geopenddie door de koninklijke maats ppij van landbouw en kruidkunde is georganiseerd en voor de liefhebbers veel schoons belooft. De toezendigen zijn zoo talrijk gewee:t dat men behalve de zalen van het Casino, die eeue oppervlakte van 4S00 meters hebben, eene zaal beeft moeten bijbouwen die 1200 meters beslaat. De eerste bloeraenteutoonstelling te Gent werd in 1808 in de danszaal van eene herberg Frascati ge houden", waarop zestig verschillende soorten van plan ten waren ingezondenop de vijfjarige tentoonstelling van 1867 waren er meer dan 7000 en op die van dit jaar zal men er van 15,000 tot 20,000 tellen. Er zijn zulke hoogs planten ingezonden dat men een der zol deringen, die zich boven den hoofdingang bevinden, heeft moeten wegnemen. De groote strike in Zuid-Wales, thans geëindigd, heeft elf weken geduw d. Naar de Globe berekentheb ben de fabrikanten en mijn bezitters door haar minstens 2,000,000 pond sterling, de werklieden aan loon ruina 800,000 pond sterling verloren. Daarbij komt natuur lijk, dat aan de industrie zelf een slag is toegebracht waarvan zij zich wellicht niet herstellen zal en dat de meeste werklieden zich diep in de schulden hebben moeten steken. Het jongst verschenen nummer van het Engelsch geïllustreerde weekblad The Graphic melde dat een Aaeri- kaansch luchtreizigerprofessor Donaldson, voornemens is in den loop van den aanstaanden zomer in een reus- achtigen luchtballon naar Ierland over te stoken. De luchtballon zal 268,000 kilometers gas bevatten. Pe hoogleeraar berekent dat hij de reis zal kunnen doen tusschen 17 uren en 2£ dag, en wil, indien de proef slaagt, een lucht'oalloadiensi rondom de wereld organi- seeren voor het vervoer van brievenmalen en passagiers. De strike der linnenwevers te Barnsley is na zeven maanden eindelijk geëindigd met eene loonsverhooging van vijf percent. De groote bedriegerijten koste van de bank van Engeland gepleegd, behoort zeker tot de zeldzaamste oplichterijen die ooit voorkwamen. Geduld, talent, b. utali- teit, geld, dat alles was hier vereenigd en werd gebruikt om de onderneming te doen slagen. De zaak liep ook uitstekend. Een kleinigheid deed echter 't bedrog uitko men. Op een der valsche wissels was de vervaldag niet aangewezen; in alle vertrouwen ging men naar 't betrokken kantoor om dat verzuim te doen herstellen, doch thans kwam het bedrog terstond uit. Hoe spoedig men echter handelde, de daders hadden zich reeds uit de voeten gemaakt. Waren echter de dieven tegenwoor dig slim, de politie niet minder. De hoofdschuldige, nu eens Horton, dan Warren genaamd, doch wiens eigenlijke naam Austin llidwell was, vluchtte naar Ha vanna, dewijl van daar niet aan Engeland wordt uitge leverd. Een Engelsch politie-beambte was hem evenwel te Parijs op het spoor gekomen, en nog eer hij aan wal stapte, werd hij gevangen genomen door de politie te Havanna, die per telegraaf was gewaarschuwd en door 't vooruitzicht op een kelooning van 500 pond haar waakzaamheid verdubbeld had. Wordt nu maar bewe zen dat hij aan de hem ten laste gelegde feilen schuldig is, dan zal toch zijn uitlevering volgen, 't Is nog onbe kend of Ridwell wel iets van 't gestolene bij zich had; dat de bank echter veel van haar eigendom op andere wijze zal teiug bekomen staat reeds vast. Een an der lid. der bende wa3 naar New-York gevluchtdoch ook hier bewees de telegraaf uitstekende diensten, en de politie had de beleefdheid den reiziger aan de landingsplaats op te wachten en in bewaring te nemen; bij hem vond men -1000 pond aan geld en kostbaarhe den. Wel waren nu de hoofdschuldigen bezorgd, maar den eigenlijken buit had men nog niet gevonden. De politie had dien echter evenzoo ontdekt en in beslag genomen. Hij bestond voor 't meerendeel uit bonds eu juweelen, door deu falsaris aangekocht en per post uit Engeland aan voorname bankiershuizen te New-York en Boston ter bewaring opgezonden. De pakketten wer den echter niet afgeleverdmaar door de gewaarschuwde postadministratie aangehouden en aan de politie ter hand gesteld; zoo zal ook geschieden met de bezendin- gen die nog onderweg zijn. De bank zal dus denke lijk met betrekkelijk geringe schade vrij komen, en de daders zullen hun verdiende loon ontvangen. VERROOPING^A LA AANBESTEDINGEN. Eergisteren zijn alhier te koop aangeboden lu De hofstede genaamd Zonneveld aan den straat weg van Middelburg naar Veere, met 68 aren 10 cen tiaren hoveuieringboomgaard en bouwlanden 2° 44 aren 50 centiaren weiland nevens het vorige perceel. Samen verkocht voor f 5380. 3° 34 aren bouwland, 4° 24 aren 30 centiaren bouw land, en 5° 29 aren 10 centiaren bouwlandgelegen aan voormelden straatweg. Samen verkocht voor f 2955. 6° 64 aren 30 centiaren weiland nevens het vorige perceel. Verkocht voor f 1801.25. 7° 84 aren 10 centiaren weiland en 6 area 50 cen tiaren 8prink, mede gelegen in de gemeente Middelburg aan den straatweg naar Veere. Verkocht voor 2000.07. 8° 49 aren 30 centiaren weiland en 3 aren 44 centi aren sprink, en 9° 85 aren 83 centiaren weiland en sprink, gelegen als voren. Samen verkocht voor f'34.00 De hofstede met huizing enz., benevens 4 hectaren 93 aren 47 centiaren hovenieriDg, boomgaard, wei- en bouwlanden, heeft in de vijf verschillende massa's op gebracht 15,536.32. Gisteren zijn teRitthem te koop aangeboden 1° Een in 1867 nieuw gebouwd hui3 met annexe werkplaats en erf te Rittbem. Opgehouden. 2'J Een huis met annexe werkplaatstwee houtloodsen en erf. Opgehouden. THERMOMETERSTAND. 25 Mrt. 's av. 11 u. 45 gr. i 6 'smorg. 7 u46 gr. 'smidd. I u. 59 gr. 'sav. 6 u. 55 gr. STATEN- GENERA A L TWEEDE KAMER. Sittiag van ^Dinsdag 25 Maart. {Nader verslag.) De beraadslagingen werden voortgezet over art. 3 van het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie en wel over de volgende redactie: „Behalve de rechtsmacht in art. 2 genoemd en de beslissing bij andere wetten aan de rechterlijke macht opgedragen, behoort aan haar ook de kennisneming van aile vorderingen, welke haar grond niet hebben in het burgerlijk recht, wanneer zij strekken om te verkrijgen betaling eener geldsom of handhaving van eigendom of couig ander burgerlijk recht, doch aileen voor zoover de beslissing niet volgens wet of wettelijke verordening aan anderen toekomt. „Deze vorderingen worden als burgerlijke zaken be handeld." De commissie van rapporteurs heeft nader voorgesteld .het artikel aldus te doen lezen: „Rechtsmacht in andere zaken wordt door de rech terlijke colleges en rechters, in art. 1 genoemd, uitge oefend in de gevallen waarin zij bij de wet daartoe zijn aangewezen." De heer Tak heeft deze redactie van het artikel voorgesteld „De rechtsmacht in alle andere zaken wordt uitge oefend door den rechter, die daartoe bij de grondwet, bij de wet of bij wettelijke verordening bepaaldelijk is aangewezen." De heer Luyben heeft voorgesteld het slot van de eerste alinea van het artikel aldus te lezen „doch alleen voor êoorer de beslissing niet volgens de wet aan anderen toekomt en altijd met inachtneming van de beschikkingen en beslissingen der bevoegde machten." De strekking van dat amendement is tweeërlei1° weg te nemen de mogelijkheid van beperking der in het artikel gegeven bevoegdheid door andere verordeningen dan de wet; 2° tegen allen twijfel te verzekeren de verplichting der rechterlijke macht om te eerbiedigen en te handhaven alle beschikkingen en beslissingen der gestelde machten, binnen den kring barer bevoegdheid genomen. Hij ging daarbij van de hoofdgedachte uit, dat het ontwerp der regeering in het algemeen eene verbetering is in onze wetgeving en werkelijk voldoet aan eene behoefte, zoolang het tijdstip niet gekomen is voor eene volledige regeling van de administratieve rechts macht. De heer Gratama verdedigde het regeeringsartikel, op grond dat de algemeene bevoegdheid van recht te spreken bij den rechter moet wezen en zoo min mogelijk mag onttrokken worden aan de beslissing der rechter lijke macht, hetgeen, zooals hij trachtte aan te toonen, in den geest der grondwet ligt. De heer Heemskeik was van oordeel, dat, zoo dit ontwerp iets moet bepalen omtrent de afschaffing der grenzen tusschen den administratieven en den burger lijken rechter, dat alleen moet geschieden om eene te beperkte opvatting van art. 2 te voorkomenzcoals het thans luidt, maar dan ook in zeer algemeene bewoordingen, omdat eene volledige regeling slechts in eene speciale wet kan worden opgenomen. Omschrij ving van betgeen in art. 3, huiten de gewone rechtsmacht, aan den rechter wordt opgedragen, zou de bevoegd heden, in art,. 2 genoemd, verzwakken. De heer Godefroi bestreed het betoog van den mi nister van Maandag. Ilij betwistte dat competentie uit algemeene rechtsbeginselen kan worden afgeleid; zij moet berusten op de wetmaar die wet bestaat niet., terwijl art. 14S van de grondwet eene strenge afschei ding maakt tusschen publiek en privaat recht. Dat is de toestanddie bestaat en daaraan houdt de redactie der commissie vast. De minister van justitie wijzigde daarop nader het artikel zóo, dat tusschen de 1° en 2e alinea de vol gende zinsnede worde gevoegd „Bij die kennisneming treedt de rechterlijke macht niet in beoordeeling van hetgeen door een andere macht binnen de grenzen barer bevoegdheid is gedaan." De'heer van Lijuden van Sandenbutg verdedigde de regeerings-redactie, behoudens de zoo even daarin ge brachte wijziging, omdat ook hij zich op het standpunt plaatst, dat volgens de grondwet de rechter moet kun nen beslissen geschillen, die hoewel uit de daden van de administratieve macht voortspruitende, de burgers in hunne rechten kunnen kwetsen. In geen geval kon hij zich vereeuigen met de redactie van de commissie. 'De heer Wintgens verdedigde opnieuw de stelling om de wet geheel over het onderwerp der administra tieve rechtsmacht te laten zwijgen en zich te verlaten op de wijsheid van den rechter en de bestaande juris prudentie. De heer Kappeijne verdedigde het regeeringsvooratel en besteed de voorgedragen wijzigingendaarbij hoofd zakelijk zich plaatsende op het standpunt, dat de heer Gratama heelt ingenomen. Er behoorde rechtszeker heid te zijn voor alle gevallen. Het object der ver volging bepaalt de bevoegdheid, nietdenrechtsgrond, in dezen laatste ligt alleen de ontvankelijkheid. De grond - wet wil dat er voor alle geschillen een rechter zij, ook tegenover den staat, ook tegenover het administratief gezag. Daarom had hij wel eenig bezwaar tegen de jongste wijziging van de regeerings-redactie, maar zou hij zich daarbij nederleggen in het vertrouwen op eene gezonde uitlegging. De heer Luijben nam het eerste gedeelte van zijn amendement terug en nadat de heer van Lijnden ook zijnerzijds eene wijziging had aangekondigd in den straks door hem bedoelden geest, nam de heer Luijben ook het tweede deel van zijn amendement terug. In afwachting dat de verschillende redactiën opnieuw zouden worden gedrukt, werd de verdere beraadslaging daarop geschorst. Zitting van "Woensdag 26 Waart. (Per telegraaf.) De behandeling van artikel 3 van het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe rechterlijke organisatie werd voortgezet. Na langdurige beraadslagingen werd een amendement van den heer Gratama, om de laatste wijziging door de regeering op dat artikel voorgesteld te doen vervallenaangenomen. Het artikel zelf werd aldus gewijzigd aangenomen met 37 tegen 35 stemmen. Gisteren zijn iu de afdeelingen voor den aanvang dei- openbare zitting de volgende wetsontwerpen onderzocht 1° tot tijdelijke beperking der bevoegdheid tot aanmun ting van zilveren standpenningen2° tot aankoop van de spoorwegen RoosendaalHollandsch diep en Roosen daalBreda, en in verband daarmede aanvulling en ver hooging van het 5e hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1873; en 3° tot inkoop en amortisatie van rentegeven de nationale schuld uit het daarvoor beschikbaar gedeelte der afkoopsom van de onvervreemdbare rente ten laste van België en toewijzing van die afkoopsom aan de middelen bestemd tot goedmaking van de uitgaven be grepen in de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873. üuitmlcmö. algemeen «.verzicht. Het wordt met den dag moeilijker te bepalen wat men van den toestand van Spanje donken moet. Heden is alles pour le mieux dans 'le meilleudes mondes worgen weder verkrijgt de Carlistische op3tand eeu dreigender karakter of is een ministerieels crisis onver mijdelijk. Nauwelijks beeft Figueras door zijn moedig besluit, om het voorstel tot het schorsen der Cortes onmiddellijk aan de orde te stellen, den tegenstand der radicale afgevaardigden gebroken en acheon daarmede de grootste moeilijkheid overwonnen, of nieuwe on- eenigheid ontstaat in den boezem der redering zelf. De Carlistische opstand schijnt de oorzaak dezer oneenig- heid, althans indirect te zijn. Men kan er maar niet in slagen the right man on the right place te vinden; Serrano, Moriones, Nouvillas, Contreras, geen dezerveldoversten heeft het mogen gelukken het Carlistisffie onkruid uit te roeien of zelfs onschadelijk te makm. De keuze van een nieuwen bevelhebber schijnt thans verdeeldheid tusschen de leden der regeering veroorzaikt te hebben. Daarbij komt dat de krijgstucht in het lejer met den dag vermindert en dat dientengevolge de Carlisten des te gemakkelijker voordeden behalenzoodat het nauwelijks te verwonderen is dat de laatste berichten uit Spanje van algemeene ontevredenheid, wanorde, moedeloosheid en een Hechten geest onderlde bevolking spreken. In het leger vooral moet het er' in de laatste dagen treurig met de discipline uitzien; röds weigerden gebeele bataljons hunne officieren te gehoorzamen en noodzaakten hen voor hun eigen manschajpen de vlucht te nemen. De strijders voor God, vaderlnd en koning maken van den geringen tegenstand dieij zij ontmoeten op eene hun waardige wijze gebruik door jet vermoorden hunner gevangenen, het plunderen van d«rpen en steden, het verbranden van openbare gebouwen spoorwegsta tions, het vernielen van telegraaf- en spocrweglijnen enz. In een woord, wanneer men aan de laatste Wichten geloof mag slaan, dan ziet het er in Spanje voor het oogcnblik erg Spaansch en voor de toekomst uiterst treurig uit. De eenige remedie tegen deze rampen ontbreekt der regeering geheel, namelijk geld. Ware zij in staat meer soldij te bieden en ook feitelijk te betalen dan de Carlisti sche generaals, «Ion Carlos zou spoedig eed groot deel van zijne getrouwen naar den vijand zien pverloopen. Het meerendeel der strijders in Spanje vecht niet voor een beginsel, maar uitsluitend voor den koitj Voor de aanneming van het voorstel-Kouveure, om de zittingen der Fransche kamer van 23 Maart tot 12 April te schorsen, zijn de kansen zeer onganstig. Van de 15 leden der commissie, welkt gisteren in (le af deeling gekozen weiden, zijn 12 tegen het voorstel. Eenstemmig wenschen deze tegenstanders den aanvang van het ieces niet vroeger dan op den 6en April te be palen, teneinde de gewijzigde gemeentewet voor Lyon

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2