<öuitmlant>. Aetftiihingeu. renz Bitter von Stein, hoogleeraar in de volkshuis houdkunde aan de hoogeschool te Weenen, concessie heeft verkregen tot vestiging van een naamlooze vennootschap onder den naam „Weener boterfabriek." Uit Berlijn wordt het volgende gemeld: Donder dag jl. passeerde een invalide van het 24e regiment Berlijn. Met moeite strompelde hij tot het gcdenktee- ken van Frederik den Groote, unter den Linden, om den keizer te zien. Deze bespeurde terstond den inva lide en wenkte hem binnen te komen. Aan de vesti bule aangekomenweigerde de portier hem wel is waar den toegang, maar onmiddellijk daarop kwam 'skei zers lijfjager die den krijger in het keizerlijk kabinet voerde. De keizer vroeg hem in welke slagen hij ge wond was, waarop het antwoord was: in die aan de Loire, met de bijvoeging dat hij sedert dien tijd dus twee jaren en vijf maanden in privaatver pleging geweest en nu op weg wa3 zijn geboorteplaats in Pom- meien weder op te zoeken. De keizer beval hem den mantel op te slaan, waardoor bleek dat hij meermalen gedecoreerd was en ook de veldtochten van 1864 en 1866 medegemaakt had. Toen hij zijne militaire papie ren overhandigd had, gaf de keizer hem een aanzien lijke som gelds in een couvert, waarop hij zijn naam schreef en gaf den invalide daarop te kennen dat hij kon weggaan." „Maar, majesteit, mijne papieren, als ik u verzoeken mag, anders vervoert de Stettiner spoorweg mij niet." „Uwe papieren houd ik, ant woordde de keizer, tot regeling van een pensioen dat ik u heb toegedacht." Voor de reis van den soldaat was overigens reeds voldoende gezorgd. V oor het paleis stond namelijk een hof-equipage, die den invalide naar het station bracht, van waar hij zeer netjes in een eerste klasse-coupé naar zijn geboorteplaats gevoerd werd. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren zijn te Serooskerke (Walcheren) te koop aangeboden 1° 1 hectaie Sö aren 12 centiaren weilanden spriuk, gelegen in de gemeente Grijpskerke. Verkocht voor ƒ2101.87. 2° 97 aren 80 centiaren weiland, gelegen in de ge meente Meliskerke. Verkocht voor f 1881. 3° 2 hectaren 25 aren 82 centiaren weiland ensprink gelegen in de gemeente Sint Laurens. Verkocht voor ƒ3151. Gisteren zijn alhier te koop aangeboden: Een winkelhuis en erf op deVlasmarkt, wijkLn°13, en twee stallen met erf in de Sint Sebastiaanstraat. In massa opgehouden op ƒ3326. Gisteren zijn in het openbaar te koop aangeboden Te Domburg, een huisje met erf en tuin aldaar, samen groot 13 aren 60 centiaren. Verkocht voor 260. Te Westkapelle, een huis, schuur, erf en tuin aldaar, samen groot 3 aren 77 centiaren. Verkocht voor f955; eene partij bouwland aldaar, groot 38 aren 90 centiaren. Verkocht voor 691. Eene partij bouwland, met sprink aldaar, samen groot 45 aren 14 centiaren. Verkocht voor ƒ550. THERMOMETERSTAND. 26 Mrt. 's av. 11 u. 49 gr. Ss7 'smorg. 7 u. 46 gr. 'smidd. 1 u. 62 gr. 'sav. 6 u. 60 gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zittiijg van "Woensdag 26 Maart. {Nader verslag.) De discussie wordt voortgezet over art. 3 van het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie, zooals het in de vorige zifting is gewijzigd, met de amendemen ten daaiop vooi gesteld door de commissie van rap porteurs en de heeren van Lijnden, Gratama en Tak. Dat van den heer Giatama, strekkende om de 2e alinea te doen vervallen, heeft, blijkens de toelichting des voorstellers, in den aanvang der zitting gegeven, ten doel om aan de rechterlijke macht bevoegdheid toe te kennen om te beslissen of dat politiek gezag binnen den kring zijner bevoegdheid is gebleven, teneinde de ingezetenen tegen onrechtmatige handelingen van het gezag te beschermen. De heer van der Linden betoogt bet onnoodige van het geheele artikel. De bestaande rechtsleer moet niet in hare ontwikkeling worden gestoord. Wij waren op een goeden weg om het onderscheid tusscben staatsrecht, publiek en privaat recht uiteen te houden. Laat ons het dus niet weer in de war brengen. De jurisprudentie van den hoogen raad heeft toch de nood zakelijkheid der nieuwe bepaling volstrekt niet bewezen. De heer van Loon ondersteunt de amendementen- Gratama en van Lijnden, op grond dat de afbakening der grenzen voor de administratieve machten niet aan den burgerlijken rechter moet worden overgelaten, maar de burgerlijke rechter moet optreden in alle burgerlijke zaken waarvan bij niet bepaald is buiten gesloten. Werden de amendementen verworpen, dan zou spreker het artikel verwerpen, minstens als nut teloos beschouwen. De heer van Beyma is van meenmg dat de 2C alinea van het artikel het bederft, maar vertrouwt dat de minister zal voldoen aan artikel 150 der grondweten eene afzonderlijke regeling der administratieve rechts macht voordragen. Do heer van der Does de Willebois wil èn amende menten èn artikelen verwerpen om de zaak geheel te laten zooals zij thans is. Eene nieuwe attributie der rechtsmacht is onnoodig, omdat de rechterlijke macht niet getoond heeft geschonden rechten niet onder hare bescherming te nemen. De heer C. van Nispen acht, ofschoon de door den minister in het artikel genoemde objecten ook reeds bij de regeling der attributen van macht zijn genoemd, het artikel evenwel niet overbodig, omdat het strekt tot wegneming van een geopperden twijfel, waarmee eigenlijk tegen de grondwet wordt gereageerd. De heer Tak merkt, op dat het vierdaagsche debat over dit onderwerp alleen aan het licht heeft gebracht de groote onzekerheid, welke in deze materie nog be staat. Daarin ligt het grootste motief voor zijn amen dement, omdat het de aanvullende regeling van hetgeen reeds in de beide vorige artikelen geregeld is, voorbe houdt. Dit is het practisch doei van het amendement. Maar aangezien hij overtuigd is dat de gevoerde dis cussie een geuoegzamen aandrang op den minister zal uitoefenen om eene afzonderlijke regeling der admini stratieve rechtsmacht in te dienen, acht hij zijn doel genoegzaam bereikt om zijn amendement in te trekken. De minister verdedigt nader de nieuwe alinea 2, niet op grond van eigen overtuiging barer noodzakelijkheid, maar wegens den in de hoven geopperden twijfel en de gerezen vrees voor machtsoverschrijding van den rech ter. Het zou gemakkelijk zijn een moeilijke zaak onbe slist te laten; maar wat deze vergadering niet beslist, zal de rechtzoekende door den rechter moeten laten beslissen en hun proce3 moeten betalen. De heer van Eek verklaart, tengevolge der wijziging van het artikel, na de daaraan gegeven toelichting daar tegen zooveel bezwaar te hebben gekregen, dat bij, bij aanneming, tegen de geheele wet zou moeten stemmen. De heer Heemskerk merkt op, dat nu de nieuwe 2C alinea bepaalt dat de rechterlijke macht niet in be oordeeling treedt van hetgeen door eene andere macht is gedaan, daaruit het effect zal voortkomen, dat in burgerlijke en strafzaken, in art. 2 genoemd, de rechter wèl mag treden in hetgeen door eene andere macht, binnen de grenzen barer bevoegdheid, is gedaan. Dat er wel degelijk gevaar is voor empietement op het ter rein van het uitvoerend gezag, blijkt daaruit, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk plaatselijke verordeningen door de rechterlijke macht zijn gecasseerd. Daarop worden achtereenvolgens 1° Het amendement der commissie verworpen met 59 tegen 12 stemmen. 2° Dat van den heer van Lijnden verworpen met 39 tegen 33 stemmen. 3° Dat van den heer Gratama aangenomen met 41 tegen 31 stemmen. 4° Art. 3 aangenomen met 37 tegen 35 stemmen. ZittiDg van Donderdag 27 Maart. (Per ieltgraof) Naar aanleiding van door den heer Kappeijne van de Coppello voorgestelde amendementen op het wets ontwerp lot invoering van een nieuwe rechteilijke organisatie, strekkende om bij vier rechtbanken van appèl hoofdofficieren van justitie aan te stellen is de behandeling van de artikelen betreffende het openbaar ministerie aangehouden tot na de beslissing van arti kel 66 van het wetsontwerp. Een amendement van den heer van Eek, strekkende om de opdracht aaa de tweede kamer tot het doen van een [voordracht voor de benoeming van leden van den hoogen raad ingeval van vacature, af te schaliën, werd verworpen met 44 tegen 21 stemmen. Eveneens werden verworpen de voorgestelde amendementen om het stel sel van aanbeveling voor benoemingen bij de rechtbanken te behouden. De heer van der Does de Willebois heeft voorgesteld, om de kantonrechters, indien zij niet vroeger leden van de rechterlijke macht zijn geweest, voor de eerste maal slechts voor vijf jaren te benoemen. ALGEMEEN C VERZICHT. Naar het schijnt moet de Fransche kamer een of tweemaal in de veertien dagen eene aderlating hebben om opnieuw voor eenigen tijd rustig haren wetgeven- den arbeid te kunnen voortzetten. Wanneer de par tijen weer eens aan hare hartstochten naar hartelust hebben kunnen botvierendan onderwerpen zij zich weder met meer gedweeheid aan den presidentieelen hamer. Opmerkelijk is het dat de onstuimige tooneelen zelden worden uitgelokt door de groote quaestiën, maar bijna altijd door vraagstukken van secundair belang. Zoo ontstond gisteren weder een oor ver doo vend rumoer, hetwelk den sprekers belette het woord te voerenniet naar aanleiding van de belangrijke quaestie zelve der gemeentelijke inrichting van Lyon, maar uitsluitend naar aanleiding van den dag waarop de discussiën over deze zaak zullen plaats hebben. Toen de heer Meaux zijn rapport, hetwelk conclu deert tot afschaffing der centrale mairie en tot plaat sing van Lyon onder hetzelfde municipale régime als Parijs, had voorgelezen en de urgentie van het voor stel door de kamer was uitgesproken, wilde de linker zijde zich tegen een overijlde behandeling verzetten en die tot na het reces uitstellen.' De rechterzijde maakte echter zulk misbaar, dat de sprekers niet te verstaan waren, en zonder hen een oogenblik gelegenheid tot spreken te geven werd tot de stemming overgegaan. De behandeling werd op Donderdag a. vastgesteld> doch de linkerzijde nam aan de stemming geen deel. In de commissie voor de kieswet heeft de minister de Goulard eergisteren zijne denkbeelden ontwikkeld over de grondslagen waaropnaar zijne persoonlijke meening, de nieuwe kieswet behoort te rusten. Met verwondering hebben de liberale bladen van de denk beelden van den conservatieven minister kennis geno men. Van de liberaliteit van den heer de Goulard koesterde men geen hooge verwachting. De volgende punten werden door den minister besproken de opma king en herziening der kiezerslijsten behoort ter wille van de onpartijdigheid niet alleen aan den mairemaar aan dezen bijgestaan door eene commissie uit den gemeen teraad te worden toevertrouwd de kiezerslijsten be- hooren voor de algemeene en gemeentelijke verkiezin gen geheel dezelfde te zijn;'de voorwaarden om kiezer te zijn moeten wezen: een leeftijd van 21 jaren en slechts éeo jaar domicilie in een gemeente; dit domici lie moet niet afhankelijk gesteld worden van eenige belasting maar door alle middelen rechtens bewezen kunnen worden het behoud van den scrutin de lisle is wenschelijk te achten en eindelijk het aantal afge vaardigden moet tenminste op 550, d. i. éen op 70,000 inwoners, gebracht worden. Deze denkbeelden be loven veel goeds voor het ontwerp, hetwelk volgens de wet van de commissie der dertigen aan de regeering is opgedragen. Blijkbaar wil deze der commissie ia schijn alle eer bewijzen, hoewel deze beginselen in vol maakten strijd zijn met die der reactionaire commissie, en aan de kamer vooi stellen om haar met het onder zoek van het regeeringsontwerp te belasten. In éen enkel opzicht zijn de denkbeelden van den minister minder gelukkig, namelijk wat zijne bijzondere geneigd heid betreft, om de deelneming van alle kiezers aan de stemming verplichtend te stellen. Die dwang gaat toch waarlijk wat al te ver. De commissie over het vocrstel-Rouveure heeft be sloten aan de kamer voor te stellen om het reces den 5en April te doen aanvangen en de zittingen den 19en Mei te hervatten. Het Engelsche lagerhuis heeft gisteren avond getoond dat de optreding van een tory-kabinet met deze verte genwoordiging onmogelijk was. Zonder den steun van clericalen en radicalen is Disraeli niet bij machte eene meerderheid te vormen. Zijne motie tot verwerping der wet, waarbij lijkdiensten voor dissidenten op de Anglicaansche kerkhoven geoorloofd worden, werd ondanks zijn welsprekend en warm pleidooi door het huis verworpen. Een telegram uit Londen noemt deze stemming een zuivere partijstemming zonder echter de getallen daarbij op te geven. Een ander bericht uit de Engelsche hoofdstad meldt dat de heer von Bernstorff, de Duitsche gezant aan het hof van St. James, gisteren morgen na een langdurige ongesteldheid overleden is. Uit Spanje zijn de berichten bijzonder verward en, voor zooveel daaruit is op te maken, verre van gerust stellend. De offieieele Gaceta erkent dat de Carlisten een voordeel behaald hebben terwijl de Imparcial meldt dat zich voortdurend nieuwe teekenen van insubordina tie in het leger, voornamelijk te Barcelona, voordoen. Te Malaga heeft de equipage van een oorlogschip zich zonder tegenstand laten ontwapenenterwijl de matro zen daarop het schip aan het volk overleverden. Op de discipline in de marine valt dus blijkbaar ook niet te roemen. Dat de toestand hoogst bedenkelijk iskan nog hieruit blijken dat de regeering in de offieieele Gaceta een oproeping aan de Spaansche natie geplaatst heeft, waarin zij de medewerking van allen inroept om de Carlisten te bestrijden. Het ontslag der ministers Cas- telar en Acosta, buitenlandsche zaken en oorlog, word}, door de openbare msening als onvermijdelijk beschouwd. Ondanks al deze treurige omslandigheden is de wet tot afschaffing der slavernij op Porto-Bico gisteren door de repnblikeinsche regeering uitgevaardigd. Volgens nader ontvangen mededeelingen heeft de Btranding van het barkschip Noordster op Longsand den 18en dezer bij zwaren mist plaats gehad; het schip stootte en slingerde zoo hevig, dat de gezagvoerder onmiddellijk de masten moest doen kappen; de groote boot was gereed gemaakt, en daarin het goed der equipage en eenige provisiën geladen, doch zij sloeg bij het te water laten om, waardoor de éenige kans van redding verdween. Men moest dus aan boord blijven, en zag weldra een gedeelte der kiel en een deel der lading naast het schip drijven. Den 20en werd het schip vlot en men kwam 's avonds bij Noord-Voorland, ten anker; een vat teer werd op het dek in brand gestoken, welk sein door eene te Margate thuisbehoo-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3