teruggekeerd; artillerie, als kommandant der artillerie in de 2° militaire afdeeling op Java, de luitenant-kolonel E. H. W. Ubbens, onlangs in activiteit hersteld. Overgeplaatst: militaire administrntieals onder intendant le klasse ter Sumatra's Westkust en onder- hoorighedende onder-intendant le klasse F. J. D. Noordhoek Hegt, van de 1(' militaire afdeeling op Java geneeskundigen dienst, bij het groot militair hospitaal te Weltevreden, de officier van gezondheid 2C klasse F. van Gelder, van den geneeskundigen dienst in de Moluksche eilanden; bij den geneeskundigen dienst in de Moluksche eilanden, de officier van gezondheid 2e klasse F. W. Arnold, van het groot militair hospi taal te Soerabaija; bij het garnizoen te Onrust, de officier van gezondheid 2e klasse C. T. J. W. Osterloh, van het groot militair hospitaal te Weltevredeninfan terie, bij het 2e bataljon, de kapitein E. J. L. Walpot, van het kader van het strafdetachement te Klatten; bij het garnizoens-bataljon in de 2e militaire afdeeling op Java; de le luitenant F. J. Eesner, van het 3Cbatal jon; bij het kader van het straf-detachement te Klatten, de le luitenant P. F. A. van Stuwevan het 10B bataljon. Hersteld in activiteit: genie, de kapitein J. Kat. Ingetrokken: infanterie, de overplaatsing bij het 10c bataljon, van 'den 2en luitenant J. W. Ernste, van het 6e bataljon. Wordt vervolgd.) GEMENGDE BERICHTEN Heden namiddag is in een huis in de Lange Gortstraat alhier een schoorsteenbrand ontstaandie echter ge- bluscht werd zonder dat de aangebrachte spuiten heb ben behoeven te werken. Gisteren heeft een man te Yerseke zich door ophan ging van het leven beroofdeene weduwe met 9 kin deren nalatende. In het laatst der vorige week beeft een belang rijke oeverval plaats gehad in den Oudelandschen zee dijk onder de gemeente Ouddorp. De dijk is over eene lengte van ongeveer 150 meters geheel weggezonken. De schade wordt op ruim f 100,000 begroot. UitEUewoutsdijk wordt aan de Goessche courant ge meld, dat eenige personen aldaar en in omliggende gemeenten schade hebben geleden door het spoorloos verdwijnen van schipper C. Mertens, varende vanElle- woutsdijk op Dordrecht en Rotterdam. Het hem toe vertrouwde geld, dat hij in Dordt voor graan enz. ontvangen had en ongevêer f 500 a f 600 bedragende, heeft hij medegenomen, en zijn knecht met het schip te Dordt achtergelaten, voorgevende dat hij naar de markt te Rotterdam moest. Zijne te Ellewoutsdijk wonende vrouw, twee kleine kinderen en zijn oude moeder verkeeren in hulpbehoevenden toestand. Volgens het Dagblad van 'sGravenhage zou de uitlevering van Verlind door zijne ziekte vertraagd wezen. Zijne spoedige overbrenging naar den Haag schijnt nu echter verwacht te kunnen worden. Te Utrecht zal een proef genomen worden met een gaslantaarn van eene geheel nieuwe constructie de ruiten zijn langer dan van de gewone lantaarns en met prisma's, waardoor het licht dat bij de gewone lantaarns meestal in de lucht verloren gaat wordt gebroken, zoodat het ver romdom de lantaarn wordt verspreid. Op een afstand is dit duidelijk te zienwan neer de uitslag van deze proef gunstig iszal dit stelsel van verlichting op groote schaal worden toegepast. Uit 'sHevtogenbosch wordt gemeld dat het water aldaar in de laatste dagen zoo sterk is gewassen dat de wegnaar de Langstraat, voor de derde maal sedert No vember jl. onder water staat. Ook bij Maastricht is de rivier buiten hare oevers getreden zoodat zij weder over de gronden der gemeenten Heugen HeerAm bij, Scharn en Limmel stroomt. Volgens de Rotterdamsche courant heeft een Amerikaan, James Washington Meijershet plan de Nederlanden te bezoeken met een circus eenig in zijn soort. Het bevat 120 paarden, 20 ponies, 6 gedresseerde leeuwen, 6 gedresseerde olifantenkameelen enz., be nevens 40 elegante wagens. Het circus, ingericht vol gens Amerikaansche methode, kan in den korten tijd van 2^- uur worden opgebouwd en behoeft, wat soli diteit en hechtheid betreftniet onder te doen voor een steenen gebouw. Een paar jongelieden te Giethoorn, die in Mei zullen trouwenkomen wonen op een plaats, die nu nog water is. Weldra zal de waterplas met heven of drijfland gevuld, met zand of modder overdekt en ge schikt gemaakt zijn om daarop met het bouwen van eene woning en den aanleg van een tuin te beginnen. Zoo iets ziet men daar meer geschieden. Onlangs is te Parijs een nieuwe dievenbende ontdekt, die de meest uitgemergelde paarden van huurkoetsiers, zoo wel als de prachtigste renpaarden stal en aan eene slachterij verkocht, die reeds 2 jaren in het geheim werd gedreven en wegens den goedkoopen aanvoer van grondstoffen goede zaken maakte. De zaak werd ont dekt doordat een bestolene de huid herkende van een paard waarvoor hij niet lang geleden twee duizend gulden had betaald. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is alhier te koop aangeboden: 1 hectare, 89 aren90 centiaren bouwland en sprink in de ge meente Middelburg aan het begin van den Schroeweg. Hoogste bod f 6149.75. Opgehouden. THERMOMETERSTAND. 5Mrt. 'sav. 11 u.43gr. 6 'smorg.7 u.43gr.'smidd.lu.49gr.'sav.6u.45 gr. ST ATEN-GENER A AL TWEEDE KAMEH. In de af deelingen zijn gisteren onderzocht: 1° voor stel van wet van den heer J. L. Nierstrasz C.Jz.tot herziening der bepalingen omtrent de verhooging der militaire pensioenen bij de zeemacht, ter zake van ver blijf binnen de keerkringen; 2° voorstel van wet van den heer J. K. H. de Roo van Alderwerelt tot herzie ning der wet van den 28"" Augustus 1851 (Staatsblad n° 128), regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de land macht, gewijzigd bij de wet van den llen Juli 1855 (Staatsblad n° 74); en 3° wijziging der wet van den 28en Augustus 1851 (Staatsblad n° 128), regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmacht. Öittknlaitïi. ALGEMEEN OVERZICHT. Met de sluiting der algemeene beraadslagingen over het ontwerp van de commissie der dertigenmaar vooral met de redevoering van Thiers en de aanneming van den considerans van het ontwerp hebben de dis- cussiën het grootste belang vooral voor het buitenland verloren. Aan het tot stand komen van het voorstel kan niet meer getwijfeld worden en de wijzigingen, welke allicht doch niet waarschijnlijk daarin gebracht zullen worden, kunnen voor Frankrijk van invloed zijn, buiten zijne grenzen is het slechts van gewicht de zekerheid erlangd te hebben, dat de feitelijke maar provisioneele republiek weder voor eenigen tijd zal blijven voortbestaan. Wel worden bare nadeelen en haar dubbelzinnige toestand bestendigdmaar tevens geeft zij deze geruststelling aan Europa dat het bestuur voorloopig aan de ervaren handen van Thiers toever trouwd blijft. Ten aanzien van de behandeling der artikelen kunnen wij dan cok onzes inziens kort zijnvooral omdat het ontwerp waarschijnlijk onveranderd zal worden aan genomen en de opsomming der 24 daarop voorgestelde amendementen de moeite niet loont, omdat de mees ten, zoo niet allen door de kamer verworpen zullen worden. Reeds gisteren nam de nationale vergade ring artikel 1 benevens de twee eerste alinea's van artikel 2 aan, na de verwerping van drie amendemen ten. waaronder een van de uiterste rechterzijde om zich eenvoudig aan de constitutie-Rivet van 31 Augus tus 1871 t3 houden, en een ander om Thiers zonder eenige uitzondering van de tribune te weren. Op merkenswaardig slechts is de onbeschaamdheid, waar mede een der meest bekende enfanis terribles der rech terzijde, de heer Raoul Duval, dit laatste amendement verdedigde. Onder voorwendsel van betere scheiding der machten in den staat, zoo zeide hij ongeveer, doet men niets anders dan de macht van Thiers uitbreiden. Frankrijk is op den weg naar de republiekdit is niet meer te loochenen, maar men geve der kamer [d. w. z. der monarchale meerderheid] de middelen om haar wil inde discussiëu te doen bovendrijven en den overwe genden invloed van den president te neutraliseeren. Met dit wetsontwerp zult gij slechts in schijn, maar niet in werkelijkheid een parlementaire regeering in het leven geroepen hebben, want de vrijheid der kamer zal icderen dag meer en meer verkort worden. Yan meer gewicht dan de discussiën in de kamer is- het inderdaad merkwaardige verschijnsel dat de rede voering van Thiers op alle partijen, behalve de uiterste groepen der kamereen gunstigen indruk heeft gemaakt. Zelden nog heeft Thiers met meer succes zijne gewone tactiek gevolgd dan eergisteren. Op handige wijze heeft hij zijne boodschap met het verdrag van Bordeaux weten te verbinden, aan de eene zijde het constitueerend gezag der kamer erkend, maar aan den anderen kant haar aangezegd dat zij niet op een voortbestaan na de ontruiming van het grondgebied behoefde te hopen, en met finesse en onvergelijkelijken tact zijne aanbevelingen voor den bestaan den republikeinschen regeeringsvorm weten samen te vlechten met de deugdelijke rechten en de goede kansen der monarchie. „Eik wat wils" is de leus van Thiers en de groote meerderheid der kamer heeft zelden beter dan eergisteren getoond, dat de woordenrijke toepassing dier leus haar blind maakt voor den feitelijken toestand. De republikeinen hebben zich daarover het minst te beklagen, want feitelijk leven zij onder den regeeringsvorm hunner droomen en in het politiek als in het werkelijk leven geldt de regel beali possessores. Zoo beschouwen het de republikeinsehe bladen, zelfs der uiterste richting dan ook. Wel stemden ge matigde en uiterste linkerzijde gisteren tegen den cousi-' uerans omdat die der kamer een gezag toekent, waartegen zij zich steeds op formeele gronden hebben verzet, doch niettemin leggen zij hoegenaamd geene ontevredenheid over de redevoeriug van Thiers aan den dag. „Wat ons betreft, zegt o. a. la Rcpublique framjaiseonze redeneering is de volgende: Onderstel lende dat de boodschap niet bestond en nooit aan Frankrijk gericht ware, hoe zouden wij dan de rede voering van gisteren beoordeelen? Welnu, wij zullen het eerlijk erkennen, wij zouden zeggen dat zij de beste is, uit een republikeinsch oogpuntwelke de heer Thiers ooit heeft uitgesproken, en wij zouden onze vrienden aanmanen zich met ons daarin te verheugen." Zeer juist karakteriseert le Siècle het belang dezer rede voor de republikeinsehe partij in de volgende woorden „Eenerzijds eene aanstaande ontbinding, zoodra als de Pruisen vertrokken zullen zijn, anderzijds loyale aan neming en consolidatie der republiek, welke de wette lijke regeering van het land is, dit is dc dubbele con clusie van de redevoering van den president der republiek. Het land zal bet niet vergeten." Uit Spanje zijn minder gunstige berichten ontvangen dan tot dusverre sedert de proclamatie der nieuwe regeering het geval was. De oneenigheid der beide groote partijen in de Cortes, radicalen en republikeinen, is blijkbaar niet bijgelegd en dreigt tot uitbarsting te komen. De federale republikeinen, en zeker de monar chale partijen in nog grootere mate, zullen die oneenig heid met genoegen zien en geene moeite sparen om het smeulend vuur tot een lichtelaaie vlam aan te blazen, want slechts zij kunnen daarbij profiteeren, terwijl de beide regeerende partijen, die wanneer zij samenwerken krachtig zijn, in oneenigheid elkander machteloos maken. Dinsdag heeft Figueras een wetsontwerp in de Cortes voorgelezen, waarbij de verkiezingen voor de constituante op 10 April en de bijeenkomst dezer wet gevende vergadering op 1 Mei wordt vastgesteld. Na de afdoening der wet tot afschaffing der slavernij op Porto-Rico en van eenige andere aanhangige onderwer pen zullen de bestaande Cortes hunne zittingen schorsen en het toezicht aan een permanente commissie opdra gen. Tegen deze laatste bepaling vooial hebben de radicalen bezwaar; het waarom blijkt niet uit de be richten doch in eene bijeenkomst waaraan 236 afge vaardigden deelnamen werd eenstemmig besloten het voorstel der regeering te verwerpen. Het ergste hierbij is dat de twisten in het parlement een echo schijnen te vinden iQ de straten der hoofdstad. Men vreest al thans ongeregeldheden, welke vooral worden aangtvuu 'd door de dolzinnige en woeste republikeinen, de iooge- naamde intransigente, die van geen auder bestuur dan van een zuiver republikeinsch en van geene samenwer king met monarchalen, al zijn het ook radicalen, willen weten. In de Pruisische kamer is gisteren de aangekondigde interpellatie over de gevreesde paardeaziekte door den minister von Künigsmarck in dien zin beantwoord, dat de regeering de zaak sedert het uitbreken der ziekte niet uit het oog had verloren, dat zij waarschijnlijk dezelfde was als die welke in den aanvang der eeuw heerschte, dat de sterfte van 1 tot 4 op de honderd was, maar dat Pruisen geene maatregelen daartegen genomen had omdat deze in overeenstemming met Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Denemarken behoorden beraamd te worden. Of de interpellant met dit antwoord vol daan was blijkt niet, maar wel dat het incident hier mede afliep. Uit Noord-Amerika brengt de telegraaf bijzonderheden omtrent de feestelijkheden, welke den 4en Maart bij ge legenheid van de tweede aanvaarding van het presi dentschap door generaal Grant hebben plaats gehad, benevens een uittreksel uit de boodschap, welke presi dent Grant bij die aanvaarding aan de vertegenwoordi ging zond. Dit stuk, dat zoowel iu vorm als inhoud weinig verschilt van de in Europa gebruikelijke en meestal hoogst onbeteekenende troonreden, bevat niets van bijzonder belang voor Europa. Eigenaardig slechts is het slot, waarin de president als zijne meening uit spreekt dat God de wereld voorbereidt om éene natie te wordendie éene taal spreekt en legers noch vlooten zal behoeven, in verband met eene andere zinsnede, waarbij een uitroeiingsoorlog tegen de Indianen wordt aangekondigd wanneer hij er niet in slaagt hen door onderwijs te beschaven. Het duizendjarig rijk dat Grant voorspelt moet nog in een ver verwijderde toekomst liggenwanneer uitroeiingsoorlogen nog als geoorloofde middelen tot beschaving gebezigd kunnen worden. Belgische brieven. Gent, 3 Maart. Men houdt zich in onze stad nog altijd veel en ernstig bezig met de quaestie der verbetering vau het kanaal van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2