MIDDELBURGSCHE F 67. Woensdag 1873. COURANT. 19 laart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ra., franco is f 3.50. Middelburg 18 Maart. De tweede kamer is aan de behandeling van het wetsontwerp betreffende de nieuwe rechterlijke organi satie begonnen. Welk lot deze zevende poging om aan een van de voorschriften der grondwet te voldoen hebben zal, valt moeilijk te voorspellen. Wij hebben echter goeden moed. De voornaamste bij hef wetsontwerp opgeloste quaestiën, als: het vervallen der cassatie als rechtsmiddel van partijen in burgerlijke zaken, de opheffing der gerechtshoven enz., zijn reeds lang in den zin dier oplossing door de deskundigen en het publiek buiten de kamer beslist, en de staten-generaal zullen dus niet anders te doen hebben dan, gelijk de plicht eener verstandige volksvertegenwoordiging vor dert, de volksovertuiging te registreeren. De discussie over dit onderwerp zal de kamer goed doen. Er is daarbij weinig partij- of persoonlijk belang in het spel, het debat zal een paar weken uitsluitend kunnen loopen over zeer droge en hartstocht doodende vraagstukken, bij welker beantwoording geen enkele partij iets te winnen of te verliezen heeft, doch waarbij enkel betrokken is een zeer groot belang der natie, spoedig en min kostbaar recht. Ook al was dit laatste zeer groote belang niet in het spel, dan nog zou de „vervelende" en „saaie" discussie over de rechterlijke organisatie eene heilzame verademing geven na de misverstanden en beroeringen, door het censuswetje teweeg gebracht, eene oplossing, geheel verschillend van die bij het bouwen van den toren van Babel. Toen rees de spraakverwarring tot zulk een hoogte dat het werk voor goed moest gestaakt worden en nooit tot voltooiing kwam, thans heeft men hetzelfde, zeer dreigende, gevaar afgeweerd en kan, na het verwijderen der oorzaak van de spraakverwarring, het werk met alle hoop op een goeden uitslag hervat worden. 'tWerd noodig inderdaad! Wanneer wij de resultaten van het gemeen overleg op het Binnenhof te 's Graven- hagedie in de laatste vier jaren der regeering van de liberale meerderheid, vergelijken met de voorschriften der grondwet, met de eischen des lands, met hetgeen vroegere kamers tot stand brachten, met de stapels wetsontwerpen die door de regeering ter griffie werden bezorgddan komen wij tot een zeer ontmoedigend be sluit en tot een treurigen twijfel. Wij zien dan dat, ten aanzien van hoogst gewichtige quaestiën men denke aan de herziening van het belastingstelsel de tweede kamer verklaarde niet te willen afdoen; de twijfel rijst of haar wel de macht om te werken ont breekt. Tusschen onwil en onmacht schijnt hier geen derde mogelijk. Het is thans ons plan niet over de oorzaken van dien treurigen toestand te philosofeerende gevolgen zijn ons genoeg. Moedeloosheid en politiek scepticisme, veld winnende in een tijd waarin kleine staten voor alles behoefte hebben aan innerlijke kracht, aan overtui ging, aan zelfvertrouwen, willen zij hun bestaan niet verspelenziedaar de vruchten van het stilstaand en ij del kibbelen onzer representanten. Zwakke lieden plegen zich te verschoonen met het beklag dat zij geen opportunities hebben gehaddat zij niet in de gelegenheid zijn geweest te toonen wat zij kunnen. Onze tweede kamer kan zich echter hier omtrent niet beklagen. Zij is zelfs in dit opzicht van eene zeer goede conditie; terwijl immers in den regel de ongebruikt gelaten gelegenheid nimmer weder keert, zoo heeft zij tot in het oneindige de gelegenheid om verzuimen te herstellen. Na zesmaal te hebben gefaald in de regeling dor rechterlijke organisatie het „gelukken" van 1861 was bijna bet grootste Jiasco van allen biedt eene geduldige regeering haar het zevende wetsontwerp aan, en, mocht het verworpen worden, dan zal er ongetwijfeld spoedig een achtste, negende, tiende, twintigste en te zijner tijd een hon derdste volgen. In de belasting-quaestie en de mili taire wetgeving gaat het niet anders. Wij vertrouwen echter dat de tweede kamer thans een einde zal maken aan die eindelooze reeks van wetsontwerpen op de rech terlijke organisatie. De thans aangeboden gelegenheid is uitstekend; zij heeft te oordeelen over een wetsont werp, welks verdiensten algemeen worden erkend; door dit aan te nemen voorkomt zij de beschuldiging van alleen uit ongeduld eene regeling te hebben tot stand gebracht, waarvan de gebreken in het oog vallen en het nageslacht de nadeelen zal ondervinden. Een tweede opportunitybeter dan zij ooit te voren had, is aan de tweede kamer aangeboden om hare ver loren reputatie van werkzaamheid te herstellen. We bedoelen het wetsontwerp van de ministers van bin- nenlandeche zakenoorlog en marine tot regeling van den persoonlijken dienst bij de nationale militie, met andere woorden tot afschaffing der plaatsvervan ging en nummerverwisseling. Hieromtrent heeft de regeering een goeden weg bewandeld; in stede van een uitvoerig wetsontwerp tot wijziging der militiewet, met den ouden en nieuwen tekst'naast elkander gedrukt en het knoeien met roode inkt, dat de vreugde der gemengde commissie voor de stenografie schijnt uit te maken, heeft zij eenvoudig een kort en voor ieder be grijpelijk wetje ingediendwaarin geen andere quaestie wordt gesteld dan deze onvermijdelijke eerste stap tot verbetering der gehalte van het leger. Bij de behan deling van dit wetsontwerp in de sectiën zal geene directe gelegenheid tot divagaties bestaan indirect kan ze niet worden geweerd! de stemming kan eene volmaakt zuivere zijn, daar geen enkel lid in bijzaken eene reden of een voorwendsel vinden kan om zich tegen het hoofdbeginsel te verklaren. De eerste stap zal door de aanneming worden gedaan, en men heeft dan een breswaardoor men in die bezwaarlijke militaire quaestie kan indringen, waar de tweede kamer sedert drie jaren werkeloos om heen zwerft, en wier oplossing zij niet langer verzuimen mag wil zij 's lands belang niet op de treurigste wijze miskennen. Maar behalve het belang des lands is er nog een ander motief,,, dat de kamer tot afdoening ook van deze quaestie behoort te nopeneigenbelangzelfbe houd. Over eenige maanden zal de dag der vergelding de dies itta der periodieke verkiezing daar zijn. Van de aftredende leden zeiven zal het voor een zeer groot gedeelte afhangen om dien dag geen dies irae van de kiezers te doen zijn. Een gelukkig verschijnsel van den laatsten tijd is het dat de kiezers over het alge meen opmerkzaam zijn geworden op de vruchtelooze verspilling van den nationalen tijd, waarvan zij niet alleen het negatieve beseffen, maar ook de positieve nadeelen ondervinden. Eene min of meer strenge reken schap zal in Juni 1873 worden gevraagd. En wanneer de aftredende leden der kamer niet zorgen dat tegen over de donkere bladzijde onzer parlementaire geschie denis, waarop de afstemming der inkomstenbelasting vermeld staat, andere bladzijden kunnen worden aan getoond, waarop de aanneming der rechterlijke orga nisatie en het leggen van den grondsteen der leger - organisatie zijn geboekstaafd, dan zal veler treurige parlementaire loopbaan bij de stembus een treurig eindenemen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft besloten bij te dragen tot de overbrugging der rivier de Eendracht bij Tholenvoor eene som van f 10,000mits tegen een billijken intrest en met aflossing van kapitaal. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met wijziging van de aankondigingen, opgenomen in de Staats courant van 22 Februari en van 2 en 3 Maart jl., ter algemeene kennis gebracht, dat de buitengewone op zichters van den waterstaat, die thans bij de rijks- of provinciale werken in dienst zijn, aan het in April a. te houden vergelijkend onderzoek, ter benoeming van rijks-opzichters van den waterstaat 4e klasse, kunnen deelnemen, mits zij op 1 Mei a. den ouderdom van vijf en dertig jaren nog niet zullen bereikt hebben. Door den Nederlandsehen consul te Duinkerken is de beer E. Petijt aangesteld tot zijn vice-consul aldaar. De heer D. C. van Romondt is erkend als vice-consul der Vereenigde staten van Amerika op St. Martin. Slaats-cour De gemeenteraad van Arnhem heeft een door den voorzitter ingediend voorstel tot reorganisatie van de politie aangenomen. Het aantal politie-agenten zal van 20 op 40 worden gebracht en de nachtwakers zullen worden afgeschaft, terwijl ook de nachtdienst aan de agenten zal worden opgedragen. In het geheel zal de verhooging der kosten door deze reorganisatie teweeg gebracht f 5512.50 bedragen. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. corps diplomatique. Benoemd tot attaché bij het Nederlandsch corps diplomatique mr. A. L. P. baron de Constant Rebecque. ministerieele departementen. Eervol Ontslag verleend aan A. van Rbijn als adjunct-commies bij het departement van koloniën, met toekenning van aan spraak op wachtgeld. belastingen. Eervol ontslag verleend aan H, van der Burg uit zijne betrekking van controleur der di recte belastingen en van het kadaster te 's Hertogen bosch, behoudens aanspraak op pensioen of wachtgeld en benoemdtot controleur der directe belastingen en van het kadaster te 's Hertogenbosch, A. van Harencarspelthans adjunct-controleur derzelfde mid- delen te Zwolle; tot adjunct-controleur der directe be lastingen en van het kadaster te Zwolle, M. M. J. Colen, thans surnumerair derzelfde middelen te Groningen. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 666 rs jaars, aan H. Jonxis, controleur van het academisch gasthuis aan de hoogeschool te Groningen. consulaten. Erkend en toegelaten als consul-gene raal van Perzië te Amsterdam H. Hesse, en zulks op den voet van handeldrijvend vreemdeling. schutterijen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan W. J. Vader, als luitenant bij het lc bataljon rustende schutterij in de provincie Zeeland. MARINE. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse J. G. C. van Gasteel en C. F. A. Gregory, met bepaling dat zij zullen rang nemen, de eerste tusschen de luitenants ter zee 2C, klasse P. F. H. Volcke en W. H. Dittlof Tjassens, en de tweede tus schen de luitenants ter zee 2e klasse J. C. van Wessem en G. C. Otten. MARINE EN LEGER. Eergisteren ziju te Nieuwediep in dienst gesteld Zr. M*. fregat met stoomvermogen Zeeland, kommandant-kapi- tein ter zee van de Velde, en Zr. M3. schroefstoomschip Metalen kruis, kommandant H. B. Kip. Beide schepen zullen in het laatst van deze maand door het Suez kanaal naar Batavia vertrekken. GEMENGDE BERICHTEN. De geheele tabaksbouw van Gelderland zal door de zorg van de Geldersche maatschappij van landbouw op de Weener-ten toonstelling vertegenwoordigd worden. De Heldersche courant berichtdat dezer dagen te Amsterdam weder een nieuwe stoomvaart-reederij is opgerichtmet het doel tot instelling van een geregel- den dienst tusschen Nieuwediep en Oost-Indië door het Suez-kanaal. De naam der maatschappij zal zijn Java. De eerste boot denkt men reeds in de volgende maand aan het Nieuwediep te zien. Voorzitter-directeur is de heer T. C. Schol te Amsterdamen mede-directeur mr. Ch. Bosch Reitz te Nieuwediep. Eergisteren zijn van het bataljon mineurs en sap- peurs te Nijmegen in garnizoen, voor rekening der Nederlandsche commissie, naar Weenen vertrokken 10 mineurs en 4 onderofficierendieals bekend met verschillende ambachten, aldaar behulpzaam zullen zijn bij het uitpakken, stellen, bewaken en na afloop der tentoonstelling weder inpakken van de onder haar toe zicht geëxposeerde goederen. Zij zijn voorzien van nieuwe uniformen en hebben om het hoofddeksel en

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1