zijn kar sprong om het paard vast te houden, werd overreden. Te Tilburg is een gebouw afgebrandwaarin zich o. a. een hond bevonddie een paar dagen vroeger drie jongen had ter wereld gebracht. De moeder wilde haar kroost niet verlatenwelke pogingen men ook aanwendde, zoodat de dieren te zamen in de vlammen omkwamen. De Rijn is voor Arnhem opnieuw buiten zijne oevers getreden. Het water, dat nog stijgende is,"staat weder tamelijk hoog op het laagste gedeelte der kade, en rijst ook met den dag in de nabij de stad gelegen polders. Zondag vertrok uit Deventer een gemengde trein naar Zwolle met 64 wagens. Te Olst bemerkte de con ducteur dat hij 38 wagens onderweg had verloren. Men wilde dadelijk naar Deventer met de locomotief terug- stoomenmaar te Diepenveen gekomenzag men daar de wagens staandie nu naar Olst werden medegeno men. De chef van Diepenveen had inmiddels signalen aan de sein wachters laten geven waarbij de weg on veilig werd verklaard. Bij de jongste Oostzee-stormen liep het water in sommige havens geheel weg. In die van Eekenförde kwam toen een groot aantal boomstammen te voorschijn. Het hout was vermolmd, maar de wortels waren nog gaaf. Vele meters onder den spiegel der zee is bier dus een maal eon bosch geweest, 't welk tot dusver onbekend was. Van de 65 letterzetters, die te Karlsruhe tot bet Duitsch verbond der boekdrukkersgezellen behoorden en daarom bij het uitbreken der door het verbond ge organiseerde werkstaking nit hun dienst waren ontsla gen, hebben ruim 40 het verbond verlaten, om hunne werkzaamheden te kunnen hervatten. Aangaande de werkzaamheden aan den grooten tunnel door den St. Gotthard wordt o. a. gemeld, dat men te Göschenen de eerste nieuwe boorwerktuigen, naar het stelsel Dubois en Frangoismet de daartoe behoorende stoommachines enz., heeft ontvangen. Voorts is aldaar aangekomen het meerendeel der bruik bare machineriënbij het boren van den tunnel door denMont-Cenis gebezigd. Men is terstond aan bet werk gegaan, om de werktuigen te stellen en is daar mede reeds zoover gevorderd, dat met de nieuwe boor werktuigen nog in deze maand een aanvang zal wor den gemaakt*, men zal alsdan met kracht den arbeid kunnen doorzetten. Groot opzien maakte, verleden Zondag het onver wachte optreden van een voormaligen bokser als zen delingprediker in Whiteehapel te Londenvoor een ver gadering van ongeveer 2000 „menschen. De bedoelde persoonzekere Bendigo uit Nottinghamin de plaats zijner inwoning berucht en die tot vóór korten tijd door zijn ongebonden leefwijze herhaaldelijk met de politie in aanraking kwamis in de laatste zes weken zóo volkomen bekeerd, dat hij thans als matigheids apostel optreedt. De straatreiniging van New-York heeft in de laatste helft van 't vorig jaar ruim 80,000 dollars per maand gekost; 'tvuilnis bracht bij verkoop 13,000 dollars op. Voor dit jaar is 900,000 dollars voor straatreiniging beschikbaar gesteld. Op den spoorweg Grand Luxembourg is Dinsdag de goederentrein, die ten 3 u. 50 m. Brussel verliet en getrokken werd door twee locomotieven, tusschen La Hulpe en Rixensart gederailleerd. De locomo tief en waggons zijn van eene hoogte van 15 a 20 meter neergestort; een der machinisten is zwaargewond. Men schrijft het ongeluk toe aan onbedachtzaamheid der baanwachters. De custos van het Glasgower kabinet van natu- raliën kocht tijdens zijn verblijf in Weenen van een ge pensioneerd officier van gezondheid 200 schijnbaar le dige fleschjes, ter grootte van een vingerhoed. In ieder dezer fleschjes waren versteende infusoriën, die slechts door een zeer goeden microscoop herkend kunnen worden. Deze verzameling is bijna eenig in haar soort. In Berlijn wordt thans een maatschappij voor huurrijtuigen op de openbare straat opgericht. In de statuten is opgenomen, dat in ieder rijtuig een reglement der vereeniging zal hangen, waarin o. a. bepaald wordt, dat ieder die van de wagens gebruik maaktver plicht is een nummer van den koetsier te vragen. Con troleurs door de stad verspreid, hebben het recht den wagen aan te houden en de reizigers het nummer af te vragen; hebben zij verzuimd dit in ontvangst te nemen, dan worden zij op straat gezet, zonder restitutie van betaalde vracht te krijgen. De directie meent dat zij daartoe evenzeer recht heeft als spoorwegmaatschappijen, die reizigers zonder kaartje aan 't eerste station 't beste afzetten. Men hoopt daardoor de controle zoo te regelen, dat ook bij verminderd tarief behoorlijke winsten kun- nen verkregen worden. Er zullen niet minder dan 50 controleurs en een evenredig aantal hoofdcontroleurs wor den aangesteld. De koetsiers ontvangen 1520 Thaler 'smaand8 en bovenkleeding. THERMOMETERSTAND. 19 Mr 1. 's av. 11 u. 38 gr. 20 :smorg. 7 u. 41 gr. 'smidd. 1 u. 43 gr. 'sav. 6 u. 43 gr. STA TEN-GENERAAL. TWEEDE KAMEB. Zitting van Woensdag 19 Maart. Nader verslag.) Ingekomen wetsontwerpena tot aankoop der spoor- weglijnen RoosendaalHollandsch Diep enRoosendaal Breda, met eene verhooging, in verband hiermede, van hoofdstuk V der staatsbegrootiug voor 1873; h tot inkoop en amortisatie van nationale werkelijke schuld met het beschikbaar blijvend gedeelte der afkoopsom voor de onvervreemdbare Belgische rente. Zeven leden voerden in deze zitting het woord over de rechterlijke organisatie. De heer van Eek stelt de wenschelijkheid der vast stelling van de wet op den voorgrond, omdat de groote veranderingen in de wetboeken daarop wachten. Wat de behandeling der crimineele zaken betreft, zal men volgens spreker meer zekerheid erlangen voor gelijke waarborgen voor maatschappij en beschuldigde. Een grondwettig bezwaar tegen de opheffing der cassatie erkent hij niet; en door die opheffing zullen de proces kosten veel verminderen, zonder dat de positie der advocaten er onder lijden zal. De nadeeleri van het cassatie-proces worden breedvoerig door hem ontwikkeld. Hij heett eenige bezwaren tegen art. 3 en is tegen stander van het civiel appèl bij den hoogen raad. Ten slotte drong hij aan op vermindering dei- registratiekosten en op eene wet op het administratief recht. De heer v. Zinnicq Bergmaan constateert dat men voor het civiel recht tot den toestand van vóór 1830 terug wil. Hij komt daartegen op en zet uiteen dat mindere kostbaarheid op andere wijze beter te verkrijgen Ware. Wat het strafstelsel betreft, heeft hij er vooral bezwaar tegen, dat men den beschuldigde stelt voor rechters geheel buiten den kring zijner woonplaats en de eigen aardige reden daarvan. Hij acht afschaffing der cassa tie in strijd met de grondwet en wat men er voor in de plaats wil geven noodlottig, omdat het ook de ge ringste zaak door die instantie sleept. Verder bestrijdt bij de ontwikkeling der contencieuse rechtsmacht van den kantonrechter én het voorgesteld appèl in crimi neele zaken. De heer de Lange wil de cassatie en de hoven be houden. Vermindering van kosten kan wei op andere, maar zal niet op deze manier verkregen worden. ^>or burgerlijke zaken en correctioneele appèllen wil hiften. minste vijf hoven behouden. De heer van der Linden hoopt dat de wet verwor pen zal worden, maar de minister zal blijven zitten. Hij noemt de wenzeer reactionair. Hij zou willen dat men maar niet meer met eene rechterlijke organisatie terugkwam. Met die vau 1861 Is aau de grondwet voldaan. Deze wet is reactionair omdat men tot het hooggerechtshof van vóór 1838 terugtreedt, ofschoon over de hoven geene klachten gerezen zijn. Deze wet neemt niets weg van de drie groote gebreken: te lage bezoldiging, te groot personeel en crimineele en civiele rechtspraak in dezelfde handen. Snel en goedkoop recht is eene illusie. Alleen zou de staat de belasting op het recht kunnen afschaffenals de ministers van financiën daar maar aan wilden. Het appèl voor cri mineele zaken zal de afdoening der strafzaken niet be spoedigen. Door de afschaffing der cassatie zal men juist de kleine zaken door drie instantiën gaan sleepen. Moiieven waarom deze wet het bestaande afbreekt zijn niet gegeven. De samenstelling der rechtbanken is niet van dien aard, dat men ze kan maken tot rech ters van appèl in de hoogste crimineele zaken. Hij vraagt of deze wet de eerste stap tot andere plannen zal zijn. Maar of zij bet begin dan wel het einde dei- hervorming zijmeegaan wil hij in elk geval niet. De heer de Brauw is niét tegen de twee hoofdbegin selen der voordracht, afschaffing der cassatie in burger lijke zaken en appèl in strafzaken. Wèl heeft hij bezwaar tegen de wijze waarop hier het appèl geregeld wordt. Dit ontwerp mist door de afschaffing der hoven een logisch stelsel. Wil meu appèl in stralzaken, dan moeten ook de hoven behouden worden. Hij zal zich dan ook alleen met 'sminisiers plannen vereenigen als hij hooger geplaatste collegiën voor het appèl behouden wil. Ernstig bezwaar heeft hij er overigens ook tegen, dat bet toezicht der procureurs-genei aal bij de hoven op de handelingen vau het openbaar ministerie zal ge mist worden. Die taak aan het ministerie van justitie op te dragen, zou het een politiek middel in Landen geven. Dit alleen zou voor hem eene reden zijn om tegen het ontwerp te stammen. Verder heeft hij be zwaar tegen art. 3, dat de oplossing van staatsrechter lijke geschillen aan de rechterlijke macht opdraagt; tegen de derde instantie, die de rechtspraak in hoog6te ressort vervangen zal; tegen de uitbreiding van de conteutieuse rechtsmacht der kantonrechters. De heer Lenting antwoordt den heer van der Linden, dat men na de beslissing van 1870 wel weêr met eene nieuwe rechterlijke organisatie heeft moeten terugko men. Hij verdedigt de gelijke berechting van alle straf zaken en de afschaffing der cassatie. Hij hoopt dat deze voordracht wet worde. De heer Bredius erkent dat dit ontwerp eenige ver beteringen zou aanbrengenmaar is niet overtuigddat het eenvoudiger, goedkooper en beter recht zal aan brengen. Eenvoudiger recht is alleen te verkrijgen door herziening van het wetboek van burgerlijke rechts vordering. Dit is evenzeer ten aanzien van goedkooper recht het geval. En beter recht kan men daarom niet verwachten omdat men niet krijgen zal bekwame rech ters met voldoend werk om hunne ambitie te prikkelen en voor wier werkkring strafzakon en burgerlijke zaken afgescheiden zijn. Voorts heeft hij bezwaar tegen het niet appèllabel zijn van alle civiele zaken, tegen de drie instantiën voor de kleinere zakentegen de°classi- ficatie der rechtbanken en tegen de te lage bezoldi gingen. Voor beide laatste punten is hij voornemens amendementen voor te dragen. Ten slotte vraagt hij om afschaffing van de discipli naire rechtspraak voor den raad van tucht op de koop vaardijschepen. Zitting van Donderdag 20 Maart. (Per telegraaf.) In een uitvoerige rede heeft de minister van justitie het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe rechter lijke organisatie verdedigd. De beeren van Heemskerk en van Houten hebben het ontwerp bestreden. Morgen zullen de discussiën worden voortgezet. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Woensdag 19 Maart. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de heeren Kakebeeke en Nortier. Na goedkeuring der notulen en mededeelinc vau eenige ingekomen stukken worden behandeld de vol gende zaken: Een^ verzoek van mevrouw de wede. Kakebeeke om ontheffing van de pacht der jacht, door wijlen haren echtgenoot bezeten, wordt ingewilligd. De rekening der voormalige gildefondsen over 1872 wordt goedgekeurd in ontvangst op f 887.53Juit gaaf op f 785.56$-, met machtiging tot aankoop eener inschrijving op het percents grootboek ad f 200. De rekening van het fonds van kazerneering wordt goedgekeurd in ontvangst op f 211.81in uitgaaf op f 104.83, met machtiging tot aankoop eener inschrij ving op het 4 percents grootboek ad f 100. Als leden eener commissie voor het kohier van den hoofdelijken omslag worden aangewezen de heeren Porape van MeerdervoortMeyliDk en den Boer. Een verzoek van E. L. van Mervennee om nog 12 centiaren grond in eigendom, wordt ingewilligd tegen de som van f 7.20. Een voorstel van burgemeester en wethouders om aan A. Willeboer 45 centiaren grond in erfpacht af te staan tegen 2| cent per centiare, wordt aangenomen. Aan A. Nortier Pz. wordt op. zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het armbestuur, wegens vertrek naar Dordrecht. E^n voorstel van burgemeester en wethouders om den strook.grond langs de slooten aan den stationsweg gratis in gébruik te geven tegen verplichting van het zuivér en op. behoorlijke diepte houden van de water leiding, wordt aangenomen. Nog zijn aan dén raad overgelegd, om de benoeming in de volgen dé vergadering te doen, de ingekomen aan bevelingen ter vervulling der vacatures in de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs en het armbestuur, ontstaan door het eervol ontslag van mr. Hanlo. Hierop zijn geplaatst: op de eerste, de heeren H. E. de Bruijn en mr. J. L. H. Liebert; op de tweede, de heeren J. P. Lar3en en E. L. van Mervennee. GEMEENTERAAD VAN ZIERIKZEE. Zitting van Woensdag 19 Maart. Afwezig de heer Blom. Onder de ingekomen stukken behoorden de versla gen van den toestand van het lager onderwijs, en vau het ;middelbaar ouderwijs over 1872 welke voor de leden ter inzage worden gelegd. Op verzoekschriiten vaa hulponderwijzers 'aan de openbare lagere scholen oiii verhooging hnnner jaar wedde wordt op voorstel van burgemeester en wethou ders, overeenkomstig het adres der plaatselijke school commissie. niet algemeene stemmen afwijzend beschikt. Voorts is op voorstel van die commissie besloten om, wanneer de hulponderwijzeis den rang van hoofdon derwijzer hebben verkregen, hunne jaarwedde met f 100 te verhoogen. Aan N. Silvius wordt op zijn verzoek wegens ver trek naar Amerika, eervol ontslag verleend als 2en hulp onderwijzer aan de tusschensc'uool. Wordt goedgekeurd het concept-contract van burge meester en wethouders tot de verhuring van twee lokalen aan het rijk ten behoeve van het kantongerecht. Op het verzoek van L. G. de Bie om vermindering zijner pachtsom of ontslag van de pacht van de gras- inaaiing van 5 wegjes in den Zuidhoek wordt, over eenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, afwijzend beschikt. YVordt besloten tot den verkoop van het molhuisje en van een gedeelte van de gedempte Oude haven aan den heer G. A. de Looze, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, voor dc som van f 200 en onder zekere voorwaarden. Overeenkomstig het rapport der commissie ad hoe wordt goedgekeurd het voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging der gemeentebegrootingen van 1872 en 1873. Een verzoek van de vereeniging tot het verschaffen van woningen aan personen uit den werkmansstand te Zierikeee tot bestrating van het door geuoemde ver eeniging bebouwde terrein aan de Binnenstoof wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Aan den heer M. F. van den Thoorn wordt op zijn verzoek wegens vertrek naar elders eervol ontslag ver leend als gemeente-ontvanger tegen 1 Mei e. k., onder dankbetuiging voor de bewezen diensten.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2