MIDDELBURGSCHE COURANT. F 54. Dinsdag 1873. 4 laart. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.250. Middelburg 3 Maart. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag a., des namiddags te li uur, een openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken: missive gedeputeerde staten goedkeuring raadsbesluiten; verzoek van J. Schwarten, geboren Otto, om eervol ontslag als gemeente-vroed vrouw; voordracht vacature hulponderwijzer school F; voorstellen van burgemeester en wethoudersa uitbrei ding hulponderwijzerspersoneel school G; h publieke verkoop van grond aan het einde van den dijk der Oude haven bij den Nieuwlandschen dam; c onder- handsche verkoop van gemeentegrond aan den Middel burgNieuwlandschen straatweg en aan den Ouden- Arnemuidschen weg; d onderhandsche verhuring van gemeentegrond op het Smidsbolwerke afstand in bruik leen praeparaten geneeskundige school; af- en over schrijving gemeentebegrooting 1872; rekening schutterij 1872; staat van oninbare posten en restitutie plaatse lijke directe belasting 1872. Te VliBsingen worden reeds voorbereidende maatre gelen genomen om de opening van het groote scheep vaart-kanaal door Walcheren met luister te vieren. Men verwacht aldaar dat die opening op of omstreeks 1 Augustus e. k. zal plaats hebben. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben tot tij del ij ken opzichter van gemeentewerken benoemd den heer W. C. K. Antheunissen van Middelburg. Naar wij vernemen heeft de minister van financiën, naar aanleiding van het adres van het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg betreffende de slechte en ongeregelde aankomst der brievenpost aldaar waar van wij in ons nommer van 18 Februari jl. melding maakten bepaald dat, met ingang van den len dezer, de post uit Vlissingen te Oost- en West-Souburg zal aankomen des voormiddags te 7 uren en des namid dags te 1 uur. Tot dusver kwam de eerste po3t eerst te 1 uur aan. De post die des namiddags te 5 uren uit Vlissingen vertrok is thans vervallen. De heer Dellevoet, chef van het station der staats spoorwegen te Arnemuidenis als zoodanig verplaatst naar Best en vervangen door den heer Coenraads Pie- terse, laatst stationchef aldaar. Jl. Donderdag is de nieuw benoemde burgemeester van Wissenkerke, de heer W. J. Vader, in functie getreden. De gemeente was met eerepoorten, groen en vlaggen versierd, evenals de zaal van het gemeentehuis. Bij zijne terugkomst uit Middelburg, waar hij iu han den van den commissaris des konings den eed had afgelegd, werd de heer Vader door eene eerewacht van circa honderd ruiters, die hem van Camperland hadden afgehaald, begeleid, en in bet dorp opgewacht en be strooid door een tiental jeugdige meisjes. Omstreeks 4 uren des namiddags werd hij in de gemeentekamer door het raadslid J. van Schouwen kort, maar hartelijk ver welkomd. Vervolgens werden de in de zitting van den gemeenteraad aan de orde zijnde werkzaamheden verricht en hield de burgemeester eene toespraak. Ook de nieuwe secretaris, de heer G. L. van der Heijde, legde den gevorderden eed af en aanvaardde zijne betrekking. Na het eindigen der raadszitting [bleven de leden nog langen tijd bijeen. De hoofd- en hulponder wijzers der openbare school, de hoofdonderwijzer van Geersdijk en vele ingezetenen, alsmede de oud-burge meester, de heer J. H. L. Vader van 's Gravenpolder, kwamen den nieuwen burgemeester complimenteeren. Des avonds werd vuurwerk afgestoken. Den volgenden dag werden de circa 800 leerlingen der gezamenlijke zes scholen, alsmede de armen feestelijk onthaald. De te 's Gravenhage vertoevende Japansche gezanten zijn eergisteren in gehoor ontvangen door hunne ko ninklijke hoogheden den prins van Oranje, prins Hen drik en prins Frederik. Gisteren hebben zij aan Amster dam een bezoek gebracht. De buitengewone opzichters van den waterstaat, die thans bij de rijks of provinciale werken in dienst zijn, kunnen aan het in de volgende maand te houden ver gelijkend onderzoek ter benoeming van rijks-opzichters van den waterstaat 4e klasse deelnemen, mits zij den lcn Mei a. den ouderdom van 31 jaren nog niet bereikt hebben. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende .ambtenaren bij de admini stratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen al volgt: de commies 2e klasse A. van Walsem op het spoorwegpostkantoor Fijenoord-Antwerpende commies 2e klasse C. A. Nieukerk voorloopig ten postkantore te 's Gravenhagede commies 2e klasse J. H. A. K. van Weezei ten postkantore te Amsterdam; de commies 2e klasse W. H. Moll voorloopig ten postkantore te Middelburgde commies 2* klasse W. R. J. D. baron Crommelin van Heeckeren ten postkantore te Utrecht de commies 3e klasse D. P. M. Muller op het spoorweg postkantoor Fijenoord-Antwerpende commies 3e klasse H. H. Oosting ten postkantore fe 's Hertogenboschde commies 3e klasse J. H. de Boer ten postkantore te Utrecht. Uit Venlo wordt aan de Nieuwe Rotterdarasche cou rant gemeld: Sedert Vrijdag is de scheepvaart op de Maas weder door de brug te G' nnep gestremd. Dit is de derde maal sedert 20 November jl. Het is dus geen geïsoleerd feit, maar eene stremming, die dikwijls weder keert, omdat de brug in verhouding der bruggen te Hedel en te Venlo veel te laag is gelegd, en daarom het bestaan der scheepvaart bedreigt, indien daarin niet wordt voorzien. De heer W. C. H. Staring, inspecteur van het landbouw onderwijs vestigt in eene gedrukte circulaire de aandacht op den verbazend grooten vooruitgang dien de Lim- burgsche maatschappij van landbouw gedurende de twee laatste jaren ondervonden heeft doordien de landbouwers in Limburg zeiven de taak der Maatschappij hebben opge vat. In plaats van 670 leden in 1870, telt deze thans meer dan 2000, die, in een vijftigtal afdeelingen ver deeld, maandelijks in de dorpen samenkomen ter over weging en bevordering der belangen van hun landbouw. Volgens den heer Staring ligt het nut, ja zelfs de nood zakelijkheid der oprichting van kleinere dorpsvereeni- gingen in de verschillende provinciën van Nederland naar het voorbeeld van Limburg zóo voor de hand, dat het voldoende zal zijn om de maatschappijen en de landbouwers op de zaak opmerkzaam te maken. Zoo dra doel en strekking van zulk eene dorpsvereeni- ging goed begrepen worden, moet zij, naar zijne meening, van alle kanten, en niet het minst onder de landbouwers zeiven voorstanders vinden. De heer Staring meent daarom de zaak niet beter te kunnen bevorderen dan door in zijne circulaire eenige voor schriften aan te geven die men bij de oprichting der dorpsvereenigingen zou kunnen volgen. Hij merkt echter op dat vaste reglementen nergens voorgeschreven be- hooren te worden, maar elke vereeniging zich dient in te richten zooals haar goeddunkt en het best met de plaatselijke omstandigheden past. Alleen dient gelijk vormigheid te bestaan in hare verbinding met de ge westelijke Maatschappij. Naar aanleiding van reeds bestaande reglementen voor dorpsvereenigingen geeft hij onder meer het volgende ter overweging bij het oprichten van nieuwe. De inwoners eener gemeentezonder zich evenwel bij dezen alleen te bepalenkunnen onderling eene dorpsvereeni- ging van landbouw vormendie van groote gemeenten, zelfs meer dan eene; die van kleine kunnen zich te zamen voegen tot een enkele. Eene dorpsvereeniging stelt zich ten doel om bij den landbouw in den omtrek bestaande behoeftenevenzeer als heerschende mis bruiken of verkeerde gewoontenop te sporen en aan het licht te brengen, teneinde eendrachtig te pogen om in de behoeften te voorzien en het verkeerde te verbeteren. De vereeniging tracht hetgeen wetenschap en ervaring als het beste heeft doen kennen, met in achtneming der plaatselijke omstandigheden, toe te passen op den landbouw dien zij vertegenwoordigt, en schaft zich daartoe de noodige middelen aan. Dit doel zal men onder anderen door de volgende middelen zoeken te bereiken. Eenmaal 's maands, tijdens volle maan, houden de leden der dorpsvereeniging eene vorgadering om, in een gezellig samenzijn, belangrijke landbouw- onderwerpen te bespreken. De vereeniging""3chaft zich, voor gemeenschappelijke rekening, tijdschriften aan en goede boeken. Zij verstaat zich met omgaande landbouw- leeraars, over het honden van voordrachten bij hare samenkomsten. De leden zoeken, voor hunne kinderen, het onderwijs op de lagere scholen te bevorderëa, door vlijtig schoolbezoek voor te staan, het gebruik van landbouwkundige lees- en leerboekjes aan te prijzen, en de oprichting te ondersteunen van Zondags- enher- halingscholen. De vereeniging zoekt een klein proefveld te verkrijgen, teneinde zichdoor goedgeleide proeven, te vergewissen van de deugdelijkheid der aanbevolen verbeteringen in bemesting en teelt van akkerbouwge wassen. Zij tracht in hare gemeente, door vereeniging van krachten en door zich onderling te associeeren, datgene tot stand te brengen, wat boven de macht van enkelen gaat. De inkomsten der dorpsvereenigingen bestaan uit de helft der bijdragen die de leden, als leden der algemeene gewestelijke maatschappijjaarlijks betalenonverminderd hetgeen de vereeniging zelve besluit dat ha^e leden zullen bijdragen tot het bereiken van het een of ander doel. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Verlof verleend aan vrouwe W. L. C. Sijthoff van Kervel, echtgenoote van F. N. Nieuwen- huyzen, vice-president van den raad van Nederlandsch- Indiëtot het aannemen van het „Verdienstkreuz für Frauen und Jungfrauen"haar door Z. M. den Duit- schen keizer, koning van Pruisen, geschonken. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Aardenburg P. L. Reepmaker. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend op verzoekmet toekenning van pensioen, aan den officier van gezondheid le klasse N. Anslijnchef van den militairen geneeskundigen dienst in Suriname. MARINE EN LEGER. Tijdens de parade van het garnizoen te Vlissingen, die jl. Vrijdag, bij gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. prins Frederik gehouden werdwerd aan den sergeant-majoor D. T. Broeksma van het 3e bataljon 3e regiment infanterie de gouden medaille voor 36jarigen onafgebroken trouwen dienst uitgereikt. De komman- dant van het bataljonmajoor van Boecophield eene toespraak, de officieren en kameraden van den bekroonde brachten hem hunne gelukwenschenen de troep defi leerde voor hem. Na afloop der parade ontving hij van de vereenigde adjudanten-onderofficieren en sergeant majoors van het regiment een pendule ten geschenke. Des namiddags bood het kader onderofficieren hem in eene versierde zaal der Willeras-kazerne een diner aan, waaraan ook vele oudere en jonge regiments-kameraden uit andere garnizoenen deelnamen en waarbij hem door zijn compagnie's kommandant, den kapitein Mulder, namens en in tegenwoordigheid van de meeste officieren der beide bataljons, een met zilver gemonteerde en van inscriptie voorziene sigarenstaander met daarbij behoorende aschbakjes ten geschenke werd aangeboden. Des avonds werd de feestviering met een bal besloten. De officier van administratie 2° klasse J. P. Faubel, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 240n Februari jl. in Nederland terug gekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1