GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren is te 's Gravenhage in het lokaal der teeken-academie aldaar de tentoonstelling geopend van een 17tal modellen, ingezonden aan de commissie voor de oprichting van een gedenkteeken ter eere van de nagedachtenis der militairen die bij het beleg van de Citadel van Antwerpen in 1832 zijn gesneuveld. Naar aanleiding van het bericht uit Idaarderadeel, dat aldaar St. Pieter als kinderfeest gevierd wordt, wordt thans gemeld dat in de gemeente Koedijk, bij Alkmaar, de gewoonte bestaat om in plaats van St. Ni- colaas het feest vau den Gouden engel te vieren, en wel op den len Januari, geheel op dezelfde wijze als elders het St. Nicolaasfeest. Hier en daar in Noord- Holland vereeren de kinderen, behalve St. Nicolaas, ook Sint Maarten als hunnen heilige, door opjzijnnaamdag met lichtjes onder toepasselijk gezang rond te trekken en zich tegoed te doen aan allerlei lekkernijen. Tengevolge van een nieuwe was in de Sambre is weder een gedeelte van Namen en omliggende plaatsen overstroomd, terwijl men vreest voor nog meer inun- datiën. Op een bal dat Vrijdag in een gebouw in de Rue de Charenton te Parijs werd gegeven verscheen even na middernachtmen weet niet van waar, een honddie door de muziek van het orchest woedend werd, op de dansers en danseressen aanviel en hen in de beeuen beet. De heeren vluchtten, de dames vielen flauw. Ver scheidene personen en vooral een tweetal heeren, werden erg gewond. Na een heftigen strijd met het woedende dier gelukte het aan de aanwezige agenten van politie den houd te dooden. Vrijdag heeft op den Boulevard de Couralles te Parijs tengevolge van jalouzie, een duel tusschen twee vrouwen plaats gehad met messen, waarvan het gevolg was dat beide ernstige wonden bekwamen. Uit Parijs zal naar de tentoonstelling te Weenen gezonden worden een horloge van berg kristal cristal de roche). Dertig jaren heeft de vervaardiger, nu reeds lang overleden, er aan gearbeid. Hij heette Rebelier en werkte in de beroemde fabriek van Breguet. Hoe hij op het zonderlinge denkbeeld kwam is onbekend. Al de stukken, de veer natuurlijk uitgezonderd, zijn van kristal, tot zelfs de schroeven. Het is een we xk a échap pement Dupleix. Rebelier schatte het op eene waarde van 50,000 francs en voordat hij het nog voltooid had ver maakte hij het reeds aan zijne bruid. De erven van zijne weduwe verkochten het voor 10,000 franos aan een der voornaamste horlogemakers te Parijs die het nu naar de tentoostelling te Weenen zendt. De VossischeZeitung deelt mede dat verscheidene Duitsche smeden en andere werklieden in aanverwante vakken, die wegens de werkstakingen in Engeland derwaarts waren vertrokkendoch aldaar eene slechte behandeling ondervondendoor de ondersteuning der Duitsche consuls in staat zijn gesteld om huiswaarts te keeren. Tbans vordert de staat van de bedoelde werk lieden de hun verleende ondersteuningsgelden terug. De werklieden hebben de tusschenkomst der diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland ingeroepen, ten einde de agenten, die hen naar Engeland hebben ge lokt, tot nakoming der aangegane verbintenissen te nopen. Omtrent de laatste koningin van Spanje Maria Victoria della Cisterna woidt aan The Daily News het volgende uit Lissabon gemeldMaria Victoria, die eer- zuchtiger is dan haar gemaalzouals zij had moeten beslissenfortuin en leven gewaagd hebben om de door nenkroon voor zich te behouden. De arme vrouw heeft van hare jeugd af altijd gehoopt eenmaal koningin te zijn. Een wereldberoemd staatsman vertelde mij, dat toen zij eene kleine meid washaar hoofd op hol werd gebracht bij gelegenheid dat zij de keizerin in al haar pracht en praal zag bij de opening der kamers. De toekomstige koningin van Spanje bevond zich des tijds in het klooster van le sacré coeur te Parijs. Toen zij aan eenige nonnen al de pracht en weelde beschreef, die zij had aanschouwd werd haar medegedeeld dat mademoiselle de Montijo van hare jeugd aan de hei lige maagd gewijd en een zeer vrome aanbidster van Onze lieve vrouw was, die haar vroomheid beloonde met een keizerlijke kroon. Den volgenden Zondag dineerde de jeugdige prinses della Cisterna bij den staatsman, die mij deze bijzonderheden mededeelde. „Wel kindlief!" voegde hij haar bij het dessert toeik zie dat ge zoo wel als de keizerin eene aardige belooning verdient, sedert de zusters u eene medaille voor goed gedrag heb ben gegeven." „Het is geen prijs, antwoordde het kind, het is eeno medaille ter eere van Notre dame des vic- toires. Gij weet, zij is mijne patrones. Naar haar heet ik Maria Victoria." „Zoo, zoonuzulk een machtige meter moet u wel prachtige geschenken zenden „Dat geloof ik ook. Als gij eens wist wat ik haar gevraagd heb?" „De grootste pop,' die ooit te koop was?" „Neen„Wel dan eene crechemet het kindje, de herders, de engelen, de wijzen uit het oosten en de ossen." „Poei, nonsens, we hebben overvloed van crèches in het klooster't walgt meik heb Onze lieve vrouw gevraagd mij de heft van haar kroon te gevenof eene geheele koninklijke kroon. Gij weet dat zij de keizerindie slechts een kleine Spaansche gravin waseen keizer lijke kroon gaf welke de nonnen La plus helle courome du monde noemen. Wat zou zij niet voor een prinses della Cisterna kunnen en willen doendie naar haar heet In een particuliere correspondentie uit New-York aan de Nieuwe Rotterdamsche courant wordt eene be schrijving gegeven van een gebouw genaamd Drexel- gebouw op den hoek van Wall- en Broadstreet aldaar,, het eigendom van het bankiershuis Drexel Morgan en c°. In het begin van 1872 werd tot den bouw van dat huis besloten en de daarvoor aangebrachte grond met 995,000 dollars of ongeveer 1 dollar per vierkante duim betaald. Den len Mei 1872 's ochtends zag men nog de meeste huurders der> verkochte gebouwen hunne kan toormeubelen verhuizen en werden de telegraafdraden die aan die huizen bevestigd waren, of in die kantoren liepen verlegd of weggenomen. Des middags begonnen 600 werklieden met het afbreken. Dag en nacht werd gewerkt en in veertien dagen waren de gezamenlijke zeven gebouwen die waren aangekocht tot den grond weggeruimd. Des nachts werkte men bij electrisch licht. De tijd, die besteed is om de zeven kleine huizen in het tegenwoordige marmeren paleis te herscheppen is onge loofelij k kort. Zoodra een stuk gevel weggehaald was zag men de muren van de aangrenzende gebouwen, die bloot kwamen, door de speculatieve Amerikanen over dekt met advertentiën over mode-artikelen en genees middelen, regenschermen en pilleu, theaters en pickles schoenen en voorlezingenrestaurants en overhemden, pianos en oesters, rattendood en spoorwegen, lampen en maagbitter, inkt en vlekkenwater, alles met reus achtige letters in de bontste verwarring. Voor de werk lieden, die 's nachts afgelost werden, was eene geïmpro viseerde gaarkeuken in de naburige Pinestreet ingericht, waar men hen iederen morgen tusschen 3 en 4 uren een hartig maal kon zien gebruiken. Er moest zooveel haast gemaakt worden met het afbreken, want terwijl de ar chitect Arthur Gilman in den korten tijd van zes weken de plannen, teekeningen en bestekken gereed had, had den de groote marmer handelaren W. Struthers &Sons te Philadelphia op zich genomen al het vereischte marmer op den 20en October gehouwen en gezet te hebben. Om dit uit te voeren hebben zij eene premie van 10 dollars per hoofd aan de steenhouwers bij hen werkzaam, uitgeloofd, zoo zij in tijds gereed kwamen. Do bouwmeester Jeremiah Smith van New- York had zich bij contract verbonden het nieuwe gebouw op den lfcn April 1873 gereed te hebben. Het Drexel-gebouw, uitsluitend voor handelskantoren ingericht, beslaat 107 voet langs Wallstreeten 102 voet langs Broadstreetmet een smallen gevel aan den hoek van 13 voet. De diepte is 82 voet in Wallstreet en 75 voet in Broadstreet. Er is een sous-terrain of onderhuis, onder de straat gelegen. Zeven verdiepingen verheffen zich daarboven, ter hoogte van 112 voet. Het geheel is gedekt door een hoog inansard-dak van ijzer met lei bedekt. Kelder en onderhuis dienen voor berging van steenkolen, machinerie en vuren ter verwarming van het gebouw door middel van stoom. Er bevinden zich twee machines in voor de elevators ten dienste van de hooger gelegen verdiepingendie ieder afzonderlijk door een stoommachine worden gedreven, en van 9 uren 's och tends tot 5 uren's avonds in werking zullen zijn. Deze elevators bestaan uit een klein kamertjevan zitplaatsen voorzienruimte aanbiedende voor ongeveer 12 a 15 personen en dat door een koker van de laagste tot de hoogste verdieping in iets minder dan eene minuut, omhoog gaat of afdaalt. De twee elevators in Drexels- gebouw kosten met de toestellen en stoomwerktuigen te zamen 25,000 dollars. Do totale kosten van aanbouw zijn op 500,000 dollars geraamdhetgeen met den grond een totaal van 1,495,000 dollars geeft. Men is nu bezig de laatste hand aan het verven enz. te leggen en met 1 Mei a. zullende diverse lokalen der kantoren betrek ken. Drexel Morgan C0., Morton Bliss C°. en de Leather Manufacture's National bank, eene der oudste banken der stad, zullen de eerste verdieping betiekken. De overige lokaliteiten zijn meerendeels reeds verhuurd. Het gebouw bevat in het geheel ongeveer 70 kantoren, die van 5000 dollars tot 750 dollars per jaar verhuurd worden. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Eergisteren zijn te Oostkapelle te koop aangeboden 2 hectaren 97 aren 70 centiaren weiland aldaar. Hoogste bod f 4682. Opgehouden. Bij do opening der inschrijvingsbiljetten voor do ver bouwing van het gasthuis te Aardenburg is jl. Vrijdag gebleken dat ingeschreven is door de heeren: J. van Baal, te Oostburg, voor f 23,999; P. Monjé, te Bres- kens, voor f 23,900; A. Rinders, te Breskens, voor f 23,860; B. de Vlieger, te Aardenburg, voor f23,500. Daar de inschrijvingen allen boven de begrooting zijn, is de besteding niet gegund. BURGERLIJKE STAND.;? Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 2CU dezer: P. Snoep, wedr. van S. S. Akkermans, 53 jr. met A. C. Wiessner, wedc. van J. N. Machenaud, 48 j. P. G. Neeteson, jm. 29 j. met B. Buijzerd, jd. 29 j. J. de Grave, jm. 23 j. met S. Vader, jd. 25 j. J. Labruijere, wedr. van P. Franse, 39 j. met S. Bos telaar, wede. van C. Maas, 43 j. II. C. van Ast, jm. 36 j. met A. Verbiest, jd. 39 j. (Van 22 Februari—1 Maart.) Vltssingen. Gehuwd: P. Hendrikse, jm. 30 j. met J. de Meester, jd. 24 j. Bevallen: J. M. C. Blondé, geb. Zonnekeijn, z. M. C. Bleijenberggeb. Azaert, d. S. Uijterschout, geb. Ber- tijn, z. L. W. van der Star, geb. Burger, d. E. Swijter, geb. Roborgh, d. C. Dingemanse, geb. Vogel, d. P. Warren, geb. Muller, z. (levenloos.) Overleden: F. Meyers, jm. 16 j. C. C. van der Walle, vrouw van A. G. Reijns, 60 j. M. C. Carol, weduwe van P. Terwoert, 82 j. B. A. A. Brouwers, jd. 23 j. S. M. Bruijnzeel, vrouw van W. Jansen, 58j.J. M. Ca- ron, wede. van H. Sonius, 63 j. J. F. Fritz, jm. 22 j. M. C. Plouvier, d. 3 m. M. Francooij, vrouw van B. Streefkerk, 65 j. Goes. Bevallen: A. M. Dekker, geb. Baas,z.L. Ge luk, geb. de Korte, d. F. C. Stieger, geb. Verhallen, z. C. Matthijssen, geb. Rijk, d. J. de Jonge, geb. de Schipper, z. Overleden: M. Kostanje, z. 8 j. J. A. Vissers, d.66j. J. Faasse, vrouw van J. B. Stappers, 48 j. K. Klap, wede. van F. D. Vleminc.k, 64 j. C. Potter, wede. van G. van Riet, 76 j. O. Dekker, z. 3 d. J. A. U.Coppie- ters, z. 5 m. Zierikzee. BevallenJ. Hagegeb. Laband, d. M. Mallandergeb. Smits, z. S. A. Wierkx, geb. Ver doom, d. J. Huekeshoven, geb. de Roo, d. M. M. Mu- lock Houwer, geb. van Andel, d. H. Bethe, geb. van Ingen, z. M. J. Schorer,geb. van der Lek deClercq, d. E. Lindhout, geb. Moelijker, d. E. Enzlin, geb. de Crolij, z. Overleden: A. in den Bosch, d. 3 m. THERMOMETERSTAND. 1 Mrt. 's av. 11 u. 40 gr. 2 '8morg7u.40gr.'smidd.lu.45gr.'sav.llu.37gr. 3 'smorg. 7 u.36gr.'smidd.lu.46gr.'sav.6u.44gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van Maandag 3 Maart. (Per telegraaf.) De tegen heden aan de orde gestelde wetsontwerpen zijn afgehandeld. Dat tot aanvulling der provinciale wet met bepalingen omtrent de invordering van pro vinciale belastingen werd met 33 tegen 25 stemmen verworpen. Voorts werd met 49 tegen 9 stemmen besloten om op Vrijdag a. over te gaan tot de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der wet betreffende de bur gerlijke pensioenen en van andere daarmede verband houdende wetsbepalingen, nadat vooraf op de prioriteit van het wetsontwerp tot wijziging van den census was aangedrongen. net is bekend dat de heer de. Roo van Alderwerelt bij de tweede kamer een voorstel heeft ingediend tot herziening van de wet van 1851, op de bevordering eaz. der militaire officieren bij de laudmacht. Ofschoon een wetsontwerp tot wijziging dier wet wederom aanhangig is gemaakt, meent de heer de Roo toch van het recht van initiatief gebruik te moeten maken, omdat hij niet verwacht dat het overleg tusschen de regeering en de kamer kan leidea tot de resultaten, die hij wenscht, nl. de herziening in haar geheel van de beide eerste afdee- lingen der wet. Het voorstel bepaalt zich daartoe echter niet, maar strekt om de geheele wet door eene nieuwe wet te ver vangen, teneinde de a ongewonen en onbehagelijken vorm te voorkomen, dien zij anders zou erlangen. De veranderingen, welke het tegenwoordig voorstel beoogt, betreffen vooral de zoogenaamde speciale be trekkingen de bevordering bij keuzede organisatie van den geneeskundigen dienst en de raden van onderzoek. In de eerste afdeeling (de bevordering) betreffen de voorgestelde veranderingen van gewicht alleen de artt. 2, 56720 en volgg. Als algemeene regel wordt voorgesteld dat officieren (behalve die wier normale, aangewezen werkkring van specialen aard is) niet kunnen bevorderd worden zon der uit hunne speciale betrekking gedurende drie jaren in de gelederen over te gaan, na welken tijd zij echter weder voor herplaatsing in specialen dienst in aanmer king kunnen komeu. Bevordering bij keuze wordt ook toepasselijk gemaakt op officieren, die niet bij den generalen staf dienen. Die bevordering heeft plaats na een examenwaartoe alleen in aanmerking komen, die zich door gedrag, dienstijver en aanleg onderscheiden. Het beginsel van ruime toepassing der bevordering bij keuze (van een vierde) tot. den rang van hoofdoffi cier en in de boofdofficiersrangen is aangenomen. De bevorderingen in de verschillende hoofdofficiersrangen en in de generaalsrangen geschieden bij keuze; alle bevorderingen bij keuze zullen zich bepalen tot de officieren van den naastvoorgaanden rang. Overeenkomstig het ontwerp der regeering worden stilzwijgend de rangen van officier, van gezondheid 3e klasse en van apotheker 3° klasse afgeschaft. Voor de officieren van gezondheid en militaire apothe kers wordt een geheel ander en voordeeliger stelsel van bevordering gevestigd dan voor de overige officie ren der landmacht. De organisatie van den geneeskundigen dienst zou

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2