MIDDELBURGSCPIE COURANT. F 73. Woensdag 1873. £6 laart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasck- en Pinksterdag De prijs per 3/m.franco is f 3.SO. en een der Kerstdagen. Middelburg 25 Maart. Z. M. de koning is gisteren morgen nit de residentie naar Het Loo vertrokken. Aan het op 19 en 21 dezer aan het centraal bureau der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Utrecht gehouden surnumerairs-examen namen 48 candidaten deel. Daarvan zijn geplaatst de heeren: F. H. van Beynen, van Rotterdam, te Tongexen; P. W. Dannenielservan Utrecht, te Schüttorf; W. G. van Dijk, van Dreumelte Liers; C. C. Esseliuk, van Utrecht, te Utrecht; J. van der Grijp, van Liuschoten, te WijheM. H. Hulk, van Nieuw er-Amstelte Hel mond P. J. Kennedy, van Veenendaal, te SittardJ. Lan- gebai.rd jr., van Zaandam, te Velp; P. H. F. Pape, van Hensden, te BrurameoP. F. Pino Post, van Til burg, te .Echt; Tb. Sanders, van Utrecht, te Wessch- maalD. Schuitema van Leeg kerk te V inschoten P. A. Schiuw, vau Wiodesheiiu te WindesheimJ. G. Stcijaard, van Arnemuideute Goes; W. H. J. Swem- melaer, van Nijmegen, te Kuilenburg; Tb. J. Wigge- rink, van Apeldoorn te Steeg; G. de Wit, vau Utrecht, te ZutfenG. van Zuidenvan Hoogeveen te Hoogeveen. De minister van marine heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de modelzaal van tet departement van marine dagelijks, met uitzondering van Zon- en feest dagen van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren tei bezichtiging is opengebteld en dat de voor werpen, afkomstig van de overwintering van Jacob van Heemskerk en Willem Barendsz in 1596 en 1597, thans aldaar zijn overgebracht. Z. K. H. prins Alexander heeft zich bereid verklaard, het eere-voorzitterschap te aanvaardea der te Leiden gevestigde commissie ter oprichting van een standbeeld voor Pieter Adriaanszoon van der Werff. Binnen kort zal door die commissie een oproeping in de dagbladen geplaatst en een inteekenlijst aan de ingezetenen van Leiden aangeboden worden. Reeds zijn eenige giften bij de commissie ingekomen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. procureurs. Benoemd tot procureur bij het provin ciaal gerechtshof in Zeeland en de arrondissements rechtbank te Middelburg mr. A. J. van Deinse, advo caat en rechter-plaatsvervanger te Middelburg. middelbaar onderwijs. Benoemd tot tijdelijk leei aar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht J. C. Costi rus. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan D. J. Kor- teweg, als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool Willem II te Tilburg, eu tot tijdelijk leeraar aan die school benoemd J. Caidinaal. marine. Bevorderd tot officier van administratie 3C klasse de scheepsklerk W. A. le Rutte. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in de wiskunde, aardrijkskunde en geschiedenis aan het gymnasium te Assen de heer van der Ploeg, waarnemend leeraar. KERKNIEUWS. Gisteren is te Nieuw- en St. Joosland het volgende drietal ter beroeping van een predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente opgemaakt: de heeren Japchenhulpprediker in Boheraen; J. J. Gobius du Sart, predikant te Nijkerk a/d Yeluwe, en Kunsli, hulp prediker te Elberfeld. De heer G. J. Noomenpredikant bij de Neder- duitscho hervormde gemeente te Bruinisse, beroepen naar Locsduinen, heeft eergisteren zijne afscheidsrede ge- honden naar aanleiding van Handelingen 20: 32 a. De te 'sHeer Abts- en Sinoutskerke beroepen predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente T. H. van Dolderis eergisteren voormiddag bevestigd door den consulent, den heer A. J. J. Warnsinck predikant te Kloetinge, naar aanleiding van Galaten 4 vrs 16. Des namiddags deed de bevestigde zijne in trede met eene rede naar Romeinen 1 vers 16a. MARINE EN LEGER De minister van oorlog vernomen hebbende dat zijn aanschrijving betreffende het bezceken der militaire ziekeninrichtingen door geestelijken in een te bekrom pen zin wordt opgevat heeft haar aangevuld in dier voege, dat, wanneer een der ziekenoppassers vermeent, dat een verpleegde in gevaar verkeert, hij van deze meening onverwijld kennis moet geven aan den officier van gezondheid die zich in het gebouw bevindt, of is er geeu aanwezig, aan den directeur of administra teur der ziekeniurichting enmocht ook deze soms het gebouw voor een oogeublik hebben verlaten, aan den geëmploieerde, die hem tijdelijk vervangt, en dat hij, die het bericht ontvangt, zorgt dat de geestelijke hulp terstond worde ingeroepen. Tevens bevat deze nadere missive de bepaling, dat de geestelijke, die bij een verpleegde is geroepen, voor een volgend bezoek geen nieuwe uitnoodiging behoeft, maar vrijen toegang heeft tot Uien kranke, zoolang hij dit voor de vervulling zijner herderlijke plichten noo- dig acht. Met 1 Mei a. zal een door den minister van oorlog vastgestelde nieuwe regeling vau het wetenschappelijk onderwijs bij de artillerie-korpsen in werking treden en is met het oog op het gebrek aan officieren bij dat wapen aan bedoeld onderwijs door den minister eenige uitbreiding gegeven, waarbij tevens voor de leerlingen de gelegenheid is opengesteld z;ch gedurende eenigen tijd in het paardrijdea te oefenen. De minister van oorlog heeft bepaald dat voort aan afgekeurde en mitsdien ontslagen miliciens, voor het geval zij een afstand van meer dan 30 kilometers moeten afleggen, door de zorg van den provincialen adjudant van reisgeld zullen kunnen worden voorzien. Tot dusver heeft dat verstrekken van reisgeld aan de manschappen aanleiding kunnen geven tot oponthoud bij het vertrek en het voortzetten der reis. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag zijn de Haagsehe commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Harden berg en Mertz wederom naar Schoonhoven geweest tot het doen van opsporin gen naar den verkoop aldaar van voorwerpen, aan de vermoorde mevrouw van der Kouwen toebehoord heb bende. Dat onderzoek heeft, naar men verneemt, bevre digende resultaten opgeleverd, die weldra, door het volgen van een aantal arrestatiën, meer aan het licht zullen brengen. Dinsdtg avond is te Hoei eene dienstmeid van de trap gevallen met een petroleumlamp in de hand. De lamp brak en het meisje werd geheel en al dooi de v-lammeu vau het braudende vocht omringd. Eenige uren na het ongeval is zij overleden. Aan de hulp van eenige buren was het te danken dat het huis niet in brand is geraakt. Een schilderstukje van Frans Hals, dat nog geen twee weken geleden tusschen kooplieden voor f 15 verkocht was, is jl. Vrijdag door don kooper te Utrecht aan een kunstliefhebber overgedaan voor f 2500. De diefstal, Vrijdagnacht op bet kantoor van den staatsspoorweg te Rotterdam gepleegd, bedraagt ruim ƒ7000 aan geld eu bankpapier. Door Het leesmuseum te Haarlem is met nagenoeg algeme me steramen besloten om ook dames als leden toe te laten, met geheel gelijke rechten als de heeren. Als voorloopige maatregel tot Decemher a. za', in plaats van ballotage, voor de dames de toelating door het bestuur voldoende zijn. Eene diligence van van Gend Loos vol pas- sagieis is eergisteren avond tusschen Tiel en Gelder- malsen omgevallen, tengevolge van het breken eener as. Enkele passagiers zijn verwond. Uit Napels wordt gemelddat in Poinpeji weder een huis is ontbloot waarin twee skeletten zijn gevonden; het eene was van een vrouw; om den arm was een zware gouden armband van buitengewonen vorm. Belangrijker echter was de vondst in den koepel bij dit huis behoo- rende, een gekleurd marmeren beeld, een Venus, vaa ongeveer een meter hoogte. Het beeld is goed gecon serveerd, alleen ontbreken twee vingers aan de rech- teihand. De haren z;jn geel geverfd de wenkbrauwen en oogharen zwart. Het kleed du over den arm afhangt en de beenen bedekt, is gedeeltelijk geel met roode linten. Het naakte was niet geveifd. De ontsmetting der slagvelden in de omstreken van Metz is geheel geëindigd. De grafstedea ia massa vormen groote heuvels, omringd door afsluitingen. Die graven bedekken in het district Metz alieeu eeu opper vlakte vau 50,023 vierkante meters, maar er zijn er 109, die meer dan 100 meters plaats beslaan. Men is bezig met het opmaken van een soort vau atlas der begraafplaatsen en afzonderlijke graven, alsmede der werken van ontsmetting in de omstreken vao.Metz. De afkoop van al de gronden, bezet met de graven der slachtoffers van de greote veldslagen van het jaar 1870 gebeurt spoedigmen rekent dat die afkoop van 200,000 tot 240.000 francs zal kosten. Ia vele gemeenten van het kanton Lucern in Zwitserland wordt zooveel melk gebruikt door de pas opgerichte kaasfabrieken en het opkoopsn in het groot voor het maken van gecondenseerde melkdat er voor huiselijk gebruik bijna geen melk meer te koop is. De Goloss zegt, dat de Russische regeering maat regelen zal nemen tot regeling van den arbeid in de fabrieken. Uit de statistiek blijkt, dat 60 a 70 percent van de werklieden, dio in fabrieken arbeiden, aan ziekten lijden, die een gevolg zijn van ver waar loozing der maatregelen ter bevordering der gezondheid. Da sterfte onder de kinderen der werklieden is verschrik kelijk, 57 percent sterven vöor het 15° levensjaar, en de gemiddelde duur van het leven des arbeiders is 20 jaren. De Russische regeering stelt de volgende maatregelen voor: 1° De werkuren zullen geregeld worden naar den ouderdom en de sekse der werklieden. 2° Zware straffen zullen den personen opgelegd worden die kinderen in de fabrieken bezigen, die uog geen bepaalden .ouderdom hebben bereikt; zoowel de ouders als de fabrikanten zullen gestraft worden. 3° De fabri kant zal een schadeloosstelling moeten geven aan zijne werklieden die, tengevolge der werkzaamheden ziek of onbekwaam voor den arbeid zijn geworden. 4° Er zullen gezondheidsmaatregelen worden voorgeschreven, die bij het bouwen en exploiteeren van fabrieken in acht moeten worden genomen- 5° Er zal een zorgvuldig toezicht worden geoefend op de scholen en instellingen opgericht in het belang der werklieden. 6° Er zullen inspecteurs worden benoemd, die officieel belast zijn om na te gaan of de bovenstaande maatregelen worden toegepast. Uit New-York wordt gemelddat de stations van den Erie-spoorweg te Ferryhouse en te Longdoeh geheel zijn afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade wordt op 200,000 dollars geschat. Zaterdag beeft de heer Freshfield, de advoca-at der Engelsche bank, kennis gekregen van de politie der City dat Frederic Albert Warren, ook genaamd C. J. Horton wiens ware naam echter Austin Bid well is, de hoofdschuldige der groote oplichterijen welke ten nadeele van de bank gepleegd zijn, te Havana gearres teerd is. Hij verliet Londen onmiddellijk na de arresta tie van zijn medeplichtige Noyes, begaf zich eerst naar Boulogne sur mer en scheepte zich aldaar in op een schip, met bestemming naar Cuba. Een derde schuldige, Gecrge Macdonell, werd voor eenige dagen te New-York gearresteerd. Omtrent den vierden schuldige, den broeder an Warren, George Bidwell, had de Engelsche politie Zondag nog niets vernomen. De arrestatie der ver- dacbtj personen te Luik, waarvan wij gisteren melding maakten, was toen nog niet te Londen bekend. In Lijfland op deOeselsche kust, werd dezer dagen een vracht graan langs de kusten over het ijs in sleden vervoerd. 18 paarden en 9 sleden met 9 geleiders vorm^

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1