MIDDELBURGSCHE COURANT. F 70. Zaterdag 1873. !2 laait. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 21 Maart. Kaai aanleiding van bet in de laatste zitting geno men besluit van den gemeenteraad van Gent heelt deze zich Dinsdag worgen naar den gouverneur der provincie begeven, om de belangen van Gent voor te dragen ten opzichte van de middelen ter voorkoming van over8troomiugen te nemen, en van de verbreeding en verdieping van het kanaal naar Neuzen. De burgemeester verklaarde dat de raad zeer onaan genaam getroffen was geworden toen hij had kennis genomen van het onlangs in de kamer ingediende ■wetsontwerp tot den aanleg van openbare werken, waarop geen cent voorkwam voor werken om Gent van de overstroomingen te bevrijden, en slechts twee mil- lioen voor het kanaal naar Neuzenterwijl de houding der regeering op vijf millioen had doen hopen. Om van zijne verwondering over deze handelwijze te doen blijken en te trachten een rechtvaardiger behandeling te verkrijgen had de raad besloten zich tot den gou verneur te wenden. De heer Dierman Seth deelde mede, dat op de laatst gehouden meeting geen besluit was genomen, omdat men eerst het antwoord van den gouverneur wilde vernemen. Deze verzekerde, dat hij het belang der zaken waarover men zich tot hem wendde volkomen erkende, dat hij van het verlangen van den gemeente raad terstond aan de regeering zou kennis geven en dat verlangen zou ondersteunen. ln de gisteren te Hoek gehouden vergadering ven stembevoegde ingelanden van de Loven- en "Willems- kerkepolders zijn tot leden van den dijkraad der water - keering van den calamiteuzen Nieuwen Neuzenpold'. r benoemd de heeren J. de Feijter Wz. en P. de Kraker Az Het derde concert gisteren door het muziekgezelschap Uit Kunstliefde alhier gegeven, was in vele opzichten gelukkig. Als solisten traden op de heeien Eberle, violoncellist uit Rotterdam, en Reubsaet, tenorzan ger, uit Brussel. De eerste, die zich vroeger reeds verscheidene malen hier heeft doen hooren, bracht ook nu het publiek in verrukking door zijn zuiver, krachtvol en bevallig spel. In het D mol concert van Goltermann, de „Sarabande en Gavotte" van Popper en de Mazurka van Kellermanneene bevallige com - positie met geestige figurendeden zijn talent in ver scheidene genres duidelijk uitkomen. Ook de heer Reubsaet droeg veel tot den goeden uitslag van het concert bij. Hoewel vcitegenwoordiger van een school, welke hier minder bekend is (blijkbaar o. a. in het ge bruik der lausset-stem in het recitatief en de romance van „ies Huguenots"), werd toch zijn talent zeer ge waardeerd. Het „Ave Maria" van Schubert werd vooral met gevoel voorgedragenterwijl ouk de liederen „Bij 't scheiden" en „De ring" van Verhulsten „Hetvader land" van Hol, zijn vol en krachtig tenorgeluid gunstig deden uitkomen. Wij zien in hem een veel belovend tenorzanger met uitstekend muzikale gaven. Het orkest voerde de SymphoDie in A. mol n° 3 van Niels W. Gade; a Presto; b Andante Sostenuto; c Alle gretto, en de ouverture „Egmond" van L. van Beetho ven, verdienstelijk uit; vooral was de voordracht van het Andante der symphonie en het krachtige kolossale slot der ouverture zeer gelukkig. Naar aanleiding van het verzoek van de heeren van den Ouwelant ea Moniijn om subsidie voor de gepro jecteerde spoorweglijn RotterdamWageningen-—Arn hemMunster en kosteloozen afstand van gemeente grond heeft de gemeenteraad van Wageningen besloten aan adressanten te kennen te geven, dat de raad bereid is om subsidie te verleenen, en om nadere inlichtingen te vragen omtrent do- vooruitzichten van de conces sionarissen enz., teneinde daarnaar het subsidie te verleenen. Door den Nederlandschen consul-generaal in Canada, wordt de heer W. N. Wickwire aangesteld als zijn vice-consul te Halifax. 1 Siaats-cour BEN CEMÏN GEK" EN BESLUITEN. MisriSTERiEELE DEPARTEMENTEN. .Eervol ontslagen de hoofdcommies bij het departement van mari ne C. Ebell, uithoofde van langdurigen dienst en gevorderden leef tijd, onder toekenning van zoodanig pensioen, als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben. Bij gemeld departement bevorderd: tot commies, de adjunct-commiezen A. G. van Posteren en P. N. Jallieo, eerstgenoemde met ingang van den eersten April en laatstgenoemde met den eersten Juli a., tot adjunct commies, de eerste klerk C. F. Gravelotte, en zulks met ingang van den eersten Juli a.en tot eersten klerkde tweede klerken jonkheer W. P. van der Goes en A. J. Kooper, beiden met ingang van den eersten April a ONDERWIJS. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot de oprichting van een nieuw gebouw aan de Witte de Withstraat voor het middelbaar ouderwijs voor meisje?. Naar men verneemt,heeft de minister van binnen- landsch8 zaken afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Amsterdam om in die gemeente eene rijks-kweekschcol voor ouderwijzers op te richten RECHTZAKEN. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland vau heden is Tanneijo Jelina Marinusseond 32 jaren, dienstmeid te Vlissingen, thans gedetineerd te Middel burg schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en te dier zake veroor deeld tot eene tucbthairstraf van 5 jaren en in de kosten der procedure, met hevel dat een uittreksel van dit arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te Middelburg en te Vlissingen, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is. Zij was zooals wij vroeger meldden beschul digd van in de laatste helft der maand October 1872, uit de woning en ten nadeele der juffrouwen Schmidt te Vlissingen, uit eene in die woning staande secretaire, ten nachtelijken tijde, arglistig verschillende geldswaar dige papierenter gezamenlijke waarde van ongeveer f 1600, te hebben weggenomen en zich toegeëigend. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Beekman en hem schuldig verklaard aan doodslag op zijne vrouw ge pleegd. Het hof beeft echter niet wettig en overtuigend bewezen geachtdat die moord was geschied met voorbedachten rade, maar het veeleer aannemelijk ge oordeeld dat de beschuldigde bij zijne tehuiskomst ruzie met zijne vrouw heeft gekregen en baar toen in drift, na eenige worsteling, de doodelijke wonden heeft toegebracht. Ook de hem ten laste gelegde brandstichting achtte het hof niet wettig en overtuigend bewezen, zoodat bij van die beide punten der bescbnldiging werd vrijgesprokendoch wegens den bewezen dood- slag veroordeeld werd h§ tot tuchthuisstraf van twintig achtereenvolgende jaren. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen zal de rederijkerskamer Amicitia van Vlissingen, Woensdag der volgende week alhier een voor het publiek toegankelijke nitvoeringgeven, waarvan de opbrengst bestemd is voor de weduwen en kinde ren der zeeliedendie bij de schipbreuk der te Vlissingen te buis behoorende schepen Twee gebroeders en Cle mens zijn omgekomen. Volgens eene mededeeling in het Utrechtsch dag blad is op eene Zondag jl. gehouden vergadering van sigarenmakers besloten om een agent te benoemen, wiens taak zal zijn, alle sigarenmakers tot de overtui ging te brengen, hoe noodig het is, dat het loon zoo danig worde verhoogd, dat zij zender hulp van huune „bosjesmakers" zelf kuunen bestaan. Is die overtuiging gewekt, dan wil men op een gegeven oogenbiik alom in den lande een sigarenmakers-jfo'fe bewerken, om daardoor de patroors tot verhocgiog van loon te dwingen. In Leiden zijn eenige personen in hechtenis geno men verdacht van medeplichtigheid aan een belangrijken diefstal van sajet uit eenige fabiieken. Ia deu nacht van den ltfn Maart jl. is de woning van J. H. Lubbers, die ver van andere woningen ver wijderd alleen in het nabij Emmen gelegen veen stond, door ingezetenen van Hebsler-meer, Pruisen, geheel omve; gehaald en vernield, op bet gevaar af, dat da eigenaar onder de neder&tortende balken enz. bedolven werd. Gelukkig hoorde hij de wilde horde bij tijds aankomen. De burgemeester van Eramen heeft door de politie een streng ondersoek op do plaats zelve laten doen, doch nadat het onderzoek was af'geloopen heb ben de Duifcschers in den nacht van den 13eu Maart den geheelen boel in brand gestoken. De directeur van het Brusselsche Theiitre de la Monnaie, Avriflon, is door de handelsrechtbank in staat van failissement verklaardhet passief bedraagt 100,000 francsmen beweert dat deze uitspraak is uitgelokt dour de artistcn, die niet werden betaald; een particu liere vereeniging heeft terstond bij de plaatselijke autori teiten aanzoek gedaan om zich voorloopig met de admi nistratie van voormelde inrichting van uitspanning te mogen belasten. Omtrent dit faillissement wordt aan de Nieuwe Rotlerdarnsche courant uit Brussel geschreven: „net faillissement van den heer Avrillon, directeur der opera, wordt hier zeer druk besproken. Hij genoot van de stad en den koning een subsidie van 220,000 francs en had bet vrije gebiuik der zaal. De artisten wachtten week en dag op hunne traktementen, 't Go- beurde baart te meer verwondering omdat Avrillon dezer dagen zulke uitstekende zaken heeft gemaakt met de opvoeringen van den Tannhauser. Men verwijt het gemeentebestuur dat er geen voldoend toezicht ia gehouden op den directeur; de secretaris was bij de groote opera te Parijs, voordat hij ten onzent kwam. Men on derstelde dat hij een uitstekend administrateur zon zijn, maar de uitkomst heeft het tegendeel bewezen. Voor loopig hebben de artisten er ia toegestemd vijf avonden te zingen middelerwijl zal het gemeentebestuur maat regelen beramen om stoornis in de theatrale compagnie te voorkomen." VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden is door burgemeester en wethouders van Mid delburg in het openbaar aanbesteed het bouwen van eene brug ter vervangiog van de Noord-bnitenbrng alhier. Er zijn 7 biljetten ingekomen, te weten van de hee ren: M. K. Jeras en zonen alhier, voor f 6600; W. van Uije alhier, voor f 6120; C. Pelle alhior, voor 6116 Ditmars Pagé alhier, voor f 5788; J. Sonius alhier, voor f 5699; P. Krijger alhier, voor f 5610, en A. Bin ders te Breskens, voor f 5593. Laatstgenoemde is alzoo de minste inschrijver. Heden is alhier door den directeur der registra tie en domeinen iq Zejland in het openbaar aanbesteed 1* Het herstel en onderhoud gedurende de jaren 1873 en 1874 van het Oost-Indische huis te Middelburg. Hiervoor zijn 4 biljetten ingekomen van de hier wonende heeren: D. Jeras, voor f 3475; J. Sonius, voor f 3449; P. Krijger, voor f 3392, en P. J. van Puffelen, voor f 3185. 2° Het verven van dat gebouw. De 4 hiervoor ingezoudeu biljetten zijn van de hee ren: P. J. Frauchimont alhier, voor f 985; A. Rindeis te Breskens, yoor f 920; J. J. Lievense alhier, voor f 900, en J. N. Heeröldt alhier, voor f 874. 3° Het verven van eenige gebouwen der voormalige marinewerf te Vlissingen. De ingezonden biljetten, 5 in getal, zijn van de volgende heeren: J. T. Maas, te Hoofdplaat, voor ƒ2366; P. G. Laernoes, te VliB3ingen, voor f 2160; J. N. Heeröldt, te Middelburg, voor f 1975; A. Einders, te Breskens, voor f 1948, ea H. O. Mos, te Vlissingen, voor f 1751. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed1° Het uitnemenher stellen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1