MIDDELBURGSCHE COURANT. F 45. Vrijdag 1873. 21 Februari. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 2De prijs per 3/xn., franco is f 3.50. Middelburg 20 Februari. De kiesvereenigingen Stemrecht te Oldeboorn en Vooruitgang te Eolsward hebben met grcote meerder heid van stemmen den heer A. Moens tot candidaat gesteld voor de tweede kamer. Gistei en is te 's Gravenhage in 73jarigen ouderdom overleden de heer M. C. van Braam Houckgeest, lid van den raad van state, die in de afdeeling voor koloniën zittiDg had. Bij de gisteren in het kiesdistrict Heusden plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de provin ciale staten van Noord-Brabant zijn 1173 stemmen uit gebracht, waarvan 15 van onwaarde. Van de uitgebrachte stemmen verkregen de heeren van Bokhoven 433, Box man 305, Verschoor 247 en van de Koppel 132 stemmen, zoódat een herstemming tussehen de heeren van Bok hoven en Boxman zal plaats hebben. Men schrijft ons uit 's Gravenhage: „Stelt gij er belang in te weten dat 's konings ver jaardag hier „heden op de gebruikelijke wijze" gevierd wordt? dan kan ik u dat en het is bet eenige stel-' lige nieuws dat ik heb melden. Draaiorgels, vlaggen, dansende beeien enz. verkondigen ons heden ochtend dat de koning jarig is, het carillon op den kerkstoren en do parade in de Maliebaan zullen dat later nog eens herhalen, en van avond zal op de meest indrukwekkende wijze de feestvreugde naar buiten werken door het branden van vet in lampions die aan ijzerdraad op den Vijverberg hangen of wel tegen een nondescript getimmerte, dat tegen den achtergevel van het ministerie van binnenlandsche zaken is opgesteldbevestigd zijn. „Verder is het hier kalm, zeer kalm, vooral op politiek gebied. Zoo kalin is de algemeene stemming zelfsdat de rapporteurs over de nieuwe rechterlijke organisatie geheel schenen vergeten te hebben dat zij nog een verslag over het wetsontwerp moeten uitbren gen. De in de couranten rondloopende berichten eener aanstaande bijeenroeping der kamers hebben de heeren wakker geschudhun bundels aanteekeniugen zijn aan den commies-griffier gezonden om het verslag samen te stellen en wellicht zal het verslag tegen de hervat ting der werkzaamheden gereed zijn. Ik kan er echter bijvoegen dat de meeste rapporteurs al zoo dikwijls met datzelfde bijltje op andere rechterlijke-organisatie- wetsontwerpen hebben ingehakt en dat er onder hen zijn die zoo handig nota's en memories uit de mouw schuddendat zijzoo ze willenhet gcheele rapport op een der tegenwoordig nog lange wiuter-avonden kun nen „klaar maken". Met het censuswetje gaat het al eveneens. De commissie van rapporteurs daarover hebben hunne resumeerende vergadering gehouden toen de ka- merreeds bijeengeroepen was. Deze twee wetsontwerpen en de pensioenwet liggen nu gereed voor 'tmes. Geluk kig dat de rechterlijke organisatie en de pensioenwet, beide schoon van verschillende zijden vurig verlangd, het census wetje zuilen dekken "en de nö'deflaag maskeeren die do regeering door de verwerping of eene zeer ingrijpende amendeering lijden zou. Behalve deze spijs voor de publieke gastmalen der tweede kamer zijn er nog en kele voedingsmiddelen voor de afdeelingen voorhanden: de tractaten met België en bet wetsontwerp betrekkelijk de overeenkomst met den Graud centraldie sedert eenigen tijd bij den raad van state zijn, de bevordering der officieren en enkelej wetsontwerpen die nog onaf gedaan zijn gebleven. Het zal dus de kamer niét aan werk ontbreken. „Wij zijn hier op den uitkijk naar eene sinds lang geannonceerde tentoonstelling van modellen en teekenin- geu voor het monument op het graf der verdedigers van de citadel van Antwerpendie voor een paar jaar zoo plechtig te Ginniken her-begraven zijn. De termijn van inzending der modéllen en teekeningen is lang verstrc- De kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee heeft in bevestigenden zin beantwoord de bekende vraag van den minister van binnenlandsche zaken: of er voldoende redenen bestaan om de consuls en consu laire agenten van het lidmaatschap der kamers van koophandel en fabrieken uit te sluiten? Zij is namelijk van oerdeel dat de behoefte van den Neder .'andschen handel in ttrijd kan zijn met die der gouvernementen, welker belangen de consuls ambtshalve geroepen zijn te behartigen. De kamer heeft zich voorts tot den minister van marine gewend, met verzoek om éen telegraafpost te .West-Schouwen in zoover aan te wenden in het belang scheepvaartdat den beheerder worde opgedragen p>m bij stranding van schepen te dier plaatse daarvan gelijktijdig mededeeling te doen aau de strandvonders te Zierikzee, Brouwershaven en Bruioisse. Ten slotte heeft zij bij gemotiveerd adres aan den minister van financiën verzocht om op de nieuwe haven te Zierikzee een wachthuis te vestigen voor de ambte naren der belastingen. Zierilcznieuicsb ken, een zeker getal zijn er ingekomen en in een der rijksgebouwen van den Haag voor de tentoonstelling gereed gemaakt, maar de tentoonstelling is nog niet geopend. Naar ik verneem is de vertraging hieraan toe Ie schrijven dat een zeer hooggeplaatst persoon aan de commissie te kennen beeft gegeven ook een ontwerp te willen inzenden en men het welvoegelijk acht te wach ten tot de doorluchtige handen met het werk gereed zijn. Ik betwijfel de taak der commissie van be oordeeling hierdoor^èrgemakkelijkt zal worder." In de gemeente Winschoten circuleert een adres ter onderteekcnir.g aan de tweede kamer der staten-generaal, waarin de bezwaren y-orden te kennen gegeven die de adressanten hebben tegen de afschaffing der plaatsver vanging en nummerverwisseling bij den verplichten krijgsdienst. Aanstaanden Maandag, 24 Februari, wordt het Ja- pansche gezantschap, dat zich thans te Brussel bevindt, te '8 Gravenhage verwacht. Het zal gezamenlijk bestaan uit 23 personen, waarvan 15 tot het eigenlijke gezant schap en 8 tot. het dienstpersoneel behooren. Gedu rende hun verblijf in de residentie, dat, naar men verneemteen maand zal durenzal hun een voormalig Nederland9ch vertegenwoordiger in Japan worden ter zijde gesteld. De vergadering van den gemeenteraad van Amster dam die gisteren middag moest plaats hebben, kon geen voortgang hebben, daar de grootst3 helft der leden afwezig was. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan dengeneraal- majoor G. P. Booms, chef van den generalen staf, en aan den kapitein C. D. H. Schneider, van dien staf, tot het aannemen en dragen der versierselen, respectie velijk van commandeur en van ridder van het Legioen van eerhun door den president der Fransche republiek geschonken. leger. Overgeplaatst in rang en ancienueteit de 2P luitenant C. van Crans, van het 5<: regiment infante rie, bij het wapen der infanterie van bet leger in Nederlandsch-Indië. marine. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst op verzoek, aan den officier van administratie 2e klasse H. K. J. van den Bussche, met ultimo Februari, en hem met ingang van den len Maart daaraanvolgende benoemd tot len luitenant-kwartiermeester bij het leger in Nederlandsch-Indië. rijks-veeartsenijschool. Benoemd met ingang van 1 April a. tot leeraren bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht: L. J. van der Harst, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Utrecht, en F. Th. Weitzel, veearts te Amersfoort. ONDERWIJS. Door gedeputeerde staten in Limburg is aan onder scheidene gemeenten in dat gewest het voorstel gedaan, om de traktementen der hulponderwijzers aau de ge meentescholen te brengen op f 350 's jaars. Eenige besturen hebben daaraan reeds gevolg gegeven. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Serooskerke (Walcheren), de heer J. Kromsigt, te Gortgene, Met hem waren op het drietal geplaatst de heeren Leenmans, te Wilais, en Buitendijk, te Harderwijk. GEMENGDE BERICHTEN. lieden is alhier door de politie een boerin uit St. Laurens, van de botermarkt verwijderd, omdat bij het doorsnijden van hare te koop aangeboden stukjes boter bleek dat deze van binnen uit veel slechter kwaliteit bestonden dan van buiten. Dinsdag morgcu is de trein van Tilburg, via Breda naar Rotterdam, nabij het station te Breda gederailleerd. De reizigers kwamen er gelukkig met den schrik af. De rijtuigen, locomotief en weg hebben veel geleden. De brandkist die in den nacht van Zondag op Maan dag jl. te Delfshaven werd gestolen, is Dinsdag terug gevonden in de rivier; het deksel was er afgebroken en bet daarin aanwezige geld er uitgenomen. Sommige boeken en papieren waren nog aanwezig. Naar men verneemt-, moet een zalmvisscber verteld hebben op zekere hoogte een plomp in bet water te hebben ge hoord. Op die hoogte visschende, is zij dan ook ge vonden. De dader of daders zijn nog onbekend. Als eene bijzonderheid wordt uit Utrecht gemeld dat men met de boring voor een nieuwe drinkwaterpomp op het plein Vreeburg aldaar gevorderd is tot eene diepte, overeenkomende met ongeveer tweemalen de hoogte van den domtoren. Men heeft hoop weldra tot het verlangde resultaat te geraken. Men schrijft uit Emmen aan de Winschoter courant Naar men alhier met zekerheid verneemt, is door de jezuïeten van den heer Gratama te Assen gekocht een groote uitgestrektheid veen, liggende in de zoogenaam de Emmervenen. Dit veen, voor eenige jaren door ge noemden heer aangekocht voor f 30,000, is thans geko men op f 100,000, een bewijs, dat door de kanalisatie van Drenthe de gronden, en vooral de venen, aanmer kelijk in prijs zijn gestegen. Bij nog andere eigenaren van gronden in genoemd veen moeten pogingen zijn aangewend ora hen tot het verkoopen daarvan over te halen, doch niet bij allen, moet dat gelukt wezen. liet plan bestaat, naar men zegt, genoemde venen op groote schaal te ontginnen, in de veenkoloniën dezer gemeente een tweede katholieke kerk te bouwen (éen staat er reeds te Erica), en zoodoende een toegangsoord te vor men voor de roomsch-katholieken, die zich door de nieuwe Pruisische wetten bezwaaid gevoelen. Naar men verzekert zullen de eigenaren van de Murillo het schip dat, naar men vermoedt, de Northfleet heeft in den grond geboord, den Lloyd-agent te Cadix in rechten vervolgen ter zake van laster; zij eischcn 50,000 francs schadevergoeding. The Globe bevat een telegram uit Madrid, meldende dat de commissie, be last met het onderzoeken van de stoomboot Murillo, verklaard heeft, dat dit stoomschip de Northfleet niet in den grond heeft geloopen en dat de Murillo is vrij gegeven. De heer Smith heeft in het lagerhuis ge vraagd, of dit bericht juist was, waarop lord Enfield heeft geantwoord, dat er officieel niets van bekend was. De Brusselsehe rechtbank heeft den persoon van Schoepdie weigerde de in het Fransch gestelde geboorte akte van zijn kind te onderteekenen omdat hij die taal niet verstond, tot 50 francs boete veroordeeld. De Algemeene vereeniging der Brusselsehe studen ten heeft in hare jongste vergadering besloten een bond

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1