MIDDELBURGSCHE F 62. 1873. Donderdag COURANT. 13 laart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag den 20a Paasch- en Pinksterdag en eeu der Kerstdagen. De pi'ijs per 3/ra., franco is f 3.50. Middelburg 12 Maart. De opper-ceremoniemeester maakt in de Staats-courant van heden bekend, dat het hof voor den tijd van tien weken den rouw zal aannemen wegens het overlijden van H. M. de koningin-weduwe van Wurtemberg. De beweging voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Neuzen neemt te Gent een grooten omvang aan. Zondag heeft weiier eene meeting in de zaal van den Parnassusbcrg plaats gehad, die, volgens De stad Gent, door 4000 personen van alle klassen werd bij gewoond, en weder werd gepresideerd door het lid van den Gentscben gemeenteraad Dierman-Seth. De voorzitter opende de vergadering met eene rede waarin bij mededeelde, dat door een anderen spreker verslag zou worden uitgebracht omtrent de ontvangst, die de deputatie, welke bij de ministers om verbete ring in den toestand van Gent was gaan vragen, van hen was te beurt gevallen. Die ontvangst was voor de stad Gent niet zeer vleiend geweest en de deputatie had zich die niet aldus kunnen voorstellen. Het ministerie behandelt de stad Gent niet alleen stief moederlijk, maar heeft zelfs geen goed woord voor haar. De Gentenaars zullen zich echter zoo gedwee niet laten ten onder brengen en de heer Dierman stelt daarom voor, dat een talrijke deputatie zich tot den gouverneur der provincie zal wenden en dat, als deze niet kan helpen men zich tot den koting zal richten. De heer Grovermandie lid der deputatie is geweest verklaart, dat die deputatie is teruggekeerd zonder iets van het ministerie te hebben kunnen verkrijgen. Ten opzichte van de overstroomingen had de heer Malou te kennen gegevendat die van ouds bestaan en dat bet niet moeilijk is die te voorkomen. Men had slechts de Boven-Schelde in de Beneden-Schelde te doen stroomen en daartoe den engen doorgang aan de St. Lievenspoort te verbreeden. De Lei zal eene afwatering verschaffen langs Dendermonde. Toen de deputatie hierop had geantwoord, dat het plan daartoe reeds meer dan een jaar geleden was gemaakt en dat er slechts geld noodig was om het uit te voeren, had de heer Malou zich kwaad gemaakt eu gezegd„Gij zult geen duit hebben." De minister van openbare werken, Moncbeur, had hierop medegedeeld, dat hij slechts 2,000,000 francs had gevraagd omdat hij nog 1,200,000 francs beschikbaar bad en dat hij in den loop van dit jaar niet meer aan het kanaal van Neuzen kan doen ver werken. De heer Groverman wees er op hoe langzaam de uitvoering van de werken plaats heeft en dat die aan het kanaal van Neuzen nog niet kunnen worden uitgevoerd, omdat de onteigening der gronden nog niet beeft plaats gehad en de noodige plannen en bestekken nog niet zijn gemaakt. De deputatie had gesmeekt en alles aangewend om hulp te verkrijgen, doch zonder eenig resultaat. Op voorstel van den heer Willequet, lid van den provincialen raadwerd een protest vastgesteld „tegen de miskenning der wettigste belangen der bevolkingen van de Schelde-vallei" en waarin de onderteekenaars verklaren „dat zij bet gedrag van het gouvernement ten hunnen opzichte aanzien als eene weigering om hun recht te doen." Dit protestdat aan de leden van de kamer van volksvertegenwoordigers is gericht, zal aan alle Gentenaars en de bewoners van het platteland in de omgeving der stad ter teekening worden aangeboden, en werd terstond door de aanwezigen onderteekend. Een aantal personen verklaarde zich bereid om het pro test ter onderteekening aan te bieden. Nadat de heer van Cauteren nog het donkbeeld had geopperd om een groote demonstratie te organiseeren en in grooten getale naar Brussel te gaan, om aan den koning het recht te vragen dat zijne ministers aan Gent weigeren, werd de vergadering gesloten en bekend gemaakt, dat Zondag weder eene meeting zal worden gehouden. Tot lid van den gemeenteraad van Wissenkerke is gekozen de heer W. J. Vader, burgemeester. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft een adres aan de tweede kamer dor staten generaal gericht, waarin wordt aangedrongen op verbetering met vereenvoudiging van het tarief en op de aanstelling van arrondissements-artsen voor gerech telijke geneeskunde. De gemeenteraad van Dordrecht heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten om aldaar wekelijksche veemarkten te houdenen wel van 1 April jtot ultimo December. Het overvaren' van vee op die dagen is alsdan kosteloos op alle veren der stad terwijl er ook geen raarktgeld zal worden geheven. Bovendien is be sloten om van gemeentewege premiën uit te loven op elk der wekelijksche marktdagen in de maanden April, September en October, en wel f 25 die het meeste vol wassen vee aanvoert; f 25 die het meeste jonge vee onder de twee tanden aanvoert, en f 10 voor den groot- sten aanvoer van vette kalverennuchtere kalveren, varkens en schapen. De Nieuwe Rotterdam&che courant verneemt, dat de Amerikaansche stoomvaartvereeniging, tot nogtoe gedre ven onder de firma Plate Reuchlin c°.zal overgaan in eene naamlooze vennootschap, de Nederlandsch-Ame rikaansche stoomvaartmaatschappij onder directie van de heeren W. van der Hoeven, president-directeur, A. Plate F.Jzn. en Otto Reuchlin, directeuren. Er zullen aanvankelijk 2 groote stoombooten aan de eischen van de vaart geheel voldoendeworden bijge bouwd, om met de 2 bestaande stoombooten een gere gel den balf-maandelijkschen dienst te organiseeren. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw G. H. J. Elliot Boswel, referendaris bij het departement van koloniën. Vergunning verleend aan dr. S. R. Hermanides, te Geldermalsen, en aan W. J. E. Cordeweener, indus trieel te 'sHertogenbosch, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van eer, hun door den president der Fransche repu bliek geschonken. hypotheken. Benoemd tot bewaarder van de hypo theken het kadaster en de scheepsbewijzen te Almelo, mr. H. P. de Gavere, thans ontvanger der registratie en domeinen te Maarssen. registratie en domeinen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te OnderdendaraL. van Assenthans ontvanger der registratie en domeinen te Waalwijk, en te Vianen, G. H. Peters, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Sittard. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterij ia de provincie Zeeland, le bataljon, tot auditeur bij den schuttersraad mr. A. J. van Deinse. leger. Op pensioen gesteld, op zijne aanvrage, do officier van gezondheid 1° klasse M. R. Gantz, dienst doende bij het garnizoen te Geertruidenbergen het bedrag van dat pensioen, met inbegrip eener toelage van f 200, vastgesteld op f 1100 'sjaars. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot officier van gezondheid lc klasse (naar ouderdom van rang), de officieren van gezondheid 2e klasse K. W. Gratama en J. van Dorsten, beiden van dat personeel, eerstgenoemde thans op nonactiviteit; en tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 3e klasse F. A. Quanjer, mede van gezegd personeel. ONDERWIJS. In de Staats-courant van heden maakt de minister van binnenlandsche zaken bekend dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwfb voor het jaar 1873 zullen worden afgenomen in den loop der maanden Mei en Juni a. Zij die zoodanig examen wenschen af te leggenworden verzocht zich vóór 15 April 1873 schriftelijk aan te melden aan het departement van binnenlandsche zaken. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren heett een Gorinchemsch koopmanJacob Visser, zijn honderdsten jaardag gevierd. Hij is nog zeer krachtig en gezond. Een nienwe soort van oplichterij werd onlangs in een hotel te Vermont in Noord-Amerika in praktijk ge bracht. Een net gekleed jongmandien niemand kende, woonde sedert eenige dagen in het hotel, waar ook verscheidene andere heeren hun intrek hadden genomen, toen op een goeden avond een elegante jonge dame aankwam en een kamer huurde. Alle heeren begonnen haar het hof te maken, en de vreemdeling ging bijzon der driest daarbij te werk. De anderen plaagden hem hiermede en toen die plagerijen in een strijd dreigden te ontaarden, riep hij plotseling uit: „Welnu, het meisje bevalt mij en ik wil haar terstond huwen!" Toen de anderen dit in twijfel trokken stelde hij een weddenschap om een belangrijke som voor. Nadat deze was aangenomen stortte hij zijn hart voor de dame uit, deze nam het aanbod terstond aan eu voor een paar uren verloopen waren was het paar door een geestelijke getrouwd. Hij stak het gewonnen geld op eu vertrok met zijne jonge vrouw... die reeds lang zijne vrouw was en hem reeds menigmaal tot het winnen van dergelijke weddenschappen geholpen had. Te Liverpool had Zondag in de katholieke St. Mi- chels-kerk een groote paniek plaats; gedurende den dienst deelde 't vuur van een der kaarsen zich mede aan de draperiën van het altaar; de talrijke gemeente drong overal naar de uitgangen, doch het vuur werd spoedig uitgebluscht en door het ophouden van het ge drang werden gx'oote ongelukken voorkomen. Een spoortrein van 35 wagens, met steenkolen ge laden, is op de sterke helling bij Hartlepool door 't breken van een ketting van de locomotief losgeraakt en naar beneden gerold; dit geschiedde met zulk een vaart., dat de wagens, beneden gekomen, letterlijk verbrijzeld? werden; daarbij heeft zich de schade bepaald, dankzij de tegenwoordigheid van geest van een wisselwachter, die den lossen trein nog tijdig op een zijspoor had doen overgaan; was dat niet geschied, dan zou een juist aan komende personentrein geheel vernield zijn. In de week, eindigende den 2cn Februari jl.heeft de Aziatische cholera zich vertoond in 8 kerspelen van Moravië, zoodat 34 nieuwe lijders bij de 24 nog onder behandeling zijnde geteld moeten worden. In dezelfde week werden in Hongarije 1286 nieuwe gevallen aange geven, makende met 932 nog onder behandeling zijnde, een totaal van 2268 cholerazieken. Daarvan zijn 1094 hersteld en 471 overleden. Sedert het begin der epide mie op den 18eu October 1872, werden door die ziekte in Hongarije 21,053 personen aangetast, waarvan 11,971 herstelden en 6397 overleden. Den 8en dezer heeft op den Mont Valérien bij Parijs eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. Men was aan het ledigen van slecht gemaakte patronen tijdens den oorlog vervaardigd. Dooreen onvoorzichtigheid ont plofte het kruit. Negen en iwintig personen werden gekwetst. Gelukkig is men den brand spoedig meester geworden; ware dit niet het geval geweest, do gevol gen zouden vree3elijk hebben kunnen zijn, aangezien er een groote voorraad kruit in bet fort geborgen was. De vooruitzichten op een spoedig einde van de geheele werkstaking in Zuid-Wales nemenzooals een correspondent van the Daily News meldtmet den dag toe. Te Dowlais is de arbeid gisteren morgen algemeen hervat en de laatste berichten melden, dat de mijnwer kers en ijzersmelters van de Ebbw Vale Company eene schikking met hunne werkgevers getroffen hebben. In Ulm heeft zich een maatschappij gevormd om schepen te bouwen bestemd om gedurende de> Weener tentoonstelling als woning dienst te doen. Ieder schip zal 25 a 30 gemakkelijk ingerichte hutten hebbendie zoo goedkoop zullen verhuurd worden, dat niet bemid-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1