MIDDELBÜRGSCHE COURANT. F 48. Dinsdag 1873. 25 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£>0. Middelburg 24 Februari. Uit 'BÖravenhage wordt ons gemeld, dat het verslag der commissie ^an rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van den census gereed is en morgen am don voorzitter der tweede kamer zal worden verzonden. Eergisteren is te Leiden overleden de heer P. H. baren Taets van Amerongen tot Natewisch, lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het kiesdistrict Leiden. Bij provinciaal blad n° 25 wordt eenc beschikking van den minister van binnenlaudsche zaken medegedeeld volgens welke, wanneer na 25 Februari a. in depiovin- cie Zeeland een stuk rundvee wegens longziekte weidt afgemaaktof daaraan ia gestorvenal het overige rundvee, hetwelk zich ten gevolge van dat ziektegeval in verdachten toestand bevindt, gelijktijdig met het aangetaste stuk vee, of zoodra mogelijk nadat van den dood van een stuk vee aan longziekte aangifte is ge daan, door de zorg van den burgemeester, na onteigening zal worden afgemaakt. Zaterdag werd te Hoorn eene meeting gehouden, belegd met het doel om aldaar en in de omstreken een alge meen petitionnement aan den koning in het 'leven te roepen, ter vei krijging van een spoorweg door hulp vau den slaat. Ili-eds vroeger was een comité benoemd, samengesteld uit personen zoowel uit de stad zelve als uit nabijgelegen gemeentenen de vergadering zelve werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Staande de vergadering werd het adres voor Hoorn nedergelegdterwijl in iedere gemeente van bet district gedurende 14 dagen een adres ter teakening zal liggen Bij beschikking van den minister van justitie is de rijks-veldwachteropziener der jacht en visscherij C. Moutoy te Aardenburg, verplaatst haar Zontelande. met het oog op den vergevorderden tijd voorbehield, wellicht geen mandaat meer aan te nemen. Eenige weken later antwoordde de minister dat hij na over leg met de rijks-com missie f 5C00 kon beschikbaar stel len. Op een particuliere audiëntie verdedigde de com missie nader hare begrootingde minister beloofde nader overleg met de rijks-commissie, zoo hem de aan gevoerde argumenten op schrift werden gegeven. Dit geschiedde kort daarna, doch toen de commissie ein delijk tegen het einde van November niets meer had vernomen, was, naar het gevoelen der commissie, evenzeer als van de bovengenoemde besturen de tijd om aan uitvoering te beginnen verstreken en medio De cember verzocht zij den minister „de reeds gedane stappen te dezer zake als niet geschied te beschouwen, en verder te mogen afzien van het verlangen, om te dien aanzien een mandaat te ontvangen." Zoo liep deze zaak teneinde, zegt de commissie, tengevolge van gebrek aan ondersteuning, door een krachtig particulier initia tief tot bevordering van een gewichtig belang van olficieele zijde ondervonden. De tijd om ondersteuning- van particuliere zijde te zoeken was verstreken, terwijl de rijks-commissie door zich rond te verklaren in plaats van een verlammend stilzwijgen in acht te nemen, de commissie toen 'tnog tijd was op particulieren bodem had kunnen brengen. Op dé voordracht ter benoeming van een leeraar in de natuurkunde, kosmografie en mechanische techno logie aan do hoogere burgerschool te Zutfeo, zijn ge plaatst d1. B. O. Goudsmit, thans tijdelijk leeraar bij de stafschool te Breda, en II. A. Lorentz, candidaat in de wis- en natuurkunde, leeraar aan de buigeravond- school te Arnhem. De gemeenteraad van Almelo heeft besloten tot op richting van een hoogere burgerschool waarvan de kos ten op f 49,000 geraamd zijn. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Nieuw- en St. Joosland docr den heer F. J. Locher, te Zevenhoven. VERBETERING. In de laatste regel van het hoofdartikel in ons vorig nommer opgenomen staat „dan zou het eene economie de bouts de chandelle zijn in 1873 zeven millicen te weigeren voor een aankoop dio ons in 1875 lf mil- lioen kosten zou.1' Men leze voor het laatste cijfer millioen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. BURGEMEESTERS. Eervol ontslag verleend op ver zoek, aan II. H. Persant Snoep als burgemeester van Hoedekenskerkeen als zoodanig benccmd W. L. Ka- kebeeke. ONDERWIJS. De commissie voor da zorg van een waardige verte genwoordiging van ous onderwijs op do Weener-ter- toonstelling, benoemd door het hoofdbestuur van het Nederlandsc'n onderwijzoisgeuootscbap en het bestuur dar vcreeniging van leeraren bij het middelbaar onder wijs, heeft uitvoeiig do redenen bekend gemaakt, die er haar toe hebbeD geleid haar taak op te geven. Den 28en Mei 1872 schreef zij aan de rijks-co ra missie voor de Weener-tentoonstcll'ng en deelde een plan van uit voering mede, doch daar zij in Juli nog geen antwoord had ontvangen en zijdelings vernam dat de rijkscom missie de zaak wilde verschuiven, wendde zij zich den 16ïn Juli tot den minister van binnenlaudsche zaken die reeds vóór het einde van die maand zich bereid toonde om de zaak to bevorderen, terwijl .hij opgave vroeg van het maximum der revorderde kosten. Den 14on Augustus werd den mi .istor te kenner gegeven dat die kosten op /TO,000 waren geraamd, doch reeds toen gaf men den minister te komen, dat men zich MARINE EN LEGER. Welk hoog nommer de lctelingen voor de nationale mili tie dit jaar te Leeuwarden ook hebben getrokken, op eene vrijstelling deswege van den dienst bestaat voor hen wei nig kans. Yan de 225 lotelingen hebben niet minder dan 153 redenen van vrijstelling opgegeven als65 broederdienst41 eenige wettige zoon 13 eigendienst, 12 gebrek aan lengte en 22 lichaamsgebreken. Er blij ven dus niet meer dan 72 geschikte lotelingen over. GEMENGDE BERICHTEN. De commissaris van politie Beukraan heeft zich jl. Vrijdag morgen van den Haag naar Schoonhoven begevenvan waar hijnaar liet Vaderland verneemt, is teruggekeerd met belangrijke berichten betreffende den dubbelen moorddie wellicht tot de ontdekking van de bij den moord gestolen voorwerpen kunnen leiden. Zaterdag zijn door genoemden ambtenasr met de beide inspecteurs llardenberg en Mertz, in tegen woordigheid van den officier van justitie, reehier-com- mlssaris en griffier bij do rechtbauk te 's Gravenbage, in de woningen van de drie verdachten en in die van een vierden persoon huiszoekingen gedaan, waarvan do resultaten voor het oogenblik nog niet kunnen worden medegedeeld. Omtrent den verkoop van veen door den heer Gratama te Assen deelt de Provinciale Drentsche en Asser courant mede, dat door den heer Gratama wel een belangrijke hoeveelheid veen voor een aanzienlijke som is verkocht, doch niet aan de jezuïeten, maar aan vijf industrieelen uit Deventer, die daarmede niets dan hun eigen voordeel bedoelen. De ingezetenen van Groesbeek, die ook tegen woordig niet in alle opzichten even gunstig bekend staan, schijnen in de vorige eeuw al ec-n zeer slechte repu tatie te hebben gehad, want uitsluitend voor ben be stonden teen nog zeer strenge wetten voor zooveel be trof 'diefstallen van hout of stroopen van wild in het Kleefsche woud en andere wildbanen van den koning van Pruisen. Zij mochten, dus verbood een plakkaat van 18 April 1764geeue honden, hetzij jachthon den of andere, en in hunne woningen geene snaphanen of ander schietgeweer hebben, op poene van naar om standighedendoch altijd crimineel, met minstens een jaar tuchthuis te worden gestraft. Wie te Groesbeek hout in zijne woning had (de rechter mocht daar te allen tijde huiszoeking doen) moest, op boete of lijfstraf altijd kunnen aauwijzen van waar dit afkom'jtig was. In weerwil van deze bepalingen, kwamen van de zijde des konings van Pruisen voortdurend klachten in, wegens beschadiging van het Kleefsche woud. Daarom werd in 1772 nader vastgesteld, dat op hem, die in dat woudna waarschuwing van opzieners, niet stil bleef staan, vrijelijk met scherp kon worden geschoten, terwijl aan Pruisische beambten toegestaan werd de overtreders op onze grenzen te vervolgen en te arresteeren. Als een voorbeeld van de onbeschaamdheid van sommige beursspeculanten kan dienen dat deKölnische Zeitung dezer dagen een berieht_ bevatte dat de Prui sische regeering besloten had de Riju-Nahe-spoorweglijn aan te koopen. Op dit bericht stegen de aandeelen in dien spoorweg eenige percenten. Dadelijk echter ver klaarde het officieele blad die tijding uitdrukkelijk en in vrij scherpe bewoordingen voor onwaar. De redac tie der Kölnische Zeitung stelde natuurlijk een onder zoek in en nu bleek, dat zij het slachtoffer was geweest van bedrog. Zij had namelijk een brief ontvangen on- dei teekend „von Könne", den naam van den Keulschen afgevaardigdeen hielddaar de hnndteekening niet verdacht voorkwam, de tijding in dien brief vervat voor echt, zoodat zij geen bezwaar vond er in haar blad melding van te maken. De heer von Rönne verzekert echter, dat hij dien brief niet geschreven heeft en zelfs nooit een brief aan de Kölnische Zeitung heeft gericht of zich met spoorwegzaken ingelaten. Te Brussel is 't zoo moeielijk tijdelijk arbeiders te vinden, dat men onlangs vcor 't wegruimen der sneeuw 4 francs 50 centimes en den kost bood; toch kreeg men slechts 22 arbeiders. Voor bespannen karren bood men 15 francs per dag; er was echter geen een te krijgen. Gedurende bet laatste jaar werden door 15 der grootste branderijen in Cincinnati 11,000,000 gallons whisky verkocht, een waarde vertegenwoordigende van 11,S80,000 pond sterling. Te Thorn in Pruisen is Woensdag, bij gelegen heid van het 300jarig geboortefeest van den aldaar geboren sterrekundige Copernicus, in het raadhuis een plechtige redevoering gehouden; in het Artushof had een feestmaaltijd plaat3. De3 avonds was de gehcele stad verlicht. Later vereenigden vreemdelingen en ingezeteuen zich in het raadhuis en hielden een bal. Professor Prowe hield do feestrede. Het hooggerechtshof te Berlijn heeft uitgemaakt, dat eene beleediging op een briefkaart strafbaar 13, als eene in het openbaar uitgesproken beleediging. Op den Warscbauer spoorweg tusschcn Petersburg eo Gatschina i3 onlang3 eene proef genomen met den rem toestel van den Beierschen ingenieur Heberlein die bij uitstek goed voldaan moet hebben. Driemalen is de treinuit locomotief en tender met vjjf wagens bestaande, tot staan gebracht; eens bij eene snelheid van 35 werst (1 werst 1066,78 meters) in 10 seconden, en eens. bij eene snelheid van 50 werst op een puntwaar de weg sterk daalt, in 20 seconden, zonder dat de passa giers een bijzonder sterken schok gevoelden. Beide keeren werd de remtoestel door den machinist in wer king gebracht. De derde keer deed dit de heer Heber lein zelf, in eene coupé eerste klasse gezetenwaar een handvatsel tot dat einde was aangebracht, 'twelk slechts opgeheven behoefde te worden. Zulk een toe stel, dat de uitvinder ten zeerste aanbeveelt voor den wagen waar de hoofdconducteur gezeten is, is reeds in den salonwagen van den koning van Beieren aange bracht.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1