brengen in een ambt waarbij bijna dagelijks de tee- derste, zij het ook uit een bloot financieel standpunt geringe belangen der ingezetenen ter beoordeeling komen. Schoon wij toegeven dat het gevaar in het stelsel van den heer de Vries, met het hooger beroep van alle vonnissen, zoo groot niet is, zoo hadden wij toch gaarne gezien dat hij nog een stap verder ware gegaan tot verheffing van het kantonrechterschap. Op de ondervinding, menschenkennisbekwaamheid van den alleen rechtsprekenden rechter komt het oneindig meer aan dan bij de leden van een rechterlijk college; zijne betrekking behoort daarom enviabel gemaakt te worden ook voor anderen dan eerstbeginnenden. Zoo wij stem in de tweede kamer hadden zouden wij daarom voorstellen de bezoldigingen van de kantonrechters der vierde klasse (f 1200) gelijk te stellen met die van hunne ambtgenooten der derde klasse (f 1800). In de steden kan de bezoldiging blijven zooals het wetsont werp die regelt 3000, f 2400 en f 1800), maar ten platten landewaar de kantonrechter niet slechts alleen- rechtsprekende, maar ook alleen-aanwezige rechter is, kan die verhooging niet anders dan in het belang der rechtzoekenden zijn. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal gerechtshof in Zeeland, heeft mr. F. J. M. Jespersbenoemd substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Goe3, heden de eeden afgelegd die voor de leden der rechterlijke macht bij de wet zijn voorgeschreven. Den 27en Maart a. zal te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegenwordeu aanbesteed het vervaar digen, leveren en plaatsen van een plaatijzeren aan- legponton met brug aan de buitenhaven te VJissingen. De gemeenteraad van Wissenkerke heeft gisteren tot secretaris dier gemeente benoemd den heer G. L. van der He ij de. Het Vaderland deelt de voorwaarden mede waarop de heeren die belast zijn met de spoorwegopnemingen op Sumatra, naar Indië vertrekken. Behalve vrijen over tocht voor hen en hun gezin, voor de gehuwden een som voor uitrusting en voorloopig traktement, is dit voor Indië vastgesteld als volgtvoor den chef der expe ditie f 1500 's maands, voor de twee sectie-ingenieurs f 650voor de overige ingenieurs f 500 en voor de op zichters f 450 en f 400 's maands. Reis- en verblijf kosten door den gouverneur-generaal nader te bepalen. De heer Cluysenaar vertrekt met den ingenieur Sneth- lage met het in Maart vertrekkende stoomschip van de maatschappij Nederland, terwijl de andere ingenieurs en opzichters den boot later zullen vertrekken. Op het einde van dit jaar zal een derde afdeeling de nu be noemden volgen. De duur der expeditie wordt op drie a vier jaren geschat. Een bepaalde tijd is niet vastgesteld. Uit Nijkerk wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche cou rant gemeld, dat de koning zijne goedkeuring onthou den heeft aan het door de provinciale staten van Gelderland vastgestelde reglement, betreffende het gebruik van wielen met breede velgen op openbare wegen. De Roomsch-katholieke kiesvereeniging „Gelijk Recht", te Sneek heeft voor de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede kamer hare keuze gevestigd op den candidaat der anti-revolutionairen, den heer L. W. C. Keuchehius te Batavia. De Japansche ambassade is, na te Roosendaal namens de Nederlandsche regeering door de heeren de Graeff van Polsbroek, voormalig Nederlandsch minister-resi dent in Japan, en van den Tak, consul te Hanawaga, begroet te zijn, gisteren avond te 7^ uur uit België te Rotterdam aangekomen en heeft per Hollandsche spoor weg de reis naar 's Gravenhage voortgezet. De overtocht van het Mallegat naar Rotterdam had plaats met de gisteren door de heeren B. D. van Riet schoten en P. Thomsen in de vaart gebrachte nieuwe stoomboot die, geschikt voor de ontvangst van een groot aantal passagiers, bestemd is tegemoet te komen aan de klachten, die vroeger ten aanzien van het materieel, dat voor het vervoer van passagiers diende, zijn gerezen. De heeren Sloot en de Bordes hebben thans de con cessie voor den spoorweg van Leiden naar Woerden aanvaard; de heer Wiggers van Kerchem heeft zich door aanhoudende ziekte moeten terugtrekken. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan W. Engers en A. Masselink, maréchaussées der brigade Maastricht, als blijk van 's koning3 goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een aldaar door het ijs gezakt soldaat op 2 Februari jl. notarissen. Eervol ontslag verleend als notaris te Deventer, op verzoek, aan mr. H. W. van Marie, met ingang van 1 Mei a. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Goes heeft in zijn gisteren gehouden zitting waarvan wij het gewone kort ver slag in een volgend nommjr zullen mededeelen benoemd tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogcre burgerschoolden heer M. G. L. van Loghem student te Leidenmet het lot tegen den heer A. A. C. Marchal, professeur de philologie au Chateau de Mannheim. Op de voordracht voor de vervulling eener vacature in het hulppersoneel aan de school der eerste klasse aldaar, zijn geplaatst de hulponderwijzeres E. J. Fruit van Hertog, te Tholen, en de hulponderwijzer O. L. C. van den Brandt, te Kruiningen. De benoeming zal in de volgende raadszitting geschieden. Te Breda is benoemd tot leeraar in de wiskunde, werktuigkunde, technologie en het rechtlijnig teekeüen aan de hoogere burgerschool, de heer D. J. Korteweg, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Tilburg. MARINE EN LEGER. De minister van oorlog heeft een circulaire gericht aan de eerstaanwezende officieren van gezondheid bij de garnizoenen en de toeziende chefs over de militaire ziekeninrichtingenbehelzende, dat voortaan geen godsdienstleeraren mogen worden toegelaten in de militaire ziekeninrichtingen anders dan op uitdruk kelijk verlangen van den lijder en met vergun ning van den eerstaanwezenden officier van gezondheid, alsmede dat de verschillende godsdienstleeraren zich slechts uitsluitend zullen mogen bezighouden met den patient, ten wiens behoeve hun geestelijke bijstand wordt ingeroepen. Bij overtreding van dezen maatregel, zullen zij de ziekeninrichting onmiddellijk moeten verlaten. RECHTZAKEN. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middel burg, is naar den procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland verwezen: Tannetje JuliaMarinusse, oud 32 jaren, dienstmeid, wonende te Vlissiegen, thans gedetineerd alhier. Zij wordt beschuldigd van in de maand October jl. ten nachtelijken tijde uit eene secretaire in de woning en ten nadeele der juffrouwen Schmidt te Vlissingen, arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend: 3 Spaansche 3 pet. obligatiën ad 100 esendó3, n°' 63107, 63108, 63109; eene strook waaraan 13 coupons met talon eener Russische obligatie ad 100 pond sterling 3 pet. leening van 1859, n° 31921; eene strook waaraan 6 coupons met do daartoe beboo- rende talon eener Russische obligatie ad 100 zilveren roebels, 6e serie, rentende 5 pet., n° 20413, en 8 cou pons met de daarbij behoorende talon eener Oostenrijk - sche obligatie ad 50 florijnen; alles tot een gezamenlijke waarde van f 1600. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Goes, is naar den procureur-generaal bij het provin ciaal gerechtshof in Zeeland verwezen Maria Anna Sponselee, oud 21 jaren, dienstmeid, wonende te Hon- tenisse, thans gedetineerd te Goes beschuldigd van kindermoord door de ongehuwde moeder bedreven. Het beroepingesteld door Jan van Druten tegen een arrest van het hof in Gelderland, waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld is, wegens moord en poging tot moord, werd gisteren door den hoogen raad der Nederlanden verworpen. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loopen tot den 18en Januari jl. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende. Met belangstelling is te Batavia vernomen, dat de regee ring met eene vereeniging van bankiers over aanleg van spoorwegen op Java in onderhandeling is getreden. Met spanning worden nadere berichten verwacht. De kamer van koophandel en landbouw alhier heeft in een breed gemotiveerd adres de aandacht der regee ring gevestigd op de uitvoering der agrarische wet. De kamer zet uiteendat toekenning van eigendom van den grond het meest rationeele beginsel is, en wijst op de gewichtige gevolgen, die verkoop van woeste gronden voor do welvaart van Ceylon gehad heeft. Bij onze regelingen staat evenwel steeds op den voorgrond, dat de schatkist terstond veel moet trekken. Neemt men als het beste compromis den afstand van woeste gronden in erfpacht aan, dan nog is thans dit geschenk illusoir gemaakt en moet de jongste regeling als eene bedreiging van de nijverheid worden beschouwd. De kamer zet dit in den breede uiteen door eene critiek van de besluiten ter uitvoering der wet. De commissie is thans benoemd, die te overwegen heeft, of de bezwaren, die tegen het havenplan voor Batavia geopperd zijn, eene wijziging van dat plan te weeg moeten brengen. Men zal natuurlijk het plan om de haven op Tandjong Priok te brengen, bespreken, daar de heer van Raders aan het hoofd der commissie staat. Ook het Onrust-plan, dat hier geen enkel voor stander vindt en waartegen steeds meer technische bezwaren door de deskundigen worden geopperd, zal niet buiten behandeling blijven. Verblijdend is intus- schen het resultaat der peilingen, voor zoover dit be kend is. Men schijnt toch in de baai, een weinig verder dan aanvankelijk geprojecteerd was, zeer goeden grond, roode klei, te vindenwaardoor het zeer onwaarschijn lijk wordt dat eenig ander plan kansen van aanbeve ling heeft. De peilingen worden steeds voortgezet. Wij vestigen de aandacht op eene mededeeling van den heer Kloppenburg van 15 dezer, houdende dat eene door hem in het front der geprojecteerde haven nedergelaten kist van een vierkante el oppervlakte belast met 12,694 kilo ijzer, sedert 14 December jl. niets is gezakt. Eene tweede commissie is benoemd om de spoorbaan Meester CornelisBuitenzorg van regeeringswege op te nemen. De kamer van koophandel te Soerabaija heeft met nadruk de aandacht gevestigd op de verbetering van den toegang tot zee naar die stad, reeds in 1865 nood zakelijk. De zijtak van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden, is tot Ambarawa voltooid. Den 10cn is een proeftocht gedaan door den generaal, gewestelijk kommandant, en den resident van Samarang. De we8tmousson komt nog steeds niet door, zoodat men in de binnenlanden zeer ernstig voor den rijstoogst beducht begint te worden. Volgens een telegram van den gouverneur van Celebes, is Maradia Kapé, het hoofd van Mandar-Balangnipa, in onderwerping gekomen en zal naar Makkasser wor den opgezonden. Van Bouto-Bonto verneemt men niets. In de Padangsche Benedenlandenin de nabijheid van Loebo Prahoeaan den weg van Solok naar Padang, zijn steenkolen gevonden. Een onderzoek is ingesteld. Nog ontleenen wij het volgende aan het mail overzicht van den Java-bode: De heer Sprenger van Eyk, die met den heerMotké herwaarts kwam, heeft vergunning gevraagd om naar Nederland terug te keeren, op grond dat door het over lijden van den heer Motké diens zending als vervallen kan beschouwd worden. De gouverneur-generaal echter was een ander gevoelen toegedaan en meende, dat in elk geval de beslissing van den minister van koloniën moest worden afgewacht. De heeren Sprenger van Eyk en Schuylenburg blijven dus voorshands hier. Eerstge noemde is uitgenoodigdden directeuren van binnen- landsch bestuur en van financiën tusschentijds, zoo noodig, van dienst te zijn. Het examen voor Indisch ambtenaar is afgeloopen. De uitslag is, dat van 59 candidaten 8 zich terugge trokken hebben, 30 afgewezen en 21 geslaagd zijn. GEMENGDE BERICHTEN. In de vorige week werd aan de oostzijde der haven van Goes, op eenigen afstand vah de hofstede van J. Rottier te Wilhelminadorp, bij het graven voor draineering, op eene diepte van 6 a 7 decimeter onder den grond, het geraamte van een mensch gevonden. Het is nog niet gelukt te ontdekken hoe dat geraamte daar gekomen is of van wien het afkomstig is. Naar men verneemtis concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg van het station Haarlem naar Zandvoort met een halte te Overveen. De werklieden in de steenkolenmijnen van Dron- field vragen een loonsverhooging van 25 percent. Aan de mijnwerkers van Alfreton zal een loonsverhooging van 12^ percent worden toegestaan. De werklieden in de messenfabrieken van Sheffield diingen op een loons verhooging van 10 a 15 percent aan. Te Stuttgart hebben vijfhonderd bakkersknechts door aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat zij vermeer dering van loon en vermindering van werkuren eischen; tevens verlangen zij dat zij van den arbeid worden vrijgesteld op Zon-en hooge feestdagen. "Wanneer hun verlangen binnen drie dagen niet wordt ingewilligd, zullen zij allen bet werk staken. De scheepsdokter During heeft tegen zeeziekte met het beste gevolg chlorhydraat aangewendna toedie ning van 4 gramin twee dosesvolgde bij de lijders een langerustige slaap en was de ongesteldheid totaal geweken. Den 16èn dezer is in de kerk van Frederiksberg (Zweden) een gedenkteeken voor Oehlenschlager onthuld; zijn vader was in die kerk organistde dichter werd er gedoopt in 1779 bevestigd in 1795 en op het kerkhof in 1850 begraven. Een Engelschman is het gelukt de Australische

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2