Terneuzen. Het gouvernement heeft een wetsontwerp in gediend, strekkende tot uitvoering van openbare werken, en tevens eene leening aangekondigd van 240 millioen francswelke o. a. ook tot den aankoop van den Grand Luxembourg moet dienen. Een krediet van slechts .twee millioen francs wordt daarbij aangevraagd voor de werken aan de Neuzensche vaart. Tegen dit al te geringe bedrag is dan ook in de zitting van den ge meenteraad van 28 Februari geprotesteerd en er werd be sloten een adres aan de kamers in te dienen, waarbij eene belangrijke verhooging van dit krediet wordt gevraagd. Do kamer van koophandel van het arrondissement Gent heeft ook een protest aan het gouvernement gezonden met hetzelfde doel en gisteren morgen is eene meeting gehouden, waarin verscheidene redenaars hebben aan getoond, dat wanneer men jaarlijks niet meer dan twee millioen wil besteden voor de verbetering van het kanaal van Neuzenmen daarmede nog binnen 25 jaren niet gedaan zal hebben en de stad Gent gestadig aan over- stroomingen zal blijven blootgesteld. Een der redenaars heeft zelfs voorgesteld de Neuzen sche vaart op te geven en een kanaal op Belgischen grond te graven, bij voorbeeld van Gent naar de Noord zee in de richting van Heist. Dit voorstel vond echter niet veel bijval, daar het veel moeilijkheden in do uit voering opleveren en nog verscheidene jaren verloopen zouden voor en aleer de deskundigen alles bestudeerd en beslist hadden. Nadat verscheidene personen het woord hadden gevoerd werd er eene commissie sa mengesteld die belast is met het opstellen eener petitie, welke Zondag a. aan de goedkeuring enonder- teekening der pcisonen die aan de meeting hebben deel genomen, onderworpen zal worden. Dezelfde commissie zal ook voorstellen doen om een pei manent comité samen te stellen, belast met het beramen van maatre gelen om door alle wettelijke middelen te trachten het gouvernement tot het aanvragen van een voldoende krediet voor de verdieping en verbreeding van de Neuzensche vaart te bewegen, waardoor ook de stad Gent van overstroomingen zou verlost worden. Volgens den heer Groverman, secretaris van de kamer van koophandel en lid van den gemeenteraad, zouden de werken op ongeveer 14 millioen francs geraamd moeten worden. Ik weet niet of het gouvernement die vraag zou inwilligen, maar deze quaestie zal stellig meer en meer op den voorgrond treden en tot eene ernstige oppositie aanleiding geven. Men heeft hier herhaalde malen gezegd dat het Hollandsche gouvernement bereid is de maatregelen te begunstigen, wat het werk op Hollandsch grondgebied betreft; wat er van waar is weet ik niet, maar men voegde er nog bij dat ons gouvernement niets aan het Nederlandsch bestuur ge vraagd had, wat bewijst, dat men tot hiertoe nóg met weinig ernst eene gunstige wending aan de zaak heeft trachten te geven. Op den 30cn dezer maand zal hier de groote interna tionale tentoonstelling van planten plaats hebben. De groote zalen van het Casino zijn voor deze tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen beschikbaar gesteld en, naar ik uit goede bron verneem, is er sedert vele jaren niet zulk eene schoone en bezienswaardige tentoonstel ling van zeldzame en prachtige planten geweest. Alle liefnebbers van planten kan ik daarom ten sterkste aanraden een bezoek te brengen aan dit feest van Flora. Omtrent de kerkhofquaestie is er geen nieuws. In de laatste zitting van den gemeenteraad is evenwel een verzoek van vier personenwaaronder zich mr. Ge- vaert, bestuurder der koninklijke muziekschool van Brussel, bevindt, ingekomen om de concessie te erlan gen op het nieuwe ongewijde kerkhof familiekelders te mogen bouwen. Hoewel de geestelijkheid nog steeds voortgaat met het afkoopen der lijken van de arme lieden om ze op een ander kerkhof te doen begraven, mag men de beweging die de clericalen met de kerk hofquaestie meenden in 't leven te roepen als in het water gevallen beschouwen. In de ontwerp-begrooting der stad Gent wordt voor het schepen-college eene vermeerdering van jaarwedden gevraagd: de burgemeester zou in plaats van 6000 francs 10,000 francs trekken en de schepenen in plaats van 2000 francs 4000 francs. Dit voorstel is door de leden van den gemeenteraad met het doel gedaan, om die betrekkingen ook voor onbemiddelde bestuurders aannemelijk te makendaar zij verplicht zijn al hunnen tijd aan de zaken der stad te wijden. De discussie over het budget zal eerstdaags plaats hebben. Varia uit het buitenland. Duitsehland. Door de Pruisische regeering is een voorstel ingediend tot verhooging van de reis- en ver blijfkosten voor afgevaardigden. Door de conservatieve partij is daarentegen voorgesteld het bestaande, maar volmaakt onvoldoende bedrag van 3 Thaler te behouden. Natuurlijk speelt hare vrees voor democratische verte genwoordigers hierbij een groote rol. Men hoopt de belangrijkste zaken in de Pruisische kamer binnen 14 dagen af te doen, dus tot den tijd waarop de rijks dag zich geconstitueerd heeft. Nog nooit is eene zitting van den landdag zoo rijk aan wetsvoorstellen geweest de regeering heeft er niet minder dan 65 ingediend waaronder de Krekordnungde wet tot wijziging en gedeeltelijke afschaffing der inkomstenbelastingdeker- kelijk-politieke wetsvoorstellen, de spoorwegleening ad 120 millioen benevens de daarbij gevoegde projecten tot den aanleg van spoorwegen enz. Volgens de Ereuz-Zeitung zal het heerenhuis den 10en dezer maand zijne werkzaamheden met de behandeling van het wets voorstel tot wijziging der grondwet hervatten. Wan neer Dinsdag de behandeling der belastingwetten van minister Camphansen in de kamer afliep, bestond het voornemen tegen gisteren het voorstel-Bernard tot af schaffing van het dagbladzegel en tegen heden de kerkelijk-politieke wetten van minister Falk aan de orde te stellen. Er zijn geruchten in omloop, welke in de Spenersche Zeitung een meer zichtbaren vorm aannamen, dat von Bismarck zich tegen de afschaffing der zegelbelasting zou verzetten wegens politieke rede nen. Hij vreest namelijk den invloed van de nu reeds als paddenstoelen uit den grond opschietende ultramon- taansche blaadjes. „Het zou een vernederende beken tenis van zwakte van liberale zijde wezen, zegt naar aanleiding hiervan de Kölnische Zeitung, wanneer zij op zulke kleingeestige middelen hare hoop bouwde en haar goed vertrouwen op de vrijheid van den strijd des geestes verloochende." Een nieuw bewijs hoe terecht von Bismarck door vele zijner landgenooten liberaal genoemd wordt Frankrijk. Dezer dagen zal een boek van maar schalk Mac-Mahon het licht ziengetiteldde Chalons a Sédan. Deze beschrijving van den ongelukkigen tocht van den rechtervleugel van het Fransehe Rijn-leger gedurende den jongsten oorlog was tot dusverre op ver zoek van den minister van oorlog uit eerbied voor Na poleon III nog niet uitgegeven. De commissie voor het budget beeft zich definitief met de teruggave van 140 millioen voor vergoeding -der schade tijdens den oorlog aan de stad Parijs vereenigd; zij blijft echter pertinent weigeren op de som van 100 millioenwelke zij voor de departementen gevraagd heeft, eeoige vermindering toe te staan. Een wetsontwerp regelende de gemeente lijke organisatie van Lyon is Vrijdag door den minister de Goulard ingediend. De verkiezing voor den gemeente raad heeft in 36 sectiën plaats, die elk een lid ver kiezen. De centrale mairie wordt behouden, maar in ieder der 6 arrondissementen worden twee stedelijke hoofdambtenaren aangesteld, hoofdzakelijk belast met het houden van de registers van den burgerlijken stand. Dit ontwerp is eene transactie, waarmede behalve le Progrès de Lyon alle andóre bladen van Lyon zich vereenigen. De republi kei nsehe organen zeggende cen trale mairie is behouden, dit is de hoofdzaak", terwijl de conservatieve organen de afschaffing van de scrutin de liste als eene overwinning beschouwen. De verkiezingen zullen waarschijnlijk den 15en April plaats hebben. Le Monde bevat een brief uit Rome, waarin gezegd wordt dat de paus, over den toestand van Frankrijk sprekendezich beklaagd heeft dat men hem met brieven en adressen bestormde teneinde de verzoening der beide takken van het huis Bourbon te bewerken. „Zooveel als ik die ook zelf wenschzeide hij volgens den briefschrijver, zooveel ook stuit het den stad houder van Jezus voor de borst in eene beweging de hand le hebben tegen eene regeering, al is zij slechts provisioneel gevestigd.Men spare mij dus dit ver langen en eindige er mede mij in zaken te slepen die niet tot mijne bevoegdheid behooren." Zaterdag is het laatste nommer van le Courrier de France versche nen; sedert den lcu Maart heeft dit blad zich met la Pr esse vereenigd. Engeland. De werklieden der ijzersmelterijen te Merthyr hebben Maandag op eene meeting besloten, niet in de reductie der loonen met 10 pet. toe te stemmen en den arbeid niet te hervatten dan op de voorwaarde, dat hun terstond het vroegere loon zal worden uitbe taald en zij na ultimo Maart 5 pet. verhooging zullen ontvangen. Een later bericht meldt dat 500 werklieden der ijzersmelterijen gisteren besloten hebben het werk op de door de patroons gestelde voorwaarden te her vatten. In het lagerhuis is geklaagd over de post verzendingen naar Italië over België en Duitsehland, terwijl op de route over Parijs slechts éen directe trein loopt. De regeering heeft medegedeeld, dat zij alle reden heeft te verwachten om bare pogingen tot het verkrygen van een tweeden directen trein over Parijs met gunstig succes bekroond te zien. Onder de adressen van sympathie, die monseigneur Mermillód ontvangen heeft, is er ook een van den aartsbisschop van Westminster, monseigneur Manning. Na een gelukwensch met het loon, dat de goddelijke meester aan Mermillód voor zijn trouw toekende, zegt dr. Manning, „dat niet alleen de katho lieke wereld, doch al wat gezond verstand bezit, ver ontwaardigd is over de schandelijke en belachelijke vervolgingen", aan welke hij, Mermillód, heeft bloot- gestaan. Twee dingen meent dr. Manning zullen onver mijdelijk daaruit voortspruiten: dat de kerk in Zwitser land gezuiverd zal worden van de de besmetting van een wereldsch katholicismeoud en liberaalen dat ver derf zal komen over alle ongeloovigenrationalisten philosophen en Calvinisten, die monseigneur Mermillód verheerlijkt hebben met hunne decreten en gendarmen „Welk een roemrijke strijd zóo schrijft verder dr. Manning van 'tVaticaan tegen 't Caesarisme van de negentiende eeuw Want reeds keerden wij terug tot den staat van zuiver heidendom: 'Dia Roma1 lex Regia, Divus Caesar. Laatste berichten. Brussel6 Maart. Het hof van appel heeft aan de bank l'Union sur séance van betaling toegestaan. Parijs 6 Maart. Thiers is weder volkomen van zijn lichte ongesteld heid hersteld. Weenen6 Maart. De rijksraad heeft het wetsontwerp op de verkiezin gen met 120 stemmen aangenomen. De Poolsche afge vaardigden hebben de zitting verlaten. ScetijDmgen. Zaterdag jl. heeft in het kanaal van St. Georges een aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Torch, van do Liverpoolsche schroefstoombootmaat schappij, en het schip Chicabuco, toebehoorende aan de heeren Belfour en Williamsonte Liverpool. Te omstreeks 2 uren in den ochtend kwamen de vaartuigen in een sneeuwstorm in botsing. Het zeilschip zonk in omstreeks 3 minuten en 24 van de 27 opvarenden kwamen om het leven. De eerste stuurman en twee matrozen alleen werden gered; zij hadden zich aan eenige drijvende balken vastgeklemd, en werden na omstreeks 20 minu ten door eene Liverpoolsche sleepboot opgenomen. De stoomboot had insgelijks zware schade geleden en was door twee booten op sleeptouw genomen, maar al spoe dig bleek het, dat zij niet vlot kon blijven en kwamen de opvarenden, op éen na, aan boord van éene der sleepbooten over. Een veedrijver, James Logan genaamd, moest aan boord achtergelaten worden, omdat hij in zijne kooi, waarin hij lag te slapen, door de tengevolge der aanvaring gebogen ijzeren platen, was ingesloten en het onmogelijk was hem in tijds te bevrijden. De Chicabuco was een vaartuig van 999 tonnen. Onder de met dit schip verongelukte personen behoorden vier zeelieden, die van San Francisco naar huis voeren, nadat zij van het wrak der Aculeo gered waren. tfanirels>bcxict)ten. GRAANMARKTEN ENZ. Middelburg, 6 Maart. Ter veemarkt van heden waren o. a. aangevoerd 56 koeien, 14 vette vaarzen, 2 kalveren88 varkens2 schapen en 12 paarden. OOSTBURG5 Maart. De markt was heden zeer ruim voorzien en er bestond goede vraag voor de meeste artikelenwaardoor in de prijzen weinig verandering is op te geven. De stemming was echter eer lager te noemenhoewel de beste monsters als voren zijn verkocht en er ter slotte belangrijke zakeu werden gedaan. De prij zen kan men aanneiren als volgt: tarwe 11.50, f 1*1, f 10.50 a f 9; rogge ƒ6.75, ƒ6 50 a ƒ6.25; winter- gerst ƒ7, 6.75 a 6.50 zomergerst 6.756.50, 6.25a ƒ6; haver ƒ3.75, /3.50 a ƒ3; paardenboonen ƒ7, 6.75 a ƒ6.50; erwten op de kook 8 a ƒ7.50, voetstoots 7 a 6.50. Middelburg, 6 Maart. Puike nieuwe Walchersche tarwe 10.75, 11 en 11.25 gekocht, afwijkende soort 9.75 a 10, nieuwe Zeeuwsche tarwe 10 a 9.50; rogge 7.25; winterger3t 7.25, puike Wal chersche zomergerst tot 6.60 gaarne betaald; Puike Walchersche Witte boonen 11 gekocht, afwijkende soort a 10 verlatenWalchersche Bruine boonen 13, dito paardenboonen 7.25 a 7.30 genomenWal chersche groene erwten in de beste kooksoorten 8.75 a 9; winterkoolzaad 14; raapolie 42, patentolie 44, lijnolie 40 per vat op zes weken, a contant 1 lager; harde lijnkoeken 13.50 per 104 stuks, zachte dito 15.50 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.16 a 1.24 per kilogram. Aardap pelen 2.75 a 3.25 per hectoliter. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 6 Maart 1873. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld2t pet. öö-A *dito dito dito 3 65£ *dito dito dito 4 88£ *Aand. Handelmaatschappij 4} 136$- dito exploitatie Ned. staatssp België. *Certificaten bij Rothschild 2^ Frankrijk. *Inschrij vingen3 534 *dito 5 „84} Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 994. *Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope C°. 18556e serie 5 864 ♦Cert, f 1000 1864 5 97U *dito 1000 18665 97*

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3