Deze rekening schrijft de rekenkamer aan den minis ter, geeft zooveel bewijzen van verkwisting dat wij haar, zonder nadere ophelderingenniet kunnen vereve nen: de minister geeft nadere ophelderingen; de reken kamer vindt die niet voldoende, maar ze verevent toch Maar waartoe dan die omhaal van groote woorden die bedreigingenwaarmede het prestige der kamer gewis niet verhoogd wordt? "Wij bleven bij dit incident uit het vei slag staan, omdat het een representatief incident is; omdat het, wel is waar tot in het bespottelijke overdreven, maar in wezenlijkheid toch juist den geest aantoont, waarin de rekenkamer werkzaam is, en waarover wij nog een kort woord hebben te zeggen. Jl. Maandag avond zijn alhier aangekomen twee heeren van het hier te lande tijdelijk vertoefd hebbende Japansche gezantschap. Dc een is ingenieur, de ander ambtenaar van financiën. Zij werden vergezeld door den adspirant- ingenieur P. H. Kemper uit 's Gravenhage. Dinsdag brachten zij een bezoek aan Vlissingen en het Sloe? teneinde de in aanleg zijnde of reeds voltooide werken in oogenschouw te nemen. Gisteren bezichtigden zij den We8tkappelschen dijk en bezochten ook de bad plaats Domburg. Heden zijn zij van hier vertrokker. Blijkens bekendmaking in de Staats courant van heden zal het hof den rouw aannemen wegens het overlijden van H. M. de keizerin Caroline Auguste, wede. van Z. M. keizer Frans I van Oostenrijk, te we ten: twee weken halven rouw, ingaande 27 Maart; en voor Z. K. H. prins Nicolaas August van Zweden en Noorwegen, hertog van Dalekarlie, drie dagen lichten rouw, ingaande 11 April a. De Nieuwe Rotterdamsche courant bevat onder het opschrift: „Een advies over onze munthervorming" een brief van den beer Emile de Laveleye uit Luik, wa-rin bij op verschillende gronden de invoering van den dubbelen standaard verdedigt en de toetreding van Nederland tot de groote munt-conventie met aanne ming van den franc als standpenning. Nederland kan volgens den heer de Laveleyehet Engelsche stelsel niet aannemen omdat het berust op den enkel gouden standaard en omdat deEngelschen zeiven tot de conventie willen toetreden door het pond sterling juist op de waarde van 25 francs te brengen. Indien het nieuwe Duitsche stelsel werd aangenomen, dan zou dit ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat Ne derland inniger verbonden zou worden met Duitschland en dat de betrekkingen met dat rijk gemakkelijker zouden worden. Maar Duitschland heeft met het nieuwe Mark- stelsel de proef nog niet genomen; het stelsel is pas ingevoerd en 't draagt de goedkeuring van de meerder heid der bevoegde mannen niet weg. Deze zijn voor het stelsel van den francdit past in het metrieke stelsel dat ook door Duitschland is aangenomen. De volken trachten eenheid te brengen in alle nationale betrekkin genen hoe zal men tot internationale munteenheid komen Door de munt aan te nemen die de meeste aanhangers telt: den francwaarin de Amerikaansche dollarde Duitsche Mark en het Engelsche pond zich kunnen oplossen. Eindelijk brengt ook het belang van Nederland en België mede om den economischen en zelfs politieken band zoo nauw mogelijk toe te halen en door het vestigen van eene munt-unie kan men daartoe medewerken. De slotsom van liet betoog is: als Nederland niet langer geïsoleerd wil zijn, dan zou het den franc moeten aannemen, en door dit te doen zal het zich met België op een gemeenschappelijk terrein bevinden. Wensche- lijker intusschen is het, dat Nederland zijn gulden behoude dan de Duitsche Mark of het Engelsch pond aan te nemen, aangezien dit zeer zeker geene defini tieve stelsels zijn. Indien wij op op tien jaren vrede kon den rekenen, dan zou men tot een internationale munt komen; maar ondanks de oorlogen, lijdt het geen twij fel of het gouden 25 /ra/ws-stuk zal de universeele type worden voor het muntstelsel. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan M. Coster, consul-generaal der Nederlanden te Parijs, tot het aannemen van het kommandeurskruis der Christus-orde hem door Z. M. den koniDg van Portugal geschonken, en aan jonkheer m"1. F. P. van der Hoeven, ZT. Ms. minister-resident te Rometot het aannemen der ver sierselen van kommandeur le klasse der Danebrogs-orde, hem door Z. M. den koning van Denermarken geschonken. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw: de kolonel [J. F. Beekman, kommandant van het 2e regiment infanteriede kolonel E. J. Jacobs, kommandant van het le regiment vesting-artillerie; de luitenant-kolonel W. de Villeneuve, kommandant van het regiment rijdende artillerieen de kapitein R. A. W. Sluiter, van den staf der artillerie, directeur van's rijks gieterij van bronzen geschut. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk be sluit van 24 Januari 1841 ingestelde zilveren medaille aan B. L. ten Berge, hoofdonderwijzer der openbare lagere school te Rekkengemeente Eibergenter zake zijner trouwe en ijverige vervulling der betrekking van onderwijzer, gedurende vijftig jaren. Toegekend aan den kapitein Evensen van het Noor- weegsche schip Noordpool de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde zilveren medaille met loffelijk getuigschrift, en aan J. C. Eliassen en E. John- sen, bchoorende tot de bemanning van genoemd schip, de bij hetzelfde koninklijk besluit ingestelde bronzen medaille met loffelijk getuigschrift, als blijk van goed keuring en tevredenheid wegens de redding van een Nederlandschen matroos, gediend hebbende op de En gelsche brik Jenny, die in Februari jl. op de reis van Cardiff naar Rio Janeiro verongelukte. leger. Pensioen verleend aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. J. Sas, op verzoek, ten bediage van f 2400, en aan de eerste officieren van gezondheid respectievelijk der lc en 2e klasse J. Weteling, ten bedrage van f 1500, en J. Roos, ten bedrage van f 1300 's jaars. Aan den inspecteur Sas voornoemd 's konings dank betuigd voor de vele en hoogst gewichtige diensten door hem gedurende zijne langdurige militaire loopbaan aan den lande bewezen, en de rang verleend van eersten officier van gezondheid 1° klasse (kolonel) aan den eersten officier van gezondheid lc klasse Weteling en die van eersten officier van gezondheid le klasse aan den eersten officier van gezondheid 2e klasse Roos. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmachttot inspecteur van dien dienst, de eerste officier van gezondheid le klasse (kolonel) A. W. M. van Hasselt; tot eersten officier van gezondheid le klasse, de eerste officieren van gezondheid 2e klasse R. van Raalten en J. Smilh; tot eersten officier van gezondheid 2e klasse, de officieren van gezondheid le klasse A. P. Kleynenberg, A. F. Baudin en J. J. P. van den Heuvel tot Beichlingen gezegd Bar tolotti Rijn- ders; tot officier van gezondheid 1° klasse (naar ouder dom van rang)de officieren van gezondheid 2C klasse W. H. L. Miebgorius en J. W. Kipp; en tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang) de offi cieren van gezondheid 3e klasse W. Smith, H. C. F. Aal- bersberg en C. G. H. Wirtz, allen van voornoemd per soneel. Benoemd bij het korps'ingenieurs, mineurs en sappeurs tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant G. L. Kepper, van het korps, en tot len lui tenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant J. Hemkes, mede van het korps. ONDERWIJS. Gisteren middag heeft de hoogleeraar T. Halbertsma in het groot auditorium te Utrecht het rectoraat der hoogeschool aan zijn opvolger, den hoogleeraar I. J. Doe- des, overgedragen. De plechtigheid werd gesloten met eene redevoering in de Nederlandsche taalwelke ten onder werp hadDe grondwet en het hooger onderwijs. MARINE EN LEGER. Aan het examen voor officier der artillerie, dat in den loop der maaDd Mei te 's Gravenhage zal wor den gehoud enzullen deelnemen de sergeant-titulair F. H. A. Trompde sergeanten J. H. Gaade en T. P. Almerood, van het le, en K. J. van Ravenswaay van het 2C regiment vesting-artillerie, allen van den te Delft gevestigden artillerie-cursus. (W. Rolt. cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren avond gaf de rederijkerskamer Amicitia uit Vlissingen in den schouwburg alhier de aangekondigde tooneelvoorstelling ten voordeele van de weduwen en weezen der zeelieden, die bij de schipbreuk der te Vlissingen te huis behoorende schepen Twee gebroe ders en Clemens zijn omgekomen. Te oordeelen naar de toejuichingen van het publiek heeft de uitvoering, zoowel van het drama als van het blijspel, over het algemeen goed voldaan. Naar wij vernemen bedraagt de onzuivere opbrengst plus minus f 150. Aan Job Olree te Zierikzee, die 54 jaren als tim mermansknecht werkzaam is in dezelfde zaak en wel in die van den heer L. Koole, welke ruim een jaar geleden op diens zoon is overgegaan, werd gisteren avond in de vergadering der volksvoordrachten aldaar de zilveren medaille van verdiensten vanwege de Maatschappij tot nut van 't algemeen uitgereiktmet eene hartelijke toespraak van den voorzitter van het Zierikzeesche de partement, den heer J. H. C. Heijse; tevens ontving de bekroonde namens eenige belangstellenden eene porte feuille met eenige geldswaarde als blijk van vereering. De uitvoering van eenige muziekstukken, door het harmoniegezelschap Kunst en eer wisselde de verschil lende voordrachten aangenaam af. Gisteren morgen stond te 's Gravenhage een dienstmeisje met een kinderwagentje, waarin een kind van twee jaren gezeten was, op de brug van de Amsterdamsche Veerkade stil. Al pratende met een ander dienstmeisje ontliep haar het wagentje van de steile brug, en wel met zoo groote snelheid, dat het reeds in de gracht viel vóór zij het kon inhalen. Geluk kig dat een pakschuitknecht, daar juist tegenwoordig, onmiddellijk in de vaart sprong en kind en wagen er uithaalde. Het kindje was nog slechts ten halven lijve nat geworden. Gisteren middag omstreeks 12 uren dérailleerde de trein van Utrecht, kort bij het station Breukelen, waar schijnlijk doordien de wissels niet geheel zuiver gesloten waren. De treindie van Rotterdam via Har melen kort daarna aankwam, kon tengevolge daarvan niet doorgaan, zoodat een trein met waggons uit Amsterdam de reizigers verder moest brengen. Zij kwamen allen met den schrik vry en hoewel een en ander nog al oponthoud veroor zaakte liep alles geregeld af. Het ophalen der plaatskaartjes op een in gang zijnde spoortrein heeft op den spoorweg tusschen Gent en Brugge weder een verschrikkelijk ongeluk tengevolge gehad. Een conducteur van een personentrein begaf zich over de loopplank van den eenen waggon naar een an deren toen plotseling een goederentrein den zijne kruiste, zonder dat hij tijd had zich te bergen. De ongelukkige werd gegrepen door een waggon, die met ter zijde uit stekende stokken of roeden was geladen, tusschen de wielen geworpen en hij was onmiddellijk een lijk. Den 21cn Maart is te Parijs het kabinet van schil derijen in olie- en waterverf verkocht van den heer D. Wilson, lid van de nationale vergadering. Hoewel deze collectie slechts uit 31 nommers bestond heeft zij niet minder dan 213,513 francs opgebracht. Op het fort van Vincennes te Parijs is een zeer zon derlinge diefstal gepleegd. De zadelmakerij is bijna ge heel en al geplunderd. M tandag op klaarlichten dag, en onder de oogen van al de troepen die in het fort gekazerneerd zijn, haalden 5 of 6personen op de natuur lijkste wijze van de wereld, zonder dat iemand eraan dacht er zich tegen te verzetten, de tuigen, zadels enz- uit de magazijnen weg. Verscheidene honderden zadels en tuigen werden op die wijze gestolen. Wat het zonder lingste is in deze zaak, is dat een paard en een wagen die aan het fort toebehoordengebruikt werden om het gestolene te vervoeren. Tot nu toe heeft men paard of wagen nog niet teruggezien. Men werd eerst des avonds gewaar dat de zadelmakerij geplunderd was. De dieven waren echter verdwenen. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat de voor naamste der dieven een gewezen artillerist is, die vroeger in de zadelmakerij gewerkt heeft. De artille rist is op de vlucht evenals zijne medeplichtigen; de politie zoekt de helers der gestolen voorwerpenoin aldus op het spoor te komen van de dieven. Het Nautical Magazine geeft eenige opgaven be treffende in Engeland gewoed hebbende stormen. In 944 werden door een orkaan te Londen 1500 huizen vernield; in 1091 500. Sooitgelijke natuurverschijnselen hadden in 1382 en 89 plaats, terwijl in 1696 éen storm 200 schepen op Engeland's Oostkust deed vergaan. De groote s+orm van 26 November 1703 overtrof alles in hevigheidalleen in Londen werd vooi 2 millioen schade veroorzaakt, 8000 personen kwamen er bij om behalve nog 1800 man, die de bemanning van 8 oorlogschepen uitmaakten; in Kent werden 1700 boomen ontworteld en de lichttoren van Eddystone vernield. De letterzetters bij het Brunswijksch Tugesblatfc zijn, omdat zij zonder voorafgaande kennisgeving het werk gestaakt hebben, ieder tot een schadevergoeding van 100 Thaler veroordeeld. Te Sisteron aan den spoorweg door de Alpen (Rassen-Alp es) is een rotsblok van 60 kubieke meters neergestort waardoor vijf werklieden werden gedood en een zesde werd gewond. Gisteren morgen is J. van Tongeren, een der hoofdschuldigen in den mooid van Heemstede, van Utrecht naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar zijn levenslange gevangenisstraf te ondergaan. Jl. Maandag middag werd door marechaussées het politie-bureau te Breda binnengeleid monsieur Can- teloube de Malaret, de oprichter van het dagblad 1'Europe conservatrice en stichter van de chevalerie du Sacré Coeur. Deze heer blijkt een slimme chevalier din dustrie te zijn, die menigeen tot slachtoffer heeft ge maakt. Van zijn dagblad zal nu wel geen sprake meer zijn. Nader wordt gemeld, dat de heer Canteloube door twee marechaussées over de Belgische grenzen is gebracht. {N. Rott. cour.) Den 4en Augustus zal te Weenen een internationaal congres bijeenkomen ter bespreking van de quaestie der patentrechten. Het denkbeeld is uitgegaan van president Grant, 't Congres zal bestaan uit wetenschap pelijke mannen, fabrikanten, staathuishoudkundigenen bekwame werklieden. Elke regeering zal door een bijzonderen afgevaardigde worden vertegenwoordigd. Uit de officieele Wiener Zeitung blijkt, dat dr. Lo-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2