Varia uit het buitenland' Duitschland. Volgens hefc ontwerp eener Duit- sche muntwet, hetwelk bij den bondsraad is ingeki men, zullen stukken van 5 Mark, 1 Mark. ea Mark (3.—, 0.60 en 0.30 gulden Nederl. cour.) van zilver geslagen worden. Uiterlijk zullen deze zilveren munten met de gouden overeenkomen. Dc pasmunten zullen van nik kel en koper geslagen worden deze zullen de waarde in Pfennige aanwijzenhet jaartal en daaromheen de woorden: Deutsches Reichop de andere zijde het rijks wapen en het muntteeken. Van de zilveren munten zal niet meer geslagen worden dan ter waarde van 10 Markvan de pasmunt niet meer dan Ier waarde van 2J Mark per inwoner van het Duitscho rijk. Voor het zelfde bedrag nieuwe munt, die in omloop wordt gebracht, wordt van de beslaande munt ingetrokken. Het, slaan van andere munten als bij deze wet zijn voor geschreven wordt verboden en na een nader te be palen tijdstip zullen de bestaande munten zonder on derscheid ophouden gangbaar te zijn. Door den ko ning van Pruisen zijn tot leden der koninklijke com missie van enquête, betreffende het verleenen van Prui sische spoorweg concession, benoemd de heeren Hertzen Körtebeiden juristen, en de heereh Achenbach en Schomer, hoofdambtenaren aan de ministeriën van eere- dienst en financiën. Het Deutsche Wcchenblatt verneemt, dat dc bijeenroeping van den rijksdag voor - loopig nog op een dag tusschea 8 en 15 Maart bepaald blijft en dat van de indiening eener drukperswet voor het lijk afgezien isomdat de regeering eerst den uitslag der conferentiëu over de burgerrechtelijke organisatie van het rijk met de grootere Duitsche bondstaten wil afwachtenteneinde de gerechtelijke verantwoordelijkheid der pers vast te stellen en ook met het oog op het verzoek der Zuid Duit sche staten cm persdelicten niet door gestudeerde rechters te doen berechten. Intu3schen wacht Pruisen op Duitschland en Duitschland op Pruisea, en het gevolg is dat men in het bezit blijft van een meer dan slechte wet op de drukpers. Vóór eenigen tijd hebben Russische ambtenaren bij Kunamiihle in den kreis Beuthen zich aan schending der grenzen en moord van een Pruisischen grensbeambte schuldig gemaakt. Een Rus- sisch-Duitsche commissie is thans met het onderzoek dezer zaak belast. In sommige bladen wordt gemeld dat de Pruisische regeering weldra een voor3tel zal indienen, om aan de koninklijke commissie van enquête het recht toe te kennen, getuigen tot het afleggen van getuigenis te kunnen dwingen, door dezelfde middelen als do rechtbanken daarvoor bezitten. De minister van justitie heeft echter in het hoerenhuis verklaarddat dienaangaande het verlangen der commissie zou wor den afgewacht. Frankrijk. De commissie voor het budget heeft Zaterdag het voorstel tot het verleenen van een kre diet ad 100,000 frunes, teneinde werklieden in de gele genheid te stellen de tentoonstelling te Weenen te be zoeken, verworpen. Zaterdag wapperden uit het gebouw der Amerikaansche legatie te Parijs de Fran- sche en Amerikaansche vlaggen ter viering van den 141eu geboortedag van George Washington. Des na middags was diner bij den heer Wac.hburne, waararn door alle ministers en het corps diplomatique werd deel genomen. Thiers was wegens lichte verkoudheid ver hinderd. La Patrie meldt, dat de divisie-generaals van het leger van Parijs aanschrijving hebben ontvan gen dat de garnizoens-veranderingen, welke in Maart zouden plaats hebbenvoorloopig tot September zijn uitgesteld „met het oog op de eventueele combinatiën welke tengevolge van de ontruiming van het Pruisische leger noodzakelijk zouden kunnen worden." Het journal des débats spreekt om dezelfde redo van einde Juli. Het amendement-de Belcastel dat Donderdag zal worden ingediend, luidt aldus: „De nationale vergadering zal niet ontbonden worden, dan alvorens het grondgebied bevrijd en Frankrijk 's belangen ten aanzien van een definitieven regeeiingsvorm behartigd te hebben." In l'Univers komt een brief van den aartsbisschop van Parijs aan den heer Mermillod, den uit Genève ver jaagden priester, voor. „Deze vervolging in eeneeeuw, welke voor vrijheid blaakt, bewijst waar de'ware vrij heid gevonden wordt, zegt o. a. de heer Guibert. Zoo wordt het masker van verdraagzaamheid afgerukt van het gelaat van die Pharizeërs der vrijheid!" Men moet helaas! erkennen dat er veel waarheid in deze woorden ligt. De bisschop van Nantes heeft in gelijken geest geschrevenbeide priesters bieden den heeren Mermillod en Lachat een wijkplaats, in hun diocees aan. Le Courrier de Franco verneemt, dat het plan bestaat oin re debatten in het proces tegen Bazaine niet in de nabijheid van Parijsmaar waar schijnlijk te Blois te doen plaats hebben. Wat den tijd van dit proces betreftzal het volgens den een niet vóór Juni, volgens den ander niet vóór de geheele ontrui ming van het grondgebied plaatshebben. Van de ruim 1400 getuigen, die in (ie instructiegehoordzijnzullen hoogstens 600 in dc openbare zitting getuigenis afleggen. Engeland. De uitgaven op de begrooting van ooi log, welke in de vorige week in het lagerhuis werd ingediend, zijn voor het loopende jaar geraamd op 13,231,400 pond sterling,, of 408,000 pond sterling minder; dan de som, welke in het vorige jaar goedge keurd werd. Het geheele aantal manschappen van het leger is 128,968, eene vermindering van 4681 bij het vorige jaar. Bezuinigingen zijn o. a. gebracht op den eeredienst voor militairenop de administratie, op bui tengewone belooningen, op de fourrage, haver en trans- portgelden enz. Voor heden heeft do heer Fowler in comité de motie aangekondigd cm het aantal manschap pen van het leger met 10,000 man 1e verminderen. Behalve de resolutie tot onmiddellijke afschaffing der inkomstenbelasting hebben de vereenigde kamers van koophandel o. a. nog de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat liet tarief der biaaëiilaodschtelegram men van 20 woorden en minder op sixpence (30 cents Nederl. cour.) gebracht zou worden, dat het tiendeelig stelsel voor maten en gewichten zcu worden aan- genomeu, dat bij parlements-acte de bestaande bepa lingen omtrent de trade marks (fabrieksmerken) gewij zigd zouden werden enz. De joeiwsdatrijd tusschen de universiteiten Oxford en Cambridge is bij gunstig weder op Zaterdag 29 Maart a. vastgesteld. Den 26*'n Maart zal in Mansion-bouse een groot banket dooi den lord mayor gegeven worden, waartoe alle mayors van Engeland uitgenoodigd zija; zij zullen in ambts gewaad verschijnen evenals de ministers en alle andere genoodigden. De hoof Jen der toriesde heeien Dis raeli, Gathome Hardy en lord Cairns hebben Zaterdag eene conferentie gehad met dr. Ball en den heer Plunkct leden van het parlement voor de universiteit te Dublin, teneinde den weg te bepalen dien dc oppositie tegen over de Irish University Education Bill van den heer Gladstone behoort in te slaan. In antwoord op het verzoek der postbeambten te Londen is te kennen gege ven dat een verhooging hunner salarissenook elders dan in de hoofdstad, aan de lo:ds der schatkist in overweging is gegeven en bionen weinige dagen een gunstig antwoord verwacht kan worden. $anörtabcritt)tm. GR A ATV MARKTEN ENZ. Rotterdam, 24 Februari. Tarwe met raiddelmatigen aanvoer 20 cent lager; rogge en gerst beiden met goe den aanvoer 20 cent lager; paardenboonen iets flauwer; overigens onveranderd. AwVTERDAM 24 Februari. Raapolie op 6 weken 43. Lijnolie op 6 weken 40. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 24 Februari 1873. Nederland. ♦Certiöc. "Werkeiy'ce schuld. 2£ pet. 57 ♦dito dito dito .3 67J- ♦dito dito dito .4 89 ♦Aand. Handelmaatschappij 4i ♦dito exploitatie Ned. staatssp 119J België. ♦Certificaten bij Rjtnschild 2^ Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 53 ♦dito 5 84 Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 98} ♦Certiflc. adio. Hamburg 5 74 ♦dito Hope C°. 1855, öe serie 5 86J ♦Cort. 1000 1864 5 B 9ÏJ ♦dito 1000 18665 97T^ ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope*LCJ.Leening 1860 44 £04 ♦Certific. dito 4 74J *1 usuript. Sti<-glitzC°.2 a4L. 4 ♦Obligation 1867—69. 4 76^ ♦Certificaten6 48| ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 223 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poü-Tiflis 5 94^ dito dito Jelez Orel .5 dito dito Charkow Azow. 5 91} Polen. *Scbatkisiobligatiën 4 74-jr Oostenrijk. ♦Oblig.metall.inzilveiJan./Juli. 5 67| ♦dito dito April/Oot: 5 67A ♦dito in papier Mei/Nov. 5 64| ♦dito dito Febr./Aug. 5 64 Italië. Leening 18615 61} Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl.186771. 3 24J- dito Binneulandsche 3 20-,«j Portugal. ♦Obl. 185669 3 36|- Turkije. dito (binnenl.) .5 53 ,V Egypte. Obl. 18687 93 j Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 974 ♦dito dito dito (1885) 6 99 ♦Obl. Illinois7 „911 ♦dito dito Redsmtion. .6 ObLAtl.Gr,W.Spv/.Ohiosec.(7p) 76J- dito dito geconi olideerae .7 dito dito debei tures. 8 Obl. Sl. Paul &Pac.Spw.lc sec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 63 Brazilië. ♦Obl. 18634} ♦dito 18655 97} Mexico. dito 18513 17 Grenada, dito afgestempeld 6 20£ Venezuela, dito3 11} Ecuador, dito. 1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 24 Februari. Metall. f 22.80; dito zil ver 24.55; Dito Eng. per f 11.95; Eng. Russen; per f Eng. Portugal per f 11.924Fransche 56J; f 56J; Pruis. ƒ354; Éamb. Russen f Russen in Z. R. f 32; Pools, in Fl. f Napelsche Spaansche piaster Spaansch in fr.1000. f Amerikaansche dollars f 2.42; papier f 2.12. SStmertmtiën. Bevalien van een Zoon a. j. luïeijn, geliefde echtgenoote van c yAN der FEEN, Heinkenszsnid, Eijks-Ontv. 22 Februari 1873. Bevallen van een zoon H. C. KERKMEIJER, VAN den Brink. Middelburg, 23 Februari 1873. Heden overleed in den ouderdom van ruim 79 jaren, onze geliefde vader, de heer P. I. BUTEUX, Oud-Kan tonrechter te Heinkenszand. Ileinkenszacd, Uit aller naam, 21 Februari 1873. BUTEUX. Eenige kennisgeving. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijne ge liefde echtgenoote JOHANNA LOUS, geb. SiNKE, in den hoogen ouderdom van 92 jaren en 5 maanden, na eene genoegelijke echtvereenigiDg van bijna 69 jaren. Domburg, den 23 Februari 1873. A. LOUS. Eenige en algemeene kennisgeving. Middelburg, den 24 Februari 1873. DIAKENEN der Nederduitsclie hervormde gemeente alhier maken met hartelijke dankzegging melding van de ontvangst van 3.13 voor buitengewone bedeeling, den 21cn dezer aan den eerstondergeteekendc ter hand gesteld van V. D. A.alsmede een bankbiljet groot 100 O. O. 5068, gecollecteerd op gisteren bij de voormiddag- godsdienstoefening Nieuwe kerk, in eene enveloppe met binnenschrift: „L. m. t. Extra bedeeling diaconie." Moge deze blijken van Christelijke liefde en mildda digheid steeds navolging vinden. K. J. H. WASCH, Voorzitter D. J. DRONKERS, Kassier. W. FAGGINGER AUER, Secretaris. Onder hartelijke dankbetuiging aan de onbekende gevers maakt de Uircctle der Vereeniging <ot liet bezoeken der armen melding van het op heden per post ontvangen bij den eerstondergeteekendo van twee giften, beiden met het opschrift: „Voor de Vereeniging tot het bezoeken der armen", van F een bankbiljet groot f GO, en van Heen muntbiljet groot f 10. Bij de voortdurende koude zijn deze gitten hoogst welkom, en daarom neemt de Directie bij deze gelegenheid tevens de vrijheid de aan hunne zorg toe vertrouwde gezinnen aan de bekende liefdadigheid hun ner stadgenooten nogmaals aan te bevelen. Middelburg, 23 Februari 1S73. B. H. CARP, Voorzitter. W. A. baron VAN LIJNDEN, Secretaris. F. J. STADES, Penningmeester. De Vereeniging SCHUTTEVAER, afdeeling Middel burg, maakt weder dankbaar melding van de volgende giften voor de 8 weduwen en 21 kinderen te Vlissingen: door tusschenkomst van J. de Bruijn, Kapitein der Stoomboot de Eendracht, uit Amster dam van diverse leden en belangstellenden ƒ81.25, van M. N. S. 10, van M., haar zakgeld, 7 van F. 5, van "W. de J. Amsterdam 1, van H. B. Middelburg f 1, van F. een muntbiljet 10, van J. C. M. coupon 1.231, zoodat wij wet de in de bus gestorte gelden wederom f 125 aan de Commissie ter hand kunnen stellen, waardoor voor hen het ongelukkige heden en de donk ere toekomst w ederom eenigszins verzacht wordt. II. J. D0M3NIE. J. J. BALLET. H. J. DRONKERS. MAATSCHAPPIJ TEIÏ VEVORDE- RING VAN NIJVERHEID. Aan de leden van het Departement is eene handlei ding voor de cultuur der Zijderupsen toegezonden, waarop ook ter mededeeling aan andereu de aandacht wordt gevestigd. Nadere inlichtingen te bekomen bij den Secretaris F. ERMBRJNS. H.oraalvexecnigiog 26 Februari

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3