en het voorstel tot toekenning van schadevergoeding aan Parijs en de departementen, die rechtstreeks door den oorlog geleden hebben, nog vóór het reces te kunnen afdoen. Daarenboven hebben de monarchalen nog be zwaar tegen den datum van de heropening der zittin gen, blijkbaar omdat zij Thiei8 niet vertrouwen, althans voor manoeuvres vreezen tegen hun geliefdkoosd ideaal de monarchie. Met niet minder angst zien zij het tijdstip der ont ruiming van het grondgebied tegemoet. De mogelijk heid, dat de ontbinding der kamer daarmede zou samen vallen is het schrikbeeld dat hen overal vervolgt. Een karakteristiek staaltje dezer vrees werd op de laatste receptie bij den president geleverd. Op een gegeven oogenblik, verhaalt le Temps, was Thiers door tal van afgevaardigden der rechterzijde en van het rechter een trom omringd, die zich beijverden de noodzakelijk heid voor het bijeenblijven dezer kamer te bepleiten. De organieke wetten, de gewone en buitengewone be grootingen, de herziening der gemeentewet, der wetten op het onderwijs enz. enz. werden als zoovele bewijzen voor deze noodzakelijkheid aangevoerd. „En waarom zoudt gij ook het burgerlijk wetboek niet herzien?" vroeg Thiers met zijn gewonen ironischen glimlach. Uit de provincie Posen wordt bericht, dat verschei dene godsdienstonderwijzers aan de hoogere inrichtin gen van onderwijs ingevolge de aanschrijving van den aartsbisschop Ledochowski geweigerd hebben de voor schriften der regeering ten aanzien van het gebruik der Duitsche taal te volgen. Onmiddellijk is het bevel hunner schorsing met 1 April uitgevaardigd. Voor zooveel mogelijk zal in de behoefte door niet geestelij ken worden voorzien. Hiermede echter is de zaak nog niet afgeloopen, hoewel men omtrent de voornemens dor regeering ten opzichte van den weêrspannigen bis schop niets verneemt. Omtrent de stemming over de wet betreffende den katholieken eeredienst, welke Zondag te Geneve plaats had, meldt la Patrie van Genève, dat het aantal uit gebrachte stemmen meer bedragen heeft dan men alge meen verwachtte en dat het bijna de stemming over de bondsconstitutie van den 12cn Mei van het vorige jaar evenaarde. Dat dit b ij n a zeer rekbaar en de vrij groote deelneming zeer relatief kan wezen, blijkt uit het feit dat van de 16,099 ingeschreven kiezers slechts 9132 deelnamen, dus nauwelijks 1000 meer dan de helft. In het algemeen moge dit aantal bevredigend wezen, waar het gelijk hier een godsdienst-quaestie geldt kan de deelneming echter niet anders dan uiterst gering genoemd worden. Belgische brieven. Brussel25 Maart. Daar men in het buitenland zoowel als bij ons met zekere spanning het antwoord tegemoet zag, hetwelk de heer Jules Malou zou geven op de interpellatie van den heer Frère-Orban, betreffende eea antwoord van den Belgischen gezant bij het Vaticaan aan eenige landge- nooten, haast ik mij u een kort verslag daarvan toe De heer Frère-Orban. De dagbladen hebben ge- meld dat een vrij talrijke deputatie, uit Belgen bestaande. naar Rome vei trokken was, om de gitten der Belgische katholieken aan den pau3 aan te bieden. Wanneer men aan het verhaal van een clericaal blad geloof mag schenken, dan heeft deze deputatie gemeend en corps naar den- Belgischen gezant bij het Vaticaan te moeten gaan. De deputatie moet bij dezen ontvangen zijn en hem op plechtige wijze toegesproken hebben. Die toe spraak moet door den gezant beantwoord zijn op eene wijze, welke rechtmatige klachten van Italië jegens België zouden kunnen uitlokken." Hierop leest de spreker de toespraak en het antwoord uit den Gentschen Bien public voor. Ik wensch de regeering fe vragen, ot het waar is dat de deputatie zich bij den gezant heeft aangemeld, of zij door hem ontvangen is, of de gezant de toe spraak heeft beantwoord en of dit antwoord geweest is zooals in het bewuste blad gemeld wordt? De heer Malou. Ik betreur het dat mijn collega voor buitenlandsche zaken verhinderd is deze ziiting bij te wonen. In overleg met hem verklaar ik dat de regeering, zoodra zij kennis kreeg van het door den interpellant genoemde feit, aan den heer Pycke ge schreven heeft om hem te vragen wat er gebeurd was. Het antwoord heeft niet op zich laten wachten. De heer Pycke geeft daarin te kennendat hij terstond na de kennisname van bet verslag in le Bien public aan den heer Joseph de Hempünne geschreven heeft om dit verhaal te logenstraffen. De heer Pycke zegt niets anders geantwoord te hebben dan dat hij op zijn post zou blijven uit verknochtheid, ondanks de vele moeilijkheden voor hem persoonlijk, maar ontkent van een te Deun of van al hetgeen hem wordt toege dicht èen woord gesproken te hebben. Volgens inlichtingen, welke alle geloof verdienen, heeft de heer Pycke eenige bevriende landgenooten bij zich aan tafel ontvangenmaar die ontvangst droeg in geen enkel opzicht een officieel karakter. De heer Frère-Orban. Het blijkt uit de verstrekte inlichtingendat ook de regeering aanstoot nam aan het verhaal van het bewuste blad. Tevens blijkt daaruit dat dit verhaal volkomen valsch was. Het publiek weet thans, welke waarde het aan de verhalen over deze soort receptiën zal kunnen hechten. De heer Vleminckx vraagt de regeering om de ophel deringen mede t3 deelenwelke zij aan het Italiaansche gouvernement gaf naar aanleiding van het incident, het welk ten vorigen jare plaats had. De heer Malou. Een lid van het Italiaansche parlement heeft de regeering over dit incident geïnter pelleerd. In haar antwoord heeft de Italiaansche regee ring te kennen gegevendat de ophelderingen door het Belgische gouvernement verstrekt voldoende'waren. Ik kan de kamer verzekeren dat de betrekkingen onzer regeering met Italië steeds zeer goed warenevenals zij voortdurend vriendschappelijk zijn met de Ita liaansche legatie te Brussel. De heer Vleminckx vraagt of er bezwaar bestaat om aan de kamer de ophelderingen mede te deelen, welke door de Belgische regeering ten aanzien van de voor den koning van Italië beleedigende uitdrukkingen, door twee clericale leden in den senaat ven zijn. De heer Malou acht die mededeeling in strijd met de gewoonte. Overigens heeft die zaak geen enkel gevolg gehad en de ophelderingen hebben Italië bevredigd zonder eenigszins aan de eer van België tekort te doen. Hiermede is het incident afgeloopen. Aan het einde der zitting heeft de voorzitter het koninklijk besluit voorgelezen, waarbij generaal Thié- bauld benoemd wordt tot minister van oorlog. Eindelijk! Qanödl)tm.sbmc GRAANMARKTEN ENZ. Amsterdam 26 Maart. Raapolie op 6 weken 42$. Lijnolie op 6 weken f 39$. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 26 Maart 1873. Soderland. ♦Certific. "Werkelijke schuld. 2$ pet. 56Ar België. Frankrijk. Üusiand. Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Amerika. Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. ♦dito dito dito ♦dito dito dito ♦Aand. Handelmaatschappij ♦dito exploitatie Ned. staatssp ♦Certificaten bij Rothschild ♦Inschrijvingen ♦dito ♦Obligation 179M/1816 ♦Certific. adm. Hamburg ♦dito Hope C°. 18556e serie ♦Cert, f 1000 1864 ♦dito f 1000 1866 ♦Loten 1866 ♦Oblig. Hope az C°. Leening 1860 ♦Certific. dito ♦Inseript. S ti<'.glitz C°.2ea 4L. ♦Obligatiën 186769. ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. «lito Obl. spoorweg Poti-Tillis dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow. ♦SchatkisLobligatiën ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. ♦dito dito Aprii/Oct. ♦dito in papier Mei/Nov. ♦dito dito Febr./Aug. Leening 1861 ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. dito Binnenlandsche ♦Obl. 1856—69 dito (binnenl.) Obl. 1868 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) ♦dito dito dito (1904) ♦dito dito dito (1882) ♦dito dito iLito (1885) ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. 6 Obl.Atl.Gr. W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito geconi olideerae7 dito dito debentures. Obl. S t. Paul Pac. Spw. le sec. dito dito dito 2esec. dito dito 1869 dito ♦Obl. 1863 ♦dito 1865 dito 1851 dito afgestempeld dito dito 67* 136* 117 53 83* 99$ 75 86? 98 97$ 245$ 90* 1 75 76$ 48$ 228* 94 93* 73* 66$ 66* 64$ 64* 22$ 18$ 39* 53$ 91$ 96 I 98* 99A I 83* 77* 58 96$ 17$ 21$ U* Prijzen vaD coupons. Amsterdam, 25 Maart. Metall. f 22.82*; dito zil ver f 24.60: Dito Eng. per lf 11.95Eng. Russen; per Eng. Portugal per t f 11.92; Iransche f 56$; Belg. /"56*; Pruis. /35$; Hamb. Russen 31$. Russen in Z. R. f 32*; Pools, in Fl. f 36*; Napelsche f Spaanscne piaster f Spaansch in fr.1000. f Amerikaansche dollars f 2.44; papier f 2.12,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3