van Belgische studenten op te richten. In de ver gaderingen van leden van dit bond zullen politieke of sociale vraagstukken niet mogen behandeld worden, ten zij die in direct verband staan met het onderwijs. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn in 1872 2682 zeilschepen vergaan, waaronder 108 Neder- landsche, en 244 stoomschepen waarvan 3 Nederlandsche. Op verscheidene plaatsen in Duitsehland, vooral in Saksen, is dezer dagen een massa sneeuw gevallen. Te Dresden o. a. lag de sneeuw zóo hoogdat op den paarden-spooiweg den llen dezer de dienst gebeel moest worden gestaakt. De Vossische Zeitung deelt mede, dat in Westfalen een groote wapenfabriek zal worden opgericht. Te New-York is dezer dagen weder, evenals ieder jaar, het „vette-menschenbal" gegeven door een club van corpulente personen uit den staat New-York. Het is een zeer karakteristieke clubde voorwaarde van het lidmaatschap isdat men een zeker aantal ponden moet wegen. Het zwaarste lidde steunpilaar der clubde heer Busch hij weegt 425 pond was ongelukkiger wijze afwezig. Het schijnt dat hij nog altijd zwaarder wordt, zoodat zijn omvang hem belet uit te gaan en aan bals deel te nemen; de zwaarste, die het bal bijwoonde, woog 361 pond 10 ons, en was lid van het comité van receptiebestaande uit 16 heeren, die te zamen 5225 pond wegen. In Frankrijk wil men een belasting op de kurk gaan heffen, die wel wat kan opbrengen als men be denkt, dat vier champagne-fabrieken te Chalons sur Marne en Epernay alleen voor meer dan 200,000 francs kurk jaarlijks gebruiken. Een acteur te Parijs, die uit aardigheid met een geladen pistool op een kameraad aanlegde, heeft deze door 't onwillekeurig afgaan van 'tschot van zijn gezicht beroofd. De steenkolennood neemt in Engeland hand over hand toe. De prijzen stijgen op een voor de industrie verontrustende wijze. De groote stoombootmaatschappijen, die zich door langdurige contracten tegen de fluctuaties der markt gewaarborgd hadden, ondervinden groote moeite om den noodigen voorraad te bekomen. De ijzer- prijzen zijn weder 1 pond sterling per ton gestegen. Een nieuwe strike onder 25000 mijnwerkers dreigt in South-Yorkshire. De werklieden hebben in 't laatste jaar slechts 37^ pet. loonsverhooging gekregen, terwijl zij beweren dat de eigenaars 150 pct.zij n vooruitgegaan. Uit Bonn schrijft mendat in de badplaats Godes- berg, welke sedert het boren eener nieuwe staalbron zeer veel bezocht wordt, een nieuw badhuis wordt gebouwd, met ecne inrichting, welke geen der tot nog toe elders bestaande gebreken bezitten zal. De bron, met het rondpm gelegen terrein en gebouwen, is in het bezit overgegaan van eene maatschappijdiein ver binding met de vereeniging tot verfraaiing van Godes- berg, den aanleg en de wandelingen in den omtrek der bron denkt uit te breiden. Ook de vereeniging tot verfraaiing van het Zevengebergte is druk bezig met de noodige verbetering van wegen en beschaduwde zit plaatsen. Le Figaro verhaalt, dat twee viouwen, op wier aanwijzing Xtefflart en de Vos te Parijs zijn gearres teerd, de 10,000 fiancs hebben ontvangen, die door de Belgische bank waren uitgeloofd aan hen die aanwij zingen deden tot ontdekking van de personen die de bank hadden bestolen. In de dagbladen was sedert geruimen tijd en dikwijls sprake van twee mulatinneneen pendant van de bekende Siameesche tweelingbroedersdoch op andere wijze aan elkander verbonden. Zij geven thans, niet onbedreven in den zang, te Berlijn gastvoorstellingen. Professor Virchow en dr. Langenbeck hebben dit zeld zaam zusterpaar tot voorwerp van studie gemaakten bevonden dat er, zooals sommigen aanvankelijk ver moedden, geen bedrog bestaat, maar dat zij een wer kelijk pbenomeen zijn. Verscheidene geleerden achten dit verschijnsel zelfs nog belangwekkender dan het Siameesche broederpaar is. Met den 15en Februari jl. heeft men te Hamburg opgehouden te rekenen naar mark ba: co; de Duitsche rijksmunt en hare verdeeling zijn daarvoor in de plaats getreden. [De berekening naar mark banco is te Ham burg ingevoerd ten jare 1619eenmaal is daarin eenige wijziging gebracht, namelijk op 18 Januari 1770, en sedert is die wijze van berekening onveranderd geble ven tot op 15 Februari jl.] Deze wijziging heeft der vrije stad Bremen een aanzienlijke opoffering gekost. Vol gens officieele opgaven heeft die aan üe schatkist van den vrijen staat gekost 283,406 rijksmarknaar een mededeeling voorkomende in de National Zeitung. THEBMOMETEBSTAND. 19 Feb. 'b av. 11 u. 32 gr. 20 's morg 7 u.32gr.'s midd. lu.34gr. 'sav. 6,0. 33 gr. ©uitmlattö. ALGEMEEN OVEBZICHT. Komt de berg niet tot Mohammed, dan zal Moham med wel tot den berg moeten komenDit schijnen de monarchalen in de commissie der dertigen ter elfder ure ook bedacht te hebben. Tot het laatste oogenblik bleven zij op hun stuk staan, zoo zelfs dat de hertog de Broglie ?ich de vergeefsche moeite moest getroosten een rapport op te stellen geheel in den geest van dj monarchale meerderheid. Nu Thiers zelfs door de vleiende woorden van dit rapport niet vermurwd werd en hij zich tegen de conclusiën der commissie bleef verzetten, achtten de monarchalen het toch verstandi ger den twist niet hooger te laten loopen en zich niet aan een nederlaag in de kamer bloot te stellen. Hare eer heeft de commissie gered, want geen barer geest verwanten in de kamer zal haar kunnen verwijten, dat zij éen middel onbeproefd liet om Thiers tot haar ge voelen over te halen. Inderdaad karakteristiek is het amendement, dat gisteren door den heer Bérenger iu de commissie der derti gen werd voorgesteld. Ofschoon hij monarchaal was, zeide hijen eene monarchie verkozen zou hebbenmeende hij toch dat men voor het onvermijdelijke moest buk ken. Daarom stelde hij als amendementen op het voorstel der commissie voor: „1° de considerans der wet betreffende het constitueerend gezag der nationale ver gadering te doen wegvallenen 2° artikel 2 te lezen als volgt: De kamer zal vöor hare ontbinding de orga nisatie van de regeeriug der republiek regelen. De tegenwoordige regeering zal haar tot dien einde zoo spoedig mogelijk de ontwerpen van wet. voorleggen, vermeld in al. 1 en 2. van het amendement van den heer Dufaurebenevens een wetsontwerp over de orga nisatie en de wijze van overdracht van het uitvoerend bewind." Wel is waar werd dit amendement verwor pen doch dit neemt de beteekenis niet weg van dit voorstel, dat werd ingediend door een lid derze'fde meerderheid, die met zoozeel ijver het constitueerend gezag voor de kamer vindiceerde, die van geen over dracht van het uitvoerend bewind wilde weten en die zich zoo angstig betoonde voor het d bref délai van het amendement-Dufaure, omdat dit als de uiterste wil klonk van de kamer, wier meerderheid nog geenszins geneigd is kaïe plaats voor anderen te ruimen. Doch niet alleen de heer Bérenger, maar zelfs de heeren de Broglie en d'Audiffret-Pasquier legden gis teren plotseling een onverwachte voorkomendheid aan den dag. Zij dienden een amendement op art. 4 in, waarmede de miuister Dufaure namens de regeering verklaarde zich in den volgenden vorm te vereenigen: „De nationale-vergadering zal niet uiteengaan zonder wetten goedgekeurd te hebben 1° opgeien de de organi satie en de wijze van overdracht 'der uitvoerende en wetgevende machten, 2° regelende de organisatie eener tweede kamer en 3° regelende het kiesrecht. Na eenige discussiën vereenigde de commissie zich met dit amen dement, waarvoor 19 stemmen werden uitgebracht. Een amendement van den heer Ricard, volgens hetwelk de regeering die wetsontwerpen aan de kamer zal indie nen werd eveneens door de commissie met 17 stemmen aangenomen. Dit laatste is vooral als eene groote con cessie van de mor.archalen te beschouwen. Door de aanneming van het eerste amendement erkennen zij zijdelings dat het mandaat dezer kamer is afgeloopen, zoodra die wetten zijn afgedaan; door het amendement- Ricard nu legt zij de beslissing omtrent het tijdstip der ontbinding voor een groot deel in de handen der regeering. De bladen, die van den aanvang aan van een geest van verzoening en overeenstemming spraken, blijken dus juist gezien tq hebben; slechts over de onontbeerlijke voorwaarde dat eene der beide partijen daartoe haar beginsel moest opofferen zwegen zij. Dat Thiers dit niet doen zouweinigen twijfelden daaraan, maar dat de monarchalen dit verkiezen zouden boven een beroep op de nationale vergadering, dit is iets wat die bladen wellicht wisten, maar wat oningewijden zelfs moeilijk vermoeden konden. Nu zelfs de commissie der dertigen haar beginselen en het geloof in de eenige uitkomst voor Frankrijk, het herstel der zuiver-legitieme monarchie, verloochent, acht de ultra-clericale en legitimistische afgevaardigde Jean Brunct, vermaard wegeus zijne onpraktische voor stellen en zijne rechtzinnige philippica tegen de ver dorvenheid der wereld in het algemeen en van Frankrijk in het bijzonder, het noodzakelijk als kampioen der monarchie op te treden. Zijn doel wenscht hij te be reiken door het volgende voorstel, hetwelk hij gisteren op het bureau der kimer deponeerden: „1° de kamer gaat niet uiteen voordat de regeeringsvorm is vastge steld (lees: de monarchie is hersteld), 2° het mandaat van ieder afgevaardigde, die het constitueerend gezag der kamer niet erkent, wordt beschouwd vervallen te zijn." Het laatste voorschrift vooral getuigt van groote staats.^answijsheid! Jammer slechts dat de heer Brunet zich te veel in de kaarten laat zien en niet beter zQn gegronde vrees weet te verbergen," dat de monarchie van een volgende kamer zeker niets meer verwachten kan. Gisteren deed de eerste kamer der rechtbank van het departement der Seine uitspraak in het rechtsgeding, hetwelk door Jerötne Napoleon Bonaparte tegen den minister van binnenlandsche zakenden prefect van politie en diens secretaris was ingesteld, naar aanlei ding van zijne verwijdering uit Frankrijk. Zich be roepende op het beginsel der noodzakelijke scheiding van de verschillende machten in den staat, en over wegende da t de uitzetting op bevel van het uitvoerend bewind had plaats gehadverklaarde de rechtbank zich incompetent en veroordeelde zij den eischer in de kosten. Eergist/ren had in het Engelsche lagerhuis een hoogst interressante discussie plaats, welke door het bekende parlementslid, sir Vernon Ilarcourt, werd ingeleid. Hij begon met de klacht, dat de tegenwoordige uitgaven te hoog waren opgevoerd en noodzakelijk de weg van bezuiniging moest worden ingeslagen. Wel beweert men, zeide o. a. de heer Harcourt, dat rijkdom en wel vaart in het land toenemen en dat de natie zeer goed de sommen kan opbrengen welke de staat van haar vraagt. Dat is echter alles goed en wel voor den eige naar van kolenraijuendie 12 shillings meer maakt dan in het vorige jaarterwijl hij zijne werklieden een paar shillings meer geeft en de rest in zijn zak steekt. Maar er was hij achtte zich verplicht daaraan het huis te herinneren een ontzaglijk groote klasse personen met vast inkomen, op wie de groote duurte liet meest drukt en die het grootste belang hebben bij de-vermindering der uitgaven. Het doel zijner resolutie was de kamer voor te stellen om terug te keeren tot de bezuinigings- politiek van 1868, waai aan bet meerendeel zijner hoor ders hunne zetels, het ministerie zijne portefeuilles dankte. Wanneer de meerderheid van het huis zich voor zijne motie verklaarde, dan zou de kanselier van den schatkist de wegen en middelen wel weten te vin den om de uitgaven te verminderen. De pre/nier, de heer Gladstone, verdedigde defiaan- cieele politiek der regeering en toonde aan dat er thans uitgaven waren, waaraan in 1868 niet gedacht werd; hij behoefde slechts te noemen ruim een millioen voor het onderwijs, een half millioen voor leger en vloot enz. Hij eindigde met het voorstel tot het instellen eener commissie welke de redenen voor de verhooging der be grootingen nauwkeurig zou onderzoekenbehalve de buitengewone uitgaven voor oorlog en marine. Na lange debatten verklaarde de heer narcourt het voorstel van den minister in dank aan te nemen omdat hij daarin het streven der regeering zagom in de quaestie wel ke hij had aangeroerd aan de wenschen van het land tegemoet te komen. In Spanje blijven de zaken gunstiger bopen dan men reden had te verwachten. De rust blijft in'liet algemeen ongestoord behalve natuurlijk in die pro vinciën, waar de Carlisten onder de leus: Voor God, koning en vaderland! plunderen, hunne medebur gers doodschieten, spoorwegen vernielen, gebouwen in brand steken enz. Volgens den Imparcial heeft de jeugdige republiek ook geene gevaren te duchten van de conservatieve partijen. In eene bijeenkomst, waar aan door Sagasta, Topete^ Rios-Rosas, UUoa en ande ren werd deelgenomen, is men overeengekomen het gouvernement niet te bestrijden, maar op de ontbin ding der beslaande Cortes cn de verkiezing eener con- stitueerende vergadering aan te dringen. Opmerkens waardig is het dat Figueras gisteren in de Cortes zich geheel in denzelfden zin uitliet. De kamer was slechts eene voorloopigezeide hijen miste het constitueerend gezag. Voor het oogenblik gold de bestaande consti tutie met uitzondering van de bepalingen betre.ffjnde het koningschap. De regeering verlangde dan ook van de geestelijke noch van de militaire en andere autori teiten den eed, zoolang de republiek niet door een grondwet gesanctioneerd was. Wenschen de conserva tieven niets anders dan ontbinding der kamer, dan zullen zij das bij de regeering op geen tegenstand stui ten. In Spanje stellen de conservatieven al hun hoop op nieuwe verkiezingen, in Frankrijk duchten zij juist niets zoo zeer als een andere kamer. En toch is beider streven volmaakt hetzelfde. Staat en kerk in Zwitserland. ii. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp, dat wij in ons nummer van gisteren mededeelden, stelden do heeren Fazy en Gros als minderheid der commissie, welke met het onderzoek der wet belast was, voor het geheele wetsontwerp door de volgende bepalingen te vervangen „Art. 1. De staat erkent en bezoldigt geen godsdienst. „Art. 2. Iedere godsdienstige gezindte organiseert zich, oefent hare functiën uit en bestuurt hare aangelegen heden ingevolge der bepalingen der wet betreffende het recht van vereeniging en vergadering, welke bepalingen tot grondwettige bepalingen verheven worden."

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2