MIDDELBURGSCHE COURANT. F 56. Donderdag 1873. 6 Maart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£SO. Middelburg 5 Maart. De kamer van koophandel en fabrieken t? Delft heeft zich tot den raad van administratie der Hollandsche ijzeren spoorwegmaatschappij gewend, met verzoek om, bij de aanstaande regeling van den zomerdienstbetere correspondentie te willen invoeren met het Zuidernet der staatsspoorwegen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. CONSLLATEN. Vergunning verleend aan M. E. van Delden tot het aannemen der betrekking van consul van Denemarken te Nagasaki. MARINE EN LEGEER. Naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 2®D dezer worden: 1° Zr. M>. fregat Admiraal van Was- senaer en transportschip Java, beide liggende te Wil lemsoord, met den 15cn dezer buiten dienst gesteld, en de kapitein ter zee R. L. de Haes en de kapitein-luite nant ter zee G. H. Bakker, die schepen kommandee- rende, eervol van dat bevel ontheven eu op nonactivitcit gesteld; 2° de kapitein ter zee J. A. Vandevelde met gelijken datum eervol ontheven van het bevel over Zr. M*. wachtschip to Amsterdam en dat met den 16tn daar aanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee lc klasse J. A. Groveen 3° Zr. M\ fregat Zeeland en schroefstoomschip Metalen kruis, beiden liggende te Willemsoord, met den 16en dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen respectievelijk aan de kapiteins ter zee Van develde voornoemd en H. B. Kip. De kapitein-luitenant ter zee J. K. L. Gey van Pittius, de luitenant ter zee 1® klasse jonkheer J. II. P. von Schmidt auf Altenstadt, de officier van administra tie lc klasse F. Wolfsonen die der 3e klasse J. H. C. Vermeer, en de scheepsklerk W. A. le Rutte, allen dienende aan booru van Zr. Ms. fregat met stoomver- mogen Admiraal van Wassenaer, eerstgenoemde als 1® officier, zoomede de luitenant ter zee 1® klasse jonk heer J. A. Roëlldienende als lc officier aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoom ver mogen Java, worden met den 15ea dezer op nonactiviteit gesteld. Voorts worden met den 16cn daaraanvolgende ge plaatst: 1° aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, de kapitein-luitenant ter zee W. K. F. van Oordt, als 1° officier; de luitenants ter zee le klasse J. P. Meicier en W. A. Arriëns; do luitenants ter zee 2e klasse J. A. Snoek, G. M. Dolleman, D. Hordijken A.M. R. Wagner; de adelborsten 1® klasse L. R. Koole mans Beyneu, W. Allirol, J. Bollaan, A. Seret, A. A. Sweep M. Smits, H. G. J. Wolterbeek, K. W.H. Goetz, F. B. 's Jacob, W. H. Hofstede, F. M. A. Mathon, J. C. Veenhuyzen en L. Kamphuis Suermondtde offi cieren van gezondheid 2C klasse C. H. Schroder en T. Abrahamsz; officier van administratie le klasse G. H. Verboon en die der 3e klasse J. H. deSauvage; de scheepsklerken A. A. Kleynhens en J. S. C. F. Blan- kenstein; de kapitein bij het korps mariniers D. C. W. Sutherland en de 2® luitenant bij genoemd korps C. H. Pilaar, eerstgenoemde om het bevel te voeren over het aan boord van gemeld fregat ingescheepte detachement mariniers; 2° aan boord van Zr. M>. schroefstoomschip Metalen kruis, de luitenant ter zee 1® klasse jonkheer C. C. Six, als 1® officier; de luitenants ter zee 2® klasse F. Zegers Veeckens, A. G. Ellis, B. T. W. van Hasselt en V. C. Dijckmeester; de adelborsten le klasse J. H. M. Jansen, D. A. Menseit, J. S. van Drooge, W. H.Sou man, A. G. D. Nolthenius en J. P. van Rossum, de officier van gezondheid 2® klasse D. Matak Fonteinde officier van administratie le klasse A. J. M. Huart en de scheepsklerk M. J. Vitringa; 3° aan boord van Zr. M\ wachtschip te Willemsoord, de luitenants ter zee 2® klasse 0. C. A. J. Moreau, C. J. de Jong en G. C. Otten; de officier van gezond heid 1® klasse H. C. Steenbergen en de officier van administratie 3e klasse H. J. Knottenbelt; Eergisteren is in eene te Amsterdam gehouden vergadering door de heeren Kan ,HubreehtPosthumus, A. van Otterloo, Veth, Steyn-Parvé, Blommendal, JansscDornseiffenP. H. WitkampRobidé van der Aa, Masthoff en Pekelharing het besluit genomen om in Nederland een Geografisch genootschap op te richten. 4° in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2e klasse M. F. Tydeman, ten einde gedetacheerd te worden bij den torpedo-dienst; 5° in de rol van Z'-. M3. wachtschip te Hellevoetsluis, de luitenant ter zee 2® klasse T. Spree, teneinde ge detacheerd te worden aan boord van Zr. M\ flottille- yaartuig Hector te Viissingen; 6° aan boord van Zr. M8. monitor Tijger, de luite nant ter zee 2® klasse E. Bakker, en 7° aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodilde luite nant ter zee 2e klasse J. D. A. Nedcrburgb. Met gelijken datum worden de kapitein bij het Korps mariniers J. A. IJ. vau Es en de 2® luitenant bij dat korps H. J. Jolles, eerstgenoemde belast met het bevel over, en laatstgenoemde toegevoegd aan het detache ment mariniers, ingescheept aan boord van Zr. Ms.fre gat Admiraal van Wassenaerweder ter beschikking esteld van den kommandant van gemeld korps. De commissie, belast met het afnemen van het examen van onderofficierendingende naar den offi ciersrang, heeft gisteren;te 's Gravenhage haar eerste zitting gehouden. GEMENGDE BERICHTEN. Te Ostende zal eerstdaags een kanon worden beproefd dat 1800 kilogram weegt en 10,000 meters ver draagt. Te Parijs is een dievenbende ontdekt die in het 15® arrondissement des nachts belangrijke diefstallen heeft bedreven. De bende had haar hoofdkwartier in een huis in de Rue de Sablonnerie, waarvan de groote kelders en geheel het benedenhuis vol goederen lagen die zoodra zich een geschikte gelegenheid voordeed van de hand werden gedaan. Men vond er b. v. een kist met 50 kilogram chocolaad die aan den heer Tala- bard was ontstolen stapels kazenhammenvaten met melk, kostbaarheden, manufacturen enz. en een geheel arsenaal met wapenen en uitrustingen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de ex-koning van Spanje, Amadeo, met, zijne kinderen is scheep gegaan, men gelooft naar Genua. De Portugeesche koninklijke familiehet hof en de ministers hebben hem afscheids bezoeken gebracht. Aan boord der Portugeesche en vreemde oorlogschepen werden salvo's gelost. Volgens een officieele statistieke opgaaf, werd in 1872 uitgevoerd van Britsche en Iersche producten en manufacturen naar Nederland 16,197,214 pond sterling tegen 14,104,157 pond sterling in 1871; naar Java en de andere Nederlandsche bezittingen in de Indische zeeën 752,947 pond sterling tegen 829,737 pond ster ling in 1871naar Nederlandsche bezittingen in West- Indië 465,216 pond sterling tegen 291,705 pond ster ling in het vorige jaar; naar Nederlandsch-Guinea 61,911 pond sterling tegen 38,593 pond sterling in 1871. De totale uitvoer bedroeg in 1872 255,961,609 pond sterling tegen 223,066,103 pond sterling in 1871. Uit Pesth wordt het volgende medegedeeld. Toen de heer von Szlavy nog minister van openbare werken was ontving een van zijn naaste bloedverwantengraaf Zichyeen telegram van diens vrouwdat zóo ondui delijk was, dat de bedoeling bijna niet uit den inhoud was op te maken. De vertoornde graaf verzond het volgende bericht aan zijne vrouw: „Hoewel die ezels van telegrafisten uw bericht zoo hebben verknoeid, dat het bijna onbegrijpelijk is, antwoord ik toch enz." Natuurlijk bezorgden de ambtenaren dit bericht niet dan met veel tegenzin, en gingen later bij den minis ter op audiëntie om zich te beklagen over de hen aan gedane beleediging. De minister geraakte in verlegen heid, want, hoewel de ambtenaren misschien niet zeer nauwkeurig waren geweest, ging toch de beleediging van graaf Zicby wat al te ver, vooral daar het best mogelijk was dat de kopie \an het bericht zeer ondui delijk was geweest, zcoals de ambtenaren beweerden. De minister redde zich echter op de volgende wijze: Hij vroeg: „Kent gij het reglement op den dienst?" „Ja" was het antwoord. „Wat staat er dan in 1 „Dat iedere depêche door de ambtenaren als een ambts geheim moet worden beschouwd." „Welnu mijne heeren, beschouw dan ook de depêche van den graaf als een ambtsgeheim." Uit Londen wordt gemeld dat de bank van Enge land voor een ontzettend groote som is opgelicht. Men beweertdat het verlies tusschen de twee en drie mil- lioen gulden oedraagt. Valsche wisselsop de voor naamste huizen van Londen getrokkenwaren gedis conteerd bij de West-End Branch van de Engelsche bank in Burlington-Gardenste Londen. De valsche wissels schijnen met merkwaardige kunst nagemaakt te zijn de onderteekeningen het drukwerkpapier en de zegels der verschillende wissels waren zoo nauwkeurig nagebootst, dat experts van jarenlange ondervinding bedrogen werden. De directie der Engelsche bank on derstelt dat met eeu gedeelte van het geldvoor de gedisconteerde wissels ontvangendoor den dief obli gation der Vereenigde staten gekocht zijn. Eene beloo ning van 500 pond sterling is uitgeloofd voor de arres tatie van Frederick Albert Warrenbeschuldigd van valschheid in openbare geschriften en diefstal. Hij heeft eenigen tijd verblijf gehouden in het Golden Cross Hotel Charingcross, Londenen te Birmingham. De politie gelooft, dat hij zich laat doorgaan onder den naam van C. J. Horton. THERMOMETER STAND, 4 Mrt. 's a v. 11 u. 4 7 gr. 5 'smorg. 7 u. 45 gr. 's midd. 1 u. 50 gr.'s av. 6 u. 49 gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van Woensdag 5 Maart. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Rekkerwegens familieomstandig heden, en Luteijn. De notulen van het verhandelde in de zitting van 5 Februari jl. worden na voorlezing goedgekeurd. Van gedeputeerde staten van Zeeland zijn vier mis sives ingekomen, houdende bericht van goedkeuring: a van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van grond aan den heer W. Beker; b van de begreoting der schutterijc van het raadsbesluit tot verhooging der jaarwedden van hulponderwijzers; en d bericht dat bij koninklijk besluit is'goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging van het besluit tot heffing van schoolgeld. Al deze missives worden voor kennisgeving aangenomen. Dit is mede het geval met een brief van de hulpon derwijzers C. Kamermans e. s., houdende dankbetuiging voor de hun in de vorige zitting toegekende traktemeuts- verhooging van f 50. De voorzitter zegt- dat hij in de droevige noodzake lijkheid is aan den raad 'mede te deelen dat in den laatsten tijd aanmerkelijke bedriegerijen ontdekt zijn gepleegd ten nadeele van de bank van Lening. De commissie van toezicht heeft den persoondien zij met meer dan voldoenden grond verdacht, den concierge, onmiddellijk in zijne betiekking geschorst en daarop, na bekomen goedkeuring van burgemeester en wethou ders, ontslagen, terwijl zij het onderzoek omtrent het gepleegd bedrog in handen der justitie heeft gesteld. Het juiste cijfer aan te geven van hetgeen er ten nadeele van de bank is gefraudeerd is thans nog onmogelijk, en met het oog op het rechterlijk onderzoek is het evenmin wenschelijk eenig cijfer te noemen. Ter ge ruststelling van hen, die panden in de bank hebben, kan hij echter mededeelen, dat tot nogtoe nimmer eenig pandwaarvan de lossing gevraagd werdniet aanwe zig is bevonden. Terwijl het kantoor ter lossing der panden geopend blijft, heeft de commissie van toezicht gemeend het be- leenen van panden tijdelijk te moeten staken, ook in het belang eener behoorlijke inventarisatie. Met het oog op de verordening op de bank van leeniug zal echter, naar de zienswijze van burgemeester en wet houders, deze tijdelijke schorsing door den raad be- hooren te worden goedgekeurd. Zij stellen daarom voor, de commissie te machtigen het beleenen van panden tijdelijk en tot zoo lang te staken, als zij zulks raadzaam zal achten. Later als het onderzoek, door de justitie ingesteld, zal zijn afgeloo- pen, zal door den raad met volledige kennis van zaken kunnen worden beoordeeldof en zoo ja op welke wijze de bank van leening in stand zal worden gehouden. Inmiddels kan de voorzitter zonder op het onderzoek der justitie vooruit te loopen, mededeelen, dat dezerzijds met de meeste gestrengheid zal gehan deld worden tegen wien ook, die zich aan bedrog, plichtverzuim of nalatigheid mocht blijken te hebben schuldig gemaakt. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan J. Schwarten, geboren Otto, worclt op haar verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-vroed vrouw. Aan burgemeester en wethouders wordt mach tiging verleend tot het oproepen van sollicitanten voor die betrekking, op eene jaarwedde van f 130. Nadat de werkzaamheden gedurende eenigen tijd in gesloten zitting waren voortgezetwerd in de heropende openbare zitting voorlezing gedaan van een adres van J. J. la Bruyeere, houdende verzoek dat het erfpachts contract tusschen hem en de gemeente bestaande omtrent de pereeelen nos. 906 en 907 aan het oude Arnemuid- sche pad, Dampoort, worde vernietigd en een gedeelte van n° 906 aan hem in eigendom worde afgestaan. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit ver zoek in te willigen, wat het tweede gedeelte betreft tegen een prijs van 75 cent per centiare, die het ter-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1