föuitmlcmö. boot, waarmede Yerlind herwaarts zal worden overge voerd, zou heden avond uit Havre vertrekken. Het dezer dagen door verschillende dagbladen medegedeelde, omtrent den wenseh van prins Hendrik der Nederlanden, om niet in aanmerking te komen voor de betrekking van grootmeester-nationaal der orde van vrijmetselaren in Nederland schijnt van allen grond ontbloot. Naar men ons verzekert zal Z. K. H. eerstdaags genoemde betrekking aanvaarden. (Handelsblad.) De commissie belast met het onderzoek der inge komen plannen voor een gedenkteeken ter eere van prinses Hendrik, heeft bekend gemaakt, dat zij niet een daarvan kan aanbevelen. De chef van het goederenvervoer langs den Cen- traalspoorweg is naar Londen vertrokken om overeen komsten tot stand te brengen met de stoombootmaat schappijen aldaartot het vervoer van veeboter enz., tot verminderd tarief langs genoemden spoorweg naar Rotterdam. Reeds worden door andere agenten in het Noorden pogingen aangewend om dit vervoer te bevor deren. Uit Ameland wordt gemeld, dat de arbeid in 1872 besteed aan den dijk om dat eiland met het vasteland te verbinden zoo goed als verloren is te beschouwen. Het schijnt dat het werk te licht is gemaakt. Deskun digen zijn van meening, dat in éen jaar tijds een goede dijk kan gelegd wordenbegrint zijn en voor het publiek opengesteld, doch dan moest er meer geld aan besteed zijn. De bewoners van Ameland zelf schijnen niet zeer op de aansluiting gesteld. Volgens the Graphic werd in 1872 in Marseille niet minder dan 100,000 pond menschenhaar ingevoerd, waarvan het grootste gedeelte door China was geleverd. Het water in de Seine te Parijs is weder zooveel gewassen dat sommige gedeelten der stad opnieuw worden overstroomd. De kleine stoombooten hebben reeds gedeeltelijk den dienst moeten staken. De Marne is reeds op verscheidene plaatsen buiten hare oevers getreden. De Saone heeft reeds uitgestrekte weiden geïnundeerd. Tussehen Condé en Voux-Condé heeft de Schelde groote overstroomingen veroorzaakt. Te Athene is een conservatoire gesticht en met jeel plechtigheid in tegenwoordigheid van het hof, het j9ps diplomatique en de ministers ingewijd. Dezemuziek- ïnrichting, de eerste van dien aard in het Oosten, telt reeds 400 leerlingen. Do romanschrijver en pairlord Bulwer Lytton, laat een persoonlijk vermogen na van 80,000 pond ster ling, behalve het landgoed Knebworth, dat hij van zijn moeder erfde. Zijn vermogen gaat over in handen van zijn zoonambassade-secretaris te Parijs, die hem ook in het pairschap opvolgt en in de letterkundige wereld reed3 bekend is door de gedichten, door hem onder den pseudoniem Owed Meredith uitgegeven. Aan bedienden en vrienden heeft Bulwer eenige particuliere legaten tot een bedrag van 14,000 p. st. nagelaten. John W. Young, zoon van den bekenden profeet der Mormonen, heeft zich van twee zijner drie vrouwen doen scheiden en gaat nu te Philadelphia wonen. Van 21 tot 28 Februari passeerden 36 schepen, te zamen metende 62,150 ton het Suez-kanaal; de in dien tijd geheven doorvaartgelden bedragen 696,000 francs. De groote suikerraffinaderijin de Parijsche voor stad la Viliette, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag jl. afgebrand. De schade wordt geschat op vijf millioen francswaarvan alleen aan suiker omstreeks twee millioen francs. De raffinaderij was bij meer dan 20 assurantie-maatschappijen verzekerd en had een 900tal werklieden in dienst. Ook in dit jaar zal Parijs uithoofde der tijdsom standigheden het traditioneele schouwspel van den optocht der Paasch-ossen moeten derven. Verscheidene Parij sche bladen geven met aandrang den wensch te kennen dat voor goed met deze traditie gebroken worde, die niet alleen tot eene dwaze en onverantwoordelijke geld verspilling leidtmaar zich ook niet meer met de zeden van den tegenwoordigen tijd laat overeenbrengen. Zij willen dat tot eene definitieve afschaffing van het volks feest van den Mardi-gras zal besloten worden 't welk de stad jaarlijks op 50,000 francs te staan komt en gevolgd wordt door een carnaval, 'twelk millioenen kost aan particulieren, die dwaas genoeg zijn om de uitspattin gen van den vastenavond en van de mi-carême in zwang te helpen houden. Aan de gemaskerde en ongemas kerde bals en aan andere publieke vermakelijkheden, die te Parijs ter gelegenheid van het carueval gegeven zijnis ditmaal door de bevolking der Fransche hoofd stad van alle standenzoo niet drukker dan ooitdan toch veel drukker dan sedert verscheidene jaren deel genomen. Naar de verzekering van de Parijsche Siècle, heeft de dezer dagen ingevoerde wet op de dronken schap ter gelegenheid van de carnevals-vermakelijkheden reeds heugelijke praktische resultaten opgeleverd. In den laatsten nacht van het carneval is in de wijk van de Opera, de woeligste en luidruchtigste van Parijs, geene enkele arrestatie door de politie gedaan, terwijl anders bij die gelegenheden de beschonken en tierende lieden bij troepen aldaar worden in arrest genomen. Als een Britsch soldaat in een kennelijken staat van dronkenschap wordt gevonden dan wordt hij ge straft met geldboete. Aan zulke boeten werd door de geheele armee in 't jaar 1869 opgebracht een som van 13,262 pond sterling; in 1870, 17,904 pond sterling; in 1871, 21,106 pond sterling; binnen drie jaren dus een totaal van 52,272 pond sterling. In de Hetton-miju, bij Durham, zijn kolen-hak- machines in 'twerk gesteld, welke door samengeperste lucht in beweging gebracht worden. Als die machines algemeen toegepast werden zouden naar men berekent, voor de 120,000,000 ton kolendie elk jaar geproduceerd worden, slechts 60,000 arbeiders noodig zijn, terwijl hun getal nu 360,000 bedraagt. Ook is de afval van de kolen aanmerkelijk geringer. Te Rijsel had den len Januari een vechtpartij plaats tussehen burgers en militairen. Drie kurassiers, die daarbij gekwetst werden, zijn door den divisie- generaal tot zestig dagen gevangenisstraf veroordeeld, „omdat zijaangevallen wordende g e e n gebruik had den gemaakt van hunne wapenen. In Londen zal eerstdaags een curieus werk ver kocht worden, een overblijfsel uit de plundering van het zomerpaleis te Peking. Het is een zegelied ver vaardigd door keizer Kielung, na de onderwerping van de Ghoorkhasvoorzien van aanteekeningen. Het Chineesche gedicht is met roodzijden Chineesche letters geborduurd op donkerblauwe zijde en beslaat twee en twintig bladzijden. Men schrijft de vervaardiging toe aan keizerin Kielung en de dames van den harem. Omtrent de bedriegerijen met de nagemaakte wis sels, die door de West End Branch door de Engelsche bank werden gedisconteerd, wordt nader gemeld, dat de bank geen grooter verlies lijdt dan van 70,000 a80,000 pond sterling. Het blijkt dat de persoon, Warren ge naamd, die de wissels negotieerde bij de bank, werd geintroduceerd door een cliënt, die meer dan tien jaren hoogst gunstig stond aangeschreven. Gedurende een geruimen tijd deponeerde Warren een aanzienlijk bedrag bij de bankliet steeds Amerikaansche effecten koopen en disconteerde nu en dan hoogst solide wissels. Hij was, evenals zijn handlanger Noyesdie gearresteerd iseen Amerikaan. Als reden waarom hij in den laat sten tijd zooveel geld noodig had, gaf hij op dat hij een groot aantal zoogenaamde Pulmam1 s Cars had besteld, bestemd om gedurende de tentoonstelling tussehen Parijs, Berlijn en Weenen te loopen. Deze rijtuigen kostten elk ongeveer 4000 pond sterlingzoodat hij tijdelijk veel geld moest voorschieten. Van de nagemaakte wissels verviel de eerste op 25 dezerzoodat de bank wellicht een veel aanzienlijker verlies zou hebben ge leden ware het bedrog niet toevallig ontdekt. Vrijdag jl., nl. liet Noyes twee wissels achter bij de West End Branch, om te worden gedisconteerd; de bedriegers, die zulk eene groote mate van slimheidgeduld en goed overleg hadden aan den dag gelegd, die hand- teekeningen, stempels, watermerken hadden nagemaakt zoodat de valsche wissels niet van de echte te onder scheiden waren, begingen eene aartsdomheid. Zij ver gaten bij het accept te voegen den datumwaarop de wissels waren geaccepteerd. De bank zond naar den acceptant en het bedrog was ontdekt. Noyes liep onmiddellijk in den val en men hoopt Warren spoedig in hechtenis te hebben. Men vreest intusschen dat ook andere banken slachtoffers zijn geworden van deze bedriegerijen. TH ERMOMETER3TAND. 6 Mrt. 's av. llu. 42 gr. 7 'smorg.7 u.42gr.'smidd.lu.46gr.'sav.6u.48 gr. STATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 7 Maart. (Per telegraaf.) De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van de wet op de natio nale militie. Het wetsontwerp tot voorziening in de verevening van door de algemeene rekenkamer afgewezen vorderin gen werd met 43 tegen 17 stemmen aangenomen, nadat een amendement van den heer Heemskerk om geene schadeloosstelling te verlecnen aan A. Meerman c. s en J. J. den Bouwmeester en mr. W. C. Borsius, met 31 tegen 30 stemmen was verworpen. Vervolgens werd het wetsontwerp tot aanvulling der algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad n° 38) over de heffing van rechten van in-, uit- en doorvoer en van de accijnsenalsmede van het tonne- geld der schepen, aangenomen. De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp op de burgerlijke pensioenen werden daarna geopend en ten einde gebracht. ALGEMEEN OVERZICHT. Zonder belangrijke incidenten zet de Fransche natio nale vergadering hare debatten over het ontwerp van de commissie der dertigen voort. Art. 2, handelende over het recht van veto van den president, werd gisteren in zijn geheel met 480 tegen 142 stemmen aangenomenna de verwerping van eenige amendementen. Een nieuw amendement van den heer de Belcastel, strekkende om het opschortend veto niet toepasselijk te verklaren op consti- tutioneele wetten, werd na een twijfelachtige stemming door zitten en opstaan op verzoek van den rapporteur, den hertog de Broglie, tot nader onderzoek naar de com missie verwezenteneinde heden daarover rapport uit te brengen. Dit amendement is niet zoo onschuldig als het opper vlakkig schijnt. Aanvankelijk had de redevoering van Thiers den indruk achtergelaten dat de beslissing der strijdvraag: ïepublielc of monarchie? eerst na de ontrui ming van het grondgebiedof liever na de ontbinding dezer kamer zou vallen. Dit denkbeeld bevredigde zoo wel rechter- als linkerzijde en was de naaste aanleiding voor de groote meerderheid, waarmede Maandag de considerans van het ontwerp werd aangenomen. Is het van de monarchalen te verklaren dat zij elk uitstel gretig aangrijpen, omdat zij van den tijd verbetering der kansen voor het koningschap verwachten, niet min der begrijpelijk is het dat de republikeinen niet tot eene stemming dwingenomtrent welker resultaat zij geen voldoende zekerheid hebben, terwijl bovendien een groot deel harer partij die stemming bestrijden zou, omdat zij der kamer het recht tot het beslissen dezer quaestie ontzegt. Thiers had door de uiteenzetting zijner conciliatie-politiek, door de handhaving van het provisioneele en door de verdaging dezer groote quaestie tot na de bijeenkomst der nieuwe kamer de kalmte in de gemoederen doen terugkeeren en aan den tegen woordigen toestand de grootste dubbelzinnigheid ont nomen. Nu de eerste verrassing wat geweken is en men gelegenheid gehad heeft over alle gevolgen van Thiers' redevoering na te denkea, komen de verschillende organen der openbare meening echter langzamerhand tot een andere conclusie. De gelukkige verdaging der groote en pijnlijke quaestie komt hun thans in het licht der werkelijkheid beschouwd voor niets anders te zijn dan een ijdele illusie Art. 4 van het ontwerp der com missie dat der regeering opdraagt vier organieke wetten voor te bereiden, zal onvermijdelijk de vraag: repu bliek of monarchie? nog in deze vergadering op het tapijt brengen. De kieswet, de inrichting eeuer tweede kamer, maar bovenal de wijze van overdracht van het gezag aan de beide nieuwe kamers, zullen deze quaestie onmogelijk onaangeroerd kunnen laten. Zijn die wetten bestemd voor de republiek of voor de monarchie? zal natuurlijk de vraag zijn welke dan in de kamer zoowel ter rechter- als ter linkerzijde zal weerklinken. En dan zal Thiers zich niet weder achter het verdrag van Bordeaux kunnen verschuilen, maar openlijk partij moeten kiezen. Zeer terecht zieu de partijen dan ook in, dat die constitutioneele en organieke wetsontwerpen den toestand zullen beheerschen. De rechterzijde, die Thiers wan trouwt en vreest dat dezen een republikeinschen geest zullen ademen, moet derhalve voorkomen dat, wanneer door de kamers in die ontwerpen wijzigingen in monar chalen zin zijn gebracht, Thiers het in zijne macht heeft de uitvaardiging dezer wetten te weigeren. Van daar het amendement-de Belcastel, natuurlijk gesteund door bijna de geheele rechterzijde. Toch gelooven wij dat de aanneming daarvan niet waarschijnlijk is. Men vergete niet dat het ontwerp der commissie niets anders is dan een vredesverdrag tussehen Thiers en de gematigde moDarchalenwaaraan beide partijen gebonden zijn. De president der republiek heeft ter wille van deze verzoe ning zijne boodschap met eigen handen moeten ver scheuren de heeren de Broglie en d'Audiffret-Pasqaier c. s. zullen thans dit verleidelijke voorstel van de uiterste rechterzijde moeten ten offer brengen. Gisteren bestreed de hertog de Broglie het amendement dan ook, doch die bestrijding was uiterst zwak en geschiedde blijkbaar niet con antore. Omtrent de voortzetting der tweede lezing van de Irish University Bill, welke gisteren avond in het Engel sche lagerhuis plaats hadzijn nog geen berichten ont vangen. De gisteren verschenen Londensche dagbladen bespreken de kansen welke voor of tegen de aanne ming bestaan. The Daily News gelooft, niettegen staande de motiën welke van verschillende zijden daartegen zijn ingediend, dat de wet in tweede lezing hoewel met geringe meerderheid zal worden aangeno men wanneer Gladstone niet te kieskeurig in het overnemen van amendementen is. D q premier zelf schijnt de noodzakelijkheid hiervan in te zienwar.t op het feest eergisteren aan den liberalen afgevaardigde Locke - King aangeboden, zeide hij in een toast over de be wuste wet sprekende: „Wij zullen ons met de nuttige

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2