tUuitmlanï), geldenwij vragen alleenwanneer wij de lijst der tweede kamerleden nagaan in verband met het census- cijfer in de verschillende districten, moeten wij dan toegeven dat de met lagen census gekozene beter, waardiger en werkzamer vertegenwoordigers zijn dan de anderen? De gemeenteraad van Schoonhoven heeft, naar aan leiding van een adres van de heeren van den Ouwelant, te Parijsen Montijn, te Gouda, om subsidie voor den aanleg van een spoorweglijn RotterdamSchoonhoven ArnhemMunsterbenevens afstand van gemeentegron den ook tot terrein voor een stationsgebouwmet algemeene stemmen beslotenom de gronden van deze gemeente voor den aanleg vereischtgratis voor dat doel af te staan, benevens tot geldelijke ondersteuning. Over het financieele der zaak zal door eene commissie van vijf leden zoo spoedig mogelijk rapport worden uitgebracht. benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Zutfenmr. JE. baron Mackay, thans subsistuut-officier van justitie bij die rechtbank; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zutfenmr. G. A. Nahuys, advocaat te Utrecht. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te Zutfen jonkheer A. C. von Weiierthans controleur derzelfde middelen te Arnhem (eerste afdeeling). LEGER. Overgeplaatst de 2C luitenant-kwartiermeester H. D. Tuynenburgvan het Ge regiment infanteriein raDg en ancienneteit bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indië. marine en leger. De scheepsklerk M. J. Vitringathans dienende aan boord van Zr. M". fregat Admiraal van Wassenaer, wordt, onder intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. M\ schroefstoomschip Metalen kruis, met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld. Voorts worden, met den 16en daaraanvolgende, de scheepsklerken M. J. Rambonnet en J. Langereis, ge plaatst respectievelijk aan boord van laatstgemeld schroefstoomschip en aan boord van Zr. M3. raderstoom schip de Valk. rechtzaken. Gisteren heeft de hooge raad (kamer van strafzaken) uitspraak gedaan in de zaak van den bekenden moord in December 1871 onder Heemstede gepleegd. Bij de vorige gelegenheid gold het de voorziening in cassatie tegen een arrest van het hef in Noord-Holland ingesteld, waarbij de drie betrokken personen twee tot levens lange en een tot 15 jaren tuchthuisstraf zijn veroordeeld. Dat arrest werd toen vernietigd op gronddat daarbij was recht gedaan op niet wettig bewezene aanwijzingen, terwijl de zaak verwezen werd na?r het hof in Utrecht. Laatstgenoemd college sprak evenwel eene gelijke straf uit als het hof in Noord-Holland en het beroep tegen deze laatste uitspraakalleen door de wede. Kees en van Tongeren ingesteldwerd bij arrest van gisteren door den boogen raad verworpen. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Goes, is naar den procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland verwezen: Prudentia van Dries- scheoud 32 jarenwonende te Zuiddorpethans gedetineerd te Goes, ter zake dat zij, als ongehuwde moeder, in den nacht van 27 op 28 Januari jl., het kind van het mannelijk geslacht waarvan zij in dien nacht was bevallen, kort na de geboorte moedwillig om het leven heeft gebracht en in eene schuur naast hare woning in den grond gestoken, alwaar het op 5 Februari jl. door den brigadier-kommandant der marechaussées te Axel is opgegraven. gemengde berichten. Gisteren avond werd uit 's Gravenhage aan de Nieuwe Rotterdamsche courant bericht dat de commis saris van politie Beukman en de inspecteurs Har den- berg en Mertz gisteren avond te ruim 8 uren per Hollandschen spoortrein te 's Gravenhage uit Havre waren teruggekomenmet zich voerende den omstreeks dertigjarigen Verlind, vermoedelijk medeplichtige aan den dubbelen moord. Hij was zwaar geboeid en werd onmiddellijk met eene vigilante naar het huis van arrest overgebracht. Naar men verneemt, zal de opening van den Noordbrabantsch-DuitscheD-spoorweg, lijn Boxtel—Wezel, met 1 Mei plaats hebben. De boekdrukkerspatroons te Leipzig, Hanover, Bruns- wijk, Breslau, Munchen en in nagenoeg alle groote Duitsche steden hebben Zaterdag, ingevolge het door de Leipziger boekdrukkersvereeniging genomen besluit, al hunne tot het werkstakersverbond behoorende druk- kers- en zettersgezellen uit hun dienst ontslagen. Te Breslau hebben tengevolge daarvan de niet in dezen maatregel begrepen zetters eener drukkerij den arbeid gestaakt. De eigenaars der overige drukkerijen zonden daarop hunne leergasten tot hulp naar de bedoelde drukkerij, waartegen echter de zetters'van andere druk kerijen zich hebben verzet. De eigenaars van courant drukkerijen, tengevolge van een en ander tijdelijk in verlegenheid, hebben besloten om vooreerst enkel een ge meenschappelijke courant het licht te doen zien. De Dantziger Zeitung bericht het volgende Eenigen tijd geleden reeds werd in sommige dagbladen vermelddat een luitenant van het 4e regiment grenadiers in Oost-Pruisen aan een aantal recruten met een bran dende sigaar de punt van den neus had verbrand. Na een ingesteld onderzoek is gemelde luitenant tot een langdurig vestingarrest veroordeeld. Bijzonderheden omtrent de uitspraak in zake het gedrag van dezen jonker zijn nog niet ter kennisse van het publiek ge bracht. Uit Rome wordt aan the Daily News gemeld, dat de ex-koning Amadeus en zijne echtgenoote, nu weder de hertog en hertogin van Aosta, Zondag namiddag van Genua te Turijn zijn aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door prins Humbert, den prins van Carignano, alle burgerlijke en militaire autoriteiten, de troepen van het garnizoende officieren der orde van Annunziataalle werkmansvereenigingen met hare banieren en een ontzaglijke menigte. Yan het station tot het paleis werden aanhoudend bloemen in het rijtuig geworpen, waarin de hertog en hertogin van Aosta benevens prins Humbert en de prins van Carignano gezeten waren, die letterlijk met bloemenen bouquetten overdekt werden. Het rijtuig kon nauwelijks voort, zoo drong de menigte daarheen om de handen der vorstelijke personen te kussen. Amadeus was zicht baar aangedaan door die blijken van hartelijkheid en belangstelling. Men schat het aantal personen, dat het koninklijk rijtuig van het station naar het plein waar het paleis staat begeleidde, op meer dan honderddui zend. De geestdrift en toejuichingen hielden nog ver scheidene uren aan. De hertog en hertogin van Aosta verschenen herhaalde malen op het balkon om de menigte te danken. Alle autoriteiten werden achtereenvolgens door hen ontvangen. Des avonds was de geheele stad schitterend verlicht en een onafzienbare menigte bleef voor het paleis vergaderd onder het aanhoudend roepen lang leve onze prins! thermometerstand. lOMrt. 's av. 11 u. 89 gr. 11 'smorg. 7 u. 37 gr. 's midd. 1 u. 43 gr.'sav. 6 u. 43 gr. staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag 10 Maart. {Nader verslag.) De beraadslaging over de burgerlijke pensioenwet wordt voortgezet in de eerste plaats over het amende- ment-Wintgens, strekkende om het beginsel uit te maken, dat pensioenen en traktementen niet gelijktijdig genoten kunnen worden, wanneer het vereenigd bedrag f 500 te boven gaat. De minister, die Zaterdag tijd van beraad had ge vraagd, ried nu ernstig de aanneming van het amen dement af, op grond dat een pensioen als eene wettig verkregen inkomst moet worden beschouwd. De minister drong er sterk op aan dat de kamer zich door éen eclatant voorbeeld, dat uitzondering was, niet mocht laten verblinden. Bij den beer Heydenryck vond de minister tot op zekere hoogte steundieomdat de wet toch niet op Indische gepensioneerden zal slaan, opmerkte dat de ongelijkheid dan toch zal blijven bestaan. De heer van Reenen erkende het bezwaar, door den heer Wintgens in zijn amendement geformuleerd, alleen in zooverre als het traktement boog zou zijn. Om een middelweg in te slaanstelde hij voor eene wijziging in de bij het wetsontwerp aangenomen schaal. Beide' amendementen werden verworpen, dat van den heer Wintgens met 49 tegen 7, dat van den heer van Reenen met 35 tegen 21 stemmen, waarna t werd aangenomen met 32 tegen 24 stemmen. Bij x opperde dé beer Heemskerk bezwaar tegen de verandering van den naam van „raad van bestuur" in dien van „raad van toezicht". De minister verze kerde dat daarmede niet bedoeld was om verandering te brengen in de attributen van den raad. Waartoe dan naamsverandering? vroeg de heer Heemskerk, die stemming over het artikel verzocht. Bij deze stemming verklaarden zich evenveel (29) stemmen voor als tegen. De beslissing moet dus in eene volgende vergadering vallen. De overige van art. 1 worden goedgekeurd, maar de stemming over het artikel moet worden aangehou den tot na de beslissing over x. De heer van Sypesteyn stelde daarop voor de bepa ling: „voor 1 Januari 1875 worden de wachtgelden ge regeld bij de wet." Het doel van het voorstel was het geven van een waarborg tegen willekeur en be gunstiging, die nu niet bestaat. De heer Jolles was in beginsel ingenomen met het voorstel, maar had bedenking tegen den vorm, waarin het hier werd voorgesteld. De minister verklaarde er zich tegen, vooral op grond van onnoodigheid na de aanneming van het amendement-Heemskerk op 5. De heer van Eek, de noodzakelijkheid der wettelijke regeling erkennende, verdedigde op dien grond het amende ment. Dit werd echter met 37 tegen 21 stemmen verworpen. De eindstemming over de wet werd daarop tot de volgende zitting aangehouden. Zonder discussie werden voorts aangenomen de twee aan de orde gestelde wetsontwerpen betrekkelijk bet kroondomein en dat tot verandering der grensscheiding tusschen de gemeenten SchiedamDelfshaven en Charlois. Naar aanleiding van die tot naturalisatie van Koll- mann en 4 andere personen had nog eenige gedachten- wisseling plaats over eene hardheid, welke bij sommige naturalisatiën kan voorkomen voor de betrokken per sonen en hunne kinderen. Daar dit echter op het voor stel tot naturalisatie zelf niet van invloed kan zijn, had het bezwaar geen invloed op de beslissingen; al de ontwerpen werden met algemeene stemmen aan genomen. Daarop is de vergadering gescheiden om den vol genden dag, behalve bovenbedoelde herstemming en eindstemming over de pensioenwet, te behandelen de conclusie van het rapport der commissie van rappor teurs over do uitvoering der nieuwe suikerregeling, strekkende om te verklaren, dat daarbij de belangen der schatkist en die der nijverheid, alsmede de rech ten en belangen der Indische bevolking niet naar be- hooren behartigd zijn. Zitting van Dinsdag 11 Maart. (Per telegraaf.) Bij de kamer is ingekomen eene nota van antwoord van den minister van binnenlandsche aaken op het ver slag der commissie van rapperteurs over het wetsont werp tot wijziging van den census. In die nota verdedigt de minister de houding der regeering met betrekking tot do grondslagen waarop de census-voordracht rusten verklaart zich tot een nader administratief onderzoek bereid indien de kamer van oordeel is, dat langs dien weg het gemeen overleg kan worden bevorderd. Bij de voortzetting der behandeling van het wetsont werp tot wijziging der wet op de burgerlijke pensioenen werd artikel 34, waarover gisteren de stemmen staakten, aangenomen met 32 tegen 30 stemmen, en vervolgens het geheele wetsontwerp aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. Voorts kwam in behandeling het rapport over de suikerregeling in Nederlandsch-Indië. Door den heer Moens werd voorgesteld om de afkeuring in de conclu sie van het rapport uitgesproken nog scherper te doen uitkomnn. De heer van Kerkwijk daarentegen bestreed de conclusie van het rapport en stelde er eene in goed keurenden zin voor. Door de heeren Mirandolle, van Rees en Nierstrasz werd vervolgens de conclusie van het rapport verdedigdterwijl zij ieder hun afzonderlijk standpunt ontwikkelden. Ten slotte werd de conclusie van het rapport door den minister van koloniën ernstig bestreden. Morgen zullen de beraadslagingen worden voortgezet. algemeen overzicht. Gisteren is het ontwerp van de commissie der der tigen de veertiende week sedert hare conceptie inge treden, en het laat zich aanzien dat ook de vijftiende week nog verloopen zal, vóórdat de conclusiën van den minister Dufaure op het beruchte rapport-Batbie een wettelijken vorm zullen hebben aangenomen. Wanneer men de onstuimige tooneelen in zijne herinnering terug roept, welke door den strijd tusschen de regeering en de rechterzijde naar aanleiding van de presidentieele boodschap in den boezem der nationale vergadering uit gelokt werdendan is men verbaasd over de kalmte waarmede de kamer het belangrijke art. 4 van het ont werp behandelt, waarin onder een anderen, wel is waar voor de monarchalen minder stootenden vorm bepaald wordt, wat Thiers reeds in zijne boodschap vroeg. Dit verschijnsel zal wel allereerst hierdoor verklaard moeten worden, dat de commissie door hare eindelooze debatten zonder conclusie en hare beslissingen zonder praktisch gevolg de belangstelling heeft uitgedoofd, maar niet minder moet dit worden toegeschreven aan het feit dat alle partijen zich achtereenvolgens in de verwach tingen welke zij aan den arbeid der commissie vast knoopten, bedrogen zagen. De monarchalen moesten feitelijk hun constitueerend gezag prijsgevenal slaag den zij er ook in om den naam althans te reddende republikeinen hebben niet de formeele proclamatie der republiek verkregendie zij na de presidentieele bood schap zoo zeker verwachtten, terwijl het reohter-centrum, hetwelk in schijn nog het grootste voordeel bij deze zaak gehad heeft, wellicht nog het meest verloren heeft omdat het zicb door zijne dubbelzinnige houding voor de volgende verkiezingen onmogelijk gemaakt heeft: monarchalen noch republikeinen kunnen, waar het de beslissing gelden zal omtrent den definitieven regeerings- vormhun vertrouwen schenken aan mannen, die eerst monarchaal en tegen Thiers zijn, om plotseling met Thiers de conservatieve republiek te huldigen. De zitting der kamer van gisteren droeg dan ook de duidelijkste sporen van die algemeene afmatting.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2