MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 52. Zaterdag 1873. 1 laart, I)it blad verschijnt dagelijks niet uitzondering van den Zondag, den 2e" Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 28 Februari. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden, noodig geworden door het overlijden van den heer P. II. baron Taets van Amerongen, zal geschieden op Dinsdag 18 Maart a. en de herstemming, zoo die noodig is, op 1 April daaraanvolgende. Bij het afdeelingsonderzoek in de tweede kamer van het wetsontwerp tot verlaging van den census waren 'afwezig de heeren Storm, van Naamen, Brouwer, Dum- bar, Dam, Lenting, Dullert, van Nispeu van Sevenaer, van Akerlaken, de Jong, de Brauw, Hoifman, Wintgene, Luyben, Borret, Bots, Smitz, Arnoldts, van den Heuvel en van der Does de Willebóis. Eergisteren avond had in Fraacati te Amsterdam eene meeting plaats door ongeteekende kennisgevingen aan gekondigd, om de poging der regeering tot verlaging van den census te ondersteunen. Ongeveer 100 a 120 personen waren ter vergadering opgekomen en dit getal scheen aan het comité dat later bleek te bestaan uit de heeren KampfrathHalberstadt, O. Keeken Syber- den als voorzitter niet groot genoeg toe om het geweuschte debat uit te lokken, en daarom stelde bet voor allereerst over de middelen te beraadslagen die men zou moeten bezigen om eene talrijk bezochte meeling te verkrijgen. Men wees toen op meei dere publi citeit dan aan de bijeenkomst van gisteren was gegeven, op de onderteekening der oproeping, op een later uur ter beschrijving der vergadering enz. Deze opmerkin gen werden herhaaldelijk afgewisseld door toespraken van den heer Salvador, van Haarlem, die een en ander maal voorstelde het bureau aan te vullen met personen uit verschillende partijen. Dit voorstel vond echter geen ondersteuning en daarop werd het ontwerp van census verlaging, omdat de vergadering duidelijke teekenen gaf van te willen voortgaan, in eene uitvoerige rede door mr. W. Ileineken die zich als de redenaar van het comité aan de vergadering voorstelde verdedigd. Minder tegen deze rede, dan wel tegen de uitsluiting der arbeiders van het kiesrecht, waren de argumenten der volgende sprekers, die de aanneming van het wets voorstel önwenschelijk achten, gekeerd. Een vrij aan zienlijk gedeelte der vergadering gaf haren bijval aan de meening dat de census een verwerpelijke maatstaf is voor de kiesbevoegdheid en dat er van afschaffing, niet van verlaging sprake moest zijn. Door een paar sprekers werd echter de verlaging verdedigd, omdat zij daarin een eersten stap zagen die naar eene betere regeling van het kiesrecht zoude leiden. Nadat de ver gadering nu en dan onstuimig was geweest, waartoe vooral ook het spreken van den heer Salvador schijnt te hebben bijgedragen, stelde de voorzitter deze motie voor: de vergadering geeft hare goedkeuring aan het streven der regeering naar census-verlaging. Deze motie werd toegejuicht en door het bureau aangenomen ver klaard. Men meldt ons het volgende uit 's Gravenhage „De zaak van Atchin, waarover de heer Blussé heden middag in de kamer interpelleerde en waaromtrent de minister mededeelde al wat hij wist namelijk: niet veel schijnt nog al van gewicht te zijn, al zijn de daarover loopende geruchten overdreven. Het is kwaad volk, de Atchineezen; de Oost-Indische compagnie heeft dat reeds ondervonden en de Nederlandsche regeering heeft zich later wijselijk achter het tractaat van '24 kunnen verschuilen om zich de zaken van het Noorder- deel van Sumatra aan te trekken. Zooals in alle half Mahomedaanscbe landen heerscht er vijandschap onder de inlandsche hoofdenmaar zijn zij eenstemmig in vijandschap tegen Nederland. Voeg daarbij den invloed der SingaporenareDdie ook nu weer schijnen te stoken en, hoewel de Engelschc regeering'ia ar in part noch deel heeft, de Atchineezen aan de overzijde van straat Ma- lakka van wapenen en geld voorzien, dan zal men al het gewicht beseft' n van de gevaren eener expeditie naar dat ver verwijderd en voor den aanvaller zoo uiterst ongunstig gelegen rijk met zijne krijgshaftige bevolking. „De raad van Indië schijnt besloten te hebben de zaak terstond flink aan te vatten en door een groot machtsvertoon te imponeeren. Het is te verwachten dat deze coup gelukken zal, en dat men den vice-pre sident van den raad met welwillendheid zal ontvangen het is echter to voorzien dat deze eerste stap door andere zal gevolgd dienen te wordeD, en dat, zoodra dé hooge afgezant met de expeditie naar Batavia zal teruggekeerd zijn, bij bet blijven bestaan der binnen landsche en buitenlandsche aanleidingen tot onrust en vijandschap, de zaken haar ouden gang zullen gaan. Wat men ook zeggen moge, een uitbreiding van ons gezag op Sumatra zal toch moeten volgen, een natuur lijk gevolg trouwens van het tractaat van 1870. Hoe het zijdat deze eerste expeditie goed af mag loopen is niet alleen te verwachten, maar ook te hopen. Want een oorlog op Sumatra, vooral inc-t Atchin, zou nog heel wat erger zijn dan de bekende oorlog op Java. Loopt de expeditie goed af, dan krijgt men tijd om zich op de komende gebeurtenissen voor te bereiden en ten allen tijde klaar te zijn om met kracht het Nederland sche gezag te doen gelden. Op het oogenblik ontbreekt daartoe veel, al zijn sommige takken van het krijgs wezen, o. a. het materieel der artillerie goed in orde en al is de geest van het leger en der marine uitste kend." De hoofden van het Japansch gezantschap hebben gisteren voormiddag in bet Hotel Paulez te 'sGraven- hage audiëntie verleend, waarvan onderscheidene leden der diplomatie, eenige hoofdofficieren van het wapen der artillerie, de inspecteur van het lager onderwijs en andere staatsambtenaren en autoriteiten gebruik maakten. liet hoofdbestuur der schippersvereeniging Schutte- vaér heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, waarin gewezen wordt op de gebrekkige water-communicatie in den Oosthoek van Friesland, en verzocht wordt een nauwkeurig onder zoek naar dien toestand in te stellen, teneinde zoo doende te komen tot een voldoende verbetering. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit, waarbij bewilliging wordt verleend op de akte van oprichting der naamlooze vennootschap: Gebouw voor kunsten en wetenschappen te 's Gravenhage. Deze vennootschap wordt aangegaan voor vijf en zeventig achtereenvolgende jaren en stelt zich ten doel het binnen 's Gravenhage oprichten en exploiteeren van een gebouw voor kunsten en wetenschappen met aanhoorig terreiD. Het kapitaal is bepaald op f 260,000, verdeeld in aan- deelen van f 500; daarin is deelgenomen voor 328 aandeelen of f 164,000. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten een ver slag van het door hem verhandelde te doen opmaken en daartoe in een volgende zitting een verslaggever te benoemen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Kruiningen J. P. S. de Jonquiere, ont vanger dierzelfde middelen te Oosendrecht. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Almelo mr. E. Star Bus- mannthans substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Groningenen tot rechter in de arrondis- sements-rechtbank te 's Gravenhage mr. J. J. van Geuns, thans rechter-plaatsvervanger in die rechtbank en advo caat aldaar. LEGER. Benoemd tot 2CTl luitenant bij hc-t wapen der infanterie van het leger in Nederlandscb-Indië de cadet D. R. F. van Haeften herkomstig van de koninklijke militaire academie. Op pensioen gesteld de kapitein F. C. Kuijt van het 4C regiment infanterie, ten bedrage van f 1065'sjaars, en de kapitein jonkheer P. A. Serraris, met toekenning van den rang van majoortot een bedrag van f 1508 'sjaars. Benoemd bij het wapen der infanteriebij het 4e re giment tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2° luitenant A. Broese van Groenouvan het korps bij het 5C regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant T. Cieremans van het korps en de lc luitenant-adjudant K. Henry, van het regiment grenadiers en jagers; tot len luitenant (naar ouderdom van rang)de 2e luitenant A. van Do- veren, van bet korps; bij het 6C regiment, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang)de le luitenant C. F. H. Putman Cramer, van het regiment grenadiers en jager3tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luitenant J. C. van Goensvan het korpsbij het 8e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2C luitenant G. Feenstra, van het korps. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting Jat omtrent hem nader zal worden beschiktde kapitein H. H. En- gelkensvan het 4C regiment infanterie. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Almelo heeft besloten het gym nasium aldaar op te beffen. Door de regeering is aan de inspecteurs bij het lager onderwijs en door dezen aan de schoolopzieners de vraag voorgelegd, waar gelegenheid zou zijn tot de instelling van een cursu3 tot opleiding van hulp- tot hoofdonderwijzer. Het voornemen schijnt te zijn om in die plaatseD, waar geschikt personeel tot het geven der lessen aanwezig is en waar een voldoend getal hulp onderwijzers daarvan verlangen gebruik te maken, een dergelijken cursus te openen. KERKNIEUWS. Het twaalftal ter beroeping van eea predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente te Vlaardingen is als volgt samengesteldde heeren B. Mossel, te Renkum; J. Kraijenbelt Wz., te Alkmaar; S. Kalma, teCubaard; P. Deetman, te Reitzum; N. Warmoltz, teEe; J. Krom- sigt, te Cortgene; H. Bax, te PoortvlietG. Ringnalda, te Doornspijk; G. Boer, te Oudekerka/dlJsel; H. J. P. van der Linden, te Hoevelaken; J. Gann Dun; L. Schouten, te Harderwijk. MARINE EN LEGER. Z. M. de koning heeft de lichting der militie voor 1873 vastgesteld op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Door den minister van oorlog is een instrnctie vastgesteld voor den officier belast met het toezicht over den torpedo-dienstwelk toezicht is opgedragen aan den generaal F. A. T. Delprat, van het wapen der artillerie. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen is het kasteel Ammerzoden door baron A. de Woelmont verkocht aan de Roomsch-kathc; lieke kerk te Ammerzoden, met de daaibij gelegen landerijen en alle heerlijke rechten tot de heerlijkheid Ammerzoden behoorende, waaronder ook het recht van collatie, zoodat wanneer te AmmerzodenWell en Wor- dragen een predikant moet worden benoemd, die benoe^ ming zal geschieden door den pastoor. (Utr. dagbl.) Als eene bijzonderheid meldt men uit Idaarderadeel dat daar de bevolking van de hoofdplaats dier gemeente telken jare op 22 Februari Sint Pieter viert in stede van Sinterklaas op 6 December. In de Belgische gemeente Basel en omstreken hebben in den iaatsten tijd zoovele moedwillig gestichte branden plaats gehaddat de angst en verslagenheid algemeen zijn. Het geheele land van Waas is, zoo wordt van daar geschreven, als in den diepsten rouw

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1