MIDDELBURGSCHE U° 66. Dinsdag 1873. COURANT. 18 laart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 17 Maart. Z. M. de koning is gisteren namiddag van het Loo in de residentie teruggekomen. Uit Goes meldt men ons, dat eergisteren aldaar eene deputatie uit het college van gedeputeerde staten van Zeeland is aangekomen tot ontzegeling en opne ming der boeken en kas van den ontslagen secretaris en ontvanger der gemeente Hoedekenskerke. De rdirectie der Nederlandsche Rijnspoorwegmaat schappij die, zooals men weet, het plan heelt ge vormd tot aanleg van een spoorweg van den Haag naar Scheveningen heeft voor den aanleg van den voorgenomen spoorweg bij den minister van binnen- landsche zaken concessie aangevraagd. Uit die con cessie-aanvrage blijkt dat de directie den spoorweg wenscht aan te leggen langs de zuidwestzijde van Koekamp en Maliebaan, terwijl zij de verzekering geeft dat in de verste verte niet gedacht wordt aan ont siering van het bosch of belemmering van zijn toe gang, en dat ook geen hinder voor de passage zal op geleverd worden. Burgemeester eu wethouders van 's Gravenhage, die reeds vroeger omtrent de beschikking over gemeente gronden gunstig hebben geadviseerd, zijn ook omtrent de aangevraagde concessie gehoord. Zij kunnen zich niet vereenigen met het gevoelen der commissie van fabricage die de richting van den spoorweg liever langs de noordzijde van de Koekamp en Maliebaan zou wenschen genomen te zienteneinde den schoonen ingang van het bosch niet te benadeelen en hebben den gemeenteraad machtiging verzocht om in hun ad vies te kennen te geven, dat de raad gee* bezwaar heeft tegen de aangevraagde concessiemits 1° de duur der exploitatie worde vastgesteld van 1 Juni tot uiter lijk 15 October; 2° op de nieuwe lijn uitsluitend worde gebruik gemaakt van cokes, niet van steenkolen; 3° tusschen het station 's Gravenhage en den Wasse- naarschen weg de stoomfluit zich nimmer doe hooren, en bij den overgang dier wegen steeds iemand die de schel roert, den trein vooruitga, en dat, naar aanleiding van een adres der kamer van koophandel en fabrieken, nog de wensch worde uitgedrukt dat de weg zoo mogelijk meer in de nabijheid van hot dorp Scheveningen worde doorgetrokken. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan J. G. Neiszen uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Breda, behoudens aan spraak op pensioen en met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking den lande bewe zen gedurende ruim vijftig jaren. eereteekenen. Vergunning verleend aan den voor den militairen dienst in Oost-Indië bestemden soldaat A. M. Franckevan het koloniaal werfdepottot het dragen1° van de Pruisische ^medailleingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866; 2° van de Duitsche medailleingesteld ter herinnering aan de krijgsverrichtingen tegen Frankrijk in 1870 en 1871. MARINE EN LEGER. De bewapening der forten in de Utrechtsche linie met geschut van de nieuwste vindiDg wordt spoedig voortgezet, vooral aan de nieuwe sterkte wordt groote zorg besteed. Het fort te Rhijnauwen, een der meest geduchte forten in deze linie, is gereed en met ruim 100 stukken geschut KOLONIËN. Den 23e0 Januari heeft do commissie, belast met de opname van de spoorweglij n Meester Cornelis-Buiten- zorg bare taak ten einde gebracht. Met een trein, waarin ook enkele dames en heeren plaats namen, is een proefrid gedaan van Buitenzorg tot den zijtak op Meester G'ornelis. De grootste snelheid was 54 ki lometer per uur, terwijl de exploitatie-snelheid op de helling van 1/80 niet meer is dan 30 kilometer per nur en op het overige gedeelte van den weg 36 a 37 kilcrf meter per uur. Deze proefrit heeft volkomen voldaan. Vervolgens zijn de laatste kunstwerken gekeurd. Hier mede was de taak der commissie afgeloopen. Bij besluit van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van 26 Januari 1873, n° 1 is aan het comité van bestunr der Nederlandsch-Indischo spoor wegmaatschappij vergunning verleend tot het openen van het gedeelte Meester Cornelis-Buitenzorg van den spoorweg Batavia-Buitenzorg voor het algemeen ver keer. Bij besluit van den gouverneur-generaal worden met den len October a. de verplichte teelt en levering aan het gouvernement van de specerijen op de Bandasche eilanden afgeschaft. De artikelen 3, 8, 9 en 10 der publicatie van den 29en April 1824 (Staatsblad n° 21a) en alle andere op het Bandasche monopoliestelsel betrek king hebbende of daarmede in verband staande bepa lingen zijn vervallen. Den 29en Januari vertrekt van Batavia^ Zr. Ma. stoomschip Djambi, commandant de kapitein ter zee Kroeff, om zich voorloopig naar Riouw te begeven, in afwachting van een tocht naar Atsjinmet de benoemde commissarissen, de heeren Schiff en von de Wall, bene vens geschenken voor den sultan en sommige rijks- grooten. Deze commissie zal echter zoo spoedig niet vertrekken. De Djambi zal toch de reis naar Riouw zeilende afleggenzoo men wil ter oefening van de be- m anniDg. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 24en Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den klerk op het residentie-kantoor te Madioen H. C. van der Straaten. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Neder landsch-Indië J. A. van Del den. Bevorderd: bij de algemeene secretarietot len com mies, de 2° commies J. Evers. Benoemd: bij de algemeene secretarie tot 2en com mies, de ambtenaar op wachtgeld J. van Hengst; tot len commies bij de algemeene rekenkamer, J. A. Kal, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot ltn commies bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheidde pakhuismeester bij het zout-hoofddepot te Sampang A. Klasing; tot 3en com mies op het residentie-bureau te Pontianak, de amb tenaar op wachtgeld K. V. Schwab; tot pakhuis meester bij het zout-hootddepot te Sampang, de ambte naar op wachtgeld F. A. Schubert; tot hoofdonderwijzers: aan de openbare lagere school te Poerbolingo, de le hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Samarang J. Zeven; aan de openbare lagere school te Menado, de hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Bandjermasin A. Bommel; aan de openbare lagere school te Bandjermasinde hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Bonthain J. F. Winterberg aan de openbare lagere school te Bonthain, de hoofd onderwijzer aan de openbare lagere school te Maros, L. Hovenkampaan de openbare lagere school te Maros, de hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Makassar H. B. H. Horsker; tot len hulponderwijzer aan de openbare derde lagere school te Samarang, de hulponderwijzer aan de openbare lagere school teMod- jokerto J. J. Cleypool. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederlandaan den kapitein-kwartier meester bij de militaire administratie A. Waardenburg. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor, de kapitein C. J. Knoote; tot kapitein, de le luitenants H. A. Gobius en A. P. Bindervoet va* Nahuys; tot len luitenant, de 2e luitenant J. A. F. Cramer. departement van marine. Benoemd: tot adsis- tent bij den geographischen dienst in Nederlandsch-Indie F. H. A. Flory, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd; tot haven- en pakhuismeester te Pontianak, de baven- en pakhuismeester tevens zontverkoop-pak- huismecster te Sambas, W. Backer; tot haven- en pak huismeester te Sambas, tevens zout ver koop-pakhuismees ter aldaar, de le stuurman bij de gouvernemenis-marine A. Boers. (Javasche courant van den 28en Januari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Magettan R. K. van Olden. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen, de adsistent-resident van Japara jonkheer C. J. L. Goldman; op verzoek,eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de adsistent-resident van Soerakarta J. B. M. Boshouwer; op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, de telegrafist le klasse M. C. A. Kobitzsch; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het adsistent-residentie- kantoor te Mangoenredja T. W. Middletonop verzoek, eervoluit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk bij de pakhuis-administratie te Pasoeroean H. C. Coppen. Ontheven: eervol, van de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine te Pamakassan, de civiele geneesheer aldaar C. Ent hoven. Benoemd: tot adsistent-resident van Soerakarta,. de secretaris der residentie Batavia jonkheer C. H. A. van der Wijck; tot inspecteur der posterijen inNeder- landsch-Indië, de inspecteur bij het algemeen beheer der posterijen, tevens chef van het postkantoor te Wel tevreden mr. J. J. Schneihter Azn.tot controleur der posterijen, de controleur bij het algemeen beheer der posterijen J. C. J. Yoigt en de hoofdcommies bij het postkantoor te Weltevreden J. C. Taschtot commies controleur, tevens magazijnmeester der postzegels, de le commies bij het algemeen beheer der posterijen G. J. Laurensen; tot postmeesters, de postmeester te Samarang H. A. Klerks; de postmeester te Padang A. C. Rijken en de commies-controleur, tevens maga zijnmeester der postzegels bij het algemeen beheer der posterijen, R. L. H. A. Bloemtot commies le klasse bij de posterijen, de le commies bij het postkantoor te Samarang J. F. Blondeau; de lc commies bij het post kantoor te Soerabaija E. Spier; de le commies bij het postkantoor te Weltevreden W. van Beem; de 2e com mies, chef van het medewerkend postkantoor in de stad Batavia H. Jacobs; de postcommies, chef van het post kantoor te Buitenzorg, W. R. C. Wollrabe. Wordt vervolgd.\ GEMENGDE BERICHTEN. Jl. Vrijdag namiddag is de schuur van den land bouwer van Langeraad te Zonnemaire door brand ver nield. Het vee, met uitzondering van eene koe, is gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door vuur uit den schoorsteen van het naast de schuur staande woonhuis. Dit laatste werd tengevolge van de spoedige hulp der brandweer gevrijwaard. Met betrekking tot de verdachten van den dubbelen moord te 's Gravenhage wordt gemelddat vriendschaps betrekkingen tusschen hen en een persoon op de Sche del doekshaven te 's Gravenhage hebben geleid tot het doen van huiszoeking door de heeren Beukman, Har- denberg en Mertz ten huize van bedoelde persoon. Men heeft echter niets gevondenen de bewoner was af wezig; naar de plaats, waar hij zich thans ophoudt, is bevel gezonden bedoelden persoon na te gaan. Al heeft ook deze nieuwe poging voorloopig geen resultaat opgeleverdwordt toch verzekerd dat de zaak een belangrijke schrede vooruit is gegaan en thans zeer goed staat. Dagelijks wordt geïnstrueerd, en eergiBte-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1