Öuttjenianö. den halskraag een zilveren band, waarop het woord „Nederland." Het comité voor de steenkolenmijnen in de Fransche departementen du Nord en Pas de Calais heeft een verslag uitgebrachtwaaruit o. a. blijktdat de productie dier mijnen in de laatstverloopen jaren aanmerkelijk is toegenomen. In 1868 bedroeg zij: in het Pas de Galais 2,402,000 en in du Nord 1,750,000 tonte zamen 4,152.000 ton. In 1872 was zij trapsgewijs opgeklommen tot 3,282,000 en 2,710,000 ton, of in het geheel tot bijna 6 millioen ton. Uit Londen is te Berlijn 200 pond sterling ont vangen voor de letterzetters, die aldaar het werk hebben gestaakt, of die uit hunnen dienst zijn ontslagen, om dat zij leden zijn van het verbond, van hetwelk de werk staking is uitgegaan. Daarentegen hebben de Berlijn- sche zetters 1000 Thaler uitgekeerd ten behoeve van kameraden, die in andere steden het werk hebben gestaakt. In 't koninkrijk Wurtemberg zyn in 't vorige jaar ongeveer 231 millioen meikevers gedood, waarvoor ruim f 15,000 aan premie betaald is. Hen berekent dat door die vangst voor het eerste daarop volgende jaar eene schade van meer dan f 14,000,000 is voorkomen. De bekende staalfabrikant Krupp doet alles op groote schaal. Hij is nu in onderhandeling om zijn twaalf duizend werklieden groepsgewijze voor zijn rekening naar de Weener-tentoonstelling te zenden. Er werd in de laatste dagen veel gesproken over het waarschijnlijk lot van het bestaande Engelsche lagerhuis, namelijk uit wiens handen het 't besluit tot ontbinding zou ontvangen. Het is een opmerkelijk feit dat van alle parlementen die bijeengekomen zijn sedert de Reform Act van 1832, slechts éen ontbonden is door dezelfde regeering welke de verkiezingen had uitge schreven. Dit geschiedde in 1841 door lord Melbourne, die in den zomer van 1837, bij den dood van Willem IV, hetzelfde parlement had bijeengeroepen. De negen andere parlementen, die sedert 1832 bijeenwaren, wer den steeds door verschillende regeeringen bijeengeroepen en ontbonden, tenzij Disraeli nu aan het bestuur komt en het lagerhuis ontbindt, want in 1863 schreef hij als 'premier de verkiezingen voor het bestaande parlement uit. Uit Hiinster wordt aan de Volks-Zeitung ge meld dat Donderdag „tot hartsterking in den strijd tegen bet moderne liberalisme" aan de centrum-partij te Berlijn gezonden zijn 6 kisten met Rüdesheimer uit de jaren 1666, 1701 en 1834, verscheidene hammen, bene vens eenige Westfaalsehe roggebrooden Pumpernickel Door het Engelsche hoogerhuis is, ouder gewoonte, de bill tot wettiging van 't huwelijk van een weduwnaar met de zuster van zijne overledene vrouw verworpen met 74 tegen 49 stemmen. Voor de tweede lezing stemden van de bisschoppelijke leden van het hoogerhuis slechts de bisschoppen van Ripon en Worcester, daar tegen die van Chester, Chichester, Ely, Lichfield, Londen, Norwich, Oxford, Peterborough, Rochester en Salis bury. Volgens een der Parijsche bladen zal Henri Roche- fort, die terzake van de commune door den krijgsraad veroordeeld om naar Caledouië gedeporteerd te wor den, derwaarts niet worden overgebracht, aangezien de geneesheeren verklaard hebben dat zijne zwakke gezondheid dergelijke reis niet veroorlooft. THERMOMETERSTAND. 17 Mrt. 'sav.llu.47gr. 18 'smorg. 7 u. 41 gr. 'smidd. 1 u. 48 gr. 'sav. 6 u. 44 gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag IS ïfcaart. {Per telegraaf.) De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe rechterlijke organisatie werden voortgezet. De heer G-ratama verdedigde het voorgestelde ont werp in het algemeen. Wel zou hij liever de invoering van de jury hebben gezien, maar de voor deel en van het wetsontwerp overtreffen de nadeelen. De heer van Nispen wa3 over het algemeen tegen het ontwerp; hij had ook een grondwettig bezwaar. De heer van der Does de Willebois verklaarde zich tegen de voorgestelde wet hoofdzakelijk op dezelfde gronden als door de heeren van Lijnden van Sandenburg en Wintgens waren ontwikkeld. De heer Rutgers van Rozenburg had vooral bezwaar tegen de overbrenging van het civiel appèl bij den hoogen raad, doch verklaarde zich aan de beslissing der meerderheid te zullen onderwerpen. Ten slotte werd het ontwerp door den heer Jolles verdedigd. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van Zaterdag 15 Maart. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer Schraver. De notulen der vorige vergadering worden na eene kleine wijziging goedgekeurd. Aan de orde is de voortzetting der behandeling van de verordening op het brandwezen, voor zooveel de straf bepalingen betreft. De artikelenen daarna de geheele ver ordening worden met algemeene stemmen goedgekeurd. De vaststelling van het plan tot het bouwen van een school voor lager onderwijs geeft aanleiding tot eenige discussiën. De voorzitter doet voorlezen de adviezen van den inspecteur voor den geneeskundigen dienstden schoolopziener en inspecteur voor het lager onderwijs, die allen gunstig luiden voor het aanbrengen van eene overdekte speelplaats, terwijl ook een nader rapport van de commissie van fabricage het volgen van het oorspronkelijkplan met overdekte speelplaats en gang aanbeveelt. De heer Kleijnhens acht het beden kelijk om terug te komen op een besluit dat na lang durige discussie en wèl overwogen genomen is. Zijns inziens is de speelplaats n:et volstrekt noodig, welk ge voelen door de heeren J. G. Hector, van der Hij den en Pot gedeeld wordt. De heer van Uije Pieterse meent echter dat men het advies van bevoegde autoriteiten niet in den wind moet slaanen wenschtnu men toch een nieuw gebouw wil stichen de speelplaats daarbij te bouwenook de heer J. I. P. Hector verklaart zich daarvoor. Met 7 tegen 5 stemmen wordt alsnu besloten om het vroeger genomen besluit, waarbij de speelplaats vervallen verklaard werd, in te trekken; doch omtrent het vcorstel om het oorspronkelijk plan te behouden staken de stem men, zoodat dit in een volgende vergadering nader be- list moet worden. Geschiedt voorlezing van een adres van J. Wegeling, bezwaren inbrengende tegen de, op zijneaancemingsom afgetrokken gelden voor geleverd minder werk. Hoewel het rapport der commissie van fabricage strekt om op het verzoek afwijzend te beschikken, blijkt dat het meerendeel der leden de aangevoerde bezwaren gegrond acht, waarom de voorzitter voorstelt het adres te stellen in handen der commissie van fabricage om de gemaakte becijferingen na te zien en aangaande het te restitueeren bedrag nader te berichten. Een verzoek van J. Sebens om afstand van 25 meters gemeentegrond in erfpacht tot het bouwen van een stal wordt met 10 tegen 2 stemmen afgewezen. Is ingekomen een verzoek van het bestuur dor stads leenbank om machtiging tot het opnemen van /T000 bij de spaarbank. Na eenige discussie, waarin het gevoelen wordt uitgesproken dat de leenbank niet behouden behoort te wordenwordt besloten om in de behoefte te voorzien door een renteloos voorschot uit de gemeentekas. De vergadering wordt alsnu met gesloten deuren voortgezet. Na de heropening wordt mededeeling gedaan dat: eene weging van brood bij de bakkers heeft plaats gehad, waarbij bevonden is dat slechts bij éen bakker enkele brooden beneden het gewicht aanwezig waren; de kas en boeken van den gemeente ontvangen nage zien en in orde zijn bevonden; regenten over het arm- gast- en weeshuis bereid zijn eene som van f 12,000 aan de gemeente te leenen; de goedkeuring van gedeputeerde staten tot het aan gaan dezer leening is verleend, het jaarverslag der plaatselijke schoolcommissie over 1872 is ingekomen machtiging is verleend tot betaalbaarstelling eener som van f 3000, uit de provinciale fondsen als bijdrage in de kosten eener feestviering bij het openen der haven werken. Ten slotte verzocht de voorzitter over te gaan tot het benoemen eener definitieve commissie voor de feest viering, bestaande uit vier leden behalve de burgemeester. Daartoe worden benoemd ;de heeren de Kruijff, Kleijn hens, Verkuijl Quakkelaar en J. I. P. Hector. De vergadering wordt daarna door den voorzitter gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. Geheel onverwacht, want in de bladen welke giste ren het licht zagen was nog geen spoor van deze uitkomst te ontdekken, is de Engelsche minister-crisis tot oplossing gekomen. Aan beide huizen van het par lement is gisteren avond door de regeering medegedeeld dat de premier, van de koningin vernomen hebbende dat de oppositie van het voornemen om een kabinet te vormen geheel had afgezienop haar dringend ver zoek opnieuw zijne diensten had aangebodenwelk aanbod door de koningin was aangenomen. Gladstone voegde bij deze mededeeling dat hij met zijne ambtge- nooten de noodzakelijk te nemen maatregelen beraamde, doch nog tot geen resultaat gekomen was. Hij verzocht daarom het lagerhuis zijne zittingen nog tot Donderdag te verdagen. Nadat Disraeli had medegedeeld dat hij zich bereid verklaard had een kabinet te vormen, maar niet met dit lagerhuis, werd het voorstel van den premier aangenomen. In het hoogerhuis deed lord Gran ville gelijkluidende mededeelingenwaarop ook de lords besloten hunne zittingen tot Donderdag te schorsen. Gladstone schijnt derhalve nog te aarzelenof hij het lagerhuis ontbinden of zijne wet op het universitair onderwijs in Ierland zal intrekken. Alleen the Morning Post van gisteren schijnt deze uitkomst voorzien te hebbenalthans het blad zeidedat „ofschoon Glad stone dringend wenschte tot het ambteloos leven terug te keeren, vooral wegens redenen van gezondheid, hij niettemin waarschijnlijk aan het hoofd der regeering zou blijven op uitdrukkelijk verlangen van de liberale partij." Wordt dit vermoeden bevestigd, voegt the Morning Post er bij, dan zullen geen nieuwe verkie zingen noodig wezen. Volgens dit blad zou de regee ring derhalve niet aan eene ontbinding van het lagerhuis denken. Dit zal Donderdag moeten blijken. Als een electrieke vonk is de vreugdetijding van de aanstaande ontruiming door Frankrijk verspreid. Reeds terstond hoort men spreken van manifcstatiën ter eere van den staatsman, aan wiens beleid ia de eerste plaats het gunstig resultaat der onderhandelingen met Duitsch- land te danken is. Het initiatief in deze is genomen door de republikeinsche linkerzijde; met algemeene stemmen heeft zij Zondag besloten dat haar bestuur gisteren namens deze politieke fractie zijne gelukwen- schen aan Thiers zou gaan aanbieden. Gevolgd werd dit voorbeeld door alle fractiën der linkerzijde, aan wel ke deputatiën gisteren namiddag te 1 uur door Thiers audiëntie verleend werd. Ook de nationale vergadering legde gisteren hare ingenomenheid met het tot stand komen der conventie met Duitschland aan den dag, echter niet met die eenstemmigheid als het groote suc ces der politiek van Thiers verdiend had. Ook hierbij bleven naijver en partijhaat niet buiten spel. Een par ticulier correspondent van l'Indépendance beige geeft omtrent hetgeen gisteren in de kamer voorviel, o. a. de volgende bijzonderheden. Terstond na de officïeele mededeeling van het sluiten der overeenkomst bij monde van den minister de Ré- musat, stelde de voorzitter van het linker-centrum,de heer Chiistophle, de volgende motie voor: „De nationale vergadering verklaart dat de heer Thiers, president der republiek, zich ten aanzien van het vaderland verdienstelijk gemaakt heeft." Dit korte, oud-republi- keinschc voorstelwaaraan alle Franschenonverschillig van welke partij veilig hunne adhaesie hadden kunnen schenkenvond tegenspraak bij de verschillende fractiën der rechterzijde. De heer Saiut-Marc-Girardin bracht een ander voorstel te berde, waarin ook de nationale vergadering zich zelve een gedeelte van de eer toe kende, doch hierop had de uiterste rechterzijde bij monde van den heer de Belcastel weder iets aan te merken, terwijl een lid der linkerzijde, waarschijn lijk teneinde een twijfelachtige stemming te voorkomen, het voorstel deed om de republikeinsche volzin van de motie-Christopble in het voorstel-Saint-Marc-Girardin te doen opnemen. Om des lieven vredes wille trok de heer Christophle daarop zijn voorstel in, waarna de motie van den heer Saint-Marc-Girardin in den volgenden vorm werd aangenomen: „De nationale vergadering, met warm patriotisme de mededeeling vernomen hebben de welke haar gedaan is en zich gelukkig achtende dat zijdank zij de edelmoedige medewerking van het land, alzoo een belangrijk deel harer taak beeft vervuld, richt hare dankbetuigingen en die van het land aan den heer Thierspresident der republieken verklaart dat hij zich ten aanzien van het vaderland verdienste lijk heeft gemaakt." De heeren Franclieu, Dahirel, de la Rochefoucauld en hunne vrienden schaamden zich niet zich tegen deze algemeene manifestatie te verzetten. Een voorstel van den heer de Rarapon, om de zitting te schorsen, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen om de deputatie der kamer te vergezellen, werd na eene twijfelachtige stemming met geringe meerder heid verworpen. De geheele linkerzijde echter verliet de vergaderzaal en voegde zich bij de vier vice-presi- denten der kamer, die als deputatie het besluit aan den president der republiek gingen overbrengen. Nadat de heer Martel de conclusie van de nationale vergadering had voorgelezen, antwoordde Thiers althans volgens het telegram in l'Indépendance beige: „De beste be looning voor mijne pogingen en die welke mij het diepst treft is de dankbetuiging, welke gij mij in naam van het land en van de nationale vergadering komt brengen." Van verschillende plaatsen in de provinciën wordt gemeld dat adressen van gelukwensching en dankbetui ging ter teekening liggen en spoedig aan Thiers zullen worden toegezonden. In den officieelen Spaanschen Gaceta van Zondag worden verschillende nederlagen opgesomd, welke de Carlisten in de laatste dagen in Galicië, Grenada, Na- varra, Oud Kastilië en de Baskische provinciën geleden hebben. Verder verklaart de regeering dat de berich ten uit het geheele schiereiland voor het overige zeer goed zijn, dat de orde overal bevestigd en de discipline der troepen meer en meer hersteld wordt. In de zitting van de Cortes had Castelar reeds den vorigen dag het gerucht tegengesproken dat don Carlos het Spaansche grondgebied betreden had, en tevens verzekerd, dat zoo wel de bendendie hem aan de grenzenhadden opgewacht, als zij die zich met dezen wenschten te vereenigen, totaal verslagen waren. Tevens bracht de minister van buitenlandsche zaken hulde aan de waakzaamheid der Fransche autoriteiten aan de noordelijke grenzen. Wan neer de Spaansche regeering reeds tevreden is, nu aanhoudend van deze zijde manschappen en wapenen aan de Carlisten worden toegezonden, dan komt men bijna tot de overtuiging dat eene zorgvuldige bewaking der Pyrenaeën eene onmogelijkheid is.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2