MIDDELRURGSCHE COURANT. 69. Vrijdag 1873. 21 Haart. Dit bind verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2e* Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. IDe prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 20 Maart. Eergisteren heeft te Kapelle de herstemming plaats gehad tusschen de heeren P. J. van der Mandere en M. Schipper, voor het lidmaatschap van den gemeente raad. Bij de gisteren gehouden opening der biljetten bleek, dat uitgebracht waren 70 stemmen, waarvan op P. J. van der Mandere 40 stemmen en op M. Schipper 30 stemmen. De heer P. J. van der Mandere is alzoo gekozen. In de gisteren te Neuzen gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Nieuwen Neuzen- poider zijn tot leden van den dijkraad der waterkeering van dien calamiteusen polder benoemd: de heeren D. Scbeele, A. Dieleman Wgz. ,M. de Regt, A. Franse, P. Moes en C. de Joeg e. De commissie voor de bank van leening uit den gemeenteraad te Leiden heeft een rapport over die instelling uitgebracht, waarin zij in de eerste plaats de vraag heeft onderzocht, of aan de opheffing der bank kan worden gedacht. Zij komt tot de conclu sie dat aan de opheffing niet valt te denken, wel aan de reorganisatie der bank. Alvorens de middelen daartoe aan te wijzen onder zoekt de commissie uitvoerig deze twee hoofdpunten: 1* het kapitaal der bank en de wijze waarop het kan worden besteed, en 2° de inbreng kantor en. Om het doel te bereiken, dat de commissie beoogt, nl. een zuivere en daideltjke voorstelling van de finan- cieele resultaten jaarlijks door de bank van leening verkregenkan men twee wegen inslaan. Men kan zich houden aan het tegenwoordige reglement en dus de bank zonder een eigen kapitaal eenvoudig maken tot het werktuig, waardoor de gemeente bankzaken drijft; of wel men kan haar een zelfstandig vermogen gevenen bepalendat de gemaakte winst aan haar zelve verblijftna aftrek van een vaste renteb. v. van 5 percent, welke de gemeente als geldeehietster te vorderen heeft. De inbrengkantoren worden door de commissie sterk afgekeurdomdat zij de zucht tot verkwisting bevor deren, de deur voor alle misbruiken wijd openen en verbazend veel kosten, terwijl geen enkele lichtzijde daartegenover staat. De commissie stelt voor 1° om de financieelo betrek kingen tusschen de gemeente en de bank van leening te regelen overeenkomstig de wijze als boven werd omschreven; 2° om de zes hulpkantoren met 31 Decem ber a. te- sluitenen de bank ook hulpkantoor te doen wordendat ook des avonds moet zijn geopend, en 3° om de commissie te machtigen een nieuw ontwerp-regle- ment voor te dragenopgemaakt met inachtneming der door den raad aan te nemen beginselen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. BELASTINGEN. Benoemd A. M. van Kessel, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wit- marsum c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Beverwijk c. a.H. Uges, thans ontvanger der directe belastingen en accijnseu te Ileumen o. atot ontvanger derzelfde middelen te Ootmarsumc. a.jonkheer J. C. F. Stern, thans ontvaDger der directe belastingen en accijnsen te Bloemendaaltot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Scheveningen. Opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te Berlicumbevattende de gemeenten BerlicuuiHeeswijk en Dintheren de ge meenten Berlicum, Heeswijk ea Dinther gevoegd tij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen gevestigd te Rosmalen, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis, jonkheerC. M. deG-irard de Mieiet van Coehoorn. Benoemd R. Feith, thans ontvanger der directe be lastingen en accijnsen te Zuidbroek c. a., tot ontvanger derzelfde middelen te Joure. MARINE Eervol uit Zr. M\ zeedienst ontslagen, op verzoekde officier van administratie 3e klasse J. H. C. Vermeer en de scheepsklerk M. J. Vitringa, die beiden zijn benoemd tot 2en luitenant-kwartiermeester bij het leger in Nederlandsch-Indië. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in de landbouwkunde enz. aan de met 1° Mei te Wageningen te openen landbouwschool, dr O. Pitschthans leeraar aan de landbouwschool te Warffum. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Rotterdam A. Gr. van Hoogenbuijzen, predikant te Steen wijk. MARINE EN LEGER. In ons nommer van 24 Februari jl. namen wij een bericht op, aan de Goessche courant ontleend, omtrent een loteling uit Goes, die na eenige jaren vrijwilligen werkelijken dienst een plaatsvervanger heeft gesteld tot volbrenging van zijn nog overigen diensttijd, thans als loteling een dienstplichtig nommer heeft getrokken en nu volgens den militieraad andermaal een plaatsver vanger zou moeten stellen. Naar de Goessche courant thans verneemt is gisteren op een aan den koning gericht request van dien lote ling om toepassing van de 2e alinea van art. 127 der mi- litiewet, eene afwijzende beschikking ontvangen. Vol gens genoemde courant had men fn dit geval zich niet moeten beroepen op art. 127, maar op art. 47 der mili tie wet. Door den militairen apotheker 3e klasse Helder man, in garnizoen te Vlissingen, is ontslagaangevraagd nit 's lands dienst. De luitenant ter zee 2* klasse H. J. R. Sutherland, dienende aan boord van ZT. M'. wachtschip te Helle- voetsluiswordt met den laatsten dezer op nonactiviteit KOLONIËN. Wederom zijn berichten uit Indië ontvangen, ditmaal loopende tot den 6en Februari jl. Aan bet algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende: De Javasche courant van 4 dezer bevat eene reso lutie van den gouverneur-generaal, houdende bepalingen omtrent de tnchfc aan boord van de schepen der gou- vernements-marinemet uitzondering der gewapende en adviesbooten. Thans zijn de Beaumont-geweren aan drie compag- niën van het 12e bataljon infanterie uitgereikt. Achter eenvolgens zullen alle bataljons op Java daarmede ge wapend worden. De knokkelkoorts blijft op verschillende plaatsen op Java heerschen. De Locomotief verzekert, dat in Demak gebrek aan j voedingsmiddelen bestaat en het getal bedelaars te Sa- marang steeds toeneemt. In den nacht van 26 cp 27 Januari had aan boord van het stoomschip Sunda, van de Nederlandsch-Indi- sche stoomboot-maatschappijeen amokpartij plaats. Deze stoomboot is bestemd voor de vaart tusschen Singapore, Riouw en de havens ter Noord-Oost kust van Sumatra. Geankerd aan de monding van de Panee- rivier, verwondde een Boegineesch matroos den kapitein, den eersten stuurman en den eersten machinist zeer ernstig. Te Malakka werd hun de eerste geneeskun dige hulp verleendwaarna het schip naar Singapore is gebracht. Van Makassar wordt dd. 1 December in hetofficieele blad bericht: „ICraeng Bonto-Bonto zwierf in hetLebak- kangsche en iu Balotji rond". In het mail-overzicht van de Java-Bode leest men: De van do hoofden van gewestelijk bestuur inko mende rapporten schijnen van dien aard te zijn, dat de regeering de overtuiging heeft dat de bevolking niet alleen overal tevreden is, maar ook volop voedings middelen beeft. Particuliere mededeelingen echter geven voor eenige streken op Java, en ook op Sumatra, een geheel ander overzicht van den toestand. In de resi dentie Samarang is de aanplant van padi nu reeds voor de tweede maal mislukt, en in Demak vooral ziet het er treurig uit. Er schijnt daar bepaald gebrek te heerschen, zoodat velen zich naar Samarang en elders begeven. Dagelijks worden op den weg van Demak naar Samarang lijken gevonden van uitgehongerde mannen en vrouwen. De veiligheid laat onder deze omstandigheden natuurlijk veel te wenschen. Intusschen is het eenige dagen geleden in Demak gelukkig gaan regenen, en heeft de bevolking den aanplant van padi weder hervat, terwijl de resident van Samarang naar Demak vertrokken is om zich op de hoogte te stellen van den stand van zaken. Waarlijk, het werd meer dan tijd. In Kedirie, waar de aanhoudende droogte een nadeeligen invloed heeft geoefend op het te velde staande gewaszijn de rijstprijzen 75 cent per picol gere zen en hoewelvolgens de officieele rapporten, de aan wezige voorraad voldoende is om de bevolking voor gebrek te behoeden, zoo bevindt de bevolking zich toch in een minder benij dings waardige positie. Gebrek is een uiterste, en het niet vreezen voor dadelijk gebrek duidt nog niet aan dat de toestand bevredigend is. Van de Pamanoeken- en Tjiasem-landenwaar de oogst reeds wordt ingezameldworden vrij groote hoe veelheden naar elders verzonden.' Van Sumatra wordt gemeld dat de oogst van padie zoowel als die van koffie, dit jaar indeKorintjilanden nagenoeg geheel is mislukt. Het ongunstige weder heeft daar. veel schuld aan. Te Fort de Koek en omstreken staan handel en landbouw op den gewonen trap van werkeloosheid der laatste jaren. De regeoring schijnt aldaarbij voorkomende aanstellingen van hoofden, niet genoeg rekening te houden met de wenschen der bevolking. De wegen van Padang naar Solek en naar Benkoelen moetenvooral wat sommige gedeelten be treft, zich in zeer slechten toestand bevinden. Uit Goenoeng Tinggi wordt gemelddat in Groot- en Klein-Mandheling de pokken heerschen en dat te Padang Sidempoean de prijzen der levensmiddelen steeds stijgen. Rijst kost reeds 11 a 12 per picol. GEMENGDE BERICHTEN. In de gisteren te Neuzen gehouden vergadering" van stembevoegde ingelanden van den Nieuwen Neuzen- polder is door den dijkgraaf, de geiworeuen en de ingelanden aan den heer J. Sturmontvanger-griffier van genoemden polder aangeboden een pièce de milieu van zilver en kristal, en een inktstel van zwart marmer, met zilver gemonteerd, beide voorzien van eene inscriptie, als blijk van waardeering der sedert zijne optreding als zoodanig aan den polder bewezen belangrijke dien sten. Gisteren vermeldden wij het ongeluk dat een schrijn werkersknecht te Goes door een beitel getroffen heeft. De Goessche courant van heden deelt mede, dat de jonge ling na de verwonding nog zelf is gesneld naar een in de nabijheid wonend chirurgijn, waar hij neerzeeg. De chirurgijn verklaarde de wonde voor doodelijk en, daar de jongeling tot den Roomsch katholieken gods dienst behoorde, werd een priester ontboden en ont ving hij nog in de woning van den chirurgijn de sacramenten der stervenden. Vervolgens naar zijne eigene woning vervoerd, blies hij eenige uren later, onder ijselijke smarten, den laatsten adem uit. Jl Maandag zijn per spoor van Krniningen naar Goes vervoerd een 60tal schapen en lammeren bestemd voor een landbouwer te Wolfaartsdijkvoor welke diereu zoo goede zorg is gedragen, dat- bij aankomst te Goes reeds twaalf stuks dood warenterwijl iets later nog een paar stierven. Naar wij vernemen i3 tegen de Maatschappij tot exploitatie Yau staatsspoor wegen proccs-verbaal opgemaakt. Goessche contant) Op den paralelweg bij Yucht heett weder een ongeluk plaats gehad, door het schrikken van een paard veer een naderenden trein. De voerman, die van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1