaam bij het departement van oorlog; de le luitenants W. B. J. Duyker, v n de normaal-schietschool, en P. van de Burg, hoofdopziener der werkplaats en 'srijks gieterij van bronzen geschut. Het voorsteldoor de kamer van koophandel te Kampen aan don gemeenteraad ingediend, strekkende om het Kamper-eiland door middel van een vaste brug met het vasteland te verbinden, is metalgemeenestem men verworpen. r Door de te Utrecht gevestigde maatschappij tot exploitatie van veestallen zullen met 1 April veestallen geopend worden te Leeuwarden, Groningen en Rotterdam; tevens heeft zij gezorgddat in de nabijheid van de stallen goede weilanden voor het weiseizoen voorhanden zijn. Woensdag middag vertoonde zich vóór het stad huis te Amsterdam eene schare werklieden die, staande de aldaar gehouden raadsvergadering, verlangden den

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1