gedompeld. Aan nachtrustzelfs bij de vreedzame bur gers uit de kom des dorpsis niet te denken. Het werken is voor een deel gestaakt en vervangen door het nemen van voorzorgsmaatregelen. Uit Antwer pen is eene afdeeling pontonniers met eene brandspuit gezonden, en het parket van Dendermonde op het kasteel van Basel gevestigd. Alle pogingen om de daders te ontdekken zijn vruchteloos gebleven, zij schijnen eene vereeniging van brandstichters te vormenwier beweegredenen men niet kan vermoedenmaar wier daden maar al te vaak aan het licht komen. Intusschen heeft de regeering eene premie van 2000 francsen de gemeente Basel eene van 500 francs uitgeloofd voor- hunne ontdekking. Voor Engelsche rekening wordt thans een spoor weg gebouwd die Jeruzalem met zijne havenstad Jaffa zal verbinden. De spoorweg, 75 kilometers lang, zal langs een kleinen omweg Bethlehem naderen. THERMOMETERSTAND. 27 Feb. 'sav. 11 u. 40 gr. 28 'smorg. 7 u.37gr.'smidd.lu.44gr.'sav.6u.40gr. STATEN-GENERAAL. tweede kamee. Silting van Donderdag 27 Februari. {Nader verslag.) Door den heer van Houten is ingediend een wets ontwerp tot regeling van den arbeid van kinderen in de fabrieken. Dit wetsvoorstel is voor de prise en consideration naar de afdeelingen verzonden. Daarna heeft de heer Blussé zijne aangekondigde interpellatie tot den minister van koloniën gericht. Aanleiding daartoe verklaarde hij te vinden in de on rustbarende berichten, door de dagbladen omtrent Sumatra medegedeeld en waaraan hij eenigen grond van waarheid toekende, met 't oog op de gelijktijdig ontvangen tijding dat door de regeering een particulier koopvaardijschip was aangenomen en op een telegram, dat bij dezer dagen in zijne particuliere betrekking ontving. Derhalve achtte hij het in 't algemeen belang en tevens in 't belang der regeering zelve noodzakelijk cm den minister te vragen wat waarheid is en wat verdicht. Hij stelde daartoe deze beide vragen: 1° blijft de regeering volharden bij hare politiek, op den 26cn October II. ontwikkeld, dat zij geene uitbrei ding van gezag op Sumatra beoogt? 2° zoo ja, hebben er dan omstandigheden plaats gegrepen, die de regee ring nopen om met meer kracht op te treden teneinde onze rechten te doen eerbiedigen? De minister van koloniën beantwoordde dadelijk den spreker. Ilij herinnerde aan hetgeen vroeger wa3 medegedeeld omtrent onze verhouding tot Sumatra. Uitbreiding van gezag is doel noch wensch der regee ring. Deze beoogt gestadige ontwikkeling der vriend schappelijke betrekkingenuitoefening van invloed, rege ling der betrekkingen. Met de deswege door de beide laatst afgetreden ministers gegeven instructiën kon de minister zich volkomen vereenigen. Die instructiën be oogden geene agressie hoegenaamd, maar waren bestemd om vriendschappelijke betrekkingen te bevorderen en on rechtmatige handelingen tegen te gaan waaraan Chineezen zich in onze bezittingen dikwijls schuldig maken. In 1871 en 1872 deed de Djambi een tocht naar Atchin, om van den sultan te verkrijgen maatregelen tot het doen ophouden der moeilijkheid op de noord-westkust van Sumatra. Deze zending had beide keeren evenwel geen gunstig gevolg. Later ontstonden nieuwe moei lijkheden en vijandelijkheden tusschen Atchin en de aangrenzende staatjes. Een en ander gaf de Indische regeering aanleiding om te trachten eeue regeling met Atchin te treffen. Twee commissarissen werden door den gouverneur-generaal afgezondendoch die commissie kwam ook niet tot het doel barer zending. Inmiddels had de sawandal van Atchin herbaalde bezoeken bij den resident van Riouw gebracht en door zijne verklaringen en brieven van den sultan zeiven en van verscheidene rijksgrootenwas het Indisch bestuur alsnu in de mee- ning gebracht, dat alles goed ging, weshalve de Indi sche regeering besloot het gezantschap vooralsnog niet weder te zenden. De regeering ontving den 16en Fe bruari jl. bedoelde mededeelingendoch in den avond van dienzelfden dag werd zij onaangenaam verrast door een telegram, waaruit blijkt, dat wij door de Atchineezen grovelijk waren misleid en dat Atchin nog altijd een dubbelzinnige politiek volgde. Daarop kwam den 22en Februari een tweede telegram, waarbij de gouverneur-generaal kennis geeft, dat in de zitting van den raad van Indië, ook bijgewoond door de bevelheb bers van leger en staat, besloten is geworden tct het zenden van den vice-president van den raad van Indië naar Atchin, teneinde te trachten aisnog tot eene schik king te geraken en tegelijkertijd met zeker machtsver toon om den sultan gezag in te boezemen. - Er bereiden zich dus op Sumatra gebeurtenissen voor, waarvan het gewicht niet zal miskend worden door hen, die land en volk kennen, terwijl de groote op stand en de bijzondere toestand en invloeden aldaar maken, dat de regeering daarvoor niet ten volle ver antwoordelijk zal kunnen gesteld worden. - Maar de minister heeft volkomen vertrouwen in het beleid, het overleg en de klachten van den Indischen landvoogd, terwijl bovendien bij hem de hoop levendig is, dat het aan het beleid van den vice-president van den raad van Indië zal gelukken door machtsvertoon waarbij geen gezagsuitbreiding wordt bedoeld zoo danige waarborgen te verkrijgen als ook voor de veilig heid van handel en scheepvaart op Sumatra onmisbaar is. Van het zenden van troepen uit Nederland is geen sprake. Daartoe bestaat vooralsnog geen aanleidingen er is ook geen aanvrage voor geschied. Wat de marine evenwel betreftzal het Metalen kruisreeds voor Indië bestemd, vroeger dan bepaald was daarheen vertrekken, terwijl in plaats van de Wassenaer, die als wachtschip naar' Indië zou vertrekken, de Zeeland derwaarts zal gaan. De heer Nierstrasz meende, op grond zijner bekend heid met de locale toestandendat het schier onmoge lijk zou zijQ een eenigszins krachtige legermacht in Atchin te brengen, omdat de gemeenschap met de reede zeer moeielijk is, terwijl aan de oostzijde geen enkele landweg toegang tot dat rijk geeft en de grens aan do westzijde door een bergketen wordt versperd. Hij betreurde den erbarmelijken toestand waarin de Indische schepen verkeeren. immers het éenig afdoende middel zou slechts kunnen wezen om de kust te blok- keeren, indien men althans geen zeer langdurige expedi tie zou willen ondernemen. Hij verheugde zich dat de regeeriug bij haar plan blijft om geene verovering van Atchin te beproeven, maar liij hoopte dat het thans gebeurde haar aanleiding zal geven om de scheepsmacht in Indië te versterken. Men kan de regeeriug niet anders dan prijzen voor den ijver, dien zij hans be toont door het zenden van een onzer grootste schepen naar Indië; maar dit ware niet noodig geweest als de marine in Indië in goeden staat had verkeerd. Hij hoopte dat de minister niet zou aarzelen de noodige gelden aan te vragen om voor den behoorlijk verdedig baren toestand in 't vervolg zorg te dragen. De heer Blussé vroeg nadere inlichting omtrent den aard der misleiding door den sultan van Atchin ten onzentwege en omtrent de eigenlijke reden der zending van den vice-president van den raad van Indië. Ook hij had met genoegen vernomen, dat er geen sprake was van uitbreiding van ons gezag op Sumatra. Maar hij hoopte toch, dat ditmaal eene groote mate van kracht al dadelijk zal worden ontwikkeld, teneinde niet wederom later, na eerst eene moreele nederlaag te hebben geleden, toch de noodzakelijkheid zou ontstaan tot grooter machtsbetoon. De minister van koloniën beaamde geheel de juist heid der opmerkingen van den heer Nierstrasz. Omtrent de landing van troepenechter moest men zich verlaten op den gouverneur-generaal en diens deskundigen. Zoo er al bijzondere omstandigheden waren geweest, die den gebrekkigen toestand van het materieel verschoon baar makengaf de minister echter ook toedat er een gelukkige toestand bestondwaarin moest worden voorzien. Binnen betrekkelijk korten tijd zullen de Koopman en de Watergeus behoorlijk in orde zijn. Wat de ontwikkeling van een voldoend machtsver toon betreft, meende de minister zich te moeten ver laten op het beleid van den gouverneur-generaal. Nadere mededeelingen omtrent de naaste aanleiding t )t de voorgenomen maatregelen kan de minister niet doen zonder in gissingen te vervallen en den plicht van voorzichtigheid te miskennen die op hem rust. De heer Nierstrasz merkte nog op, dat indien er eene reserve van het materieel ware, men ook tegen tijdelijke accidenten gewapend was. Hij wierp verder nog de be denkiug op, dat art. 36 van het regeeringsreglement zich verzet tegen de zending van den vice-president van den raad van Indië. De minister van koloniën, erkennende dat het onver antwoordelijk is een groot aantal schepen altijd te laten doorvarenzoodat er geene gelegenheid is voor reparatie, verklaarde dat er voortaan voor een reserve- materieel zal worden gezorgd. Het bezwaar aan het regeeringsreglement ontleend beaamde de minister niethij beriep zich op art. 30 van dat reglement. De beraadslagingen werden daarop gesloten. Door den heer Mirandolle werd rapport uitgebracht over de stukken betrekkelijk de suikercultuur. De conclusie van het rapport bevat de verklaring, dat bij de uitvoering der wet van 1870 niet genoegzaam is gezorgd voor de belangen van de schatkist en van de fabrieken en voor de rechten en belangen der bevol king. Over deze conclusie zal de beraadslaging nader plaats hebben. Zitting Van Vrijdag 28 Februari. {Per telegraaf.) Tegen Maandag zijn verscheidene wetsontweipen van ondergeschikt belang aan de orde gesteld. Door den-voorzitter is medegedeelddat zijn inge komen de geloofsbrieven van den beer Moensbenevens een wetsvoorstel van den heer de Rog van AlderWerelt-, tot wijziging van de wet op de bevordering en de pensioneering van officieren der landmacht. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Zitting van Maandag 24 Februari. Voorzitter de heer Winkelman. De notulen der zitting van 21 en 22 Januari jl. worden na voorlezing goedgekeurd. De voorzitter stelt weder aan de orde de behandeling van het adres van den heer de Groof, betreffende den aan leg van eene nieuwe straat door het perceel De prinsen tuin met rioleering, waaromtrent in de vorige zitting aanvankelijk eene beslissing is genomen. Hij leest een concept-besluit voor, strekkende tot afwijzing van het verzoek, zooals het daar ligt; doch met verklaring dat de raad bereid is om, naarmate de aanbouw van huizen vordert, onder zekere voorwaarden,de bestrating voor rekening der gemeente toe te staan. Met algemeene stemmen wordt het voorgesteld besluit goedgekeurd. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van J. van Eijk om, hoewel reeds 60 jarenoud, alsnog aan genomen te worden als deelhebber in bet fonds der Zeemans- en visschersbeurswordt door burgemeester en wethouders geadviseerd, op het verzoek afwijzend te beschikken, op grond dat het reglement zoodanige opneming niet toelaat. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van het dagelijksch bestuur besloten tot afwijzing van het verzoek. Wordt voorgelezen eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende mededeeliug van het ge voelen van den minister van binnenlandsche zaken, dat daar de verplichte instandhouding der burger-avond school, uithoofde van de vermindering der bevolking beneden de 10,000, vervalt, de raad bij beslnit behoort vast te stellen het voortdurend bestaan dier school, en daarvan kennis te geren aan de leeraren, opdat deze zich tot den minister van financiën zouden kunnen adresseeren met het verzoek om voortdurend te mogen bijdragen aan hst pensioenLuds, tot behoud van hunne aanspraak op pensioen. Met algemeene stemmen wordt besloten dat de burger avondschool zal blijven bestaan. Met algemeene stemmen wordt besloten te verklaren, dat een hoeveelheid van 82 aren wegten behoeve der staatsspoorwegen, aan het rijk overgedragen, niet ten openbaren dienst noodig zijn. Daar, tengevplge van een door den raad genomen besluit tot verplaatsing der te bouwen gaskuip, eene verandering in het oorspronkelijke plan tot verbouwing der gasfabriek noodzakelijk gewordeD is, wordt op voorstel van den voorzitter goedgevondeuden gemeente bouwmeester uit te noodigen om daarvan liet bestek en de begrooting op te maken en in te zenden. Is ingekomen een advies van den gemeente-bouwmees ter tot wijziging van het plan der ie bouwen school, zooals dat iu de vorige zitting van den raad is vast gesteld. Op voorstel van den voorzitter wordt dit verzonden naar de commissie van fabricage om daarop te berichten. Geschiedt voorlezing van eene missive van gedepu teerde staten van Zeeland, waarbij machtiging wordt verleend tot onderhandsche aanbesteding van een ge deelte van perceel 4 der onderhoudswerken. De voorzitter doet voorlezing van een brief van den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg, houdende medcdeeling vau de voorwaarden waarop een gedeelte van het strand buiten Vlissingen is afgestaan ten behoeve der aldaar bestaande badinrichting, en naar aanleiding daarvan aan de commissie voor de strafver ordeningen opgedragende noodige politiebepalingen te ontwerpen voor de badinrichting. Geschiedt mededeeliug van de ontvangst van het verslag betrekkelijk het middelbaar onderwijs, hetwelk ter griffie nedevgelegd en in het verslag der gemeente zal opgenomen worden. Een ingekomen verzoek tot afkoop van cijns wordt niet behandeld, aangezien de adressant zijn voornemen te kennen gegeven heeft om het terug te "nemen. Thans komt in behandeling eene verordening omtrent het keuren van brood, ten doel hebbende de ingeze tenen te waarborgen tegen bedrog in de hoedanigheid of het gewicht daarvan. De hoofdbepalingen der ver ordening zijn: dat het te koop gestelde brood op onbe paalde tijden door de keurmeesters en den scheikundige zal worden onderzocht en het. brood niet anders dan tot een bepaald gewicht van kilogram en de veelvou den van dienzal mogen verkocht worden. Na eenige discussie wordt de voorgestelde verordening met alge meene stemmen goedgekeurd en de bestaande verorde ning buiten werking gesteld. De begrootingen der VlissingenKoudekerksehe en MiddelburgVlisaingsche straatwegen worden ingevolge het advies der commissie voor de financiën met alge meene stemmen goedgekeurdteveDS wordt machtiging verleend aan het Evangelisch-Luthersch armbestuur ter af- en overschrijving van sommige posten zijner be- groocing. Een voorstel van bet dagelij ksch bestuur om aan den heer F. Wibaut alsnog te voldoen eene vordering over 1870/71, wegens gedane levering van steenkolen, die te laat is ingezonden, worut met 7 tegen 6 stemmen toe gestaan. Tegen stemden deheeren Verkuyl Quakkelaar, Callenfels, Kleijnhens, Ockers, de Kruip en Schraver. Wordt gelezen een brief van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende machtiging van het bestuur der leenbank tot tijdelijke opneming van een kapitaal van f 1000 ad 5% 's jaars. De door het bestuur der leenbank ingezonden be grooting voor 1873 en rekening over 1872 worden ge steld in handen der commissie voor de fiuanciën. Geschiedt mededeeling van een besluit van den com missaris des konings in deze provincie, waarbij de drie aftredende leden der commissie voor de landver huizers, de heeren F. Wibaut, W. C, van Duuren Du- lith en B. Flander, worden herbenoemd. {Wordt vervolgd.) Öuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Uit het telegrafisch verslag van de belangrijke zit ting der Fransche nationale vergadering, die giste ren de debatten over het constifutioneele voorstel van dë commissie der dertigen begonblijkt niet dat, zoo als gewoonlijk met de behandeling van gewichtige zaken het geval is, rumoer en persoonlijke uitvallende plaats van argumenten en kalme redeneeringen inna men. Althans van bijzondere incidenten wordt noch in dc berichten der telegraaf-maatschappijen noch in de telegrammen van particuliere correspondenten melding gemaakt. Integendeel schijnt de discussie een bijzonder geregel den loop gehad te hebben, behoudens de hu en

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2