MIDDELBURGSCHE F 68. Donderdag 1873. COURANT. 20 laart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ro., franco is f 3.50. Middelburg 19 Maart. Bij de gisteren in het kiesdistrict Leiden gehouden verkiezing van "een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. ET. baron Taets van Araerongen, zijn 1745 geldige stemmen uitgebracht. Bij de opening der biljetten is heden gebleken dat heb ben verkregen: mr. H. A. Neeb 651, mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede 462, mr. W. J. F. Nuijens440 en mr. B. J. graaf Scbimmelpenninck 185 stemmen. Tusschen de twee eerstgenoemden moet alzoo den lên April a. eene herstemming plaats hebben. Tot gemeente-geneesheer te Nieuw- en Sfc. Joosland is benoemd de heer A. Walraven, thans geneesheer te Lamswaarde. Eergisteren is te Sluis een monument voor wijlen den heer J. H. van Dale geplaatst. Het bestaat uit eene kolomdie in het vierkant ongeveer 40 a 50 centimeters breed is en 2.j meter hoog. De inscriptie luidt„Hier rust J. H. van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris te Sluis, aldaar geb. 15 Feb. 1828 en gest. 19 Mei 1872. Opgericht door zijne vrienden." Boven de inscriptie is een immortellenkrans aangebracht en in het midden ligt eene gewone ganzenveder. Te Winschoten circuleert een adres aan den minister van binnenlandsche zaken en aan de tweede kamer, houdende het verzoek om nu ook van Nederlandsche zijde spoed te maken met de aansluiting van de spoor baan NieuweschansIhrhove. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein J. C. C. den Beer Poortugael, van den generalen staf, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de Danebrogsorde 3° klasse, hem door Z. M. den koning van Denemarken geschonken. polderbestuben. Eervol ontslag verleend, op ver zoek, aan J. Tolhoek, als dijkgraaf van den polder Oud-Wolfaartsdijk. hooger onderwijs. Benoemd tot rector magnifi cus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academie jaar 187374 de hoogleeraar J. I. Doedes. posterijen. Bepaald dat de gewezen directeur van het postkantoor te Zeist, W. A. Piepers, weder, te rekenen van 1 April a., als commies der posterijen 2e klasse in dienst zal treden. Benoemd tot commies der posterijenle klasse H. M. Wierts van Coehoorn, thans commies 2e klasse2e klasse A. C. J. Bast en K. A. F. J. Pleisterthans commie zen 3° klasse; 3e klasse, H. F. Boekholt, thans surnu merair der posterijen. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij den stat van het wapen, tot 2en luitenant-magazijn meester der artillerie 3C klasse te Woudrichem, do ser geant-majoor titulair J. C. van Hoftenvan het 2C regi ment vesting-artillerie; en te Wierickerschansde wachtmeester J. M. Smeets, van het regiment veld artillerie. Overgeplaatst in rang en betrekking van Woudrichem naar Hellevoetslnis, de 1® luitenant-magazijnmeester der artillerie 2e klasse D. van der Linden. Bestemd om werkzaam te worden gesteld bij het departement van oorlog, de 2e luitenant-magazijnmees ter der artillerie 3° klasse N. S. Sluyters, thans in functie te Wierickerschans. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, de 2e luite- naots F. A. Begemann, van het 2e en P. J. C. van Mourik, van het 7e regiment infanterie. ONDERWIJS. Het Nieuws van den dag vermeldt, dat voor een paar jaren eenige jongelieden zich tot den minister Thorbecke wendden, met verzoek om vrijstelling van het admissie-examen tot de hoogescholen. Zij kregen tenantwoord, dat op bun verzoek zou worden beschikt, wanneer zij zieh opnieuw aanmeldden tegen den tijd, dat zij voornemens waren hun candidaats-examen voor de faculteit af te leggen. Eenige studenten te Leiden hadden onder die omstandigheden hunne studiën krachtig voortgezet, dcch toen een hunner, die in der tijd met zeer gunstig gevolg het eind-examen der hoogere burgerschool heeft afgelegdzich dezer dagen opnieuw, thans tot den tegenwoordigen minister van binnenlandsche zaken wendde om vrijstelling, ontving hij een definitief weigerend antwoord. Daarmede is vermoedelijk ook het lot der anderen beslist. KERKNIEUWS. Aan de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt ge schreven De heer H. W. C. Koekenpredikant der Nederduitscho hervormde gemeente te Moerdijk, had tot heden (17 Maart) de gelegenheid revisie aan te vragen van de uitspraak der synodus contracta, waarbij het vonnis van het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant schorsing gedurende drie maanden, met verlies van traktement bevestigd werd. Van goeder- hand vernemen wij, dat de heer Koeken van deze ge legenheid om zijne zaak voor de geheele synode te brengengeen gebruik heeft gemaaktdoch eenvoudig de gehoorzaamheid aan synode en synodale besluiten heeft opgezegd. Steunt de gemeente, gelijk de kerke- raad, den heer Koekendan kan te Moerdijk eene voor de geheele hervormde kerk allerbelangrijkste quaestie ontstaan, nl. of eene bijzondere gemeente be voegd is zich van de kerk te scheiden. MARINE EN LEGER. Do officier van administratie 2e klasse H. L. F. Pianiste, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 12eu dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. KOLONIËN. Behalve de reeds gemelde heeft de gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschik kingen genomen: (Javasche courant van den 28en Januari.) civiel departement. Benoemd: tot 2®n commies bij het postkantoor te Weltevreden H. W. van Hoge- zant; de 2e commies bij het algemeen beheer der pos terijen A. J. H. Payen; en de 2® commies bij het postkantoor te Samarang R. E. Rolf; tot commies 2® klasse bij de posterijen, de 3e commies bij het post kantoor te Weltevreden J. B. Groenewald; depostcora- mieschef van het postkantoor te Djokdjokarta F. baron van Asbeck; de 3* commies bij het postkantoor te Weltevreden P. L. G. Weiter; de postcommies, chef van het postkantoor te Soerakarta E. B. R. Tellings; de postcommies, chef van het postkantoor te Paeoeroean H. N. van Gisterende 3e commies bij het postkantoor te Weltevreden W. n. H. Snell; de postcommies, chef van het postkantoor te Cheribon P. Wetters; de post commies chef van het postkantoer te Bandong L. J. Berlijn; de 3C commies bij het postkantoor te Soera- baija H. J. W. Scheller; de 3® commies bij het alge meen beheer der posterijen M. den Boer; en de 3® commiesen bij het postkantoor te Samarang F. Th. E. Tellings en A. A. Schmeinck; tot administrateur der tinmijnen van het district Merawang, de administrateur der tinmijnen van het district Toboali A. A. Kemper; tot administrateur der tinmijnen van het district Toboali, de administrateur der tinmijnen van het district Koba C. J. E. Klencketot administrateur der tinmijnen van het district Koba, de ambtenaar op wachtgeld R. de Adelhart Toorop; tot hoofdonderwijzer aan de Depok- sche school G. D. W. te Nietparticulier onderwijzer te Batavia. Ingetrokken: de aan den eivielen geneesheer C. Enthoven verleende admissie tot de uitoefening der genees-, heel- en verloskundige praktijk in deafdeelin- gen Pamakassan en Sampang. Machtiging verleend: tot uitreiking aan den eivielen geneesheer C. Enthovenvan eene acte van toe lating tot de uitoefening der genees-, heel- en verlos kundige praktijk te Sitoebondo. Geplaatst: in Probolinggo, de ambtenaar ter be schikking W. F. van Rijckevorselonlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: van Probolinggo naar Cheribon, de controleur 2® klasse P. H. van der Kemp; van Batavia naar Soerabaija, de controleur le klasse P. J. van Berckel; van Cheribon naar Batavia, speciaal voor de afdeeling Buitenzorg, de ambtenaar ter beschikking K. W. Mac Donald. departement van oorlog. Gesteld ter be schikking van den chef over den geneeskundigen dienst, de dirigeerend officier van gezondheid 2® klasse J. R. Hessig, van het groot militair hospitaal te Soerabaija. IF'ordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN. Donderdag der vorige week heeft de rederijkerskamer Excelsior te Veere de vroeger aangekondigde soirée gegeven ten voordeele van de 8 weduwen en 21 kinderen der zeelieden die door het schipbreuk lijden der te Vlis- singen te huis behoorende schepen Twee gebroeders en Clemens zijn omgekomen. De schippersvereeuiging Schuttevaêr was door eene deputatie uit Middelburg vertegenwoordigd. De opbrengst; bedroeg plus minus ƒ25. Een meubelmakersknecht te Goes, die gisteren het hecht van een beitel met de hand wilde aftrekken, had het ongeluk dat hij, daar de beitel te spoedig los liet, zich een belangrijke wonde in den buik toebracht, zoodat men voor zijn leven vreest. Het water in de Schelde is weder zooveel gedaald, dat alle gevaar voor overstrooming te Gent is geweken. Twee welgestelde ingezetenen te Winterswijk heb ben een hectare heidegrond aangekocht, om die door middel van kippenteelt te ontginnen. De grond wordt te dien einde omheind of omrasterddaarna jaagt men er 700 hennen in die 's nachts in vier koepels op de rekken kunnen zitten. De mest der dieren moet strek ken om vruchtbaarheid aan den bodem te gevenen de verkoop der eieren zal grootendeels de kosten van het onderhoud der kippen dekken. Als de resultaten aan de verwachting beantwoordenzal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet. Een gezin te Leksmond meende dat hun dochter betooverd was, en riep een vrouw van 30 jaren, die men van die misdaad betichtte, in huis. Er brandde een groot vuur waarop een ketel kokend water stond. Nu word zij gesommeerd hun dochter te onttooveren, en toen de betichte haar machteloosheid daartoe te kennen gaf, viel een vijftal op haar aan en dreigde haar in den ketel met water te verbranden. Zij werd mishandeld, en toen zij moordriepopende men de deuren liep de mishandelde bloedende naar den burgemeester. 't Water der Seine begint zich weer langzamer hand boven zijn normaal peil te verheffenreeds is de dienst der veerbootjes gestaakt. Ook de Loire is sterk aan 't wassen vooral bij Saumur en Nantes. Yienne, Cber en Meurthe zijn evenzeer buiten hare oevers ge treden en de waterstand der Saöne is zoo hoog, dat de lagere wijken van Chalou geheel onder water staan. In Februari is te Parijs begraven de heer Goddard, een der eigenaren van de Grande Usine de Baccarat hij laat een vermogen ca van 18 millioen francs. Hij was doofstom en al zijne huisbedienden ookgastvrij was hij en hij gaf veel partijenmaar alleen aan doof stommen ook heeft hij zijn kolossaal vermogen alleen aan doofstommen vermaakt. Enkele kostbare schilderijen zijn aan het Louvre-museum gelegateerd, onder anderen twee stieren van Brascassewaarvoor een Amerikaan nog onlangs tevergeefs 40,000 francs bood. Hij was zelf een verdienstelijk beoefenaar der schilderkunst. Ongeveer 11,000 werklieden hebben in Zuid-Wales den arbeid hervat, en wel op de volgende voorwaarden

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1