De Cre&iet-Vereeniging, Netten Inboedel. Srrtijtmigm SjcmORsbmcfjim. Sihorrfmttm Werkmans -Vereeniging. W erkmans-V ereeniging. MKOOPM TE MIDDELBURG, muntqnaestie te nemen beslissing is het niet onbelangrijk den gang van zaken in dat rijk te volgen. Tegen het lfar£-stelsel is thans een ernstige stem opgegaan in eene brochure Die Weltmiinze van den heer Eggers in Bremendie vooral tegen dat systeem strijd voert, omdat de Mark een geheel afzonderlijk op zich zelf staand stelsel vormt, zonder eenige overeen stemming met de munten van «andere landen. De schrijver ijvert voor de invoering van een wereldnmnt, die alleen in staat is om zoowel aan do behoeften van de individuen als van den groothandel te voldoen. Daarom is de invoering van een «algemeen muntstelsel het ideaal waarnaar men moet strevenen Duitschland is thans in de gelegenheid om een belangrijke schrede in die richting te doen. Een wereldmunt, die overal geldig isdie de Peruaan zoowel als de Rus, de Noord- Amerikaan evenzeer als de Japanner als betaalmiddel aanneemt, zou het verkeer tusscben de verschillende volken bevorderen op eene wijze waarvan men bijna geen denkbeeld heeft en zich geene voorstelling kan maken. Door de invoering van zoodanig stelsel zou het reizen en de ontwikkeling van den handel gewel dig toenemen; do eenvoudige landbouwer zou zonder eenige moeite de prijzen die in andere landen worden besteed kunnen beoordelen en zich daarnaar kunnen richten, de staatsman of financier die met papieren van waarde te doen heeft zou terstond zonder een langdurig of moeilijk onderzoek de waarde kunnen bepalen. De meeste menschen, militairen, ambtenaren, geleerden, kleine burgers, zelfs de vrouwen verlangen naar eene munt die hun de moeite van het herleiden bespaart, die geen onbekende waarde uitdrukt en op reis niet behoeft te worden ingewisseld. Er zijn echter ook tegenstan ders van een algemeen muntstelsel, nl. de geldwisselaars, de bankiers, de zelfzuchtigegroothandelaars, diegroote winsten behalen door te laten munten of smelten en te wisselen. De invoering van een nieuw muntstelsel is een hoogst belangrijk en moeilijk werk dat niet dikwijls kan worden herhaald, zonder den algemeenen welstand in gevaar te brengen. De jaarlijksche in- en uitvoer in Duitschland wordt op 1000 miilioen thaler berekend. Bij zulk een belangrijken omzet verdienen natuuilijkde wissel-agen ten die het geldverkeer regelen een aanzienlijk bedrag; als men aanneemt, dat hunne verdienste slechts éen per cent van het totaal van den in- en uitvoer is, dan be draagt dit rente op rente berekend in 100 jaren niet minder dan 25,000 miilioen ThalerHet gansche vermo gen van Duitschland echter wordt op niet veel meer dan het dubbele van laatstgenoemde som geschat. Bij die som van 25,000 miilioen Thaler moet nog worden in aanmerking genomen wat de wissel-agenten en kassiers door den handel in papieren van waarde verdienen, ten gevolge van de onbekendheid der grooto massa met de verschillende waarden der muntsoorten. De heer Eggers meentdat wanneer deze toestand blijft bestaan, daar van een voortdurend toenemende verarming van «alle andere volksklassen en eindelijk een sociale omwente ling het gevolg zou wezen. Aan dien gevaarlijken toestand en aan de vrees voor de mogelijk daaruit voortvloeiende gevolgen kan een einde worden gemaakt door de invoering van een alge meen muntstelsel hetwelk ook zijn ethische zijde heeft een wereldmunt is in zeker opzicht een gedeelte van een wereldtaal. Zij versterkt hot gevoel van onder linge behoefte aan elkander bij «alle volken en is een middel om den wereldvrede te bevorderendat Duitsch land thans k.an huldigen door bij de hervorming van zijn muntstelsel een stap te doen tot de munteenheid. De schrijver is tegen de Markdie bij de wet van 4 December 1871 als Duitsche rijksmunt is aangeno men, omdat zij met geen enkele der reeds bestaande munten overeenkomt, en hij onderzoekt «achtereenvol gens alle andere stelsels. Men heeft er wel over ge dacht om ook in Duitschland de franc in te voeren, doch deze is voor het groote wereldverkeer niet ge schikt en wordt slechts in West- en Zuid-Europa en in Fransche koloniën gebruikt; ook is, zij als eenheid te klein en daarom door de Fransche regeering zelve niet aanbevelenswaard genoemd. Daarentegen is het wenschelijk zich bij de Vereenigde staten, die een schitterende toekomst tegemoet gaan, aan te sluiten en een munt aan te nemen, die in een eenvoudige verhouding tot den gouden dollar staat. Wat den standaard betreft, helt men in den kaatsten tijd meer en meer tot den gouden over; hij verdient de voorkeur boven den zilveren, omdat het goud zoo wel door wa«arde als vastheid beter voor geld geschikt is. Ook wordt tegenwoordig, sedert de rijke goudvel den in Californië en Australië ontdekt zijn, meer goud dan zilver geproduceerd. In de landen die volgens het Amerikaansche stelselof mot francs en ponden sterling rekenen bestaat de gouden standaard, die dus door 192 miilioen menschen is aangenomen. Japan heeft in 1871 de gouden dollar van li gram fijn ingevoerd. In ponden sterling van 20 shillings en 12 pence reke nen Groot-Britannië en zijne koloniëndus ook het Kaapland, Natal, Australië, Nieuw-Zeeland en de kleinere bezittingen met een bevolking in ronde cijfers van 35 miilioen menschen. Canada heeft de Ameri kaansche munt, en Indië de ropij die ongeveer f 1.20 waard is. De franc v«an 100 centimes wordt gebruikt in Frankrijk, België, Zwitserland, Italië, Griekenland, Rumenië, Algerië en eenige Fransche koloniën, te zamen door 77$ miilioen menschen. Met gouden dollars rekent men in de Yereenigde staten, de Britsche bezittingen in Noord-Amerika, Jamaica, de Negerrepubliek Liberia in Afrika, de Sandwichseilanden en Japante zamen met 80 miilioen inwoners. Zilveren dollars piasterspeso'sduro's enz.) bestaan in de Spaansche republieken van Amerika, dus in Mexico, Centraal-AmerikaColumbia, Venezuela, Ecuador, Peru, Bolivia, Chili, de Argentijnscherepubliek, Para guay, Uruguay; voorts in de Engelsche kolonie Guiana, de Spaansche eilanden Cuba en Porto RicoHaïti, in Spanje met Gibraltar, en in een groot gedeelte van Afrika als Soudan, Abessinië, Zanzibar; doch niet in de Ttirksche bezittingen in Afrika, in Liberia noch in het Kaapland. In Azië heeft men den zilveren dollar, in geheel Achter-Indië en in China; deze munt wordt door niet minder dan 521,000,000 menschen gebruikt. Behalve deze muntstelsels hebben nog enkele landen een afzonderlijk stelsel als Duitschland, Nederland en zijne koloniën, Oostenrijk en Scandinavië, waar men echter thans tot den gouden standaard wil overgaan, Rusland met den zilveren roebel (4 francsTurkije en zijn Aziatische en Afrikaansche bezittingen met zilveren piasters, en eindelijk Brazilië en Portugal met den gou den standaard en de reis tot munt. Het schoonerschip Volharding, gezagvoerder J. Pan der, is heden te Hamburg gearriveerd. GRAANMARKTEN ENZ. Gent 14 Maart. Roode en witte tarwe a 85 kilo met weinig aanvoer fr. 25.50; rogge fr. 15.gerst fr. haver fr. 14.boekweit Ir. 18.25; paai denboonenfr. 16. koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 40.lijnkoeken fr. 25.50 koolzaadkoeken fr. *20.50; boter met afslag'fr. 2.75 per kilogram; eieren fr. 1.75 per 26 stuks. Amsterdam 14 Maart. Raapolie op 6 weken 43$. Lijnolie op 6 weken f 40. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 14 Maart 1873. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 56$ ♦dito dito dito 3 66$ ♦dito dito dito 4 88$ *Aand. Handelmaatschappij 4$ 136$ ♦dito exploitatie Ned. st&atssp 118 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrijvingen. 3 ♦dito 5 83$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „99 ♦Certifie. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 18556e serie 5 87 ♦Cert. f 1000 1864 5 „97$ ♦dito 1000 18665 ♦Loten 18665 ObligHope a/; C°. Leening 1860 490$ ♦Certific. dito4 ♦lisoriüt.Stieglitz&C0.2fa4L. 4 ♦Obligatiën 1867-69. 4 „76$ ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228 ♦Oblig. dito184 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 94$ dito dito Jelez Orel 5 93$ dito dito CharkowAzow. 5 Polen. ♦Schatkis' obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 66$ ♦dito dito Aprii/Oct. 5 66-^ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 64-I8ir ♦dito dito Febr./Aug. 5 64$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 186771. 3 23$ dito Binnenlandsche 3 19$ Portugal. *Obl. 1856—69 3 39$ Turkije. dito (binnenl.) .5 53TV Egypte. Obl. 1868.7 92$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 9S ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr, W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito geconf olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl. S t.Paul Pac. S pw. le sec. 7 61 dito dito dito 2esee. 7 dito dito 1869 dito 7 61$ Brazilië. ♦Obl. 18634$ ♦dito 18655 96$ Mexico. dito 18513 17$ Grenada. dito afgestempeld 6 20$ Venezuela, dito3 11-& Ecuador, dito1 Heden overleed ods geliefd Dochtertje CATHARINA CORNELIA, in den ouderdom van 19 maanden. Middelburg, J. A. SCHOUTEN. 13 Maart 1873. W. C. SCHOUTEN, Wagemakers. CORRESPONDENTSCHAP WALCHEREN, Kantoor: Heerenstraat, Poort Leenbank, te Middelburg, Geopend van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur, neemt gelden aan a depositodie iederen werkdag geheel of gedeeltelijk opeisekbaar zijn, mits drie dagen te voren opgevraagd en waarvoor, zoo zij langer dan vijf dagen gedeponeerd blijven, eene rente wordt vergoed gelijkstaande aan het wisseldisconto der Nederlandsche Bank (thans 4L pet.); geeft aandeden uit op naam die eene rente van 5 percent genieten voor alle uitkeering van winst en vervolgens een gelijk aandeel als de crediettrek- kende leden in het uit te keeren dividend; neemt aanvragen tot CREDIET-VER- LEESTIKG in ontvangst tot een bedrag van niet minder dan f 1500 en niet hooger dan f 00,000, welk crediet verleend wordt 1° op Hy potheek, 2° op Wissels, A ssignatiën enz., 3° op Borgtocht, 4° in blanco. Nadere inlichtingen te bekomen bij Het Correspondentschap voornoemd, Middelburg, 15 Maart 1873. DE KANTER. VOLKSVOORLEZING in haar lokaal Zondag ÏO Maart 18 ?3, des avonds te 7$ uur. 1= Spreker: de heer S. C. COENRAADSPIETERSE. Onderwerp: In de Wachtkamer (van B. ter Haar Bzn. 2e de heer J. W. KLAPPERT. Onderwerp: De Kist (door "W. J. v. zeggelen. Maandag den 17ca Maart, des avonds te If uren, mede in haar lokaal, zal door - deD 'Directeur der Vereeniging het 7e jaarlijksche Verslag worden uit gebracht, waar Heeren belangstellenden ter bijwoning worden uitgenoodigd. Namens het Bestuur, G. VAN VELTHOVEN, Secretaris. COMMISSIE der Bad-en Zwem- inrichting te Veere heeft de eer mede te deelen, dat, ofschoon nog niet in het bezit van alle door hare leden uitgegeven circulaires tot deelneming in de geldleening groot f 3000.— zij reeds nu met leedwezen heeft ontwaard, dat de belangstelling in hare onderneming op verre na niet zóo algemeen is, dat zij, zelfs bij de onbekrompenste inschrijving van hen, die hunne circulaires nog niet hebben ingezonden, tot de uitvoering van haar plan zou kunnen overgaan. Zij be treurt hetbij gemis aan toereikende hulp van elders, buiten staat te zijn eene zóo nuttige instelling tot stand te brengen als die eener Zwemschooldie tot hier toe in deze provincie niet bestaat, en waarvan de oprichting, voor zoover haar bekend,nergens te voor zien is. Mitsdien genoodzaakt haar voornemen te laten varen, betuigt zij haren dank niet alleen aan allen, die van hunne belangstelling in de zaak bereids hebben doen blijken, maar ook aan hen, die daartoe alsnog mochten bereid zijn geweest. Veere 11 Maart 1873. De Commissie voornoemd, SNIJDER, Voorzitter. J. A. GELDOFSecretaris. A. M. VAN RIJSOORT VAN MEURS, Penningmeester. J. G. VAN DEN ELSHOUT. A. BUT Hz. P. DE WAAL. G. ALBERTS Lz. op de Pottenmarkt, wijk K, n° 406, op Dinsdag den 28<a Maart 1873, ten overstaan van den Notaris D. VERHULST, van een Alles op Maandag te voren van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uren voor een ieder te zien.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3